Προϊόντα
-
Μουστοπιπεριά Γλυκόξινη Stick, 300g
Ανακαλύψτε τη μοναδική γευστική εμπειρία της μουστοπιπεριάς γλυκόξινης σε stick από τη "Naoumidis". Συνδυάζει τη γλυκύτητα της πιπεριάς με την ξινή επίγευση, δημιουργώντας ένα απολαυστικό σνακ. Ιδανικό για συνοδευτικό σε τυριά, αλλαντικά ή σαλάτες, αυτή η μουστοπιπεριά προσφέρει μια ξεχωριστή πινελιά σε κάθε γεύμα. Συστατικά Πιπεριές Φλωρίνης Ξύδι Ζάχαρη Νερό Αλάτι Τρόποι Χρήσης Χρησιμοποιήστε τη μουστοπιπεριά γλυκόξινη stick ως συνοδευτικό σε πλατό τυριών και αλλαντικών, προσθέστε τη σε σαλάτες ή απολαύστε τη ως ένα γευστικό σνακ. Ιδανική για να προσθέσετε γεύση και χρώμα στα γεύματά σας.
€4,40
-
€6,00
-
Μουστοπιπεριά Ψητή, 300g
Ανακαλύψτε τη μοναδική γεύση της μουστοπιπεριάς ψητής από τη "Naoumidis". Αυτές οι πιπεριές Φλωρίνης ψήνονται με προσοχή και συνδυάζονται με μουστό, δημιουργώντας ένα γευστικό και αρωματικό προϊόν. Ιδανική για συνοδευτικό σε τυριά, αλλαντικά, σαλάτες και κυρίως πιάτα, προσφέροντας μια πλούσια και αυθεντική γευστική εμπειρία. Συστατικά Πιπεριές Φλωρίνης Μουστός Ελαιόλαδο Ξύδι Σκόρδο Αλάτι Τρόποι Χρήσης Χρησιμοποιήστε τη μουστοπιπεριά ψητή ως συνοδευτικό σε πλατό τυριών και αλλαντικών, προσθέστε τη σε σαλάτες ή απολαύστε τη ως γευστικό σνακ. Ιδανική για να εμπλουτίσετε τα γεύματά σας με γεύση και άρωμα.
€4,40
-
Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας
Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας Βάζετε το μπολ στο τραπέζι πριν τον καφέ. Μια κουταλιά στραγγιστό γιαούρτι, και από πάνω πέφτει μπανάνα που σπάει ελαφρά, ένα ψημένο φουντούκι χωρίς φλούδα, μια σταγόνα σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και το ξινό κράνμπερι. Το πρωινό παύει να είναι η βιασύνη ανάμεσα στο ξυπνητήρι και την πόρτα. Γίνεται η πρώτη σωστή μπουκιά της ημέρας. Το Μπανάνα Πρωινού μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Δεν είναι άλλο ένα μείγμα «για ενέργεια». Είναι το μείγμα που στήνουμε όταν θέλουμε γεύση πρωινού — μπανάνα, φουντούκι, σοκολάτα — χωρίς να ανάψουμε φούρνο και χωρίς την κολλώδη μπανάνα του σακουλιού που μοιάζει με ζαχαρωτό. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: ψημένα φουντούκια χωρίς φλούδα, φέτες μπανάνας λυοφιλιωμένης, σταγόνες σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου. Πρωταγωνιστούν η μπανάνα και το φουντούκι. Η σοκολάτα και το κράνμπερι μπαίνουν για βάθος και αντίστιξη, όχι για να καλύψουν τα υπόλοιπα. Η μπανάνα είναι λυοφιλιωμένη: κρατά άρωμα και σχήμα του καρπού, χωρίς τη βαριά υφή της κλασικής αποξηραμένης. Τα φουντούκια ψήνονται και καθαρίζονται από τη φλούδα, ώστε κάθε μπουκιά να είναι ομοιόμορφη, τραγανή και βουτυρένια. Η σοκολάτα είναι υγείας ΙΟΝ — η γεύση που οι περισσότεροι αναγνωρίζουν αμέσως. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Αλλεργιογόνα: Περιέχει φουντούκια (ξηρούς καρπούς). Η σοκολάτα υγείας ΙΟΝ περιέχει λεκιθίνη σόγιας. Μπορεί να περιέχει ίχνη άλλων ξηρών καρπών, γάλακτος και πρωτεΐνης σίτου. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Ανοίγετε τη συσκευασία και μυρίζει μπανάνα — καθαρή, ώριμη, σαν να μόλις ανοίξατε τον καρπό. Η φέτα είναι ελαφριά, σχεδόν αέρινη, και σπάει στο στόμα αντί να τραβιέται. Αμέσως μετά έρχεται το ψημένο φουντούκι: γεμάτο, καβουρδισμένο, χωρίς την πικρίλα της φλούδας. Η ΙΟΝ λιώνει αργά ανάμεσα στα δύο. Δεν κυριαρχεί· δένει τη γλύκα της μπανάνας με το φουντούκι, όπως στο κλασικό δίδυμο των γλυκών, μόνο που εδώ κάθεται σε μείγμα πρωινού. Το κράνμπερι με τον χυμό μήλου κόβει τη ροή με μια σύντομη, ξινή νότα. Γι’ αυτό η δεύτερη χούφτα δεν είναι ίδια με την πρώτη — και γι’ αυτό το χέρι επιστρέφει στο μπολ. Προτεινόμενες Χρήσεις Σε στραγγιστό γιαούρτι, σκέτο ή με μια κουταλιά μέλι αν το θέλετε πιο γλυκό. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 3–4 κουταλιές ελληνικό γιαούρτι και μια γενναιόδωρη χούφτα Μπανάνα Πρωινού. Αν έχετε φρέσκια μπανάνα στο σπίτι, προσθέστε και δύο φέτες — το λυοφιλιωμένο και το φρέσκο δουλεύουν μαζί. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα· η μπανάνα και το κράνμπερι αλλάζουν όλο το μπολ. Σκέτο, στο συρτάρι του γραφείου ή στην τσάντα. Κρατήστε το μακριά από ζέστη, γιατί η σοκολάτα λιώνει. Ως topping σε smoothie bowl, πάνω από κακάο ή ταχίνι. Σε σπιτικές μπάρες: δέστε μια ποσότητα με ταχίνι ή λίγη λιωμένη σοκολάτα υγείας, πλάστε και αφήστε στο ψυγείο μέχρι να δέσει. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία — η λυοφιλιωμένη μπανάνα μαλακώνει εύκολα αν πιει αέρα. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Η σοκολάτα και τα έλαια του ψημένου φουντουκιού δεν αντέχουν τη ζέστη δίπλα στο καλοριφέρ ή στο αυτοκίνητο. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες, όσο η μπανάνα κρατάει το τραγανό της. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι ή ψυγείο. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι μόνο για πρωινό; Όχι. Στέκεται το ίδιο καλά ως σνακ μέσα στην ημέρα. Το όνομα λέει πού κάθεται καλύτερα στο τραπέζι — δεν σας περιορίζει στην πρώτη ώρα. Κρατήστε ένα βάζο στον πάγκο. Το πρωί που δεν έχετε όρεξη να μαγειρέψετε τίποτα, το μπολ γεμίζει σε δευτερόλεπτα και μυρίζει μπανάνα πριν καν βράσει ο καφές. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν το σπίτι το τελειώνει γρήγορα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€3,80 - €36,00€19,00/kg
-
Μπανάνα Τσιπς – Τραγανά & Αρωματικά Αποξηραμένα Φρούτα
Μπανάνα Τσιπς – Τραγανά & Αρωματικά Αποξηραμένα Φρούτα Αφεθείτε στην απόλυτη τραγανή απόλαυση των μπανάνα τσιπς – χρυσά, λεπτά και τραγανά τσιπς από ώριμες μπανάνες που διατηρούν όλη τη φυσική γλυκύτητα και το έντονο άρωμα τροπικού φρούτου! Κάθε τσιπ σπάει με καθαρό, ικανοποιητικό κριτς, απελευθερώνοντας μια ζεστή, γλυκιά γεύση μπανάνας που σε ταξιδεύει. Η ελαφριά υφή και το χρυσαφένιο χρώμα τα κάνουν ακαταμάχητα – το ιδανικό σνακ που δεν βαριέσαι ποτέ! Γιατί θα τα ερωτευτείτε; Υπέροχο τραγανό με καθαρό κριτς σε κάθε μπουκιά Φυσική γλυκιά γεύση μπανάνας χωρίς υπερβολές Χρυσή, ελκυστική εμφάνιση που ξυπνάει την όρεξη Ιδανικά για γρήγορο σνακ, ενδιάμεση ενέργεια ή γλυκές στιγμές Πολυδιάστατα: σκέτα, με γιαούρτι, μούσλι, smoothies ή σπιτικά γλυκά Απολαύστε τα με τον τρόπο σας Φάτε τα σκέτα για άμεση απόλαυση, πασπαλίστε τα σε κρεμώδες γιαούρτι με μέλι, ανακατέψτε τα σε μούσλι ή δημητριακά για έξτρα crunch, ή χρησιμοποιήστε τα σε σπιτικά μπάρες και επιδόρπια για τροπική πινελιά. Είναι το σνακ που φέρνει χαμόγελο σε κάθε στιγμή! Στο Epilekton επιλέγουμε προσεκτικά τα καλύτερα για να φέρουμε στο τραπέζι σας την απόλυτη ποιότητα και γεύση. Παραγγείλτε τώρα τα μπανάνα τσιπς και νιώστε την τραγανή τροπική μαγεία. Γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα – η απόλαυση ξεκινά από την πρώτη μπουκιά!
€2,50 - €9,00€10,00/kg
-
Μπαχάρι Άκοπο
Το μπαχάρι γνωστό και ως "μούρο Allspice" είναι ένα μοναδικό μπαχαρικό που κρύβει αρωματικά μυστικά από τον πολύχρωμο κόσμο της μαγειρικής. Με την έντονη αρωματική του γεύση και την πλούσια ποικιλία αρωμάτων που προέρχονται από το γαρίφαλλο το πιπέρι την κανέλα και το μοσχοκάρυδο το μπαχάρι προσφέρει μια μοναδική εμπειρία γεύσης. Από την αρωματική ταρταρία μέχρι την αρωματική ενίνγκμα η χρήση του μπαχαριού προσδίδει έναν μοναδικό χαρακτήρα σε κάθε πιάτο. Ανακαλύψτε τον πολυποίκιλο κόσμο του μπαχαριού και απογειώστε τις αισθήσεις σας με τον μοναδικό συνδυασμό γεύσεων που προσφέρει.
€1,60 - €15,00€16,00/kg
-
Μπαχάρι Τριμμένο
Το τριμμένο μπαχαρικό είναι μια εκλεκτή μείξη αρωματικών μπαχαρικών που αποτελεί την καρδιά της μεξικάνικης κουζίνας. Πλούσιο σε γεύση και αρώματα το μεξικάνικο μπαχαρικό συνδυάζει ποικίλες μυρωδιές και πικάντικες νότες που ενισχύουν τις γεύσεις των φαγητών.Αυτό το μοναδικό μείγμα μπαχαρικών περιέχει συνήθως κάποια ή όλα τα ακόλουθα: κανέλα κόλιανδρο κόκκινο και/ή πράσινο πιπέρι κύμινο γλυκό πάπρικα αλάτι και καρύκευμα. Χρησιμοποιείται ευρέως για να αρωματίσει κρέας κοτόπουλο ψάρι λαχανικά και φασόλια ενώ μπορεί να ενισχύσει τις σάλτσες τα μαρινάρισματα και τις συνταγές με ρύζι.Απολαύστε το μπαχαρικό για να ταξιδέψετε με τις αισθήσεις σας στην πολυποίκιλη και γευστική μεξικάνικη κουζίνα. Προσθέστε το στις δημιουργίες σας για να δώσετε μια αυθεντική μεξικάνικη πινελιά και να απολαύσετε τις πλούσιες γεύσεις και αρώματα που μόνο το μεξικάνικο μπαχαρικό μπορεί να προσφέρει.
€2,40 - €23,00€24,00/kg
-
Μπισκότα Καραμέλα Καφέ 100g
Απολαύστε τη μοναδική γεύση του καφέ με καραμέλα σε κάθε μπουκιά! Αυτά τα μπισκότα συνδυάζουν την κλασική γεύση του καφέ με την πλούσια γλυκύτητα της καραμέλας. Ιδανικά για ένα απολαυστικό σνακ ή ένα γλυκό τέλος της ημέρας.
€5,00
-
Μπισκότα με Καβουρδισμένο Καρύδα 100g
Απολαύστε τη τροπική γεύση του καβουρδισμένου κοκονάτ σε κάθε μπουκιά! Αυτά τα τραγανά μπισκότα είναι ιδανικά για ένα δροσιστικό σνακ.
€5,00
-
Μπισκότα Σοκολατένια Brownie 100g
Απολαύστε τη γεύση ενός κλασικού brownie σε μορφή μπισκότου! Αυτά τα σοκολατένια μπισκότα είναι πλούσια, γευστικά και ιδανικά για κάθε στιγμή της ημέρας.
€5,00
-
Μπισκοτολούκουμο Petit Beurre Χειροποίητο
Ένα παραδοσιακό ελληνικό σνακ που συνδυάζει δύο αγαπημένες γεύσεις σε μία μπουκιά. Το χειροποίητο Μπισκοτολούκουμο της οικογένειας Μούσιου αποτελείται από δύο τραγανά μπισκότα Petit Beurre και ένα μαλακό, αρωματικό κομμάτι λουκουμιού ανάμεσα. Ιδανικό για τον καφέ σας, ως ελαφρύ γλυκό ή ως κομψή επιλογή για δώρα σε βάφτιση, γάμο και άλλες εκδηλώσεις. Ατομικά συσκευασμένο, πρακτικό και πάντα φρέσκο. Γιατί Αξίζει Αυθεντική χειροποίητη παρασκευή από παραδοσιακό εργαστήριο στην Καστοριά Ισορροπημένος συνδυασμός τραγανής υφής (μπισκότο) και μαλακής γεύσης (λουκούμι) Πρακτική ατομική συσκευασία – ιδανικό για δώρα και εκδηλώσεις Χωρίς συντηρητικά και τεχνητά πρόσθετα Τέλειο συνοδευτικό για καφέ, τσάι ή ως ελαφρύ γλυκό Υψηλή ποιότητα πρώτων υλών από έμπειρους τεχνίτες Το Προϊόν Από Κοντά Το Μπισκοτολούκουμο είναι μια οικογενειακή συνταγή που πέρασε από γενιά σε γενιά. Ο παππούς της οικογένειας Μούσιου συνήθιζε να φτιάχνει αυτόν τον απλό αλλά εξαιρετικά γευστικό συνδυασμό: δύο κλασικά μπισκότα Petit Beurre με ένα κομμάτι φρεσκοφτιαγμένου λουκουμιού στη μέση. Η αντίθεση υφών — το τραγανό μπισκότο με το απαλό, αρωματικό λουκούμι — δημιουργεί μια μοναδική εμπειρία γεύσης. Στο Epilekton επιλέξαμε αυτό το προϊόν γιατί αντιπροσωπεύει την ουσία της ελληνικής παραδοσιακής ζαχαροπλαστικής: απλότητα, ποιότητα και αυθεντική γεύση. Κάθε κομμάτι είναι φτιαγμένο με προσοχή, χρησιμοποιώντας παραδοσιακές τεχνικές. Είναι ιδανικό για όσους αναζητούν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα γλυκά, αλλά ταυτόχρονα οικείο και αγαπημένο. Είτε το προσφέρετε στους καλεσμένους σας σε μια γιορτή είτε το απολαμβάνετε μόνοι σας με τον καφέ σας, το Μπισκοτολούκουμο Petit Beurre θα σας κερδίσει από την πρώτη κιόλας μπουκιά. Πώς να το Χρησιμοποιήσετε Συνοδευτικό στον πρωινό ή απογευματινό καφέ Ωραία επιλογή για παιδικά σνακ (με μέτρο) Ιδανικό για εορταστικά δώρα και μπομπονιέρες Σερβίρετε σε πιάτο μαζί με άλλα παραδοσιακά γλυκά Συνοδέψτε το με ελληνικό καφέ ή τσάι βοτάνων Χρησιμοποιήστε το σε display για γάμους και βαπτίσεις Έτοιμοι να δοκιμάσετε τον πιο νόστιμο συνδυασμό λουκουμιού και μπισκότου; Προσθέστε το Μπισκοτολούκουμο στο καλάθι σας τώρα και απολαύστε μια αυθεντική ελληνική γεύση!
€1,20
-
Μπούκοβο Pul Biber
Το μπουκοβό γνωστό και ως "Pul Biber" στην τουρκική κουζίνα είναι ένα αρωματικό και καυτερό μπαχαρικό που προέρχεται από αποξηραμένες κόκκινες πιπεριές. Έχει έντονη και πικάντικη γεύση που μπορεί να προσθέσει μια ξεχωριστή νότα σε διάφορα πιάτα.Το μπουκοβό χρησιμοποιείται ευρέως στη μεσογειακή και ανατολίτικη κουζίνα και συγκεκριμένα στα τουρκικά πιάτα. Μπορεί να προστεθεί σε σάλτσες κρέας λαχανικά ρύζι πιλάφι και πολλά άλλα φαγητά για να προσδώσει ένταση και πικάντικη γεύση. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στρώση στα πιάτα για να προσθέσει χρώμα και αισθητική.Ανακαλύψτε τον κόσμο του μπουκοβού και προσθέστε μια πικάντικη νότα στις μαγειρικές σας δημιουργίες. Χρησιμοποιήστε τον σε μέτριες ή έντονες ποσότητες ανάλογα με τις προτιμήσεις σας για να προσθέσετε μια μοναδική και πικάντικη γεύση που θα εντυπωσιάσει τους ουρανίσκους σας.
€1,70 - €15,00€17,00/kg
-
Μπούκοβο Γλυκό Έξτρα
Το γλυκό μπούκοβο είναι ένα μοναδικό μπαχαρικό που προσφέρει μια γλυκιά και ζεστή γεύση. Με την απαλή αρωματικότητα και τις γλυκές νότες που προέρχονται από το μοσχοκάρυδο την κανέλα και το γαρίφαλλο το γλυκό μπουκοβό προσφέρει μια γευστική εμπειρία που θα αναβαθμίσει τα γλυκά σας δημιουργήματα. Χρησιμοποιείται συχνά σε γλυκά και αρτοσκευάσματα όπως κέικ μπισκότα πίτες και γλυκές σάλτσες. Προσθέστε γλυκό μπουκοβό στις επιδόρπια σας για να δημιουργήσετε μια ζεστή και αρωματική ατμόσφαιρα που θα εντυπωσιάσει τους γευστικούς σας καλούς. Ανακαλύψτε τη γλυκιά γεύση και τη μοναδικότητα του γλυκού μπουκοβού και προσθέστε μια γλυκιά νότα στις απολαυστικές γευστικές σας συνταγές.
€1,60 - €15,00€16,00/kg
-
Μύρτιλο Αποξηραμένο σε Χυμό Μήλου
Τα αποξηραμένα μύρτιλα σε χυμό μήλου είναι μια νόστιμη και υγιεινή επιλογή για ενεργειακό ενδιάμεσο γεύμα ή σνακ. Προέρχονται από φρέσκα μύρτιλα που υποβάλλονται σε διαδικασία αποξήρανσης συντηρώντας τις φυσικές τους ιδιότητες και γεύση και εμπλουτίζονται με χυμό μήλου για να προστεθεί γλυκύτητα και αναζωογόνηση.
€3,50 - €28,00€35,00/kg
-
Μύρτιλο Αποξηραμένο – Έντονη Φρουτώδης Γεύση
Τα αποξηραμένα μύρτιλα του Επίλεκτον φέρνουν το βαθύ, φρουτώδες άρωμα και την έντονη γλυκόξινη γεύση των φρέσκων μύρτιλων σε πρακτική, συμπυκνωμένη μορφή — έτοιμα να ανεβάσουν το επίπεδο του γιαουρτιού, της granola ή της επόμενης ζαχαροπλαστικής σας δημιουργίας. Γεύση & Άρωμα Το χρώμα τους είναι βαθύ σκούρο μπλε-μοβ, χαρακτηριστικό των ώριμων μύρτιλων. Η γεύση είναι συγκεντρωμένα φρουτώδης — γλυκιά αρχικά, με ελαφρά ξινή, σχεδόν ξυλώδη επίγευση που τους δίνει χαρακτήρα. Διαφέρουν από τα Μύρτιλα σε Χυμό Μήλου — έχουν πιο έντονο, λιγότερο γλυκό προφίλ. Ιδέες Χρήσης Σε granola bowl ή βρώμη για χρώμα και γεύση Σε κέικ βανίλιας ή muffins αντί για σταφίδες Σε σαλάτα σπανακιού με φέτα, καρύδια και βαλσάμικο Σε trail mix με αμύγδαλα και κομμάτια σοκολάτας υγείας Σε overnight oats ή smoothie bowl Συνταγή — Overnight Oats με Μύρτιλα: Βάλτε σε βάζο: 4 κ.σ. νιφάδες βρώμης, 150ml γάλα αμυγδάλου, 1 κ.γ. chia, 1 κ.γ. μέλι. Ανακατέψτε, σκεπάστε και αφήστε στο ψυγείο όλη τη νύχτα. Το πρωί, γαρνίρετε με 2 κ.σ. αποξηραμένα μύρτιλα, λίγη granola και κανέλα. Πρωινό έτοιμο σε 1 λεπτό. Αποθήκευση Διατηρείτε σε αεροστεγές δοχείο σε δροσερό, ξηρό μέρος, μακριά από ηλιακό φως. Αλλεργιογόνα: Μπορεί να περιέχουν ίχνη ξηρών καρπών. Ελέγξτε τη συσκευασία. Διαθέσιμα σε 100g, 250g, 500g και 1000g. Δείτε επίσης τα Μύρτιλα σε Χυμό Μήλου για πιο απαλή, γλυκιά εκδοχή.
€3,50 - €28,00€35,00/kg
-
Μυρτιλο Γιαουρτι
Το αποξηραμένο μύρτιλο με επικάλυψη γιαούρτι είναι ένα γλυκό προϊόν με εξαιρετική γεύση. Οι φρέσκοι μύρτιλοι πλούσιοι σε αντιοξειδωτικά και φυτικές ίνες αποξηραίνονται με προσοχή για να διατηρηθούν οι φυσικές τους αρετές. Η επικάλυψη με γιαούρτι προσθέτει μια απαλή γλύκα και υφή προσφέροντας μια δροσερή και ευχάριστη αντίθεση μεταξύ του γλυκού και του τραγανού μύρτιλου. Αυτό το γλυκό προϊόν με ζάχαρη είναι ιδανικό για να το απολαμβάνετε σαν σνακ να το προσθέτετε σε δημητριακά ή για να το χρησιμοποιείτε σε γλυκά και άλλες γαστρονομικές δημιουργίες. Ένα γευστικό και θρεπτικό γλυκό που θα σας γοητεύσει με την αυθεντικότητα του.
€3,10 - €30,00€31,00/kg
-
Νιφάδες Αποξηραμένων Φρούτων – Πολύχρωμο Σνακ για Κάθε Μέρα
Ανακαλύψτε τις πολύχρωμες και τραγανές Μικτές Νιφάδες Αποξηραμένων Φρούτων που μετατρέπουν κάθε στιγμή σε απόλαυση. Συνδυασμός μπανάνας, φράουλας, ακτινιδίου, μήλου, κίτρινου ροδάκινου και τζουτζούμπε με φυσική γλυκύτητα και έντονα χρώματα. Ιδανικές για υγιεινό σνακ, πρωινό ή δημιουργία gourmet γκρανόλας. Πληροφορίες Προϊόντος Προέλευση: Κίνα. Τα φρούτα κόβονται σε λεπτές νιφάδες, αποξηραίνονται και εμπλουτίζονται με φοινικέλαιο και μαλτόζη για καλύτερη υφή και διατήρηση. Συσκευάζονται σε προστατευτική ατμόσφαιρα για μέγιστη φρεσκάδα. Πλούσιες σε φυτικές ίνες (11,9g/100g). Συστατικά Μπανάνα, τζουτζούμπε, φοινικέλαιο, ακτινίδιο, μήλο, κίτρινο ροδάκινο, φράουλα, μαλτόζη. Γεύση & Υφή Γλυκιά φρουτώδης γεύση με κυρίαρχα αρώματα μπανάνας και φράουλας. Η υφή είναι εξαιρετικά τραγανή και ελαφριά, χωρίς να κολλάει, ενώ τα κομμάτια διατηρούν τα ζωντανά χρώματα των φρούτων. Προτεινόμενες Χρήσεις Ως υγιεινό σνακ απευθείας από τη συσκευασία Προσθήκη σε πρωινό γιαούρτι, γάλα ή oatmeal Βασικό συστατικό για σπιτική γκρανόλα και μπάρες ενέργειας Topping σε παγωτά, κρέμες και cheesecake Σε smoothie bowls ή ως διακόσμηση γλυκών Ιδανικό για σχολικά σνακ, ταξίδια και office bowls Αποθήκευση Διατηρείτε σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από ηλιακό φως. Μετά το άνοιγμα κλείστε καλά ή μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο. Best before: 12 μήνες από την παραγωγή. Προσθέστε τις Νιφάδες Αποξηραμένων Φρούτων στο καλάθι σας και γεμίστε το pantry σας με χρώμα, γεύση και θρεπτικά συστατικά. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 30€!
€6,40 - €64,00€32,00/kg
-
Νιφάδες Βρωμης Ολόκληρες
Οι Νιφάδες Βρώμης Ολόκληρες από το Epilekton είναι η ιδανική επιλογή για όσους αναζητούν ένα φυσικό, θρεπτικό και γευστικό συστατικό για τη διατροφή τους. Παρασκευάζονται από 100% ολόκληρους κόκκους βρώμης, προσεκτικά επεξεργασμένους για να διατηρούν τη φυσική τους υφή και τα θρεπτικά τους συστατικά. Καλλιεργούνται σε επιλεγμένες αγροτικές περιοχές, χωρίς ΓΜΟ, και υπόκεινται σε αυστηρούς ελέγχους ποιότητας για να εξασφαλίσουν την κορυφαία γεύση και θρεπτική αξία. Αυτές οι νιφάδες είναι πλούσιες σε φυτικές ίνες, πρωτεΐνες και βιταμίνες, καθιστώντας τις ιδανικές για ένα υγιεινό πρωινό ή σνακ που σας γεμίζει ενέργεια. Οφέλη Υψηλή περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες: Προάγουν την υγιή πέψη και υποστηρίζουν την καλή λειτουργία του εντέρου. Πλούσιες σε πρωτεΐνες: Ιδανικές για χορτοφάγους, αθλητές και όσους θέλουν να ενισχύσουν τη μυϊκή τους αποκατάσταση. Σταθερή πηγή ενέργειας: Παρέχουν μακράς διάρκειας ενέργεια για να ανταπεξέλθετε στις καθημερινές σας απαιτήσεις. Πλούσιες σε μέταλλα και βιταμίνες: Περιέχουν μαγνήσιο, σίδηρο και βιταμίνες του συμπλέγματος Β για καλύτερη υγεία. Φυσική γεύση και υφή: Προσφέρουν μοναδική υφή σε κάθε πιάτο, από πορριτζ μέχρι αρτοσκευάσματα. Ευέλικτες στη χρήση: Ιδανικές για πρωινά, σνακ ή δημιουργικές συνταγές. Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 100g) Ενέργεια: 380 kcal Πρωτεΐνες: 13.5g Υδατάνθρακες: 67g (εκ των οποίων σάκχαρα: 1.1g) Λιπαρά: 7.5g (εκ των οποίων κορεσμένα: 1.4g) Φυτικές Ίνες: 10g Αλάτι: 0.01g Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Οι Νιφάδες Βρώμης Ολόκληρες του Epilekton είναι εξαιρετικά ευέλικτες και μπορούν να εμπλουτίσουν τη διατροφή σας με πολλούς τρόπους: Πορριτζ για Πρωινό: Βράστε 50g νιφάδες με 250ml γάλα ή νερό για 7 λεπτά. Προσθέστε μέλι, ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα για πλούσια γεύση. Μπισκότα Βρώμης: Αναμείξτε 100g νιφάδες με 50g αλεύρι, 40g μέλι, 30g βούτυρο και 1 αυγό. Ψήστε στους 180°C για 12-15 λεπτά. Smoothie Ενέργειας: Προσθέστε 2 κουταλιές νιφάδες σε smoothie με μπανάνα, γιαούρτι και σπόρους chia για θρεπτικό σνακ. Προτάσεις Σερβιρίσματος: Συνδυάστε με γάλα καρύδας και φρέσκα μούρα για δροσερό πρωινό. Προσθέστε σε σπιτικές μπάρες ενέργειας με φυστικοβούτυρο και αποξηραμένα κράνμπερι. Χρησιμοποιήστε σε μηλόπιτες ή κράμπλ για έξτρα υφή και θρεπτική αξία. Συμβουλές Αποθήκευσης Διατήρηση φρεσκάδας: Αποθηκεύστε τις νιφάδες σε αεροστεγές δοχείο σε δροσερό, ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία και ηλιακό φως. Διάρκεια ζωής: Καταναλώστε εντός 12 μηνών από την ημερομηνία παραγωγής για μέγιστη ποιότητα. Συμβουλή: Ελέγξτε τη συσκευασία για τυχόν ζημιές πριν την αποθήκευση.
€2,25 - €4,00€4,50/kg
-
Νιφάδες Βρωμης Ψιλές
Οι Νιφάδες Βρώμης Ψιλές από το Epilekton είναι η απόλυτη επιλογή για ένα υγιεινό και θρεπτικό ξεκίνημα της ημέρας σας. Παρασκευάζονται από 100% φυσική βρώμη υψηλής ποιότητας, καλλιεργημένη με φροντίδα σε επιλεγμένες αγροτικές περιοχές. Η λεπτή υφή τους προέρχεται από προσεκτική άλεση, διατηρώντας όλα τα θρεπτικά συστατικά της βρώμης. Είναι πιστοποιημένες χωρίς ΓΜΟ και επεξεργάζονται με ελάχιστη επεξεργασία για να διατηρούν τη φυσική τους γεύση και τα οφέλη τους. Ιδανικές για όσους αναζητούν μια ισορροπημένη διατροφή, οι νιφάδες μας αποτελούν μια εξαιρετική πηγή ενέργειας και ευεξίας. Οφέλη Υψηλή περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες: Υποστηρίζουν την υγιή πέψη και την καλή λειτουργία του εντέρου. Πλούσιες σε πρωτεΐνες: Ιδανικές για χορτοφάγους και όσους γυμνάζονται, ενισχύοντας τη μυϊκή αποκατάσταση. Φυσική πηγή ενέργειας: Παρέχουν σταθερή ενέργεια για να αντιμετωπίσετε την ημέρα σας. Πλούσιες σε βιταμίνες και μέταλλα: Περιέχουν μαγνήσιο, σίδηρο και βιταμίνες του συμπλέγματος Β για καλύτερη υγεία. Χαμηλές σε θερμίδες: Ιδανικές για όσους προσέχουν τη διατροφή τους χωρίς να θυσιάζουν τη γεύση. Ευέλικτες στη χρήση: Ταιριάζουν σε πρωινά, σνακ ή συνταγές, προσφέροντας ποικιλία. Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 100g) Ενέργεια: 375 kcal Πρωτεΐνες: 13g Υδατάνθρακες: 66g (εκ των οποίων σάκχαρα: 1g) Λιπαρά: 7g (εκ των οποίων κορεσμένα: 1.3g) Φυτικές Ίνες: 9g Αλάτι: 0.01g Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Οι Νιφάδες Βρώμης Ψιλές του Epilekton είναι ευέλικτες και μπορούν να χρησιμοποιηθούν με πολλούς τρόπους για να εμπλουτίσουν τη διατροφή σας: Κλασικό Πρωινό Πορριτζ: Βράστε 40g νιφάδες με 200ml γάλα ή νερό για 5 λεπτά. Προσθέστε μέλι, κανέλα και φρέσκα φρούτα για επιπλέον γεύση. Smoothie Bowl: Αναμείξτε τις νιφάδες με γιαούρτι και φρούτα όπως μπανάνα, μούρα ή μήλο για ένα δροσερό, θρεπτικό σνακ. Μπάρες Ενέργειας: Ανακατέψτε 100g νιφάδες με 50g μέλι, 30g φυστικοβούτυρο και 20g ψιλοκομμένους ξηρούς καρπούς. Ψήστε στους 180°C για 15 λεπτά. Προτάσεις Σερβιρίσματος: Συνδυάστε με γάλα αμυγδάλου και αποξηραμένα φρούτα για vegan επιλογή. Προσθέστε σπόρους chia και μέλι για έξτρα υφή και θρεπτικά συστατικά. Χρησιμοποιήστε τις σε αρτοσκευάσματα, όπως muffins ή ψωμί, για υγιεινή αναβάθμιση. Συμβουλές Αποθήκευσης Διατηρήστε τη φρεσκάδα: Αποθηκεύστε τις νιφάδες σε αεροστεγές δοχείο σε δροσερό, ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο ηλιακό φως. Διάρκεια ζωής: Καταναλώστε εντός 12 μηνών από την ημερομηνία παραγωγής για μέγιστη φρεσκάδα. Προσοχή: Ελέγξτε τη συσκευασία για τυχόν βλάβες πριν την αποθήκευση.
€2,25 - €4,00€4,50/kg
-
Νιφάδες Φαγόπυρου – Χωρίς Γλουτένη
Νιφάδες Φαγόπυρου – Χωρίς Γλουτένη Φανταστείτε ένα πρωινό που μυρίζει ζεστό ψωμί και ξηρούς καρπούς, σε ένα μπολ που ετοιμάζετε σε δύο λεπτά. Οι νιφάδες φαγόπυρου έχουν ακριβώς αυτή τη μαγεία: ελαφριές, χρυσαφένιες, με μια διακριτική καρυδάτη γλύκα που ταιριάζει εξίσου με γιαούρτι, μέλι ή λαχανικά. Αν δεν έχετε ακόμα δοκιμάσει φαγόπυρο σε νιφάδες, αυτή είναι η καλύτερη αφορμή να ξεκινήσετε. Πληροφορίες Προϊόντος Οι νιφάδες φαγόπυρου παρασκευάζονται από σπόρους φαγόπυρου που πλακώνονται σε λεπτές νιφάδες, διατηρώντας τα φυσικά τους θρεπτικά συστατικά. Παρά το παραπλανητικό του όνομα, το φαγόπυρο δεν σχετίζεται με το σιτάρι — είναι φυσικά χωρίς γλουτένη και ανήκει στην οικογένεια των ψευδοδημητριακών. Αποτελεί πηγή φυτικών ινών και φυτικής πρωτεΐνης, και ταιριάζει απόλυτα σε ένα ισορροπημένο πρωινό ή σε υγιεινά σνακ κατά τη διάρκεια της ημέρας. Γεύση & Υφή Οι νιφάδες φαγόπυρου έχουν μια ήπια, γήινη γλυκύτητα με νότες καβουρδισμένου καρπού — σαν να έχετε κάνει granola στο φούρνο, χωρίς τον κόπο. Η υφή τους είναι ελαφριά και τραγανή όταν τις τρώτε ξερές, και μαλακώνει ευχάριστα μέσα σε γάλα ή γιαούρτι χωρίς να γίνεται χυλός. Το άρωμά τους είναι λεπτό και ζεστό — ιδανικό για κρύα πρωινά. Προτεινόμενες Χρήσεις Πρωινό μπολ: Στρώστε νιφάδες σε μπολ με ελληνικό γιαούρτι, μέλι Θυμαριού και φρέσκα σύκα ή μπανάνα — έτοιμο σε 2 λεπτά. Σπιτική granola: Αναμείξτε με μέλι, κανέλα και αποξηραμένα κράνμπερι, απλώστε σε λαδόκολλα και ψήστε στους 160°C για 15 λεπτά. Αφήστε να κρυώσει και αποθηκεύστε σε βάζο. Υγιεινές μπάρες: Συνδυάστε με ταχίνι, μέλι και κομματάκια σοκολάτας για σπιτικές μπάρες ενέργειας χωρίς ψήσιμο. Topping σε σαλάτες: Πασπαλίστε πάνω σε χειμωνιάτικη σαλάτα με ρόκα, παντζάρι και φέτα για επιπλέον τραγανότητα. Smoothie bowl: Χρησιμοποιήστε τες ως topping σε smoothie bowl με γάλα αμυγδάλου και φρέσκα φρούτα. Αποθήκευση Διατηρήστε σε δροσερό, ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο ηλιακό φως. Μετά το άνοιγμα, μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο για να διατηρήσουν την τραγανότητά τους. Προσθέστε τις νιφάδες φαγόπυρου στο καλάθι σας σήμερα και ανακαλύψτε έναν νέο αγαπημένο τρόπο να ξεκινάτε τη μέρα σας. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 30€!
€2,50 - €11,00€6,25/kg
-
Ντοματοπιπερνιές, 180g
Γευτείτε τις Ντοματοπιπερνιές από την "Οι Γουμένισσες". Αυτές οι πικάντικες πιπεριές σε σάλτσα ντομάτας προσφέρουν μια πλούσια και έντονη γεύση, ιδανική για να συνοδεύσει ζυμαρικά, κρέατα ή ως γευστικό ορεκτικό. Φτιαγμένες με φρέσκα υλικά και παραδοσιακές μεθόδους, προσφέρουν μια αυθεντική μεσογειακή εμπειρία. Συστατικά Πιπεριές Ντομάτες Ελαιόλαδο Ξύδι Σκόρδο Μπαχαρικά Αλάτι Τρόποι Χρήσης Χρησιμοποιήστε τις ντοματοπιπερνιές ως συνοδευτικό σε ζυμαρικά, ψητά κρέατα ή ως ορεκτικό σε πλατό με τυριά και αλλαντικά. Ιδανικές για να προσθέσετε ένταση και πλούσια γεύση στα γεύματά σας.
€3,90
-
Παιδικά Γαριδάκια Δεινόσαυρος με Θαλασσινό Αλάτι, 50g
Απολαύστε τα παιδικά γαριδάκια Δεινόσαυρος με θαλασσινό αλάτι από την "Biofresco". Αυτά τα τραγανά σνακ είναι φτιαγμένα από βιολογικά υλικά, ιδανικά για τα παιδιά. Χωρίς γλουτένη και πλούσια σε γεύση, προσφέρουν μια διασκεδαστική και υγιεινή επιλογή για κάθε στιγμή της ημέρας. Συστατικά Βιολογικό αλεύρι καλαμποκιού Ηλιέλαιο Θαλασσινό αλάτι Τρόποι Χρήσης Απολαύστε τα παιδικά γαριδάκια Δεινόσαυρος ως σνακ στο σχολείο, στο σπίτι ή στις εκδρομές. Συνδυάστε τα με τα αγαπημένα σας ντιπ για μια ακόμα πιο απολαυστική εμπειρία.
€2,00
-
Παντζάρι Σαλάτα Pella's Delicacies 720g
Παντζάρι Σαλάτα Pella's Delicacies 720g Αφεθείτε στη ζωντανή και μεστή γεύση της σαλάτας παντζαριού από την Pella's Delicacies – ένα χειροποίητο αριστούργημα που ξεχωρίζει για το βαθύ κόκκινο χρώμα, την υπέροχη γλυκύτητα και την τρυφερή υφή! Κομμάτια παντζαριού σε ισορροπημένη μαρινάδα, προσφέρουν δροσιστική και πλούσια γεύση σε κάθε μπουκιά. Ιδανική για να εμπλουτίσετε σαλάτες, να συνοδεύσετε κρέατα, ψάρια, τυριά ή να απολαύσετε σκέτη ως ορεκτικό και μεζέ. Γιατί να την επιλέξετε; Ζωντανή & γλυκιά: Η φυσική γλύκα του παντζαριού σε τέλεια αρμονία Τρυφερή υφή: Μαλακά κομμάτια που λιώνουν στο στόμα Βαθύ κόκκινο χρώμα: Εντυπωσιακή εμφάνιση στο πιάτο Χειροποίητο 100%: Με μεράκι και προσοχή Προσθέστε χρώμα, γεύση και premium αίσθηση στα γεύματά σας – είτε για καθημερινή απόλαυση, είτε ως ξεχωριστό δώρο για γευσιγνώστες! Παραγγείλτε τώρα τη σαλάτα παντζαριού Pella's Delicacies και νιώστε τη διαφορά της αυθεντικής ποιότητας!
€5,80 €4,80
-
Παξιμάδι με Χαρούπι και Μέλι ΓΕΝΝΑ – Κρητικό 350g
Το παξιμάδι με χαρούπι και μέλι ΓΕΝΝΑ είναι ένα κομμάτι κρητικής παράδοσης σε κάθε τραγανή μπουκιά. Φτιαγμένο από επιλεγμένα υλικά χωρίς αλάτι και χωρίς προσθήκη ζάχαρης, αντλεί τη φυσική του γλύκα από το χαρούπι και το μέλι — δύο από τα πιο αγαπημένα υλικά της κρητικής κουζίνας. Γεύση & Υφή Το χαρούπι χαρίζει μια βαθιά, σοκολατένια-καραμελένια νότα χωρίς την πικρία του κακάο. Το μέλι ενισχύει τη γλύκα με λεπτές ανθοτελείς νότες. Μαζί δημιουργούν ένα παξιμάδι με πυκνό, αρωματικό χαρακτήρα και τραγανή υφή. Χωρίς καφεΐνη — ιδανικό για κάθε ώρα της ημέρας. Ιδέες Σερβιρίσματος Με ανθότυρο ή μυζήθρα Κρήτης για κλασικό κρητικό κολατσιό Με φέτα, ντοματίνια και ελιές Καλαμάτας Με ταχίνι και μέλι για γρήγορο ενεργειακό πρωινό Σπασμένο σε κομμάτια ως βάση για πλατό τυριών Ως snack μόνο του — τραγανό και χορταστικό Ιδέα — Κρητικό Πρωινό με Παξιμάδι Χαρουπιού: Βρέξτε ελαφρά το παξιμάδι με νερό ή ελαιόλαδο. Στρώστε ανθότυρο, προσθέστε λίγη κρητική θυμαρίσια μελάτη, μια χούφτα καρύδια και μερικές ελιές. Αυθεντική, απλή γεύση που θα νιώσετε σαν να ξυπνήσατε στο Ρέθυμνο. Συχνές Ερωτήσεις Περιέχει ζάχαρη; Όχι. Η γλύκα προέρχεται αποκλειστικά από το φυσικό μέλι χαρουπιάς. Είναι κατάλληλο για παιδιά; Ναι. Χωρίς αλάτι και χωρίς προσθήκη ζάχαρης, αποτελεί υγιεινό σνακ για κάθε ηλικία. Περιέχει γλουτένη; Ναι, περιέχει άλευρα σίτου. Αποθήκευση Διατηρείτε σε ξηρό και σκιερό μέρος. Μετά το άνοιγμα, κλείστε καλά τη συσκευασία ή τοποθετήστε σε γυάλινο δοχείο για να παραμείνει τραγανό. Αλλεργιογόνα: Περιέχει γλουτένη (σιτάρι). Ελέγξτε τη συσκευασία για πλήρη λίστα συστατικών. Ανακαλύψτε και το Χαβιάρι Πιπεριάς ή τη Μαρμελάδα Goji Berry για ιδανικά συνοδευτικά.
€3,75