Νέες Αφίξεις

81 προϊόντα

  • Καρυδόψιχα 1/2 Πεταλούδα Χιλής

    Καρυδόψιχα 1/2 Πεταλούδα Χιλής

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Καρυδόψιχα 1/2 Πεταλούδα Χιλής Ανοίγετε το σακουλάκι και βλέπετε ολόκληρες μισές ψίχες — η «πεταλούδα», όπως τη λένε, γιατί έτσι μοιάζει το καρύδι όταν βγαίνει άθικτο από το κέλυφος. Μυρίζει ζεστό, ελαφρώς γλυκό καρύδι, σαν να μόλις το σπάσατε. Είναι η ψίχα που βάζετε εκεί όπου το καρύδι πρέπει να φαίνεται: πάνω στο κέικ, στο πιάτο με τα τυριά, δίπλα στον καφέ. Στο Επίλεκτον την κρατάμε δίπλα στο 1/4, για όσους θέλουν το καρύδι ολόκληρο. Πληροφορίες Προϊόντος Πρόκειται για καρυδόψιχα σε μισές (1/2, «πεταλούδα»), εισαγωγής από τη Χιλή. Δεν έχει αλάτι και δεν έχει ψηθεί: ανοιχτόχρωμη, καθαρή ψίχα, έτοιμη για χρήση. Διατίθεται σε 250 γρ., 400 γρ. και 1 κιλό. Αλλεργιογόνα: περιέχει καρύδια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο όπου επεξεργάζονται και άλλοι ξηροί καρποί. Γεύση & Υφή Επειδή η ψίχα είναι ολόκληρη, κρατάει περισσότερο το άρωμά της και τα λάδια της — το δάγκωμα είναι τραγανό απ' έξω και βουτυράτο από μέσα. Η γεύση είναι καθαρή καρυδιού: λίγη γλύκα στη μέση, ελαφριά πικράδα στο τέλος, χωρίς το ταγκό άρωμα της ψίχας που έχει μείνει ανοιχτή. Οι μισές φαίνονται ωραία και στο πιάτο και στο μπολ — δεν είναι τρίμμα. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτη χούφτα το απόγευμα, δίπλα στον καφέ ή με ένα κομμάτι σύκο. Σε πιατέλα τυριών: δίπλα σε γραβιέρα, κατσικίσιο ή μπλε τυρί, με λίγο μέλι. Για διακόσμηση: μία πεταλούδα πάνω σε κάθε μελομακάρονο, στην καρυδόπιτα ή στο κέικ πριν μπει στον φούρνο. Στο γιαούρτι του πρωινού, με μέλι και κανέλα. Σε σαλάτα: με ρόκα, αχλάδι και παρμεζάνα· σπάστε τες με το χέρι αν τις θέλετε μικρότερες. Καραμελωμένες σε τηγάνι με λίγο μέλι ή ζάχαρη, για γαρνιτούρα σε γλυκά και σαλάτες. Αποθήκευση Κλείστε καλά τη συσκευασία ή μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από φως και υγρασία. Σε δροσερό ντουλάπι διατηρεί το άρωμά της· για μεγαλύτερη διάρκεια βάλτε την στο ψυγείο. Μην την αφήνετε ανοιχτή δίπλα στον φούρνο — το καρύδι παίρνει εύκολα ξένες μυρωδιές. Μία γρήγορη ερώτηση Ποια η διαφορά από το 1/4; Το μέγεθος. Η πεταλούδα είναι ολόκληρες μισές ψίχες — ιδανική για σνακ και διακόσμηση. Το 1/4 είναι ήδη κομμένο σε τέταρτα, έτοιμο να μπει σε ζύμες και γεμίσεις. Κρατήστε μια συσκευασία στο ντουλάπι για τη χούφτα του απογεύματος ή για το γλυκό που θέλει κάτι από πάνω. 250 γρ., 400 γρ. ή 1 κιλό, με δωρεάν αποστολή από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,00 - €14,50

  • Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι

    Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει μηλόπιτα. Όχι ζύμη — μήλο και κανέλα, όπως όταν μπαίνει το ταψί στον φούρνο. Μετά φαίνεται το μπολ: λευκό αμύγδαλο, ανοιχτό μήλο που τρίζει, σκούρο κράνμπερι. Ρίχνετε μια χούφτα πάνω στο γιαούρτι και το πρωινό έχει ήδη άρωμα, πριν βάλετε το κουτάλι. Το Μήλο Κανέλας μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν τον λόγο. Δεν είναι άλλο ένα μείγμα ξηρών καρπών με φρούτο. Είναι topping πρωινού — φτιαγμένο για να κάθεται πάνω σε γιαούρτι και βρώμη, όχι μόνο στη χούφτα. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: φιλέ αμυγδάλου, φέτες μήλου λυοφιλιωμένου, κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου και μια πρέζα κανέλας. Το αμύγδαλο κρατά τον όγκο. Το μήλο και το κράνμπερι μοιράζονται τη φρουτώδη πλευρά. Η κανέλα δεν είναι υλικό που μετράτε στο κουτάλι — είναι το άρωμα που δένει τα υπόλοιπα. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Το μήλο είναι λυοφιλιωμένο: ελαφρύ, τραγανό, με γεύση φρέσκου καρπού — όχι τη μαλακή, ζαχαρωτή φέτα του κλασικού αποξηραμένου. Αλλεργιογόνα: Περιέχει αμύγδαλα (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το λυοφιλιωμένο μήλο σπάει στο στόμα. Είναι αέρινο, ελαφρώς ξινό, σχεδόν σαν τσιπ μήλου. Αμέσως μετά έρχεται το κράνμπερι: πιο μαλακό, πιο σκούρο, με την ξινόγλυκη μπουκιά που κόβει την κανέλα πριν αυτή πικρίσει. Το φιλέ αμυγδάλου είναι το τραγανό που κρατά το μείγμα. Λεπτό, σταθερό, χωρίς τη βαριά αίσθηση του ολόκληρου καρπού — γι’ αυτό κάθεται τόσο καλά πάνω σε γιαούρτι· δεν κυλάει, δεν βαραίνει. Η κανέλα φαίνεται περισσότερο στη μύτη παρά στο δάγκωμα. Αφήνει επίγευση ζεστού μήλου, όχι σκόνης. Αν την ψάχνετε ως πρώτη γεύση, δεν είναι αυτό το μείγμα. Αν τη θέλετε ως ατμόσφαιρα στο μπολ, είναι. Προτεινόμενες Χρήσεις Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι — η πιο σωστή του θέση. Χωρίς μέλι, αν σας αρκεί η γλύκα του κράνμπερι. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 4 κουταλιές γιαούρτι και μια γενναιόδωρη χούφτα Μήλο Κανέλας. Αν έχετε φρέσκο μήλο, προσθέστε δύο λεπτές φέτες — το λυοφιλιωμένο και το φρέσκο δουλεύουν μαζί. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα και ξεχωριστή κανέλα. Ρίξτε το στο τέλος, να μείνει το μήλο τραγανό. Σκέτο, δίπλα στον πρωινό καφέ, όταν δεν προλαβαίνετε μπολ. Σε σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και λάδι — λίγο, ως γλυκό-ξινό topping. Σε χυλό ή ρυζόγαλο, από πάνω, αφού κατεβεί από τη φωτιά. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία — το λυοφιλιωμένο μήλο μαλακώνει εύκολα. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Έχει έντονη κανέλα; Όχι. Είναι κουταλιά για άρωμα, όχι σκόνη που πικρίζει. Αν θέλετε πιο δυνατό άρωμα, προσθέτετε εσείς λίγη κανέλα στο γιαούρτι. Κρατήστε το δίπλα στο γιαούρτι, όχι στο συρτάρι με τα σνακ. Το πρωί που δεν θέλετε να μαγειρέψετε τίποτα, το μπολ μυρίζει μηλόπιτα σε ένα λεπτό. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν αδειάζει μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,80 - €46,50€24,00/kg

  • Riceball Καπουτσίνο – Μπαλάκια Ρυζιού με Σοκολάτα

    Riceball Καπουτσίνο – Μπαλάκια Ρυζιού με Σοκολάτα

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Riceball Καπουτσίνο – Μπαλάκια Ρυζιού με Σοκολάτα Αφήνετε τον καφέ στο τραπέζι και πιάνετε ένα μπαλάκι. Σπάει με μικρό κριτς — μέσα ρύζι, απέξω σοκολάτα που μυρίζει καπουτσίνο. Όχι άρωμα φιαλιδίου. Άρωμα καφέ με γάλα, γλυκό, ζεστό, σαν να ανοίξατε το καπάκι της κούπας. Γι’ αυτό μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον. Δεν είναι άλλη μία μπάρα σοκολάτας. Είναι το σνακ του απογεύματος: μικρό, τραγανό, τελειώνει σε δύο δαγκώματα και σας γυρίζει στον καφέ. Πληροφορίες Προϊόντος Τραγανά μπαλάκια από ρυζάλευρο, με επικάλυψη σοκολάτας γεύσης καπουτσίνο. Προέλευση: Ευρωπαϊκή Ένωση. Συστατικά: ζάχαρη, βούτυρο κακάο, πλήρες γάλα σε σκόνη, ρυζάλευρο, άμυλο καλαμποκιού, αποβουτυρωμένο γάλα σε σκόνη, αλεύρι σίτου, σιρόπι γλυκόζης, λεκιθίνη σόγιας (E322), φυσική γεύση βανίλιας, αραβικό κόμμι (E414), αλάτι, βύνη κριθαριού, ανθρακικό νάτριο (E500), κακαομάζα, γεύση καπουτσίνο. Αλλεργιογόνα: Περιέχει γάλα, γλουτένη (αλεύρι σίτου, βύνη κριθαριού) και σόγια. Ενδέχεται να περιέχει ίχνη φιστικιού, σησαμιού και άλλων ξηρών καρπών. Γεύση & Υφή Η πρώτη επαφή είναι η σοκολάτα: λεία, γαλακτερή, με τη γλύκα του καπουτσίνο μπροστά και μια ελαφρά πικράδα κακάο από πίσω. Αμέσως μετά σπάει το μπαλάκι. Το ρύζι είναι ελαφρύ, τραγανό, σχεδόν αέρινο — δεν μασιέται σαν μπισκότο, κριτσανίζει. Δεν είναι βαρύ γλυκό. Τελειώνει γρήγορα. Γι’ αυτό το χέρι πάει στο δεύτερο πριν κρυώσει ο καφές. Η γεύση καπουτσίνο μένει στο στόμα λίγο περισσότερο από τη σοκολάτα· είναι αυτό που τα ξεχωρίζει από τα σκέτα μπαλάκια κακάο. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτα, δίπλα στον εσπρέσο ή τον φραπέ — μία χούφτα, όχι πιάτο. Σε μπολ με παγωτό βανίλια ή καφέ: ρίξτε τα την τελευταία στιγμή, για να μείνουν τραγανά. Πάνω σε κρέμα ή γιαούρτι γλυκό, αντί για κομμάτια μπισκότου. Σε γιορτινό τραπέζι, σε μικρό μπολ ανάμεσα στα ξηρά — φεύγουν πρώτα. Στη ζαχαροπλαστική: πασπαλίστε τα πάνω σε τούρτα σοκολάτας ή σε μους καφέ αφού κρυώσει το γλυκό. Στο γραφείο, αντί για δεύτερο γλυκό του μηχανήματος — έχουν ήδη τη γεύση του καφέ μέσα. Αποθήκευση Σε δροσερό μέρος, έως 10°C, μακριά από ήλιο και υγρασία. Κλείνετε καλά τη συσκευασία — η σοκολάτα μαλακώνει στη ζέστη και τα μπαλάκια χάνουν το κριτς. Καταναλώστε πριν την ημερομηνία της συσκευασίας. Μία γρήγορη ερώτηση Έχουν γλουτένη; Ναι. Περιέχουν αλεύρι σίτου και βύνη κριθαριού. Δεν είναι επιλογή για όσους αποφεύγουν τη γλουτένη. Βάλτε τα δίπλα στην καφετιέρα. Ο καφές μένει καφές — απλώς αποκτά παρέα που μυρίζει το ίδιο. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,00 - €22,00€25,00/kg

  • Φράουλα Αποξηραμένη με Χυμό Μήλου

    Φράουλα Αποξηραμένη με Χυμό Μήλου

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Φράουλα Αποξηραμένη με Χυμό Μήλου Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει φράουλα — όχι η τεχνητή του γιαουρτιού του σουπερμάρκετ. Μυρίζει καρπό που έχει στεγνώσει αργά και έχει τραβήξει γλύκα από μήλο. Το κομμάτι είναι μαλακό, ελαφρά κολλώδες στα δάχτυλα, με μια λεπτή ζάχαρη στην επιφάνεια που δεν είναι ζάχαρη· είναι ο χυμός που έμεινε πάνω στο φρούτο. Τη βάλαμε στο ράφι του Επίλεκτον γιατί η φράουλα λείπει δέκα μήνες τον χρόνο από το τραπέζι. Όχι ως τσιπ λυοφιλιωμένο που τρίζει και εξαφανίζεται. Ως μπουκιά που μασιέται, που θυμίζει γλυκό του κουταλιού χωρίς να είναι. Πληροφορίες Προϊόντος Προέλευση: Σερβία. Συστατικά: αποξηραμένη φράουλα 85%, συμπυκνωμένος χυμός μήλου 15%, συντηρητικό: διοξείδιο του θείου. Η φράουλα γλυκαίνει με χυμό μήλου, όχι με κρυσταλλική ζάχαρη. Ο χυμός της δίνει μαλακή υφή και τη χαρακτηριστική, ελαφρά «γυαλιστερή» επιφάνεια που βλέπετε στο μπολ. Διατροφικά στοιχεία ανά 100g: 341 kcal, λιπαρά 0,28 g, υδατάνθρακες 74 g (εκ των οποίων σάκχαρα 56 g), φυτικές ίνες 2,1 g, πρωτεΐνες 1,8 g, αλάτι 0,02 g. Αλλεργιογόνα: Περιέχει διοξείδιο του θείου (σουλφίτες). Συσκευάζεται σε χώρο που επεξεργάζεται ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g και 1kg. Γεύση & Υφή Δεν είναι η φράουλα του καλοκαιριού στο χέρι. Είναι πιο συμπυκνωμένη, πιο σκούρα, με γλύκα που έρχεται γρήγορα και μια μικρή οξύτητα στο τέλος — αρκετή για να μην είναι μαρμελάδα. Η υφή είναι μαλακή και μαστιχωτή. Σπάει λίγο στην αρχή και μετά λιώνει. Αν περιμένετε τραγανό τσιπ, αυτή δεν είναι εκείνη η φράουλα. Αν θέλετε μια μπουκιά που να κάθεται στο γιαούρτι σαν μικρό γλυκό, είναι αυτή. Το μήλο δεν φαίνεται ως γεύση μήλου. Φαίνεται ως βάθος και ως μαλακότητα. Χωρίς αυτόν τον χυμό, η φράουλα θα ήταν πιο στυφή και πιο στεγνή. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτη, δύο-τρία κομμάτια δίπλα στον καφέ — σαν μικρό γλυκό χωρίς πιάτο. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Αν θέλετε αντίθεση, ρίξτε και λίγους ξηρούς καρπούς. Σε κέικ βανίλιας, muffins ή τάρτα: κόψτε τη σε μικρότερα κομμάτια και ανακατέψτε στη ζύμη στο τέλος, όσο είναι ακόμα χλιαρή. Σε σαλάτα με ρόκα, ανθότυρο και ξίδι βαλσάμικο — η γλύκα της φράουλας κάνει τη δουλειά που συνήθως ζητάτε από το σύκο. Ζεσταμένη για ένα λεπτό σε κατσαρολάκι με μια κουταλιά νερό και μια πρέζα κανέλα: σε μπολ βάλτε γιαούρτι, από πάνω τη ζεστή φράουλα. Επιδόρπιο σε τρία λεπτά. Σε σπιτικές μπάρες με ταχίνι, βρώμη και λίγο μέλι — η φράουλα δίνει υγρασία και άρωμα. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από τον ήλιο. Μέγιστη θερμοκρασία συντήρησης 18°C. Μετά το άνοιγμα κλείνετε καλά τη συσκευασία — η φράουλα μαζεύει υγρασία και κολλάει. Καταναλώστε πριν την ημερομηνία της συσκευασίας. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι σαν τη λυοφιλιωμένη φράουλα; Όχι. Η λυοφιλιωμένη είναι αέρινη και τρίζει. Αυτή είναι μαλακή, γλυκιά και μαστιχωτή — εμποτισμένη με χυμό μήλου. Κρατήστε ένα σακουλάκι στο ντουλάπι για τις μέρες που θέλετε φράουλα χωρίς να περιμένετε τον Μάιο. Δοκιμάστε στα 200g ή πάρτε 500g και 1kg αν μπαίνει σε γιαούρτι και γλυκά κάθε εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,60 - €20,00€23,00/kg

  • Μάγκο Αποξηραμένο με Ζάχαρη

    Μάγκο Αποξηραμένο με Ζάχαρη

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Μάγκο Αποξηραμένο με Ζάχαρη Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει μάγκο — γλυκό, ώριμο, σχεδόν σαν κομπόστα. Η φέτα είναι μαλακή, λίγο διαφανής στο φως, με μια λεπτή κρούστα ζάχαρης στην άκρη. Δεν τρίζει. Λυγίζει. Και στο στόμα έρχεται πρώτα η γλύκα, μετά ο καρπός. Αυτό είναι το μάγκο που οι περισσότεροι περιμένουν από το αποξηραμένο σακουλάκι. Όχι το στεγνό και ξινό. Το ζαχαρωμένο, το μαλακό, αυτό που κάθεται δίπλα στον καφέ σαν μικρό γλυκό. Γι’ αυτό μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον: γιατί όταν ζητάτε μάγκο, συχνά ζητάτε ακριβώς αυτή τη μπουκιά. Πληροφορίες Προϊόντος Προέλευση: Ταιλάνδη. Φέτες αποξηραμένου, ζαχαρωμένου μάγκο. Συστατικά: αποξηραμένο μάγκο 71,79%, ζάχαρη 27%, ρυθμιστής οξύτητας: κιτρικό οξύ, συντηρητικό: μεταδιθειώδες νάτριο. Διατροφικά στοιχεία ανά 100g: 340 kcal, λιπαρά 0 g, υδατάνθρακες 85 g (εκ των οποίων σάκχαρα 68 g), φυτικές ίνες 2 g, πρωτεΐνες 0 g, αλάτι 0,34 g. Αλλεργιογόνα: Περιέχει σουλφίτες (μεταδιθειώδες νάτριο). Συσκευάζεται σε χώρο που επεξεργάζεται ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g και 1kg. Γεύση & Υφή Η φέτα είναι μαλακή και ελαστική, με τις ίνες του καρπού να φαίνονται ακόμα. Δεν είναι μαρμελάδα και δεν είναι τσιπ. Είναι η μέση: μαστιχωτή, ζουμερή για αποξηραμένο φρούτο, γλυκιά από την πρώτη στιγμή. Η ζάχαρη δεν κάθεται σαν ξεχωριστή σκόνη πάνω στο μάγκο. Έχει μπει μέσα του. Γι’ αυτό η γεύση είναι τροπική και στρογγυλή, χωρίς την ξινή κόψη του ανάλατου αποξηραμένου. Στο τέλος μένει μια μικρή οξύτητα από το κιτρικό — αρκετή για να μην είναι καραμέλα. Το χρώμα είναι κίτρινο προς το χρυσαφί. Όσο πιο διαφανής η φέτα, τόσο πιο μαλακή στη μπουκιά. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, δύο-τρεις φέτες δίπλα στον καφέ ή στο γραφείο. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Αν θέλετε αντίθεση, ρίξτε και λίγη καρύδα ή καβουρδισμένο φυστίκι. Σε σαλάτα με κοτόπουλο, ρόκα και lime — κόψτε τη φέτα σε λωρίδες την τελευταία στιγμή. Σε κέικ, muffins ή ρυζόγαλο: ψιλοκόψτε και ανακατέψτε στο τέλος, όσο το γλυκό είναι χλιαρό. Σε smoothie με μπανάνα και γάλα καρύδας — δύο φέτες φτάνουν για άρωμα. Σε σπιτικές μπάρες με ταχίνι και νιφάδες βρώμης: το μάγκο δίνει υγρασία και γλύκα, οπότε το μέλι το μετράτε λιγότερο. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, δροσερό και ξηρό, μακριά από τον ήλιο. Μέγιστη θερμοκρασία συντήρησης 21°C. Μετά το άνοιγμα κλείνετε καλά — οι φέτες μαζεύουν υγρασία και κολλάνε μεταξύ τους. Καταναλώστε πριν την ημερομηνία της συσκευασίας. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι το ίδιο με το μάγκο χωρίς ζάχαρη; Όχι. Αυτό έχει ζάχαρη στη συνταγή και είναι πιο μαλακό, πιο γλυκό, πιο «γλυκό του σακουλιού». Το χωρίς ζάχαρη είναι άλλη μπουκιά — πιο στεγνή, πιο κοντά στον καρπό. Αν θέλετε μάγκο που να κάθεται στο χέρι σαν μικρό γλυκό και όχι σαν ξηρό φρούτο διαίτης, αυτή είναι η φέτα. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 500g και 1kg αν μπαίνει σε γιαούρτι και κέικ μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,00 - €13,00€15,00/kg

  • Σκοτεινό Πεκάν – Μείγμα με Κράνμπερις & Φιστίκι

    Σκοτεινό Πεκάν – Μείγμα με Κράνμπερις & Φιστίκι

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Σκοτεινό Πεκάν – Μείγμα με Κράνμπερις & Φιστίκι Ανοίγετε το σακουλάκι και το μπολ γεμίζει σκούρο — κράνμπερις, σταφίδα Κορίνθου, σχεδόν μαύρο φρούτο. Και μέσα του, αμέσως, το πεκάν: μεγάλο, ανοιχτό, βουτυρένιο. Σπάει στο χέρι πριν φτάσει στο στόμα. Αυτό είναι το μείγμα. Όχι μια χούφτα που «έχει και πεκάν». Μια χούφτα που ξεκινά από το πεκάν. Το Σκοτεινό Πεκάν μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γιατί το πεκάν σπανίζει ως πρωταγωνιστής. Στα περισσότερα μείγματα χάνεται ανάμεσα σε οκτώ υλικά. Εδώ έχει χώρο: ωμό, μισό, από Αμερική, με αρκετή παρουσία ώστε κάθε μπουκιά να το βρίσκει πρώτο. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: ωμά πεκάν Αμερικής, κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου, φιστίκια ωμά αποφλοιωμένα και μαύρες σταφίδες Κορίνθου. Το πεκάν κρατά την πρώτη θέση. Το κράνμπερι και η σταφίδα φέρνουν γλύκα και ξινίλα· το φιστίκι μπαίνει για χρώμα και τραγανό σπάσιμο. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Τα πεκάν και τα φιστίκια μένουν ωμά — δεν ψήνονται, ώστε η γεύση να μείνει καθαρή. Αλλεργιογόνα: Περιέχει πεκάν και φιστίκια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το πεκάν είναι μαλακό στο δάγκωμα, με την κρεμώδη καρδιά που το ξεχωρίζει από το αμύγδαλο και το καρύδι. Δεν τρίζει όπως ο ψημένος καρπός· λιώνει λίγο και αφήνει επίγευση βουτύρου. Το κράνμπερι κόβει αμέσως αυτή τη γλύκα με μια σύντομη, φρουτώδη ξινίλα. Η σταφίδα Κορίνθου έρχεται πιο μικρή, πιο συμπυκνωμένη, σχεδόν μελάτη — άλλη γλύκα από τη σταφίδα σουλτανίνα, πιο βαθιά, πιο «σκοτεινή». Το ωμό φιστίκι σπάει ανάμεσά τους. Μικρότερο, πιο στεγνό, με την πράσινη γεύση που καθαρίζει το στόμα πριν την επόμενη χούφτα. Γι’ αυτό δεν βαριέστε το μείγμα στην τρίτη χούφτα. Άλλη μπουκιά πεκάν, άλλη κράνμπερι, άλλη σταφίδα. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, δίπλα στον απογευματινό καφέ ή στο γραφείο — δεν θέλει πιάτο. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι, με λίγο μέλι αν το θέλετε πιο γλυκό. Σε σαλάτα: σε μπολ βάλτε σπανάκι ή ρόκα, λίγη φέτα, μια χούφτα Σκοτεινό Πεκάν και λάδι με ξίδι βαλσάμικο. Το πεκάν και το κράνμπερι κάνουν τη δουλειά που συνήθως ψάχνετε με τρία υλικά χωριστά. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα σκέτη. Δίπλα σε τυρί — ειδικά δίπλα σε ημίσκληρο ή σε μπλε τυρί, το πεκάν στέκεται σαν να φτιάχτηκε γι’ αυτό το πιάτο. Σε κέικ, muffins ή μπισκότα: ψιλοκόψτε μια ποσότητα και ρίξτε τη στη ζύμη αντί για το συνηθισμένο μείγμα ξηρών καρπών. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από φως και ζέστη — το πεκάν έχει έλαια που οξειδώνονται εύκολα. Δροσερό, ξηρό μέρος. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι ή ψυγείο. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Τα πεκάν είναι ψημένα; Όχι. Είναι ωμά, όπως και τα φιστίκια. Το ψήσιμο θα έδινε άλλο άρωμα· εδώ θέλουμε τη βουτυρένια, καθαρή γεύση του καρπού όπως είναι. Αν σας λείπει ένα μείγμα που να μυρίζει πεκάν από την πρώτη χούφτα — και όχι απλώς να το αναφέρει στα υλικά — αυτό είναι. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν το βάζο αδειάζει γρήγορα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,25 - €52,50€26,25/kg

  • Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι

    Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι Ανοίγετε το σακουλάκι και το πρώτο που βλέπετε είναι το αμύγδαλο — λευκό, καθαρό, χωρίς φλούδα. Μετά το σκούρο κράνμπερι, το πράσινο φιστίκι, ο ηλιόσπορος. Είναι μείγμα που δείχνει φωτεινό στο μπολ. Και στο στόμα αρχίζει ήπια, σχεδόν γλυκά, πριν έρθει η ξινίλα του κράνμπερι. Το βάλαμε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Το αμύγδαλο με κράνμπερι το ζητάνε συνέχεια. Εδώ δεν είναι δύο υλικά πεταμένα μαζί. Το λευκό αμύγδαλο κρατά τον πρώτο λόγο — πιο μαλακό από το αμύγδαλο με τη φλούδα, χωρίς την πικρίλα της πέτσας — και τα υπόλοιπα δουλεύουν γύρω του. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: λευκά αμύγδαλα (αποφλοιωμένα), κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου, φιστίκια αποφλοιωμένα και ηλιόσπορος. Το αμύγδαλο και το κράνμπερι είναι το ζευγάρι. Το φιστίκι και ο ηλιόσπορος μπαίνουν για τραγανότητα και χρώμα, όχι για να κλέψουν τη γεύση. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Αλλεργιογόνα: Περιέχει αμύγδαλα και φιστίκια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το λευκό αμύγδαλο είναι τραγανό απ’ έξω και μαλακό από μέσα, με γεύση καθαρή — σχεδόν γλυκιά, χωρίς το πικρό τελείωμα της φλούδας. Γι’ αυτό το μείγμα κάθεται εύκολα το πρωί· δεν έχει τον «βαρύ» χαρακτήρα του ψημένου καρπού. Το κράνμπερι μπαίνει αμέσως μετά και κόβει. Ξινό, φρουτώδες, λίγο μαστιχωτό δίπλα στο στεγνό αμύγδαλο. Το φιστίκι σπάει μικρότερο, με την πράσινη γεύση που ξυπνά το στόμα. Ο ηλιόσπορος είναι το πιο λεπτό τραγανό — ένα μικρό κριτς ανάμεσα στις μεγάλες μπουκιές. Δεν είναι μείγμα που μοιάζει σε κάθε χούφτα. Άλλη φορά πιάνετε δύο αμύγδαλα, άλλη ένα κράνμπερι με φιστίκι. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, στο συρτάρι του γραφείου ή δίπλα στον καφέ — η πιο καθαρή χούφτα της σειράς. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Το λευκό αμύγδαλο και το κράνμπερι φτάνουν· το μέλι το χρειάζεστε μόνο αν το θέλετε πιο γλυκό. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 3–4 κουταλιές γιαούρτι και μια χούφτα Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι. Αν έχετε φρέσκο μήλο, προσθέστε δύο λεπτές φέτες — δένει με τον χυμό μήλου του κράνμπερι. Σε σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και λάδι. Πασπαλίστε στο τέλος, μην το ανακατέψετε πολύ — ο ηλιόσπορος χάνεται. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα. Σε σπιτικές μπάρες ή granola: δέστε μια ποσότητα με ταχίνι και λίγο μέλι, πλάστε και αφήστε στο ψυγείο. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία και ζέστη. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Τι είναι τα λευκά αμύγδαλα; Αμύγδαλα χωρίς τη φλούδα. Η γεύση είναι πιο ήπια και πιο καθαρή από το αμύγδαλο με την πέτσα — γι’ αυτό το μείγμα κάθεται τόσο εύκολα στο γιαούρτι. Αν θέλετε τη χούφτα αμύγδαλο–κράνμπερι χωρίς βαριά επίγευση και χωρίς δεύτερη σκέψη το πρωί, αυτό είναι το μείγμα. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν αδειάζει το βάζο μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,25 - €52,50€26,25/kg

  • Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας

    Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας Βάζετε το μπολ στο τραπέζι πριν τον καφέ. Μια κουταλιά στραγγιστό γιαούρτι, και από πάνω πέφτει μπανάνα που σπάει ελαφρά, ένα ψημένο φουντούκι χωρίς φλούδα, μια σταγόνα σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και το ξινό κράνμπερι. Το πρωινό παύει να είναι η βιασύνη ανάμεσα στο ξυπνητήρι και την πόρτα. Γίνεται η πρώτη σωστή μπουκιά της ημέρας. Το Μπανάνα Πρωινού μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Δεν είναι άλλο ένα μείγμα «για ενέργεια». Είναι το μείγμα που στήνουμε όταν θέλουμε γεύση πρωινού — μπανάνα, φουντούκι, σοκολάτα — χωρίς να ανάψουμε φούρνο και χωρίς την κολλώδη μπανάνα του σακουλιού που μοιάζει με ζαχαρωτό. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: ψημένα φουντούκια χωρίς φλούδα, φέτες μπανάνας λυοφιλιωμένης, σταγόνες σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου. Πρωταγωνιστούν η μπανάνα και το φουντούκι. Η σοκολάτα και το κράνμπερι μπαίνουν για βάθος και αντίστιξη, όχι για να καλύψουν τα υπόλοιπα. Η μπανάνα είναι λυοφιλιωμένη: κρατά άρωμα και σχήμα του καρπού, χωρίς τη βαριά υφή της κλασικής αποξηραμένης. Τα φουντούκια ψήνονται και καθαρίζονται από τη φλούδα, ώστε κάθε μπουκιά να είναι ομοιόμορφη, τραγανή και βουτυρένια. Η σοκολάτα είναι υγείας ΙΟΝ — η γεύση που οι περισσότεροι αναγνωρίζουν αμέσως. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Αλλεργιογόνα: Περιέχει φουντούκια (ξηρούς καρπούς). Η σοκολάτα υγείας ΙΟΝ περιέχει λεκιθίνη σόγιας. Μπορεί να περιέχει ίχνη άλλων ξηρών καρπών, γάλακτος και πρωτεΐνης σίτου. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Ανοίγετε τη συσκευασία και μυρίζει μπανάνα — καθαρή, ώριμη, σαν να μόλις ανοίξατε τον καρπό. Η φέτα είναι ελαφριά, σχεδόν αέρινη, και σπάει στο στόμα αντί να τραβιέται. Αμέσως μετά έρχεται το ψημένο φουντούκι: γεμάτο, καβουρδισμένο, χωρίς την πικρίλα της φλούδας. Η ΙΟΝ λιώνει αργά ανάμεσα στα δύο. Δεν κυριαρχεί· δένει τη γλύκα της μπανάνας με το φουντούκι, όπως στο κλασικό δίδυμο των γλυκών, μόνο που εδώ κάθεται σε μείγμα πρωινού. Το κράνμπερι με τον χυμό μήλου κόβει τη ροή με μια σύντομη, ξινή νότα. Γι’ αυτό η δεύτερη χούφτα δεν είναι ίδια με την πρώτη — και γι’ αυτό το χέρι επιστρέφει στο μπολ. Προτεινόμενες Χρήσεις Σε στραγγιστό γιαούρτι, σκέτο ή με μια κουταλιά μέλι αν το θέλετε πιο γλυκό. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 3–4 κουταλιές ελληνικό γιαούρτι και μια γενναιόδωρη χούφτα Μπανάνα Πρωινού. Αν έχετε φρέσκια μπανάνα στο σπίτι, προσθέστε και δύο φέτες — το λυοφιλιωμένο και το φρέσκο δουλεύουν μαζί. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα· η μπανάνα και το κράνμπερι αλλάζουν όλο το μπολ. Σκέτο, στο συρτάρι του γραφείου ή στην τσάντα. Κρατήστε το μακριά από ζέστη, γιατί η σοκολάτα λιώνει. Ως topping σε smoothie bowl, πάνω από κακάο ή ταχίνι. Σε σπιτικές μπάρες: δέστε μια ποσότητα με ταχίνι ή λίγη λιωμένη σοκολάτα υγείας, πλάστε και αφήστε στο ψυγείο μέχρι να δέσει. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία — η λυοφιλιωμένη μπανάνα μαλακώνει εύκολα αν πιει αέρα. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Η σοκολάτα και τα έλαια του ψημένου φουντουκιού δεν αντέχουν τη ζέστη δίπλα στο καλοριφέρ ή στο αυτοκίνητο. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες, όσο η μπανάνα κρατάει το τραγανό της. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι ή ψυγείο. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι μόνο για πρωινό; Όχι. Στέκεται το ίδιο καλά ως σνακ μέσα στην ημέρα. Το όνομα λέει πού κάθεται καλύτερα στο τραπέζι — δεν σας περιορίζει στην πρώτη ώρα. Κρατήστε ένα βάζο στον πάγκο. Το πρωί που δεν έχετε όρεξη να μαγειρέψετε τίποτα, το μπολ γεμίζει σε δευτερόλεπτα και μυρίζει μπανάνα πριν καν βράσει ο καφές. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν το σπίτι το τελειώνει γρήγορα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,80 - €36,00€19,00/kg

  • Ζαμπούκο Flos — Άνθη

    Ζαμπούκο Flos — Άνθη

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Ζαμπούκο Flos — Άνθη Βράζει το νερό, ρίχνετε μια πρέζα άνθη στο φλιτζάνι και σε λίγα λεπτά το δωμάτιο μυρίζει ανθισμένο χωράφι — γλυκό, ελαφρώς μελισσοκομικό, σαν να ανοίξατε παράθυρο τον Ιούνιο. Αυτό είναι το ζαμπούκο Flos: τα ίδια τα άνθη, αποξηραμένα, έτοιμα για ρόφημα. Στο Επίλεκτον το κρατάμε γιατί είναι το βότανο που αλλάζει ένα απλό βραστό νερό χωρίς να το βαραίνει. Δεν φωνάζει. Απλώς γεμίζει το φλιτζάνι. Πληροφορίες Προϊόντος Ζαμπούκο Flos — αποξηραμένα άνθη (όχι καρπός, όχι σιρόπι). Μικρά κιτρινοπράσινα ανθάκια με λεπτά κοτσάνια, όπως έρχονται για αφέψημα. Χωρίς καφεΐνη. Διατίθεται σε 100 γρ., 250 γρ. και 1 κιλό. Αλλεργιογόνα: παράγεται σε χώρο όπου επεξεργάζονται ξηροί καρποί και άλλα βότανα. Γεύση & Υφή Στεγνά, τα άνθη είναι ελαφρά και τραγανά στο χέρι. Στο νερό μαλακώνουν αμέσως και δίνουν χρώμα χρυσοκίτρινο, διαυγές. Η γεύση είναι λεπτή: λίγο μέλι, λίγο πράσινο σταφύλι, μια υπαινικτική πικράδα στο τέλος που κρατάει το ρόφημα από το να γίνει «αρωματικό νερό». Δεν μοιάζει με χαμομήλι. Είναι πιο ανοιχτό, πιο ανθηρό — το ρόφημα που πίνετε όταν θέλετε κάτι ζεστό χωρίς το βάρος του μαύρου τσαγιού. Προτεινόμενες Χρήσεις Κλασικό αφέψημα: 1 κουταλάκι του γλυκού άνθη σε 200 ml νερό που μόλις έβρασε. Σκεπάστε 5–7 λεπτά, σουρώστε. Μέλι μόνο αν το θέλετε πιο στρογγυλό. Κρύο, το καλοκαίρι: διπλή δόση, κρυώστε, παγάκια και μια φέτα λεμόνι. Μαζί με φλαμούρι ή μελισσόχορτο, το βράδυ, όταν το σπίτι ησυχάζει. Σε σπιτικό σιρόπι: βράστε άνθη με νερό και ζάχαρη ή μέλι, σουρώστε — για σόδα, παγωτό ή γλυκό του κουταλιού. Μια πρέζα στη ζύμη για κέικ λεμονιού ή σε κομπόστα μήλου — δίνει άρωμα χωρίς να φαίνεται. Σε καράφα νερού με ροδέλα πορτοκαλιού, στο τραπέζι, αντί για έτοιμο αρωματισμένο νερό. Αποθήκευση Κλείστε αεροστεγώς, μακριά από φως και υγρασία — τα άνθη χάνουν άρωμα γρήγορα αν μείνουν ανοιχτά. Δροσερό ντουλάπι, όχι δίπλα στον φούρνο ή στα μπαχαρικά με έντονη μυρωδιά. Χρησιμοποιήστε πρώτα ό,τι ανοίξατε· το κλειστό σακουλάκι κρατάει το άρωμα καλύτερα. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι το ίδιο με τον καρπό του ζαμπούκου; Όχι. Το Flos είναι τα άνθη. Ο καρπός (τα μαύρα μούρα) έχει άλλη γεύση και άλλη χρήση. Εδώ μιλάμε μόνο για το άνθος, για ρόφημα και άρωμα. Κρατήστε ένα σακουλάκι δίπλα στο χαμομήλι και έχετε έτοιμο το ρόφημα της αλλαγής εποχής — ζεστό τον χειμώνα, παγωμένο τον Ιούνιο. 100 γρ., 250 γρ. ή 1 κιλό, με δωρεάν αποστολή από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,80 - €35,00€38,00/kg

  • Πορτοκάλι Αποξηραμένο σε Ροδέλες

    Πορτοκάλι Αποξηραμένο σε Ροδέλες

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Πορτοκάλι Αποξηραμένο σε Ροδέλες Ανοίγετε το σακουλάκι και το σπίτι μυρίζει πορτοκάλι — όχι χυμό από μπουκάλι, αλλά φλούδα που μόλις την έξυσαν πάνω από ζεστό νερό. Οι ροδέλες είναι λεπτές, με τη σάρκα σκούρα πορτοκαλί και τη φλούδα να κρατάει σχήμα. Στο Επίλεκτον τις βάλαμε δίπλα στο αποξηραμένο λεμόνι γιατί κάνουν την ίδια δουλειά με άλλο χαρακτήρα: πιο γλυκές, πιο ζεστές, έτοιμες για το χειμωνιάτικο φλιτζάνι ή για το ταψί των Χριστουγέννων. Πληροφορίες Προϊόντος Αποξηραμένο πορτοκάλι κομμένο σε ροδέλες, με τη φλούδα. Ολόκληρη η φέτα — σάρκα και φλούδα μαζί — χωρίς επικάλυψη σοκολάτας και χωρίς γυαλάδα καραμέλας. Διατίθεται σε 100 γρ., 500 γρ. και 1 κιλό. Αλλεργιογόνα: παράγεται σε χώρο όπου επεξεργάζονται ξηροί καρποί. Γεύση & Υφή Η πρώτη μπουκιά είναι σφιχτή, σχεδόν τραγανή στην άκρη της φλούδας, και πιο μαλακή στο κέντρο. Η γεύση ξεκινά γλυκιά, σαν πορτοκάλι που έμεινε λίγο παραπάνω στο δέντρο, και κλείνει με ελαφριά πικράδα από τη φλούδα — αυτή που θέλετε στο τσάι και στο γλυκό του κουταλιού. Αν τη βάλετε σε ζεστό νερό, το υγρό παίρνει χρώμα κεχριμπαρί και μυρίζει αμέσως Κυριακή: κανέλα κάπου κοντά, φούρνος ανοιχτός, πορτοκάλι στο ταψί. Προτεινόμενες Χρήσεις Στο τσάι ή στο ζεστό νερό: μία ροδέλα στο φλιτζάνι, δύο λεπτά, και το ρόφημα αλλάζει χαρακτήρα. Σε καράφα με νερό και κανέλα, στο τραπέζι του μεσημεριού — το νερό παίρνει άρωμα χωρίς ζάχαρη. Πάνω σε κέικ πορτοκαλιού ή σε τάρτα, ως γαρνιτούρα που φαίνεται και τρώγεται. Ψιλοκομμένη στη ζύμη για κουλουράκια, μελομακάρονα ή χριστουγεννιάτικο ψωμί. Σε γλυκό του κουταλιού ή σε σιρόπι: βράστε τις ροδέλες με νερό και λίγο μέλι μέχρι να μαλακώσουν. Σε σαλάτα με ρόκα, καρύδια και ανθότυρο — μία ροδέλα κομμένη στα δύο δίνει πικρόγλυκη νότα χωρίς να «φωνάζει». Αποθήκευση Κλείστε αεροστεγώς, μακριά από υγρασία και άμεσο φως — αλλιώς μαλακώνουν και χάνουν άρωμα. Σε δροσερό ντουλάπι διατηρούνται καλά· μην τις αφήνετε δίπλα στον φούρνο. Αν μαλακώσουν, λίγα λεπτά σε χαμηλό φούρνο τις ξανακάνουν τραγανές για γαρνιτούρα. Μία γρήγορη ερώτηση Τρώγεται η φλούδα; Ναι. Η ροδέλα είναι ολόκληρη: σάρκα και φλούδα μαζί. Η φλούδα δίνει το άρωμα και την ελαφριά πικράδα· αν τη θέλετε πιο μαλακή, βράστε την λίγο στο σιρόπι ή στο τσάι. Κρατήστε ένα σακουλάκι στο ντουλάπι και έχετε πορτοκάλι έτοιμο όποτε ανάβετε τον βραστήρα ή ανοίγετε το ταψί. 100 γρ., 500 γρ. ή 1 κιλό, με δωρεάν αποστολή από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,80 - €24,00€28,00/kg

  • Καρυδόψιχα 1/4 Χιλής

    Καρυδόψιχα 1/4 Χιλής

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Καρυδόψιχα 1/4 Χιλής Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει αμέσως καρύδι — ζεστό, ελαφρώς γλυκό, σαν να μόλις το σπάσατε. Τα κομμάτια είναι ήδη σε τέταρτο: αρκετά μεγάλα για να φαίνονται στο πιάτο, αρκετά μικρά για να μπουν κατευθείαν στο μπολ με το γιαούρτι ή στη ζύμη του κέικ, χωρίς να κάθεστε να τα σπάτε ένα-ένα. Στο Επίλεκτον την κρατάμε γιατί είναι η καρυδόψιχα που χρησιμοποιείτε στην πράξη, όχι αυτή που μένει στο ντουλάπι περιμένοντας «την κατάλληλη συνταγή». Πληροφορίες Προϊόντος Πρόκειται για καρυδόψιχα σε κομμάτια 1/4, εισαγωγής από τη Χιλή. Δεν έχει αλάτι και δεν έχει ψηθεί — όπως φαίνεται στο μπολ: ανοιχτόχρωμη, καθαρή ψίχα, έτοιμη για χρήση. Διατίθεται σε 250 γρ., 400 γρ. και 1 κιλό. Αλλεργιογόνα: περιέχει καρύδια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο όπου επεξεργάζονται και άλλοι ξηροί καρποί. Γεύση & Υφή Το πρώτο δάγκωμα είναι τραγανό στην άκρη και μαλακό από μέσα. Η γεύση είναι καθαρή καρυδιού: ελαφριά πικράδα στο τέλος, λίγη γλύκα στη μέση, χωρίς το βαρύ, ταγκό άρωμα που παίρνει η ψίχα όταν έχει μείνει ανοιχτή. Τα τέταρτα κρατούν σχήμα — δεν θρυμματίζονται στο χέρι — και αυτό μετράει όταν τα ρίχνετε σε σαλάτα ή πάνω σε τάρτα: φαίνονται, δεν χάνονται. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτη χούφτα το απόγευμα, δίπλα στον καφέ — χωρίς τίποτα άλλο. Σε πράσινη σαλάτα: ρίξτε μια χούφτα πάνω από ρόκα, μήλο και λίγο ανθότυρο· στο τέλος ένα κουτάλι μέλι. Στο γιαούρτι του πρωινού, με μέλι και κανέλα — τα κομμάτια μένουν τραγανά μέχρι την τελευταία κουταλιά. Σε κέικ, μπακλαβά ή μελομακάρονα: μπαίνουν ως έχουν, δεν χρειάζονται άλλο κόψιμο. Ψιλοκομμένη στο multi, για σπιτικό χαλβά με ταχίνι και μέλι. Ελαφρά σοταρισμένη σε στεγνό τηγάνι 2–3 λεπτά, πάνω σε ψητά λαχανικά ή κοτόπουλο. Αποθήκευση Κλείστε καλά τη συσκευασία ή μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από φως και υγρασία. Σε δροσερό ντουλάπι διατηρεί το άρωμά της· για μεγαλύτερη διάρκεια βάλτε την στο ψυγείο. Μην την αφήνετε ανοιχτή δίπλα στον φούρνο — το καρύδι παίρνει εύκολα ξένες μυρωδιές. Μία γρήγορη ερώτηση Χρειάζεται να την ψήσω πριν τη χρησιμοποιήσω; Όχι. Είναι έτοιμη ως έχει. Αν θέλετε πιο έντονο άρωμα σε σαλάτα ή γλυκό, σοτάρετέ την λίγα λεπτά σε στεγνό τηγάνι και αφήστε την να κρυώσει. Κρατήστε μια συσκευασία στο ντουλάπι και έχετε καρύδι έτοιμο την ώρα που το σκέφτεστε — για το κέικ της Κυριακής ή για τη σαλάτα του βραδιού. 250 γρ., 400 γρ. ή 1 κιλό, με δωρεάν αποστολή από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,75 - €13,00€15,00/kg

  • Γλυκόριζα Coupe σε Κομμάτια

    Γλυκόριζα Coupe σε Κομμάτια

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Γλυκόριζα Coupe σε Κομμάτια Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει αμέσως γλυκό, σχεδόν μελωμένο ξύλο — σαν να έχετε βάλει στη φωτιά ένα χειμωνιάτικο αφέψημα πριν καν βράσει το νερό. Η γλυκόριζα coupe δεν είναι σκόνη που χάνεται στο φλιτζάνι ούτε ολόκληρη ρίζα που θέλει ώρα να δώσει. Είναι κομμένη στο σωστό μέγεθος: αρκετά λεπτή για να βγάλει γρήγορα χαρακτήρα, αρκετά στέρεα για να κρατήσει σώμα στο ρόφημα. Την κρατάμε στο Επίλεκτον γιατί αυτή η κοπή δουλεύει στην πράξη. Σε ζεστό νερό βγάζει γλυκύτητα χωρίς να γίνει σιρόπι. Σε μείγματα βοτάνων κάθεται δίπλα στην κανέλα και το τζίντζερ χωρίς να τα πνίξει. Και στη ζαχαροπλαστική δίνει εκείνη τη γνώριμη, βαθιά νότα που θυμίζει παλιές καραμέλες — όχι τεχνητό άρωμα, αλλά ρίζα. Πληροφορίες Προϊόντος Ρίζα γλυκόριζας σε κομμένα κομμάτια (coupe). Προέλευση: Κίνα. Διατίθεται σε 100γρ, 250γρ και 1 κιλό. Προορίζεται για παραδοσιακή χρήση ως αφέψημα και ως αρωματικό συστατικό στη μαγειρική και τη ζαχαροπλαστική. Δεν αποτελεί φαρμακευτικό προϊόν. Αν λαμβάνετε αγωγή ή έχετε ευαισθησία, συμβουλευτείτε τον γιατρό σας πριν την τακτική κατανάλωση. Αλλεργιογόνα: δεν ανήκει στα κύρια υποχρεωτικά αλλεργιογόνα. Παράγεται και συσκευάζεται σε χώρο που χειρίζεται ξηρούς καρπούς, σπόρους και μπαχαρικά. Γεύση & Υφή Τα κομμάτια είναι ξυλώδη, ανοιχτό καφέ προς κίτρινο, με πιο σκούρες ίνες ανάμεσα. Στο χέρι μυρίζουν γλυκά και γήινα μαζί. Στο φλιτζάνι το ρόφημα παίρνει χρυσαφένιο χρώμα και μια γεύση που ξεκινά μελαχρινή-γλυκιά και καταλήγει με ελαφριά πικράδα φλοιού — αυτό το τελείωμα είναι που την κάνει ενδιαφέρουσα και όχι σκέτα ζαχαρένια. Αν την αφήσετε λίγο παραπάνω στο νερό, το σώμα πυκνώνει. Αν τη βγάλετε νωρίτερα, μένει πιο καθαρή και αρωματική. Έχετε τον έλεγχο. Προτεινόμενες Χρήσεις Αφέψημα: 1 κουταλάκι του γλυκού ανά φλιτζάνι, ζεστό νερό, 8–10 λεπτά. Στραγγίστε. Προσθέστε μέλι θυμαριού αν θέλετε πιο στρογγυλή γεύση. Χειμωνιάτικο μείγμα: μαζί με κανέλα, μια φλούδα πορτοκαλιού και λίγο τζίντζερ — για τα βράδια που κάθεστε στο τραπέζι με ένα βιβλίο. Ζαχαροπλαστική: σε σιρόπια για πίτες, σε μπισκότα με μπαχαρικά, σε σπιτικές καραμέλες. Ροφήματα: μια πρέζα σε ζεστό γάλα ή σε κακάο, αντί για έτοιμο άρωμα. Αλμυρά: πολύ μικρή ποσότητα σε μαρινάδες κρέατος ή σε σάλτσες με βάθος — όπως θα βάλατε μια σταγόνα πετιμέζι. Παγωμένο: διπλή δόση, κρύο νερό, μερικές ώρες στο ψυγείο, με λεμόνι. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από φως, υγρασία και έντονα αρώματα. Προτιμήστε γυάλινο ή κεραμικό δοχείο, όχι ανοιχτή σακούλα στο ράφι με τα μπαχαρικά. Καταναλώστε κατά προτίμηση εντός εύλογου χρόνου από το άνοιγμα για να κρατήσει το άρωμα. Μία γρήγορη ερώτηση Τι σημαίνει «coupe»; Είναι η κομμένη μορφή της ρίζας — κομμάτια έτοιμα για αφέψημα, χωρίς να χρειάζεται να σπάσετε ολόκληρη ρίζα στο γουδί. Κρατήστε ένα σακουλάκι στο ντουλάπι και έχετε έτοιμη γλυκύτητα για τσάι, σιρόπι ή ζεστό ρόφημα όποτε τη χρειαστείτε. Διαθέσιμη σε 100γρ, 250γρ και 1 κιλό, με δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,50 - €20,00€25,00/kg

  • Λεμόνι Αποξηραμένο σε Ροδέλες

    Λεμόνι Αποξηραμένο σε Ροδέλες

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λεμόνι Αποξηραμένο σε Ροδέλες Ανοίγετε το σακουλάκι και ο χώρος μυρίζει αμέσως λεμόνι — σαν να μόλις ξύσατε φρέσκια φλούδα πάνω από ζεστό νερό. Οι ροδέλες είναι συμπυκνωμένες: η ξινίλα μένει ζωντανή, η φλούδα δίνει βάθος, και μια μικρή πικράδα κρατάει τη γεύση από το να γίνει επίπεδη. Στο Επίλεκτον το βάλαμε στο ράφι γιατί είναι το είδος λεμονιού που αλλάζει ένα ρόφημα ή ένα γλυκό χωρίς να το πνίγει. Πληροφορίες Προϊόντος Αποξηραμένες ροδέλες λεμονιού, με φλούδα και σάρκα. Ιδανικές για ροφήματα, ζαχαροπλαστική και διακόσμηση. Αλλεργιογόνα: Μπορεί να περιέχει ίχνη ξηρών καρπών, σουσαμιού ή θειωδών. Γεύση & Υφή Η πρώτη εντύπωση είναι το άρωμα της φλούδας — καθαρό, εσπεριδοειδές, χωρίς να μυρίζει «ξερό». Στο στόμα η ροδέλα είναι ελαφρά δερματώδης στα άκρα και πιο μαλακή στο κέντρο. Η γεύση ξεκινά ξινή, μετά έρχεται το πικρό της φλούδας και κλείνει με μια ήπια, σχεδόν μελισσένια νότα από τη σάρκα που έχει συμπυκνωθεί στο στέγνωμα. Δεν είναι καραμέλα. Είναι λεμόνι που κράτησε χαρακτήρα. Προτεινόμενες Χρήσεις Ζεστό ρόφημα: ρίξτε 1–2 ροδέλες σε ζεστό νερό με ένα κουταλάκι μέλι. Αφήστε 3–4 λεπτά και πιείτε το όπως είναι, χωρίς να το σουρώσετε αν σας αρέσει το βάθος της φλούδας. Παγωμένο τσάι και κανάτα νερού: δύο ροδέλες σε κρύο νερό με δυόσμο ή βασιλικό — για το τραπέζι του μεσημεριού. Κοκτέιλ και απεριτίφ: μία ροδέλα στο ποτήρι αντί για φρέσκια φέτα· δεν λιώνει και αφήνει άρωμα ως το τέλος. Γλυκά: ψιλοκόψτε τη φλούδα πάνω σε γιαούρτι με μέλι, σε κέικ πορτοκαλιού ή σε μπισκότα βουτύρου. Αλμυρό: μία ροδέλα στο ταψί με κοτόπουλο λεμονάτο ή σε μαρινάδα για ψάρι, μαζί με ελαιόλαδο και ρίγανη. Διακόσμηση: σε πιατέλα τυριών ή σε γιορτινό κέικ — το χρώμα της φλούδας μένει ζωντανό. Αποθήκευση Κλείστε αεροστεγώς, μακριά από υγρασία και άμεσο φως. Σε δροσερό ντουλάπι διατηρεί άρωμα για μεγάλο διάστημα· αν μαλακώσει από υγρασία, αφήστε τη λίγο στον αέρα πριν τη χρησιμοποιήσετε σε ρόφημα. Μία γρήγορη ερώτηση Παίρνει ζάχαρη το αποξηραμένο λεμόνι σε ροδέλες; Οι ροδέλες αυτές είναι αποξηραμένο φρούτο, όχι ζαχαρωμένο γλυκό. Η γεύση τους είναι ξινή και αρωματική — γι’ αυτό δουλεύουν τόσο καλά σε τσάι και αλμυρές συνταγές. Κρατήστε ένα σακουλάκι στο ντουλάπι και το λεμόνι είναι πάντα έτοιμο: για το απογευματινό τσάι, για το ποτήρι του καλεσμένου, για το ταψί της Κυριακής. Διαθέσιμο σε 100g, 500g και 1kg, με δωρεάν αποστολή σε παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,80 - €24,00€28,00/kg

  • Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Τριαντάφυλλο 450g

    Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Τριαντάφυλλο 450g

    Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Τριαντάφυλλο 450g Το Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Τριαντάφυλλο είναι ένα εκλεπτυσμένο γλυκό του κουταλιού που συνδυάζει την κρεμώδη βανίλια με το χαρακτηριστικό, λεπτό και ρομαντικό άρωμα τριαντάφυλλου. Το λευκό σιρόπι αποκτά μια διακριτική ροζ απόχρωση από τα πέταλα (34%), προσφέροντας μια πολυτελή γευστική εμπειρία που θυμίζει ανατολίτικους κήπους. Πληροφορίες για το Προϊόν Παρασκευασμένο από την οικογενειακή εταιρεία ΧΑΛΒΑΣ ΚΥΡΓΙΟΝ στη Δράμα με παραδοσιακές μεθόδους. Περιέχει υψηλή αναλογία τριαντάφυλλου. Διατροφικά προσφέρει 302 kcal ανά 100g, κυρίως από υδατάνθρακες (84g με 63g σάκχαρα), μηδενικά λιπαρά. Ιδανικό για ειδικές στιγμές και όσους αγαπούν αρωματικά γλυκά. Γεύση & Υφή Γλυκό σιρόπι με πλούσιο άρωμα βανίλιας και χαρακτηριστική, λεπτή γεύση ροδοπέταλων. Η υφή είναι πυκνή και βελούδινη με μικρά κομμάτια πετάλων. Πώς να το Χρησιμοποιήσετε Διαλύστε μία κουταλιά σε κρύο νερό για το κλασικό δροσιστικό υποβρύχιο. Χρησιμοποιήστε ως topping σε γιαούρτι, παγωτό ή cheesecake. Συνοδέψτε με τσάι, καφέ ή λικέρ. Ιδανικό για ρομαντικά επιδόρπια και γάμους. Προσθέστε σε κρέμες ή μους για εκλεπτυσμένη γεύση. Συνδυάστε με ξηρούς καρπούς ή τυριά. Φέρτε το μοναδικό άρωμα τριαντάφυλλου στο σπίτι σας. Παραγγείλτε το Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Τριαντάφυλλο σήμερα με δωρεάν αποστολή!

  • Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Σύκο 450g

    Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Σύκο 450g

    Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Σύκο 450g Το Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Σύκο συνδυάζει την απαλή, κρεμώδη βανίλια με την πλούσια, γλυκιά και ελαφρώς ξηρή γεύση του σύκου. Το σιρόπι είναι πυκνό και αρωματικό, ενώ τα κομμάτια σύκου (34%) προσφέρουν μια ξεχωριστή υφή και βαθιά καραμελωμένη γεύση που θυμίζει μεσογειακούς κήπους. Πληροφορίες για το Προϊόν Παρασκευασμένο από την οικογενειακή επιχείρηση ΧΑΛΒΑΣ ΚΥΡΓΙΟΝ στη Δράμα με υψηλής ποιότητας συστατικά. Περιέχει 34% γλυκό σύκο. Διατροφικά προσφέρει 299 kcal ανά 100g, κυρίως από υδατάνθρακες (79g με 40g σάκχαρα), μηδενικά λιπαρά και πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη και αλάτι. Ιδανικό για όσους αναζητούν φυσικές, παραδοσιακές γεύσεις. Γεύση & Υφή Γλυκό σιρόπι με έντονο άρωμα βανίλιας και πλούσια, καραμελωμένη γεύση σύκου με ελαφρές νότες ξηρών καρπών. Η υφή είναι πυκνή και βελούδινη με μαλακά κομμάτια φρούτου. Πώς να το Χρησιμοποιήσετε Διαλύστε μία κουταλιά σε κρύο νερό για το κλασικό υποβρύχιο ρόφημα. Χρησιμοποιήστε ως topping σε γιαούρτι, παγωτό βανίλια ή κρέμες. Συνοδέψτε με ελληνικό καφέ ή τσάι. Ιδανικό για cheesecake, μους ή γλυκά με ξηρούς καρπούς. Προσθέστε σε πρωινά μπολ ή smoothies. Συνδυάστε με τυριά για gourmet πιάτα. Ανακαλύψτε την ξεχωριστή γεύση σύκου σε συνδυασμό με βανίλια. Παραγγείλτε το Υποβρύχιο Βανίλια με Γλυκό Σύκο σήμερα με δωρεάν αποστολή!

  • Μαρμελάδα Μανταρίνι Χωρίς Ζάχαρη To Filema Tis Lelas

    Μαρμελάδα Μανταρίνι Χωρίς Ζάχαρη To Filema Tis Lelas

    Μαρμελάδα Μανταρίνι Χωρίς Ζάχαρη To Filema Tis Lelas Η Μαρμελάδα Μανταρίνι χωρίς προσθήκη ζάχαρης της To Filema Tis Lelas αποτυπώνει την ξεχωριστή, αρωματική ψυχή των Πελοποννησιακών μανταρινιών. Με περιεκτικότητα τουλάχιστον 75% σε φρούτο, προσφέρει φωτεινή, εσπεριδοειδή γεύση με φυσική γλυκύτητα και ελαφρύ πικάντικο φινάλε, χαρακτηριστικό των ώριμων μανταρινιών. Η υφή είναι απαλή και λαμπερή, ιδανική για καθημερινή απόλαυση. Πληροφορίες για το Προϊόν Παρασκευασμένη με φρέσκα ελληνικά μανταρίνια, χυμό σταφυλιού και λεμονιού, χωρίς τεχνητά πρόσθετα. Προσφέρει χαμηλότερες θερμίδες (180 kcal/100g) σε σχέση με συμβατικές μαρμελάδες, υψηλή περιεκτικότητα σε εδώδιμες ίνες (2,8g) και φυσικά σάκχαρα από το φρούτο. Εξαιρετική επιλογή για Μεσογειακή διατροφή, vegan και όσους επιθυμούν καθαρή γεύση χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Γεύση & Υφή Φωτεινή, ζουμερή και αρωματική γεύση ώριμου μανταρινιού με νότες εσπεριδοειδών, ελαφρύ γλυκόξινο ισορροπημένο προφίλ και φυσική φρεσκάδα. Απαλή υφή που διατηρεί κομμάτια φρούτου για αυθεντική αίσθηση. Πώς να το Χρησιμοποιήσετε Σε γιαούρτι με ξηρούς καρπούς για ισορροπημένο πρωινό. Ως γέμιση σε κρέπες, τηγανίτες ή γαλλικά τοστ. Συνδυασμός με λευκά τυριά ή γραβιέρα για γλυκό-αλμυρό πιάτο. Σε cheesecake, κέικ εσπεριδοειδών ή σορμπέ. Ως glaze σε ψητά κρέατα ή σαλάτες με πικρά χόρτα. Σε παραδοσιακά γλυκά όπως τσουρέκι ή μπακλαβά για φρέσκο twist. Φέρτε τη δροσερή γεύση Πελοποννησιακών μανταρινιών στο τραπέζι σας. Παραγγείλτε σήμερα από το epilekton.gr με δωρεάν αποστολή σε όλη την Ελλάδα!

  • Μαρμελάδα Φρούτα Δάσους Χωρίς Ζάχαρη The Mighty Forest Fruits

    Μαρμελάδα Φρούτα Δάσους Χωρίς Ζάχαρη The Mighty Forest Fruits

    Μαρμελάδα Φρούτα Δάσους Χωρίς Ζάχαρη The Mighty Forest Fruits Η Μαρμελάδα Φρούτα Δάσους "The Mighty Forest Fruits" είναι ένας πανδαιμόνιο γεύσεων από τα πιο αγαπημένα δασικά φρούτα. Με 75% περιεκτικότητα σε φρούτα (φράουλα, βατόμουρο, κεράσι, φραγκοστάφυλο και μύρτιλο), προσφέρει ισορροπημένη γλυκόξινη γεύση, πλούσιο άρωμα και βαθύ χρώμα. Χωρίς προσθήκη ζάχαρης, απολαμβάνετε την αυθεντική φυσική γλυκύτητα και την υφή με κομμάτια φρούτων. Πληροφορίες για το Προϊόν Συνδυασμός ελληνικών δασικών φρούτων με φυσικούς χυμούς. Παρέχει 246 kcal ανά 100g, φυσικά σάκχαρα και εδώδιμες ίνες. Πλούσια σε αντιοξειδωτικά από τα μούρα, ταιριάζει σε vegan, Μεσογειακή και υγιεινή διατροφή, προσφέροντας απόλαυση χωρίς ενοχές. Γεύση & Υφή Σύνθετη γεύση με νότες κόκκινων φρούτων: γλυκιά φράουλα, ελαφρώς ξινή βατόμουρο και κεράσι, βαθιά μυρτιλιά. Φρέσκια, ζουμερή υφή με κομμάτια φρούτων που αναδεικνύουν την πολυπλοκότητα. Πώς να το Χρησιμοποιήσετε Σε γιαούρτι με granola ή ξηρούς καρπούς για superfood πρωινό. Ως topping σε παγωτό, cheesecake ή pancakes. Σε φρυγανιές και ρυζογκοφρέτες με φυστικοβούτυρο. Σε κέικ, muffins ή τάρτες φρούτων. Ως γέμιση σε κρέπες ή συνοδευτικό σε τυριά. Σε σαλάτες με φρέσκα χόρτα για γλυκόξινη νότα. Αφεθείτε στη μαγεία των δασικών φρούτων χωρίς συμβιβασμούς. Παραγγείλτε τώρα από το epilekton.gr και απολαύστε δωρεάν αποστολή σε όλη την Ελλάδα!

  • Γλυκό Περγαμόντο χωρίς Ζάχαρη To Filema Tis Lelas

    Γλυκό Περγαμόντο χωρίς Ζάχαρη To Filema Tis Lelas

    Γλυκό Περγαμόντο χωρίς Ζάχαρη To Filema Tis Lelas Το Γλυκό Περγαμόντο χωρίς προσθήκη ζάχαρης είναι ένα ξεχωριστό παραδοσιακό γλυκό με φρέσκα περγαμόντα κομμένα σε λωρίδες. Προσφέρει ανεπανάληπτο άρωμα, ελαφρώς πικάντικη-γλυκιά γεύση και υφή που ξεχωρίζει, ιδανικό για όσους αγαπούν τα εσπεριδοειδή σε υγιεινή μορφή. Πληροφορίες για το Προϊόν Παρασκευασμένο με φρέσκα περγαμόντα και φυσικούς χυμούς. Παρέχει χαμηλές θερμίδες σχετικά με γλυκά του κουταλιού και φυσικά συστατικά. Ταιριάζει σε vegan και παραδοσιακή ελληνική διατροφή. Γεύση & Υφή Χαρακτηριστικό άρωμα περγαμόντου με ισορροπημένη γλυκόπικρη γεύση. Μαλακή υφή σε λωρίδες φρούτου. Πώς να το Χρησιμοποιήσετε Σε γιαούρτι για δροσερό σνακ. Ως συνοδευτικό με καφέ ή τσάι. Σε γλυκά, τούρτες ή cheesecake. Με τυριά για gourmet pairing. Σε νερό για αρωματικό ρόφημα. Σε παραδοσιακά γλυκά του κουταλιού. Απολαύστε το μοναδικό άρωμα περγαμόντου σε υγιεινή εκδοχή. Παραγγείλτε τώρα από το epilekton.gr με δωρεάν αποστολή!

  • Μπισκοτολούκουμο Petit Beurre Χειροποίητο

    Μπισκοτολούκουμο Petit Beurre Χειροποίητο

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Ένα παραδοσιακό ελληνικό σνακ που συνδυάζει δύο αγαπημένες γεύσεις σε μία μπουκιά. Το χειροποίητο Μπισκοτολούκουμο της οικογένειας Μούσιου αποτελείται από δύο τραγανά μπισκότα Petit Beurre και ένα μαλακό, αρωματικό κομμάτι λουκουμιού ανάμεσα. Ιδανικό για τον καφέ σας, ως ελαφρύ γλυκό ή ως κομψή επιλογή για δώρα σε βάφτιση, γάμο και άλλες εκδηλώσεις. Ατομικά συσκευασμένο, πρακτικό και πάντα φρέσκο. Γιατί Αξίζει Αυθεντική χειροποίητη παρασκευή από παραδοσιακό εργαστήριο στην Καστοριά Ισορροπημένος συνδυασμός τραγανής υφής (μπισκότο) και μαλακής γεύσης (λουκούμι) Πρακτική ατομική συσκευασία – ιδανικό για δώρα και εκδηλώσεις Χωρίς συντηρητικά και τεχνητά πρόσθετα Τέλειο συνοδευτικό για καφέ, τσάι ή ως ελαφρύ γλυκό Υψηλή ποιότητα πρώτων υλών από έμπειρους τεχνίτες Το Προϊόν Από Κοντά Το Μπισκοτολούκουμο είναι μια οικογενειακή συνταγή που πέρασε από γενιά σε γενιά. Ο παππούς της οικογένειας Μούσιου συνήθιζε να φτιάχνει αυτόν τον απλό αλλά εξαιρετικά γευστικό συνδυασμό: δύο κλασικά μπισκότα Petit Beurre με ένα κομμάτι φρεσκοφτιαγμένου λουκουμιού στη μέση. Η αντίθεση υφών — το τραγανό μπισκότο με το απαλό, αρωματικό λουκούμι — δημιουργεί μια μοναδική εμπειρία γεύσης. Στο Epilekton επιλέξαμε αυτό το προϊόν γιατί αντιπροσωπεύει την ουσία της ελληνικής παραδοσιακής ζαχαροπλαστικής: απλότητα, ποιότητα και αυθεντική γεύση. Κάθε κομμάτι είναι φτιαγμένο με προσοχή, χρησιμοποιώντας παραδοσιακές τεχνικές. Είναι ιδανικό για όσους αναζητούν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα γλυκά, αλλά ταυτόχρονα οικείο και αγαπημένο. Είτε το προσφέρετε στους καλεσμένους σας σε μια γιορτή είτε το απολαμβάνετε μόνοι σας με τον καφέ σας, το Μπισκοτολούκουμο Petit Beurre θα σας κερδίσει από την πρώτη κιόλας μπουκιά. Πώς να το Χρησιμοποιήσετε Συνοδευτικό στον πρωινό ή απογευματινό καφέ Ωραία επιλογή για παιδικά σνακ (με μέτρο) Ιδανικό για εορταστικά δώρα και μπομπονιέρες Σερβίρετε σε πιάτο μαζί με άλλα παραδοσιακά γλυκά Συνοδέψτε το με ελληνικό καφέ ή τσάι βοτάνων Χρησιμοποιήστε το σε display για γάμους και βαπτίσεις Έτοιμοι να δοκιμάσετε τον πιο νόστιμο συνδυασμό λουκουμιού και μπισκότου; Προσθέστε το Μπισκοτολούκουμο στο καλάθι σας τώρα και απολαύστε μια αυθεντική ελληνική γεύση!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €1,20

  • Μακαντάμια Ψημένα με Αλάτι - Premium Ξηροί Καρποί

    Μακαντάμια Ψημένα με Αλάτι - Premium Ξηροί Καρποί

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Ανακαλύψτε τον «βασιλιά» των ξηρών καρπών στην πιο απολαυστική του εκδοχή. Τα ψημένα και αλατισμένα μακαντάμια μας ξεχωρίζουν για το ελαφρώς χρυσαφένιο τους χρώμα, τη μοναδική, τραγανή αλλά ταυτόχρονα κρεμώδη υφή τους, καθώς και για τη γεμάτη, βουτυράτη γεύση τους που αναδεικνύεται τέλεια από τη σωστή ποσότητα αλατιού.Πληροφορίες ΠροϊόντοςΟι καρποί μακαντάμια θεωρούνται από τους πιο εκλεκτούς και premium ξηρούς καρπούς παγκοσμίως, λόγω της απαιτητικής καλλιέργειας και της απαλής τους υφής. Η διαδικασία του ψησίματος γίνεται κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες, ώστε να αναδειχθούν τα φυσικά έλαια του καρπού χωρίς να αλλοιωθεί η θρεπτική του αξία. Με 14g υδατανθράκων και 9g φυτικών ινών, είναι ένα σνακ ιδανικό για όσους ακολουθούν διατροφικά σχήματα χαμηλών υδατανθράκων ή κετογονική δίαιτα (Keto), καθώς έχουν πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και προσφέρουν παρατεταμένο αίσθημα κορεσμού.Γεύση & ΥφήΤο γευστικό προφίλ είναι πλούσιο, βαθύ, με έντονα στοιχεία φυσικού βουτύρου. Το αλάτι δεν καλύπτει τη γεύση, αλλά λειτουργεί ως ενισχυτικό, δημιουργώντας μια εξαιρετική ισορροπία με τη φυσική, υπόγλυκη νότα του μακαντάμια. Η υφή είναι αρχικά τραγανή (crunchy) στο δάγκωμα, αλλά γρήγορα μετατρέπεται σε μια βελούδινη, κρεμώδη αίσθηση που λιώνει στο στόμα.Προτεινόμενες Χρήσεις Premium Σνακ: Καταναλώστε τα απευθείας ως εκλεκτό συνοδευτικό για το ποτό σας ή ως γκουρμέ σνακ στο γραφείο. Συνοδευτικό Ποτών: Ταιριάζουν ιδανικά με παλαιωμένα λευκά κρασιά, premium αποστάγματα, single malt ουίσκι ή παγωμένη ελληνική craft μπίρα. Πλατώ Τυριών: Εμπλουτίστε ένα γιορτινό πλατώ με ελληνικά τυριά, όπως παλαιωμένη γραβιέρα Νάξου ή κρεμώδες μανούρι. Γκουρμέ Σαλάτες: Χοντροκόψτε τα και ρίξτε πάνω από πράσινες σαλάτες με σύκα, κατσικίσιο τυρί και βινεγκρέτ μελιού. Μαγειρική & Ζαχαροπλαστική: Χρησιμοποιήστε σε συνταγές για premium cookies με λευκή σοκολάτα ή ως κρούστα για ψητό φιλέτο ψαριού. Χαρίστε στον εαυτό σας την απόλυτη γκουρμέ εμπειρία ξηρών καρπών. Παραγγείλτε τα ψημένα και αλατισμένα μακαντάμια σήμερα από το epilekton.gr και επωφεληθείτε από τη δυνατότητα για δωρεάν αποστολή σε όλη την Ελλάδα!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,70 - €31,00€37,00/kg

  • Τσάι Yerba Mate - Αυθεντικό Τονωτικό Βότανο

    Τσάι Yerba Mate - Αυθεντικό Τονωτικό Βότανο

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Ανακαλύψτε το «πράσινο χρυσό» της Νότιας Αμερικής, ένα τσάι με βαθιά ιστορία, έντονη προσωπικότητα και ξεχωριστό αρωματικό προφίλ. Το Yerba Mate προσφέρει μια στιβαρή, γήινη γεύση με βοτανικές νότες και μια ευχάριστα πικρή επίγευση, προσφέροντας παράλληλα την απόλυτη φυσική τόνωση που χρειάζεστε για να ανταπεξέλθετε στις απαιτήσεις της ημέρας σας.Το Yerba Mate παράγεται από τα αποξηραμένα φύλλα του δέντρου Ilex paraguariensis, ενός είδους που ευδοκιμεί αποκλειστικά στα υποτροπικά δάση της Νότιας Αμερικής. Είναι παγκοσμίως διάσημο για τις τονωτικές του ιδιότητες, καθώς περιέχει φυσικά ματεΐνη (μια μορφή καφεΐνης), προσφέροντας πνευματική διαύγεια και παρατεταμένη ενέργεια χωρίς τις απότομες αυξομειώσεις ή τη νευρικότητα που συχνά συνοδεύει τον καφέ.Γεύση & ΑρώματαΗ γεύση του Mate είναι πλούσια, φυτική και στιβαρή, θυμίζοντας έντονα δυνατό πράσινο τσάι με καπνιστές και γήινες υποσημειώσεις. Αφήνει μια καθαρή, ελαφρώς στυφή αίσθηση στον ουρανίσκο, η οποία μπορεί να εξισορροπηθεί υπέροχα με εσπεριδοειδή ή γλυκαντικά.Προτεινόμενες Χρήσεις Πρωινή Τόνωση: Καταναλώστε το το πρωί ή νωρίς το απόγευμα ως φυσικό ελιξήριο ενέργειας. Παραδοσιακός Τρόπος: Προετοιμάστε το στο ειδικό σκεύος (calabash gourd) με το μεταλλικό καλαμάκι με φίλτρο (bombilla). Με Ελληνικά Βότανα: Αναμείξτε το με τσάι του βουνού, μέντα ή λουίζα για να απαλύνετε την έντονη πικρή γεύση του. Citrus Twist: Προσθέστε φρέσκο χυμό λεμονιού, λάιμ ή φλούδα πορτοκαλιού κατά την εκχύλιση για πιο δροσερή εκδοχή. Cold Brew (Tereré): Εκχυλίστε το σε παγωμένο νερό με φρέσκο δυόσμο για το απόλυτο τονωτικό ρόφημα του καλοκαιριού. Αντικαταστήστε τον καθημερινό σας καφέ με την πιο καθαρή, φυσική πηγή ενέργειας. Παραγγείλτε το premium Yerba Mate σήμερα από το epilekton.gr και απολαύστε δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,80 - €60,00€29,00/kg

  • Τσάι Βοτάνων Φλογερό Ποτάμι - Αρωματικό Μείγμα Φρούτων

    Τσάι Βοτάνων Φλογερό Ποτάμι - Αρωματικό Μείγμα Φρούτων

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Αφεθείτε στη ζεστή αγκαλιά ενός αφεψήματος με εκρηκτικό χαρακτήρα και σαγηνευτικό άρωμα. Το Τσάι Βοτάνων Φλογερό Ποτάμι προσφέρει μια μοναδική οπτική και γευστική εμπειρία, καθώς εκχυλίζεται σε ένα εντυπωσιακό, βαθύ κόκκινο χρώμα και πλημμυρίζει τον χώρο με τις πικάντικές νότες της κανέλας, του γαρύφαλλου και τη φρουτώδη οξύτητα του αγριοκέρασου.Το «Φλογερό Ποτάμι» είναι ένα εξαιρετικό κοκτέιλ αποξηραμένων φρούτων, βοτάνων και μπαχαρικών, σχεδιασμένο για να προσφέρει μέγιστη γευστική ικανοποίηση χωρίς τεχνητά αρώματα. Η βάση από ιβίσκο χαρίζει υπόξινη δομή, τα κομμάτια αποξηραμένου μήλου και η φλούδα πορτοκαλιού προσφέρουν φυσική γλυκύτητα και φρεσκάδα εσπεριδοειδών. Είναι φυσικά ελεύθερο καφεΐνης και κατάλληλο για όλες τις ώρες της ημέρας.Γεύση & ΆρωμαΗ γεύση είναι στιβαρή, γεμάτη και πολυεπίπεδη. Η έντονη οξύτητα του ιβίσκου και του αγριοκέρασου ισορροπεί με τη γλυκύτητα του μήλου, ενώ η επίγευση κυριαρχείται από το πικάντικο, γλυκά θερμό προφίλ της κανέλας και του γαρύφαλλου.Προτεινόμενες Χρήσεις Θερμαντικό Ρόφημα: Ιδανικό για τις κρύες ημέρες του χειμώνα, σερβιρισμένο ζεστό σε μεγάλη κούπα. Φυσικό Γλυκαντικό: Συνδυάζεται άψογα με μια κουταλιά μέλι καστανιάς ή πεύκου που τονίζει τον πικάντικο χαρακτήρα των μπαχαρικών. Home-made Iced Tea: Εκχυλίστε σε ζεστό νερό, αφήστε να κρυώσει και σερβίρετε με πάγο, φέτα πορτοκάλι και ξυλάκι κανέλας. Γιορτινά Punch: Χρησιμοποιήστε το ως βάση για ζεστά γιορτινά ροφήματα, προσθέτοντας κόκκινο κρασί ή χυμό ροδιού. Συνοδευτικό Γλυκών: Συνοδεύει άριστα σιροπιαστά, μελομακάρονα, κέικ καρότου ή τάρτες σοκολάτας. Αφήστε τις αισθήσεις σας να παρασυρθούν από το πιο αρωματικό και φλογερό ποτάμι γεύσεων. Αποκτήστε το μείγμα βοτάνων σήμερα από το epilekton.gr και απολαύστε δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€ σε όλη την Ελλάδα!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,30 - €35,50€43,00/kg

  • Μαϊντανός Αφυδατωμένος Τριμμένος - Αρωματικό Βότανο

    Μαϊντανός Αφυδατωμένος Τριμμένος - Αρωματικό Βότανο

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Φέρετε τη φρεσκάδα και το ζωηρό πράσινο χρώμα του αγρού στην κουζίνα σας κάθε στιγμή του χρόνου. Ο αφυδατωμένος μαϊντανός μας ξεχωρίζει για το βαθύ, φυσικό του άρωμα και την ισορροπημένη, ελαφρώς πιπεράτη γεύση του, προσφέροντας την απόλυτη ευκολία χωρίς τη διαδικασία του πλυσίματος και του ψιλοκοψίματος.Ο αφυδατωμένος μαϊντανός αποτελεί ένα από τα πιο απαραίτητα και πολυχρηστικά βότανα της μεσογειακής γαστρονομίας. Η διαδικασία της ελεγχόμενης αφυδάτωσης επιτρέπει στον καρπό να αποβάλει την υγρασία του, κρατώντας όμως συμπυκνωμένα όλα τα πολύτιμα αιθέρια έλαια που του χαρίζουν τη χαρακτηριστική φυτική του φρεσκάδα.Γεύση & ΥφήΗ γεύση του είναι καθαρή, γήινη και ελαφρώς ποώδης, με μια απαλή νότα φρεσκάδας που αναδεικνύεται αμέσως μόλις έρθει σε επαφή με την υγρασία του φαγητού. Η υφή του είναι λεπτοκομμένη και ανάλαφρη, επιτρέποντάς του να διασκορπίζεται ομοιόμορφα μέσα σε σάλτσες, σούπες ή ως τελικό γαρνίρισμα.Προτεινόμενες Χρήσεις Παραδοσιακά Λαδερά: Απαραίτητο συστατικό για αυθεντικά ελληνικά γεμιστά, φασολάκια, μπάμιες και σπανακόρυζο. Κρεατικά & Μπιφτέκια: Προσθέστε τον απευθείας στο μείγμα για κιμά (μπιφτέκια, κεφτεδάκια, σουτζουκάκια) για παραδοσιακή γευστική νότα. Σάλτσες & Ντιπ: Ανακατέψτε τον μέσα σε σάλτσες ντομάτας, σπιτική σκορδαλιά, τζατζίκι ή ντιπ γιαουρτιού με ελαιόλαδο. Σούπες: Προσθέστε μια κουταλιά προς το τέλος του μαγειρέματος σε φασολάδα, ρεβιθάδα ή κοτόσουπα. Θαλασσινά: Συνοδεύει άριστα ψητά ψάρια, σουπιές κρασάτες ή γαρίδες σαγανάκι. Εμπλουτίστε τις καθημερινές σας δημιουργίες με το πιο αγαπημένο αρωματικό της ελληνικής κουζίνας. Αγοράστε τον αφυδατωμένο μαϊντανό από το epilekton.gr και απολαύστε δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,60 - €47,50€23,00/kg

  • Τσάι Βοτάνων Ήρεμη Νύχτα - Μείγμα με Χαμομήλι & Μέντα

    Τσάι Βοτάνων Ήρεμη Νύχτα - Μείγμα με Χαμομήλι & Μέντα

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Αφεθείτε στην απόλυτη ηρεμία ενός φυσικού αφεψήματος που σχεδιάστηκε για να κλείνει όμορφα την ημέρα σας. Το Τσάι Βοτάνων Ήρεμη Νύχτα συνδυάζει την απαλότητα του χαμομηλιού με τη δροσιά της μέντας, ενώ οι υπόγειες, ζεστές νότες της κανέλας και του κάρδαμου δημιουργούν ένα μεθυστικό άρωμα που προδιαθέτει για χαλάρωση.Το μείγμα «Ήρεμη Νύχτα» είναι μια προσεκτικά μελετημένη σύνθεση από παραδοσιακά βότανα και εκλεκτά μπαχαρικά. Βασίζεται στο κλασικό χαμομήλι και το φασκόμηλο, τα οποία αποξηραίνονται με ήπιες μεθόδους ώστε να διατηρούν αναλλοίωτα τα φυσικά τους αιθέρια έλαια. Η προσθήκη της μέντας προσφέρει μια διακριτική αναζωογόνηση, ενώ η κανέλα και το κάρδαμο (κακουλέ) προσθέτουν μια γλυκιά, πικάντικη πολυπλοκότητα. Ως καθαρό μείγμα βοτάνων, δεν περιέχει καφεΐνη ή θεΐνη — το πλέον κατάλληλο ρόφημα για τις βραδινές ώρες.Γεύση & ΆρωμαΤο γευστικό προφίλ του αφεψήματος είναι ισορροπημένο, απαλό και έντονα αρωματικό. Η αρχική γήινη και λουλουδάτη αίσθηση του χαμομηλιού και του φασκόμηλου διαδέχεται η δροσερή, καθαρή επίγευση της μέντας, ενώ στο βάθος κυριαρχεί η ζεστασιά και η φυσική γλυκύτητα της κανέλας και του κάρδαμου.Προτεινόμενες Χρήσεις Βραδινό Τελετουργικό: Απολαύστε ένα ζεστό φλιτζάνι μισή ώρα πριν τον ύπνο για να χαλαρώσετε από την ένταση της ημέρας. Με Ελληνικό Μέλι: Συνδυάζεται ιδανικά με αυθεντικό μέλι ελάτης, βελανιδιάς ή θυμαρίσιο που ενισχύει τις γλυκές νότες των μπαχαρικών. Κρύο Αφέψημα (Ice Tea): Εκχυλίστε σε ζεστό νερό, αφήστε να κρυώσει και σερβίρετε με πάγο και μια φέτα λεμόνι για δροσερό ρόφημα. Συνοδευτικό: Ταιριάζει υπέροχα με ελαφριά σνακ, κράκερ βρώμης, παξιμαδάκια χαρουπιού ή αποξηραμένα φρούτα. Χαρίστε στον εαυτό σας τη χαλάρωση που του αξίζει. Παραγγείλτε το Τσάι Βοτάνων Ήρεμη Νύχτα τώρα και απολαύστε δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€ σε όλη την Ελλάδα!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,30 - €35,50€43,00/kg

Νέες Αφίξεις - Epilekton

© 2026 Epilekton, Με την υποστήριξη της Shopify

    • American Express
    • Apple Pay
    • Google Pay
    • Maestro
    • Mastercard
    • Union Pay
    • Visa