Αποξηραμένα φρούτα
-
Τροπική Σαλάτα Αποξηραμένων Φρούτων με Ζάχαρη
Η Τροπική Σαλάτα Αποξηραμένων Φρούτων με Ζάχαρη είναι ένας απολαυστικός συνδυασμός τροπικών φρούτων, ιδανικός για όσους αναζητούν μια γλυκιά εναλλακτική στα καθημερινά σνακ. Αυτό το μιξ περιλαμβάνει αποξηραμένα και ζαχαρωμένα φρούτα όπως ανανάς, παπάγια και starfruit, επεξεργασμένα με προσοχή για να διατηρούν τη φυσική τους γεύση και υφή. Ιδανικό για λάτρεις των αποξηραμένων φρούτων που θέλουν ποικιλία σε κάθε μπουκιά,. Οφέλη Χαμηλά λιπαρά: Μηδενικά λιπαρά και κορεσμένα, ιδανικό για ισορροπημένη διατροφή χωρίς ενοχές. Ποικιλία γεύσεων: Συνδυάζει τροπικά φρούτα για μια εξωτική εμπειρία, ιδανική για όλη την οικογένεια. Διατροφικές Πληροφορίες Ενέργεια: 1453kJ / 347kcal ανά 100g Λιπαρά: 0,0g (εκ των οποίων κορεσμένα: 0,0g) Υδατάνθρακες: 86,0g (εκ των οποίων σάκχαρα: 75,0g) Εδώδιμες Ίνες: 2,4g Πρωτεΐνες: 0,57g Αλάτι: 0,0g Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Αυτή η τροπική σαλάτα αποξηραμένων φρούτων είναι ευέλικτη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλούς τρόπους για να εμπλουτίσει τα γεύματά σας. Δοκιμάστε την ως γρήγορο σνακ κατευθείαν από τη συσκευασία, ή ενσωματώστε την σε δημιουργικές συνταγές. Ως σνακ: Απολαύστε μια χούφτα για γλυκιά ενέργεια κατά τη διάρκεια της ημέρας, ιδανικό για γραφείο ή σχολείο. Σε σαλάτες: Προσθέστε σε πράσινες σαλάτες με ξηρούς καρπούς για εξωτική γεύση και τραγανή υφή. Σε γλυκά: Χρησιμοποιήστε σε muffins ή κέικ, αναμειγνύοντας με αλεύρι και μπαχαρικά για τροπική πινελιά. Σε trail mix: Συνδυάστε με ξηρούς καρπούς, σπόρους και μπαχαρικά για custom μείγμα πεζοπορίας. Απλή συνταγή: Τροπικό granola - Αναμίξτε 100g σαλάτας φρούτων με 200g βρώμη, μέλι και ξηρούς καρπούς, ψήστε στους 180°C για 15 λεπτά. Εμπνευστείτε και δημιουργήστε δικές σας παραλλαγές για ατελείωτες γεύσεις! Συμβουλές Αποθήκευσης Αποθηκεύστε σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από άμεσο ηλιακό φως και υγρασία, με μέγιστη θερμοκρασία 21°C. Μετά το άνοιγμα, κλείστε καλά τη συσκευασία για να διατηρηθεί η φρεσκάδα. Διάρκεια ζωής: Ανατρέξτε στην ημερομηνία λήξης στη συσκευασία. Αποφύγετε την έκθεση σε υψηλές θερμοκρασίες για καλύτερη ποιότητα.
€2,00 - €12,00€20,00/kg
-
Κίτρο Πράσινο Αποξηραμένο
Κίτρο Πράσινο Αποξηραμένο: Μια Φρέσκια Πινελιά Εξωτικής Γεύσης Ανακαλύψτε το κίτρο πράσινο αποξηραμένο από το Epilekton.gr, ένα μοναδικό σνακ που συνδυάζει τη δροσερή, ελαφρώς ξινή γεύση του κίτρου με την έντονη φρεσκάδα των τροπικών φρούτων. Ιδανικό για όσους αναζητούν κάτι διαφορετικό για να εμπλουτίσουν τη διατροφή τους, αυτό το αποξηραμένο φρούτο είναι τέλειο ως σνακ, συνοδευτικό σε γλυκά ή προσθήκη σε δημιουργικές συνταγές. Με την έντονη πράσινη απόχρωση και τη χαρακτηριστική του υφή, το κίτρο μας θα σας ταξιδέψει σε εξωτικούς προορισμούς με κάθε μπουκιά! Πληροφορίες για το Προϊόν Το πράσινο κίτρο μας προέρχεται από επιλεγμένες καλλιέργειες τροπικών περιοχών, όπου το φρούτο συλλέγεται στο αποκορύφωμα της ωρίμανσής του για να διατηρεί τη μέγιστη γεύση και τα θρεπτικά του συστατικά. Η διαδικασία αποξήρανσης γίνεται με προσοχή για να διατηρείται η φυσική υφή και το άρωμα του κίτρου, χωρίς την προσθήκη υπερβολικών συντηρητικών. Συσκευασμένο σε πρακτική συσκευασία 200g, το κίτρο μας είναι έτοιμο να γίνει ο νέος σας αγαπημένος γευστικός σύντροφος. Οφέλη Μοναδική Γεύση: Η δροσερή, ελαφρώς ξινή γεύση του κίτρου προσφέρει μια αναζωογονητική εμπειρία. Υγιεινό Σνακ: Χαμηλό σε λιπαρά, ιδανικό για όσους θέλουν ένα ελαφρύ και γευστικό σνακ. Πολυχρηστικό: Ταιριάζει σε γλυκά, κοκτέιλ, σαλάτες ή ως διακόσμηση σε επιδόρπια. Φυσική Πηγή Ινών: Υποστηρίζει την υγεία του πεπτικού συστήματος χάρη στις φυτικές ίνες. Μακρά Διάρκεια: Η αποξηραμένη μορφή εξασφαλίζει μεγάλη διάρκεια ζωής χωρίς απώλεια ποιότητας. Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 100g) Ενέργεια: 280 kcal Λιπαρά: 0.5g εκ των οποίων κορεσμένα: 0g Υδατάνθρακες: 70g εκ των οποίων σάκχαρα: 55g Εδώδιμες Ίνες: 5g Πρωτεΐνες: 1g Αλάτι: <0.1g Οι τιμές είναι κατά προσέγγιση και ενδέχεται να διαφέρουν ανάλογα με τη συγκομιδή. Σημείωση: Το προϊόν μπορεί να περιέχει ίχνη από αραχίδες, ξηρούς καρπούς, σόγια, σησάμι ή δημητριακά με γλουτένη. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας σε περίπτωση αλλεργιών. Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Το αποξηραμένο πράσινο κίτρο είναι ευέλικτο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πολλούς τρόπους: Σνακ: Απολαύστε το σκέτο ως δροσερό και υγιεινό σνακ. Κοκτέιλ: Προσθέστε κομματάκια κίτρου σε ποτά ή mocktails για εξωτική γεύση και εντυπωσιακή εμφάνιση. Γλυκά: Χρησιμοποιήστε το σε κέικ, μπισκότα ή ως γαρνιτούρα σε παγωτά και επιδόρπια. Σαλάτες: Ενισχύστε τις φρουτοσαλάτες σας με τη δροσερή γεύση του κίτρου. Συνταγή: Δροσερό Smoothie με Κίτρο Υλικά: 20g αποξηραμένο κίτρο (μουλιασμένο σε νερό για 10 λεπτά), 1 μπανάνα, 200ml χυμό πορτοκάλι, 1 κ.σ. μέλι, 100g γιαούρτι. Οδηγίες: Ανακατέψτε όλα τα υλικά στο μπλέντερ μέχρι να γίνουν λεία. Σερβίρετε παγωμένο για μέγιστη απόλαυση! Συμβουλές Αποθήκευσης Φυλάξτε το κίτρο σε αεροστεγές δοχείο, σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο ηλιακό φως. Μετά το άνοιγμα, καταναλώστε εντός 2 μηνών για μέγιστη φρεσκάδα ή αποθηκεύστε στο ψυγείο για μεγαλύτερη διάρκεια. Προσθέστε τώρα το αποξηραμένο πράσινο κίτρο στο καλάθι σας και ανακαλύψτε τη δροσερή, εξωτική του γεύση! Περιορισμένο απόθεμα – μην το χάσετε!
€2,50 - €10,00€10,00/kg
-
Πορτοκάλι Στικς Ελληνικά - Αρωματική Φλούδα Πορτοκαλιού
Ανακαλύψτε τη συμπυκνωμένη φρεσκάδα των ελληνικών εσπεριδοειδών σε κάθε μπουκιά. Αυτά τα στικς πορτοκαλιού ξεχωρίζουν για το λαμπερό τους χρώμα, την ημιδιάφανη υφή τους και το μεθυστικό άρωμα της αυθεντικής φλούδας πορτοκαλιού που απελευθερώνεται μόλις τα δοκιμάσετε. Τα στικς πορτοκαλιού της OSKAR παράγονται στην Ελλάδα, χρησιμοποιώντας επιλεγμένες φλούδες που υπόκεινται σε μια προσεκτική διαδικασία ζαχαρώδους επεξεργασίας για να διατηρήσουν την ελαστικότητά τους. Συστατικά: Πορτοκάλι, Ζάχαρη, Γλυκόζη, Κιτρικό οξύ (Ε330), Σορβικό κάλιο (Ε202), Αρωματικές ύλες. Αλλεργιογόνα: Μπορεί να περιέχει ίχνη από θειώδη. Γεύση & Υφή Η γεύση είναι ένας ισορροπημένος συνδυασμός της φυσικής οξύτητας του πορτοκαλιού και της γλυκύτητας του σιροπιού, με μια ελαφριά πικρίζουσα επίγευση που χαρακτηρίζει το αιθέριο έλαιο της φλούδας. Η υφή τους είναι μαστιχωτή και μαλακή — ενσωματώνονται τέλεια σε ζύμες και κρέμες. Προτεινόμενες Χρήσεις Ζαχαροπλαστική: Ψιλοκόψτε τα σε τσουρέκια, κέικ ή βασιλόπιτες για έξτρα άρωμα. Επικάλυψη Σοκολάτας: Βουτήξτε σε λιωμένη μαύρη σοκολάτα για κλασικά orangettes. Πρωινό: Προσθέστε στο γιαούρτι με καρύδια και μέλι. Γαρνίρισμα Ποτών: Ιδανικό για κοκτέιλ τύπου Old Fashioned ή ζεστό τσάι. Πιατέλες Τυριών: Υπέροχο με γραβιέρα Κρήτης και παλαιωμένα κίτρινα τυριά. Φέρτε το άρωμα των ελληνικών περιβολιών στην κουζίνα σας. Παραγγείλτε σήμερα από το epilekton.gr!
€4,20 - €34,50€16,80/kg
-
Κούμ Κουάτ με Σοκολάτα Υγείας Το Περιβόλι του Παππού 250γρ
Κούμ Κουάτ με Σοκολάτα Υγείας Το Περιβόλι του Παππού 250γρ – Ξινή-Γλυκιά Τροπική Απόλαυση Τα Κούμ Κουάτ με Σοκολάτα Υγείας "Το Περιβόλι του Παππού" συνδυάζουν το χαρακτηριστικό ξινό-γλυκό άρωμα του μικρού εσπεριδοειδούς κουμ κουάτ με την πλούσια, ελαφρώς πικρή γεύση σοκολάτας υγείας. Κάθε ολόκληρο κουμ κουάτ είναι προσεκτικά καλυμμένο, δημιουργώντας έναν ισορροπημένο και ιδιαίτερο γευστικό συνδυασμό. Ως ιδιοκτήτης του Epilekton, επέλεξα αυτό το προϊόν από την παραδοσιακή σειρά "Το Περιβόλι του Παππού" για την υψηλή ποιότητά του, την αυθεντική γεύση και την προσεγμένη επικάλυψη σοκολάτας. Το κουμ κουάτ διατηρεί τη φυσική του ξινή νότα και το έντονο άρωμα, ενώ η σοκολάτα υγείας προσθέτει μια εκλεπτυσμένη πινελιά χωρίς να καλύπτει τον χαρακτήρα του φρούτου. Ιδανικό για καθημερινή απόλαυση, για δώρα ή ως πιο υγιεινή εναλλακτική στα κλασικά γλυκά. Ταιριάζει σε όσους αγαπούν τον συνδυασμό φρούτου και σοκολάτας, σε λάτρεις της σοκολάτας υγείας και σε όσους αναζητούν ένα ποιοτικό, ξεχωριστό σνακ με ελληνική υπογραφή. Μπορείτε να το απολαύσετε σκέτο, να το σερβίρετε με καφέ ή τσάι, ή να το χρησιμοποιήσετε δημιουργικά σε επιδόρπια. Στο Epilekton ελέγχουμε κάθε παρτίδα για φρεσκάδα και ποιότητα, ώστε να φτάνει στο σπίτι σας ένα προϊόν με εξαιρετική γεύση και υφή. Απολαύστε τον μοναδικό συνδυασμό κουμ κουάτ και σοκολάτας υγείας – γεμίστε το καλάθι σας σήμερα.
€5,50
-
Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι
Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει μηλόπιτα. Όχι ζύμη — μήλο και κανέλα, όπως όταν μπαίνει το ταψί στον φούρνο. Μετά φαίνεται το μπολ: λευκό αμύγδαλο, ανοιχτό μήλο που τρίζει, σκούρο κράνμπερι. Ρίχνετε μια χούφτα πάνω στο γιαούρτι και το πρωινό έχει ήδη άρωμα, πριν βάλετε το κουτάλι. Το Μήλο Κανέλας μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν τον λόγο. Δεν είναι άλλο ένα μείγμα ξηρών καρπών με φρούτο. Είναι topping πρωινού — φτιαγμένο για να κάθεται πάνω σε γιαούρτι και βρώμη, όχι μόνο στη χούφτα. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: φιλέ αμυγδάλου, φέτες μήλου λυοφιλιωμένου, κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου και μια πρέζα κανέλας. Το αμύγδαλο κρατά τον όγκο. Το μήλο και το κράνμπερι μοιράζονται τη φρουτώδη πλευρά. Η κανέλα δεν είναι υλικό που μετράτε στο κουτάλι — είναι το άρωμα που δένει τα υπόλοιπα. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Το μήλο είναι λυοφιλιωμένο: ελαφρύ, τραγανό, με γεύση φρέσκου καρπού — όχι τη μαλακή, ζαχαρωτή φέτα του κλασικού αποξηραμένου. Αλλεργιογόνα: Περιέχει αμύγδαλα (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το λυοφιλιωμένο μήλο σπάει στο στόμα. Είναι αέρινο, ελαφρώς ξινό, σχεδόν σαν τσιπ μήλου. Αμέσως μετά έρχεται το κράνμπερι: πιο μαλακό, πιο σκούρο, με την ξινόγλυκη μπουκιά που κόβει την κανέλα πριν αυτή πικρίσει. Το φιλέ αμυγδάλου είναι το τραγανό που κρατά το μείγμα. Λεπτό, σταθερό, χωρίς τη βαριά αίσθηση του ολόκληρου καρπού — γι’ αυτό κάθεται τόσο καλά πάνω σε γιαούρτι· δεν κυλάει, δεν βαραίνει. Η κανέλα φαίνεται περισσότερο στη μύτη παρά στο δάγκωμα. Αφήνει επίγευση ζεστού μήλου, όχι σκόνης. Αν την ψάχνετε ως πρώτη γεύση, δεν είναι αυτό το μείγμα. Αν τη θέλετε ως ατμόσφαιρα στο μπολ, είναι. Προτεινόμενες Χρήσεις Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι — η πιο σωστή του θέση. Χωρίς μέλι, αν σας αρκεί η γλύκα του κράνμπερι. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 4 κουταλιές γιαούρτι και μια γενναιόδωρη χούφτα Μήλο Κανέλας. Αν έχετε φρέσκο μήλο, προσθέστε δύο λεπτές φέτες — το λυοφιλιωμένο και το φρέσκο δουλεύουν μαζί. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα και ξεχωριστή κανέλα. Ρίξτε το στο τέλος, να μείνει το μήλο τραγανό. Σκέτο, δίπλα στον πρωινό καφέ, όταν δεν προλαβαίνετε μπολ. Σε σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και λάδι — λίγο, ως γλυκό-ξινό topping. Σε χυλό ή ρυζόγαλο, από πάνω, αφού κατεβεί από τη φωτιά. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία — το λυοφιλιωμένο μήλο μαλακώνει εύκολα. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Έχει έντονη κανέλα; Όχι. Είναι κουταλιά για άρωμα, όχι σκόνη που πικρίζει. Αν θέλετε πιο δυνατό άρωμα, προσθέτετε εσείς λίγη κανέλα στο γιαούρτι. Κρατήστε το δίπλα στο γιαούρτι, όχι στο συρτάρι με τα σνακ. Το πρωί που δεν θέλετε να μαγειρέψετε τίποτα, το μπολ μυρίζει μηλόπιτα σε ένα λεπτό. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν αδειάζει μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€4,80 - €46,50€24,00/kg
-
Φράουλα Αποξηραμένη με Χυμό Μήλου
Φράουλα Αποξηραμένη με Χυμό Μήλου Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει φράουλα — όχι η τεχνητή του γιαουρτιού του σουπερμάρκετ. Μυρίζει καρπό που έχει στεγνώσει αργά και έχει τραβήξει γλύκα από μήλο. Το κομμάτι είναι μαλακό, ελαφρά κολλώδες στα δάχτυλα, με μια λεπτή ζάχαρη στην επιφάνεια που δεν είναι ζάχαρη· είναι ο χυμός που έμεινε πάνω στο φρούτο. Τη βάλαμε στο ράφι του Επίλεκτον γιατί η φράουλα λείπει δέκα μήνες τον χρόνο από το τραπέζι. Όχι ως τσιπ λυοφιλιωμένο που τρίζει και εξαφανίζεται. Ως μπουκιά που μασιέται, που θυμίζει γλυκό του κουταλιού χωρίς να είναι. Πληροφορίες Προϊόντος Προέλευση: Σερβία. Συστατικά: αποξηραμένη φράουλα 85%, συμπυκνωμένος χυμός μήλου 15%, συντηρητικό: διοξείδιο του θείου. Η φράουλα γλυκαίνει με χυμό μήλου, όχι με κρυσταλλική ζάχαρη. Ο χυμός της δίνει μαλακή υφή και τη χαρακτηριστική, ελαφρά «γυαλιστερή» επιφάνεια που βλέπετε στο μπολ. Διατροφικά στοιχεία ανά 100g: 341 kcal, λιπαρά 0,28 g, υδατάνθρακες 74 g (εκ των οποίων σάκχαρα 56 g), φυτικές ίνες 2,1 g, πρωτεΐνες 1,8 g, αλάτι 0,02 g. Αλλεργιογόνα: Περιέχει διοξείδιο του θείου (σουλφίτες). Συσκευάζεται σε χώρο που επεξεργάζεται ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g και 1kg. Γεύση & Υφή Δεν είναι η φράουλα του καλοκαιριού στο χέρι. Είναι πιο συμπυκνωμένη, πιο σκούρα, με γλύκα που έρχεται γρήγορα και μια μικρή οξύτητα στο τέλος — αρκετή για να μην είναι μαρμελάδα. Η υφή είναι μαλακή και μαστιχωτή. Σπάει λίγο στην αρχή και μετά λιώνει. Αν περιμένετε τραγανό τσιπ, αυτή δεν είναι εκείνη η φράουλα. Αν θέλετε μια μπουκιά που να κάθεται στο γιαούρτι σαν μικρό γλυκό, είναι αυτή. Το μήλο δεν φαίνεται ως γεύση μήλου. Φαίνεται ως βάθος και ως μαλακότητα. Χωρίς αυτόν τον χυμό, η φράουλα θα ήταν πιο στυφή και πιο στεγνή. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτη, δύο-τρία κομμάτια δίπλα στον καφέ — σαν μικρό γλυκό χωρίς πιάτο. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Αν θέλετε αντίθεση, ρίξτε και λίγους ξηρούς καρπούς. Σε κέικ βανίλιας, muffins ή τάρτα: κόψτε τη σε μικρότερα κομμάτια και ανακατέψτε στη ζύμη στο τέλος, όσο είναι ακόμα χλιαρή. Σε σαλάτα με ρόκα, ανθότυρο και ξίδι βαλσάμικο — η γλύκα της φράουλας κάνει τη δουλειά που συνήθως ζητάτε από το σύκο. Ζεσταμένη για ένα λεπτό σε κατσαρολάκι με μια κουταλιά νερό και μια πρέζα κανέλα: σε μπολ βάλτε γιαούρτι, από πάνω τη ζεστή φράουλα. Επιδόρπιο σε τρία λεπτά. Σε σπιτικές μπάρες με ταχίνι, βρώμη και λίγο μέλι — η φράουλα δίνει υγρασία και άρωμα. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από τον ήλιο. Μέγιστη θερμοκρασία συντήρησης 18°C. Μετά το άνοιγμα κλείνετε καλά τη συσκευασία — η φράουλα μαζεύει υγρασία και κολλάει. Καταναλώστε πριν την ημερομηνία της συσκευασίας. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι σαν τη λυοφιλιωμένη φράουλα; Όχι. Η λυοφιλιωμένη είναι αέρινη και τρίζει. Αυτή είναι μαλακή, γλυκιά και μαστιχωτή — εμποτισμένη με χυμό μήλου. Κρατήστε ένα σακουλάκι στο ντουλάπι για τις μέρες που θέλετε φράουλα χωρίς να περιμένετε τον Μάιο. Δοκιμάστε στα 200g ή πάρτε 500g και 1kg αν μπαίνει σε γιαούρτι και γλυκά κάθε εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€4,60 - €20,00€23,00/kg
-
Σταφίδα με Λευκή Σοκολάτα
Σταφίδα με Λευκή Σοκολάτα Απολαύστε τον κλασικό αγαπημένο συνδυασμό σε premium εκδοχή: ζουμερές, γλυκές σταφίδες καλυμμένες με βελούδινη λευκή σοκολάτα! Η φυσική γλυκύτητα της σταφίδας ταιριάζει αρμονικά με τη ζεστή, κρεμώδη γεύση της λευκής σοκολάτας, δημιουργώντας ένα σνακ που είναι αδύνατο να αφήσετε. Κάθε σταφίδα είναι μαλακή και ζουμερή εσωτερικά, με λεία στρώση λευκής σοκολάτας εξωτερικά. Τέλεια για μικρές στιγμές απόλαυσης, ως τοπ σε γιαούρτι, σε μείγμα trail mix ή ως γλυκό κέρασμα. Γιατί θα τα λατρέψετε: Ζουμερές σταφίδες με βελούδινη λευκή σοκολάτα Φυσική γλυκύτητα και κρεμώδης απόλαυση Ιδανικές μόνες ή σε συνδυασμούς Διαθέσιμες σε 200g και 500g Προσθέστε τις στο καλάθι σας τώρα και απολαύστε! Παραγγείλτε από το www.epilekton.gr!
€4,00 - €10,00€20,00/kg
-
Αποξηραμένη Αλόη Βέρα με Ζάχαρη
Αποξηραμένη Αλόη Βέρα με Ζάχαρη – Γλυκό Σνακ Υγείας & Απόλαυσης Η αποξηραμένη αλόη βέρα με ζάχαρη είναι το απόλυτο γλυκό μυστικό της φύσης που θυμίζει λουκουμάκι και ξυπνάει αισθήσεις με τη μαλακή, ζουμερή υφή της και τη φυσική γλυκύτητα που αγκαλιάζει κάθε στιγμή. 100% φυσικό τζελ αλόης ζαχαρωμένο, χωρίς τεχνητά, ιδανικό για όσους αναζητούν υγιεινή απόλαυση που θρέφει σώμα και διάθεση – σαν γλυκό φιλί από την ελληνική παράδοση. Γιατί Epilekton Αποξηραμένη Αλόη Βέρα με Ζάχαρη; Μαλακή ζελέ υφή με γλυκιά επίγευση που λιώνει στο στόμα χωρίς να βαραίνει Φυσική πηγή ενυδάτωσης και θρεπτικών συστατικών για καθημερινή ευεξία Πρωτότυπο κέρασμα που ενθουσιάζει μικρούς και μεγάλους σε κάθε οικογένεια Διατροφική αξία ανά 100g Θερμίδες: 369 kcal Πρωτεΐνη: 1g Υδατάνθρακες: 90g Λιπαρά: 0.5g Φυτικές ίνες: 2g Ιδανικά για Σνακ υγείας που κόβει τη λιγούρα με φυσική γλυκύτητα όλη μέρα Πρόσθεση σε γιαούρτι, μούσλι ή παγωτό για εξωτικό twist Γρήγορο γλυκό με λεμόνι: Βάλτε κομμάτια σε χυμό λεμονιού με μέλι για 10 λεπτά Αποθήκευση: Κρατήστε τα σε δροσερό, σκοτεινό μέρος σε αεροστεγές δοχείο – διατηρούνται 24+ μήνες. Προλάβετε! ΔΩΡΕΑΝ μεταφορικά άνω των 30€ – Παράδοση πριν Χριστούγεννα αν παραγγείλεις μέχρι 18/12/2025. Εμπιστευτήκαμε ήδη σε 2.100+ ελληνικά νοικοκυριά το 2025!
€4,20 - €16,80€16,80/kg
-
Κίτρο Πορτοκάλι Αποξηραμένο - Εξωτικό Σνακ
Κίτρο Πορτοκάλι Αποξηραμένο: Μια Πινελιά Εσπεριδοειδούς Απόλαυσης Ανακαλύψτε το αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι από το Epilekton.gr, ένα μοναδικό σνακ που συνδυάζει τη φρέσκια, γλυκόξινη γεύση του κίτρου με την έντονη αρωματική νότα των εσπεριδοειδών. Με τη ζωντανή πορτοκαλί απόχρωσή του και την απαλή, ζουμερή υφή, αυτό το εξωτικό φρούτο είναι ιδανικό για όσους αναζητούν μια γευστική εμπειρία που ξεχωρίζει. Είτε το απολαμβάνετε σκέτο ως σνακ, είτε το προσθέτετε σε γλυκά, σαλάτες ή ποτά, το κίτρο πορτοκάλι μας θα σας ενθουσιάσει! Πληροφορίες για το Προϊόν Το αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι προέρχεται από επιλεγμένες τροπικές καλλιέργειες, όπου το φρούτο συλλέγεται στο αποκορύφωμα της ωρίμανσής του για να διατηρεί το πλούσιο άρωμα και τη γεύση του. Η προσεκτική διαδικασία αποξήρανσης διατηρεί τη φυσική του υφή και το έντονο χρώμα, χωρίς υπερβολικά πρόσθετα. Συσκευασμένο σε πρακτική συσκευασία 200g, είναι έτοιμο να γίνει ο νέος σας αγαπημένος σύντροφος για κάθε στιγμή της ημέρας. Οφέλη Αναζωογονητική Γεύση: Η γλυκόξινη γεύση του κίτρου πορτοκάλι προσφέρει μια δροσερή, εσπεριδοειδή απόλαυση. Υγιεινό Σνακ: Χαμηλό σε λιπαρά και πλούσιο σε φυτικές ίνες, ιδανικό για ελαφριά σνακ. Πολύπλευρη Χρήση: Ιδανικό για γλυκά, κοκτέιλ, σαλάτες ή ως διακοσμητικό σε επιδόρπια. Φυσική Πηγή Βιταμινών: Περιέχει βιταμίνη C και αντιοξειδωτικά για ενίσχυση της ευεξίας. Μεγάλη Διάρκεια: Η αποξηραμένη μορφή εξασφαλίζει φρεσκάδα για μήνες. Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 100g) Ενέργεια: 290 kcal Λιπαρά: 0.3g εκ των οποίων κορεσμένα: 0g Υδατάνθρακες: 72g εκ των οποίων σάκχαρα: 58g Εδώδιμες Ίνες: 4g Πρωτεΐνες: 1g Αλάτι: <0.1gΟι τιμές είναι κατά προσέγγιση και ενδέχεται να διαφέρουν ανάλογα με τη συγκομιδή. Σημείωση: Το προϊόν μπορεί να περιέχει ίχνη από αραχίδες, ξηρούς καρπούς, σόγια, σησάμι ή δημητριακά με γλουτένη. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας σε περίπτωση αλλεργιών. Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Το αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι είναι ιδανικό για ποικίλες χρήσεις: Σνακ: Απολαύστε το σκέτο για μια γρήγορη, γευστική ενίσχυση ενέργειας. Κοκτέιλ: Προσθέστε φέτες κίτρου σε ποτά ή τσάι για εσπεριδοειδή αρώματα. Γλυκά: Χρησιμοποιήστε το σε κέικ, μπισκότα ή ως γαρνιτούρα σε cheesecakes και παγωτά. Σαλάτες: Ενισχύστε τις φρουτοσαλάτες ή πράσινες σαλάτες με τη γλυκόξινη γεύση του. Συνταγή: Εσπεριδοειδές Κέικ με Κίτρο Υλικά: 50g αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι (ψιλοκομμένο), 200g αλεύρι, 150g ζάχαρη, 100g βούτυρο, 2 αυγά, 1 κ.γ. μπέικιν πάουντερ, χυμός 1 πορτοκαλιού. Οδηγίες: Ανακατέψτε τα υλικά, προσθέστε το κίτρο, ψήστε στους 180°C για 35 λεπτά και απολαύστε! Συμβουλές Αποθήκευσης Διατηρήστε το κίτρο σε αεροστεγές δοχείο, σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο ηλιακό φως. Μετά το άνοιγμα, καταναλώστε εντός 2 μηνών για μέγιστη φρεσκάδα ή αποθηκεύστε στο ψυγείο για μεγαλύτερη διάρκεια. Προσθέστε τώρα το αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι στο καλάθι σας και απολαύστε τη δροσερή, εσπεριδοειδή γεύση του! Περιορισμένο απόθεμα – αγοράστε σήμερα!
€2,75 - €11,00€11,00/kg
-
Σκοτεινό Πεκάν – Μείγμα με Κράνμπερις & Φιστίκι
Σκοτεινό Πεκάν – Μείγμα με Κράνμπερις & Φιστίκι Ανοίγετε το σακουλάκι και το μπολ γεμίζει σκούρο — κράνμπερις, σταφίδα Κορίνθου, σχεδόν μαύρο φρούτο. Και μέσα του, αμέσως, το πεκάν: μεγάλο, ανοιχτό, βουτυρένιο. Σπάει στο χέρι πριν φτάσει στο στόμα. Αυτό είναι το μείγμα. Όχι μια χούφτα που «έχει και πεκάν». Μια χούφτα που ξεκινά από το πεκάν. Το Σκοτεινό Πεκάν μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γιατί το πεκάν σπανίζει ως πρωταγωνιστής. Στα περισσότερα μείγματα χάνεται ανάμεσα σε οκτώ υλικά. Εδώ έχει χώρο: ωμό, μισό, από Αμερική, με αρκετή παρουσία ώστε κάθε μπουκιά να το βρίσκει πρώτο. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: ωμά πεκάν Αμερικής, κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου, φιστίκια ωμά αποφλοιωμένα και μαύρες σταφίδες Κορίνθου. Το πεκάν κρατά την πρώτη θέση. Το κράνμπερι και η σταφίδα φέρνουν γλύκα και ξινίλα· το φιστίκι μπαίνει για χρώμα και τραγανό σπάσιμο. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Τα πεκάν και τα φιστίκια μένουν ωμά — δεν ψήνονται, ώστε η γεύση να μείνει καθαρή. Αλλεργιογόνα: Περιέχει πεκάν και φιστίκια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το πεκάν είναι μαλακό στο δάγκωμα, με την κρεμώδη καρδιά που το ξεχωρίζει από το αμύγδαλο και το καρύδι. Δεν τρίζει όπως ο ψημένος καρπός· λιώνει λίγο και αφήνει επίγευση βουτύρου. Το κράνμπερι κόβει αμέσως αυτή τη γλύκα με μια σύντομη, φρουτώδη ξινίλα. Η σταφίδα Κορίνθου έρχεται πιο μικρή, πιο συμπυκνωμένη, σχεδόν μελάτη — άλλη γλύκα από τη σταφίδα σουλτανίνα, πιο βαθιά, πιο «σκοτεινή». Το ωμό φιστίκι σπάει ανάμεσά τους. Μικρότερο, πιο στεγνό, με την πράσινη γεύση που καθαρίζει το στόμα πριν την επόμενη χούφτα. Γι’ αυτό δεν βαριέστε το μείγμα στην τρίτη χούφτα. Άλλη μπουκιά πεκάν, άλλη κράνμπερι, άλλη σταφίδα. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, δίπλα στον απογευματινό καφέ ή στο γραφείο — δεν θέλει πιάτο. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι, με λίγο μέλι αν το θέλετε πιο γλυκό. Σε σαλάτα: σε μπολ βάλτε σπανάκι ή ρόκα, λίγη φέτα, μια χούφτα Σκοτεινό Πεκάν και λάδι με ξίδι βαλσάμικο. Το πεκάν και το κράνμπερι κάνουν τη δουλειά που συνήθως ψάχνετε με τρία υλικά χωριστά. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα σκέτη. Δίπλα σε τυρί — ειδικά δίπλα σε ημίσκληρο ή σε μπλε τυρί, το πεκάν στέκεται σαν να φτιάχτηκε γι’ αυτό το πιάτο. Σε κέικ, muffins ή μπισκότα: ψιλοκόψτε μια ποσότητα και ρίξτε τη στη ζύμη αντί για το συνηθισμένο μείγμα ξηρών καρπών. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από φως και ζέστη — το πεκάν έχει έλαια που οξειδώνονται εύκολα. Δροσερό, ξηρό μέρος. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι ή ψυγείο. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Τα πεκάν είναι ψημένα; Όχι. Είναι ωμά, όπως και τα φιστίκια. Το ψήσιμο θα έδινε άλλο άρωμα· εδώ θέλουμε τη βουτυρένια, καθαρή γεύση του καρπού όπως είναι. Αν σας λείπει ένα μείγμα που να μυρίζει πεκάν από την πρώτη χούφτα — και όχι απλώς να το αναφέρει στα υλικά — αυτό είναι. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν το βάζο αδειάζει γρήγορα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€5,25 - €52,50€26,25/kg
-
Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι
Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι Ανοίγετε το σακουλάκι και το πρώτο που βλέπετε είναι το αμύγδαλο — λευκό, καθαρό, χωρίς φλούδα. Μετά το σκούρο κράνμπερι, το πράσινο φιστίκι, ο ηλιόσπορος. Είναι μείγμα που δείχνει φωτεινό στο μπολ. Και στο στόμα αρχίζει ήπια, σχεδόν γλυκά, πριν έρθει η ξινίλα του κράνμπερι. Το βάλαμε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Το αμύγδαλο με κράνμπερι το ζητάνε συνέχεια. Εδώ δεν είναι δύο υλικά πεταμένα μαζί. Το λευκό αμύγδαλο κρατά τον πρώτο λόγο — πιο μαλακό από το αμύγδαλο με τη φλούδα, χωρίς την πικρίλα της πέτσας — και τα υπόλοιπα δουλεύουν γύρω του. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: λευκά αμύγδαλα (αποφλοιωμένα), κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου, φιστίκια αποφλοιωμένα και ηλιόσπορος. Το αμύγδαλο και το κράνμπερι είναι το ζευγάρι. Το φιστίκι και ο ηλιόσπορος μπαίνουν για τραγανότητα και χρώμα, όχι για να κλέψουν τη γεύση. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Αλλεργιογόνα: Περιέχει αμύγδαλα και φιστίκια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το λευκό αμύγδαλο είναι τραγανό απ’ έξω και μαλακό από μέσα, με γεύση καθαρή — σχεδόν γλυκιά, χωρίς το πικρό τελείωμα της φλούδας. Γι’ αυτό το μείγμα κάθεται εύκολα το πρωί· δεν έχει τον «βαρύ» χαρακτήρα του ψημένου καρπού. Το κράνμπερι μπαίνει αμέσως μετά και κόβει. Ξινό, φρουτώδες, λίγο μαστιχωτό δίπλα στο στεγνό αμύγδαλο. Το φιστίκι σπάει μικρότερο, με την πράσινη γεύση που ξυπνά το στόμα. Ο ηλιόσπορος είναι το πιο λεπτό τραγανό — ένα μικρό κριτς ανάμεσα στις μεγάλες μπουκιές. Δεν είναι μείγμα που μοιάζει σε κάθε χούφτα. Άλλη φορά πιάνετε δύο αμύγδαλα, άλλη ένα κράνμπερι με φιστίκι. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, στο συρτάρι του γραφείου ή δίπλα στον καφέ — η πιο καθαρή χούφτα της σειράς. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Το λευκό αμύγδαλο και το κράνμπερι φτάνουν· το μέλι το χρειάζεστε μόνο αν το θέλετε πιο γλυκό. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 3–4 κουταλιές γιαούρτι και μια χούφτα Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι. Αν έχετε φρέσκο μήλο, προσθέστε δύο λεπτές φέτες — δένει με τον χυμό μήλου του κράνμπερι. Σε σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και λάδι. Πασπαλίστε στο τέλος, μην το ανακατέψετε πολύ — ο ηλιόσπορος χάνεται. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα. Σε σπιτικές μπάρες ή granola: δέστε μια ποσότητα με ταχίνι και λίγο μέλι, πλάστε και αφήστε στο ψυγείο. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία και ζέστη. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Τι είναι τα λευκά αμύγδαλα; Αμύγδαλα χωρίς τη φλούδα. Η γεύση είναι πιο ήπια και πιο καθαρή από το αμύγδαλο με την πέτσα — γι’ αυτό το μείγμα κάθεται τόσο εύκολα στο γιαούρτι. Αν θέλετε τη χούφτα αμύγδαλο–κράνμπερι χωρίς βαριά επίγευση και χωρίς δεύτερη σκέψη το πρωί, αυτό είναι το μείγμα. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν αδειάζει το βάζο μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€5,25 - €52,50€26,25/kg
-
Μάγκο Αποξηραμένο με Ζάχαρη
Μάγκο Αποξηραμένο με Ζάχαρη Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει μάγκο — γλυκό, ώριμο, σχεδόν σαν κομπόστα. Η φέτα είναι μαλακή, λίγο διαφανής στο φως, με μια λεπτή κρούστα ζάχαρης στην άκρη. Δεν τρίζει. Λυγίζει. Και στο στόμα έρχεται πρώτα η γλύκα, μετά ο καρπός. Αυτό είναι το μάγκο που οι περισσότεροι περιμένουν από το αποξηραμένο σακουλάκι. Όχι το στεγνό και ξινό. Το ζαχαρωμένο, το μαλακό, αυτό που κάθεται δίπλα στον καφέ σαν μικρό γλυκό. Γι’ αυτό μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον: γιατί όταν ζητάτε μάγκο, συχνά ζητάτε ακριβώς αυτή τη μπουκιά. Πληροφορίες Προϊόντος Προέλευση: Ταιλάνδη. Φέτες αποξηραμένου, ζαχαρωμένου μάγκο. Συστατικά: αποξηραμένο μάγκο 71,79%, ζάχαρη 27%, ρυθμιστής οξύτητας: κιτρικό οξύ, συντηρητικό: μεταδιθειώδες νάτριο. Διατροφικά στοιχεία ανά 100g: 340 kcal, λιπαρά 0 g, υδατάνθρακες 85 g (εκ των οποίων σάκχαρα 68 g), φυτικές ίνες 2 g, πρωτεΐνες 0 g, αλάτι 0,34 g. Αλλεργιογόνα: Περιέχει σουλφίτες (μεταδιθειώδες νάτριο). Συσκευάζεται σε χώρο που επεξεργάζεται ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g και 1kg. Γεύση & Υφή Η φέτα είναι μαλακή και ελαστική, με τις ίνες του καρπού να φαίνονται ακόμα. Δεν είναι μαρμελάδα και δεν είναι τσιπ. Είναι η μέση: μαστιχωτή, ζουμερή για αποξηραμένο φρούτο, γλυκιά από την πρώτη στιγμή. Η ζάχαρη δεν κάθεται σαν ξεχωριστή σκόνη πάνω στο μάγκο. Έχει μπει μέσα του. Γι’ αυτό η γεύση είναι τροπική και στρογγυλή, χωρίς την ξινή κόψη του ανάλατου αποξηραμένου. Στο τέλος μένει μια μικρή οξύτητα από το κιτρικό — αρκετή για να μην είναι καραμέλα. Το χρώμα είναι κίτρινο προς το χρυσαφί. Όσο πιο διαφανής η φέτα, τόσο πιο μαλακή στη μπουκιά. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, δύο-τρεις φέτες δίπλα στον καφέ ή στο γραφείο. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Αν θέλετε αντίθεση, ρίξτε και λίγη καρύδα ή καβουρδισμένο φυστίκι. Σε σαλάτα με κοτόπουλο, ρόκα και lime — κόψτε τη φέτα σε λωρίδες την τελευταία στιγμή. Σε κέικ, muffins ή ρυζόγαλο: ψιλοκόψτε και ανακατέψτε στο τέλος, όσο το γλυκό είναι χλιαρό. Σε smoothie με μπανάνα και γάλα καρύδας — δύο φέτες φτάνουν για άρωμα. Σε σπιτικές μπάρες με ταχίνι και νιφάδες βρώμης: το μάγκο δίνει υγρασία και γλύκα, οπότε το μέλι το μετράτε λιγότερο. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, δροσερό και ξηρό, μακριά από τον ήλιο. Μέγιστη θερμοκρασία συντήρησης 21°C. Μετά το άνοιγμα κλείνετε καλά — οι φέτες μαζεύουν υγρασία και κολλάνε μεταξύ τους. Καταναλώστε πριν την ημερομηνία της συσκευασίας. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι το ίδιο με το μάγκο χωρίς ζάχαρη; Όχι. Αυτό έχει ζάχαρη στη συνταγή και είναι πιο μαλακό, πιο γλυκό, πιο «γλυκό του σακουλιού». Το χωρίς ζάχαρη είναι άλλη μπουκιά — πιο στεγνή, πιο κοντά στον καρπό. Αν θέλετε μάγκο που να κάθεται στο χέρι σαν μικρό γλυκό και όχι σαν ξηρό φρούτο διαίτης, αυτή είναι η φέτα. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 500g και 1kg αν μπαίνει σε γιαούρτι και κέικ μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€3,00 - €13,00€15,00/kg
-
Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας
Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας Βάζετε το μπολ στο τραπέζι πριν τον καφέ. Μια κουταλιά στραγγιστό γιαούρτι, και από πάνω πέφτει μπανάνα που σπάει ελαφρά, ένα ψημένο φουντούκι χωρίς φλούδα, μια σταγόνα σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και το ξινό κράνμπερι. Το πρωινό παύει να είναι η βιασύνη ανάμεσα στο ξυπνητήρι και την πόρτα. Γίνεται η πρώτη σωστή μπουκιά της ημέρας. Το Μπανάνα Πρωινού μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Δεν είναι άλλο ένα μείγμα «για ενέργεια». Είναι το μείγμα που στήνουμε όταν θέλουμε γεύση πρωινού — μπανάνα, φουντούκι, σοκολάτα — χωρίς να ανάψουμε φούρνο και χωρίς την κολλώδη μπανάνα του σακουλιού που μοιάζει με ζαχαρωτό. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: ψημένα φουντούκια χωρίς φλούδα, φέτες μπανάνας λυοφιλιωμένης, σταγόνες σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου. Πρωταγωνιστούν η μπανάνα και το φουντούκι. Η σοκολάτα και το κράνμπερι μπαίνουν για βάθος και αντίστιξη, όχι για να καλύψουν τα υπόλοιπα. Η μπανάνα είναι λυοφιλιωμένη: κρατά άρωμα και σχήμα του καρπού, χωρίς τη βαριά υφή της κλασικής αποξηραμένης. Τα φουντούκια ψήνονται και καθαρίζονται από τη φλούδα, ώστε κάθε μπουκιά να είναι ομοιόμορφη, τραγανή και βουτυρένια. Η σοκολάτα είναι υγείας ΙΟΝ — η γεύση που οι περισσότεροι αναγνωρίζουν αμέσως. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Αλλεργιογόνα: Περιέχει φουντούκια (ξηρούς καρπούς). Η σοκολάτα υγείας ΙΟΝ περιέχει λεκιθίνη σόγιας. Μπορεί να περιέχει ίχνη άλλων ξηρών καρπών, γάλακτος και πρωτεΐνης σίτου. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Ανοίγετε τη συσκευασία και μυρίζει μπανάνα — καθαρή, ώριμη, σαν να μόλις ανοίξατε τον καρπό. Η φέτα είναι ελαφριά, σχεδόν αέρινη, και σπάει στο στόμα αντί να τραβιέται. Αμέσως μετά έρχεται το ψημένο φουντούκι: γεμάτο, καβουρδισμένο, χωρίς την πικρίλα της φλούδας. Η ΙΟΝ λιώνει αργά ανάμεσα στα δύο. Δεν κυριαρχεί· δένει τη γλύκα της μπανάνας με το φουντούκι, όπως στο κλασικό δίδυμο των γλυκών, μόνο που εδώ κάθεται σε μείγμα πρωινού. Το κράνμπερι με τον χυμό μήλου κόβει τη ροή με μια σύντομη, ξινή νότα. Γι’ αυτό η δεύτερη χούφτα δεν είναι ίδια με την πρώτη — και γι’ αυτό το χέρι επιστρέφει στο μπολ. Προτεινόμενες Χρήσεις Σε στραγγιστό γιαούρτι, σκέτο ή με μια κουταλιά μέλι αν το θέλετε πιο γλυκό. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 3–4 κουταλιές ελληνικό γιαούρτι και μια γενναιόδωρη χούφτα Μπανάνα Πρωινού. Αν έχετε φρέσκια μπανάνα στο σπίτι, προσθέστε και δύο φέτες — το λυοφιλιωμένο και το φρέσκο δουλεύουν μαζί. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα· η μπανάνα και το κράνμπερι αλλάζουν όλο το μπολ. Σκέτο, στο συρτάρι του γραφείου ή στην τσάντα. Κρατήστε το μακριά από ζέστη, γιατί η σοκολάτα λιώνει. Ως topping σε smoothie bowl, πάνω από κακάο ή ταχίνι. Σε σπιτικές μπάρες: δέστε μια ποσότητα με ταχίνι ή λίγη λιωμένη σοκολάτα υγείας, πλάστε και αφήστε στο ψυγείο μέχρι να δέσει. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία — η λυοφιλιωμένη μπανάνα μαλακώνει εύκολα αν πιει αέρα. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Η σοκολάτα και τα έλαια του ψημένου φουντουκιού δεν αντέχουν τη ζέστη δίπλα στο καλοριφέρ ή στο αυτοκίνητο. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες, όσο η μπανάνα κρατάει το τραγανό της. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι ή ψυγείο. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι μόνο για πρωινό; Όχι. Στέκεται το ίδιο καλά ως σνακ μέσα στην ημέρα. Το όνομα λέει πού κάθεται καλύτερα στο τραπέζι — δεν σας περιορίζει στην πρώτη ώρα. Κρατήστε ένα βάζο στον πάγκο. Το πρωί που δεν έχετε όρεξη να μαγειρέψετε τίποτα, το μπολ γεμίζει σε δευτερόλεπτα και μυρίζει μπανάνα πριν καν βράσει ο καφές. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν το σπίτι το τελειώνει γρήγορα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€3,80 - €36,00€19,00/kg
-
Πορτοκάλι Αποξηραμένο σε Ροδέλες
Πορτοκάλι Αποξηραμένο σε Ροδέλες Ανοίγετε το σακουλάκι και το σπίτι μυρίζει πορτοκάλι — όχι χυμό από μπουκάλι, αλλά φλούδα που μόλις την έξυσαν πάνω από ζεστό νερό. Οι ροδέλες είναι λεπτές, με τη σάρκα σκούρα πορτοκαλί και τη φλούδα να κρατάει σχήμα. Στο Επίλεκτον τις βάλαμε δίπλα στο αποξηραμένο λεμόνι γιατί κάνουν την ίδια δουλειά με άλλο χαρακτήρα: πιο γλυκές, πιο ζεστές, έτοιμες για το χειμωνιάτικο φλιτζάνι ή για το ταψί των Χριστουγέννων. Πληροφορίες Προϊόντος Αποξηραμένο πορτοκάλι κομμένο σε ροδέλες, με τη φλούδα. Ολόκληρη η φέτα — σάρκα και φλούδα μαζί — χωρίς επικάλυψη σοκολάτας και χωρίς γυαλάδα καραμέλας. Διατίθεται σε 100 γρ., 500 γρ. και 1 κιλό. Αλλεργιογόνα: παράγεται σε χώρο όπου επεξεργάζονται ξηροί καρποί. Γεύση & Υφή Η πρώτη μπουκιά είναι σφιχτή, σχεδόν τραγανή στην άκρη της φλούδας, και πιο μαλακή στο κέντρο. Η γεύση ξεκινά γλυκιά, σαν πορτοκάλι που έμεινε λίγο παραπάνω στο δέντρο, και κλείνει με ελαφριά πικράδα από τη φλούδα — αυτή που θέλετε στο τσάι και στο γλυκό του κουταλιού. Αν τη βάλετε σε ζεστό νερό, το υγρό παίρνει χρώμα κεχριμπαρί και μυρίζει αμέσως Κυριακή: κανέλα κάπου κοντά, φούρνος ανοιχτός, πορτοκάλι στο ταψί. Προτεινόμενες Χρήσεις Στο τσάι ή στο ζεστό νερό: μία ροδέλα στο φλιτζάνι, δύο λεπτά, και το ρόφημα αλλάζει χαρακτήρα. Σε καράφα με νερό και κανέλα, στο τραπέζι του μεσημεριού — το νερό παίρνει άρωμα χωρίς ζάχαρη. Πάνω σε κέικ πορτοκαλιού ή σε τάρτα, ως γαρνιτούρα που φαίνεται και τρώγεται. Ψιλοκομμένη στη ζύμη για κουλουράκια, μελομακάρονα ή χριστουγεννιάτικο ψωμί. Σε γλυκό του κουταλιού ή σε σιρόπι: βράστε τις ροδέλες με νερό και λίγο μέλι μέχρι να μαλακώσουν. Σε σαλάτα με ρόκα, καρύδια και ανθότυρο — μία ροδέλα κομμένη στα δύο δίνει πικρόγλυκη νότα χωρίς να «φωνάζει». Αποθήκευση Κλείστε αεροστεγώς, μακριά από υγρασία και άμεσο φως — αλλιώς μαλακώνουν και χάνουν άρωμα. Σε δροσερό ντουλάπι διατηρούνται καλά· μην τις αφήνετε δίπλα στον φούρνο. Αν μαλακώσουν, λίγα λεπτά σε χαμηλό φούρνο τις ξανακάνουν τραγανές για γαρνιτούρα. Μία γρήγορη ερώτηση Τρώγεται η φλούδα; Ναι. Η ροδέλα είναι ολόκληρη: σάρκα και φλούδα μαζί. Η φλούδα δίνει το άρωμα και την ελαφριά πικράδα· αν τη θέλετε πιο μαλακή, βράστε την λίγο στο σιρόπι ή στο τσάι. Κρατήστε ένα σακουλάκι στο ντουλάπι και έχετε πορτοκάλι έτοιμο όποτε ανάβετε τον βραστήρα ή ανοίγετε το ταψί. 100 γρ., 500 γρ. ή 1 κιλό, με δωρεάν αποστολή από 30€.
€2,80 - €24,00€28,00/kg
-
Λεμόνι Αποξηραμένο σε Ροδέλες
Λεμόνι Αποξηραμένο σε Ροδέλες Ανοίγετε το σακουλάκι και ο χώρος μυρίζει αμέσως λεμόνι — σαν να μόλις ξύσατε φρέσκια φλούδα πάνω από ζεστό νερό. Οι ροδέλες είναι συμπυκνωμένες: η ξινίλα μένει ζωντανή, η φλούδα δίνει βάθος, και μια μικρή πικράδα κρατάει τη γεύση από το να γίνει επίπεδη. Στο Επίλεκτον το βάλαμε στο ράφι γιατί είναι το είδος λεμονιού που αλλάζει ένα ρόφημα ή ένα γλυκό χωρίς να το πνίγει. Πληροφορίες Προϊόντος Αποξηραμένες ροδέλες λεμονιού, με φλούδα και σάρκα. Ιδανικές για ροφήματα, ζαχαροπλαστική και διακόσμηση. Αλλεργιογόνα: Μπορεί να περιέχει ίχνη ξηρών καρπών, σουσαμιού ή θειωδών. Γεύση & Υφή Η πρώτη εντύπωση είναι το άρωμα της φλούδας — καθαρό, εσπεριδοειδές, χωρίς να μυρίζει «ξερό». Στο στόμα η ροδέλα είναι ελαφρά δερματώδης στα άκρα και πιο μαλακή στο κέντρο. Η γεύση ξεκινά ξινή, μετά έρχεται το πικρό της φλούδας και κλείνει με μια ήπια, σχεδόν μελισσένια νότα από τη σάρκα που έχει συμπυκνωθεί στο στέγνωμα. Δεν είναι καραμέλα. Είναι λεμόνι που κράτησε χαρακτήρα. Προτεινόμενες Χρήσεις Ζεστό ρόφημα: ρίξτε 1–2 ροδέλες σε ζεστό νερό με ένα κουταλάκι μέλι. Αφήστε 3–4 λεπτά και πιείτε το όπως είναι, χωρίς να το σουρώσετε αν σας αρέσει το βάθος της φλούδας. Παγωμένο τσάι και κανάτα νερού: δύο ροδέλες σε κρύο νερό με δυόσμο ή βασιλικό — για το τραπέζι του μεσημεριού. Κοκτέιλ και απεριτίφ: μία ροδέλα στο ποτήρι αντί για φρέσκια φέτα· δεν λιώνει και αφήνει άρωμα ως το τέλος. Γλυκά: ψιλοκόψτε τη φλούδα πάνω σε γιαούρτι με μέλι, σε κέικ πορτοκαλιού ή σε μπισκότα βουτύρου. Αλμυρό: μία ροδέλα στο ταψί με κοτόπουλο λεμονάτο ή σε μαρινάδα για ψάρι, μαζί με ελαιόλαδο και ρίγανη. Διακόσμηση: σε πιατέλα τυριών ή σε γιορτινό κέικ — το χρώμα της φλούδας μένει ζωντανό. Αποθήκευση Κλείστε αεροστεγώς, μακριά από υγρασία και άμεσο φως. Σε δροσερό ντουλάπι διατηρεί άρωμα για μεγάλο διάστημα· αν μαλακώσει από υγρασία, αφήστε τη λίγο στον αέρα πριν τη χρησιμοποιήσετε σε ρόφημα. Μία γρήγορη ερώτηση Παίρνει ζάχαρη το αποξηραμένο λεμόνι σε ροδέλες; Οι ροδέλες αυτές είναι αποξηραμένο φρούτο, όχι ζαχαρωμένο γλυκό. Η γεύση τους είναι ξινή και αρωματική — γι’ αυτό δουλεύουν τόσο καλά σε τσάι και αλμυρές συνταγές. Κρατήστε ένα σακουλάκι στο ντουλάπι και το λεμόνι είναι πάντα έτοιμο: για το απογευματινό τσάι, για το ποτήρι του καλεσμένου, για το ταψί της Κυριακής. Διαθέσιμο σε 100g, 500g και 1kg, με δωρεάν αποστολή σε παραγγελίες από 30€.
€2,80 - €24,00€28,00/kg
-
Κουμκουάτ Αφυδατωμένο με Ζάχαρη - Ολόκληρος Καρπός
Απολαύστε την εξωτική γοητεία και την εκρηκτική γεύση των ολόκληρων καρπών κουμκουάτ στην πιο γλυκιά τους εκδοχή. Αυτά τα αφυδατωμένα κουμκουάτ διακρίνονται για τη μαλακή, μαστιχωτή τους υφή και το έντονο πορτοκαλί τους χρώμα, ενώ η λεπτή κρυστάλλινη στρώση ζάχαρης εξισορροπεί τέλεια τη φυσική, υπόξινη και ελαφρώς πικράζουσα προσωπικότητα του μοναδικού αυτού εσπεριδοειδούς. Επιλεγμένα και επεξεργασμένα με ήπια αφυδάτωση για να συμπυκνωθούν τα φυσικά τους αρώματα, αποτελούν ένα από τα πιο εξαιρετικά εξωτικά αποξηραμένα φρούτα που μπορείτε να βρείτε. Συστατικά: Ζάχαρη (52%), Κουμκουάτ (42,49%), Μαλτόζη (5%), Αλάτι (0,3%), Ρυθμιστής οξύτητας: Ε509 (0,2%), Συντηρητικό: Ε220 (0,01%). Αλλεργιογόνα: Περιέχει διοξείδιο του θείου / θειώδη (E220). Μπορεί να περιέχει ίχνη από αμύγδαλα, φουντούκια, καρύδια, κάσιους, πεκάν, βραζιλιάνικα φιστίκια, φιστίκια Αιγίνης, μακαντάμια και αραχίδες. Γεύση & Υφή Το γευστικό προφίλ είναι έντονα φρουτώδες, γλυκό και πλούσιο, με τις χαρακτηριστικές πικάντικες νότες της φλούδας του κουμκουάτ να προσφέρουν ένα πολυεπίπεδο αποτέλεσμα. Η υφή παραμένει μαλακή και μαστιχωτή, καθιστώντας το ιδιαίτερα ελκυστικό τόσο για άμεση κατανάλωση όσο και για μαγειρική χρήση. Προτεινόμενες Χρήσεις Αυτούσιο Σνακ: Ιδανικό τονωτικό σνακ για το γραφείο ή τις καθημερινές δραστηριότητές σας. Ελληνικό Γιαούρτι: Ψιλοκόψτε το και ανακατέψτε με στραγγιστό γιαούρτι, θυμαρίσιο μέλι και αμύγδαλα. Πλατώ Τυριών: Συνοδεύει ιδανικά παλαιωμένη γραβιέρα ή μανούρι, προσφέροντας γλυκιά αντίθεση. Ζαχαροπλαστική & Αρτοποιία: Ενσωματώστε το σε κέικ, τσουρέκια, μπάρες δημητριακών ή διακοσμήστε τάρτες και σοκολατένια γλυκά. Πράσινες Σαλάτες: Προσθέστε σε σαλάτες με ρόκα, σπανάκι και κατσικίσιο τυρί για εξωτική νότα εσπεριδοειδών. Αναβαθμίστε τα σνακ και τις δημιουργίες σας με τη μοναδική γλυκόξινη γεύση του ολόκληρου κουμκουάτ. Παραγγείλτε σήμερα από το epilekton.gr!
€4,20 - €34,50€16,80/kg
-
Μήλο Αποξηραμένο σε Κυβάκια
Ανακαλύψτε τη συμπυκνωμένη γλυκύτητα και το πλούσιο άρωμα του φρούτου σε κάθε μικρή μπουκιά. Αυτά τα αποξηραμένα κυβάκια μήλου ξεχωρίζουν για το λαμπερό, χρυσαφένιο τους χρώμα, την ευχάριστα μαλακή και μαστιχωτή τους υφή, καθώς και για την ισορροπημένη τους γεύση που συνδυάζει ιδανικά τη φυσική φρουτώδη οξύτητα με τη ζαχαρώδη γλυκύτητα.Τα αποξηραμένα κυβάκια μήλου της OSKAR εισάγονται από την Ταϊλάνδη, μια περιοχή με εξαιρετική παράδοση στην παραγωγή και επεξεργασία premium αποξηραμένων φρούτων. Η διαδικασία κοπής σε ομοιόμορφα κυβάκια καθιστά το προϊόν έτοιμο για άμεση χρήση, προσφέροντας απόλυτη ευκολία.Γεύση & ΥφήΗ γεύση του προϊόντος είναι έντονα φρουτώδης, γλυκιά και καθαρή, με μια διακριτική, αναζωογονητική οξύτητα από το κιτρικό οξύ. Η υφή είναι μαλακή, εύκολη στη μάσηση και δεν κολλάει, διατηρώντας την απαραίτητη υγρασία για να παραμείνει το μήλο γευστικό και ζουμερό.Προτεινόμενες Χρήσεις Αρτοποιία & Ζαχαροπλαστική: Ιδανικό υλικό για να εμπλουτίσετε σπιτικά κέικ, μάφιν, τσουρέκια, μηλόπιτες ή μπάρες δημητριακών. Πρωινά Γεύματα: Προσθέστε μια κουταλιά κυβάκια μήλου στο καθημερινό σας oatmeal ή στα corn flakes μαζί με κανέλα Κεϋλάνης. Ελληνικό Γιαούρτι: Συνδυάζεται μοναδικά με παραδοσιακό στραγγιστό γιαούρτι, καρύδια και μέλι για ένα ελαφρύ και τονωτικό σνακ. Σαλάτες: Δώστε μια γλυκιά, φρουτώδη νότα σε πράσινες σαλάτες με ρόκα, σπανάκι και βινεγκρέτ εσπεριδοειδών. Trail Mix: Ανακατέψτε τα με κάσιους, σταφίδες και φουντούκια για το δικό σας custom μείγμα. Δώστε μια premium φρουτώδη πινελιά στις δημιουργίες σας. Αποκτήστε τα αποξηραμένα κυβάκια μήλου OSKAR τώρα και απολαύστε δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€ σε όλη την Ελλάδα!
€4,20 - €34,50€16,80/kg