Ξηροί Καρποί & Σπόροι

115 προϊόντα

  • ChocoBee Φυστικοβούτυρο με Κακάο & Μέλι 300g

    ChocoBee Φυστικοβούτυρο με Κακάο & Μέλι 300g

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Γνωρίστε το ChocoBee, το φυστικοβούτυρο που συνδυάζει την κρεμώδη γεύση ψημένων φυστικιών με πλούσιο κακάο και φυσικό μέλι. Μια απόλαυση που θυμίζει σοκολάτα, αλλά παραμένει 100% φυσική και γεμάτη θρεπτικά συστατικά. Ιδανικό για όσους θέλουν να απολαμβάνουν μια gourmet εμπειρία χωρίς ενοχές. Πληροφορίες Προϊόντος Παράγεται στην Ελλάδα από την Karpus με 90% αράπικα φυστίκια Αργεντινής, 5% μέλι από την Καστοριά και 2% κακάο σκόνη Ε.Ε. Ελληνικό προϊόν, χωρίς προσθήκη ζάχαρης πέρα από το φυσικό μέλι. Πλούσιο σε πρωτεΐνη (22,4g/100g) και υγιή λιπαρά. Συστατικά 90% αράπικα φυστίκια Αργεντινής, 5% μέλι Καστοριάς, κακάο σκόνη 2% Ε.Ε., σταθεροποιητής. Αλλεργιογόνα Περιέχει φυστίκια και μέλι. Μπορεί να περιέχει ίχνη άλλων ξηρών καρπών. Γεύση & Υφή Έντονη γεύση κακάου και μέλιτος που ισορροπεί τέλεια με το αυθεντικό άρωμα φυστικιού. Η υφή είναι κρεμώδης με ελαφριά τραγανότητα από τα φυστίκια, ενώ το φυσικό λάδι στην επιφάνεια είναι σημάδι ποιότητας — ανακατέψτε πριν τη χρήση. Προτεινόμενες Χρήσεις Άλειμμα σε φρυγανιές, pancakes ή τοστ για απολαυστικό πρωινό Προσθήκη σε smoothies και πρωτεϊνικά shakes Βάση για σπιτικές μπάρες σοκολάτας ή energy balls Γέμιση σε κρέπες, βάφλες και muffins Σνακ με φρούτα (μήλο, μπανάνα) ή σε γιαούρτι Αποθήκευση Διατηρείστε σε δροσερό και ξηρό μέρος. Μετά το άνοιγμα καταναλώστε εντός 3 μηνών. Ανακατέψτε καλά πριν κάθε χρήση λόγω φυσικού διαχωρισμού λαδιού. Ανακαλύψτε την απόλυτη απόλαυση με το ChocoBee Φυστικοβούτυρο και εμπλουτίστε το pantry σας με ελληνική ποιότητα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,95

  • Καραμελωμένα καρύδια με βανίλια – premium ξηροί καρποί Epilekton

    Καραμελωμένο Καρύδι με Άρωμα Βανίλια

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Καραμελωμένο Καρύδι με Άρωμα Βανίλια Ανακαλύψτε τη μαγεία του καρυδιού σε premium εκδοχή: τραγανά καραμελωμένα καρύδια με ζεστό, γλυκό άρωμα βανίλιας! Η χαρακτηριστική, ελαφρώς πικρή γεύση του καρυδιού αναδεικνύεται υπέροχα μέσα από τη χρυσαφένια καραμέλα, ενώ η βανίλια προσθέτει ένα βαθύ, ζεστό άρωμα που ολοκληρώνει την εμπειρία. Κάθε κομμάτι είναι μια αντίθεση υφών: τραγανή καραμέλα εξωτερικά, κρεμώδες καρύδι εσωτερικά, με τη βανίλια να δένει τα πάντα αρμονικά. Ιδανικά ως σνακ, κέρασμα ή δώρο. Γιατί θα τα λατρέψετε: Ολόκληρα καρύδια με τραγανή καραμέλα βανίλιας Ζεστό, αρωματικό άρωμα βανίλιας Μοναδική αντίθεση γλυκού και ελαφρώς πικρού Διαθέσιμα σε 200g και 500g Προσθέστε τα στο καλάθι σας τώρα! Παραγγείλτε από το www.epilekton.gr!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,00 - €10,00€20,00/kg

  • Καραμελωμένα φουντούκια με βύσσινο – premium ξηροί καρποί Epilekton

    Καραμελωμένο Φουντούκι με Βύσσινο

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Καραμελωμένο Φουντούκι με Βύσσινο Ανακαλύψτε μια γεύση που μαγεύει: τραγανά καραμελωμένα φουντούκια με τη γλυκόξινη νότα του βύσσινου! Η χρυσαφένια καραμέλα αγκαλιάζει κάθε φουντούκι, χαρίζοντας ένα τραγανό, λαμπερό περίβλημα που λιώνει στο στόμα, ενώ το βύσσινο προσθέτει μια φρέσκια, φρουτώδη ένταση που ισορροπεί υπέροχα τη γλυκύτητα. Κάθε μπουκιά είναι μια εκπληκτική αντίθεση υφών και γεύσεων: τραγανή καραμέλα, βουτυράτο φουντούκι, γλυκόξινο βύσσινο. Ιδανικά ως premium σνακ, κέρασμα σε φίλους ή δώρο που θα εντυπωσιάσει. Γιατί θα τα λατρέψετε: Ολόκληρα φουντούκια με χρυσαφένια τραγανή καραμέλα Γλυκόξινη νότα βύσσινου για μοναδική γεύση Εθιστικό crunch σε κάθε δάγκωμα Διαθέσιμα σε 200g και 500g Προσθέστε τα στο καλάθι σας και δοκιμάστε αυτή τη μοναδική γευστική εμπειρία! Παραγγείλτε από το www.epilekton.gr!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €6,40 - €15,00€32,00/kg

  • Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι

    Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει μηλόπιτα. Όχι ζύμη — μήλο και κανέλα, όπως όταν μπαίνει το ταψί στον φούρνο. Μετά φαίνεται το μπολ: λευκό αμύγδαλο, ανοιχτό μήλο που τρίζει, σκούρο κράνμπερι. Ρίχνετε μια χούφτα πάνω στο γιαούρτι και το πρωινό έχει ήδη άρωμα, πριν βάλετε το κουτάλι. Το Μήλο Κανέλας μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν τον λόγο. Δεν είναι άλλο ένα μείγμα ξηρών καρπών με φρούτο. Είναι topping πρωινού — φτιαγμένο για να κάθεται πάνω σε γιαούρτι και βρώμη, όχι μόνο στη χούφτα. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: φιλέ αμυγδάλου, φέτες μήλου λυοφιλιωμένου, κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου και μια πρέζα κανέλας. Το αμύγδαλο κρατά τον όγκο. Το μήλο και το κράνμπερι μοιράζονται τη φρουτώδη πλευρά. Η κανέλα δεν είναι υλικό που μετράτε στο κουτάλι — είναι το άρωμα που δένει τα υπόλοιπα. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Το μήλο είναι λυοφιλιωμένο: ελαφρύ, τραγανό, με γεύση φρέσκου καρπού — όχι τη μαλακή, ζαχαρωτή φέτα του κλασικού αποξηραμένου. Αλλεργιογόνα: Περιέχει αμύγδαλα (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το λυοφιλιωμένο μήλο σπάει στο στόμα. Είναι αέρινο, ελαφρώς ξινό, σχεδόν σαν τσιπ μήλου. Αμέσως μετά έρχεται το κράνμπερι: πιο μαλακό, πιο σκούρο, με την ξινόγλυκη μπουκιά που κόβει την κανέλα πριν αυτή πικρίσει. Το φιλέ αμυγδάλου είναι το τραγανό που κρατά το μείγμα. Λεπτό, σταθερό, χωρίς τη βαριά αίσθηση του ολόκληρου καρπού — γι’ αυτό κάθεται τόσο καλά πάνω σε γιαούρτι· δεν κυλάει, δεν βαραίνει. Η κανέλα φαίνεται περισσότερο στη μύτη παρά στο δάγκωμα. Αφήνει επίγευση ζεστού μήλου, όχι σκόνης. Αν την ψάχνετε ως πρώτη γεύση, δεν είναι αυτό το μείγμα. Αν τη θέλετε ως ατμόσφαιρα στο μπολ, είναι. Προτεινόμενες Χρήσεις Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι — η πιο σωστή του θέση. Χωρίς μέλι, αν σας αρκεί η γλύκα του κράνμπερι. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 4 κουταλιές γιαούρτι και μια γενναιόδωρη χούφτα Μήλο Κανέλας. Αν έχετε φρέσκο μήλο, προσθέστε δύο λεπτές φέτες — το λυοφιλιωμένο και το φρέσκο δουλεύουν μαζί. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα και ξεχωριστή κανέλα. Ρίξτε το στο τέλος, να μείνει το μήλο τραγανό. Σκέτο, δίπλα στον πρωινό καφέ, όταν δεν προλαβαίνετε μπολ. Σε σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και λάδι — λίγο, ως γλυκό-ξινό topping. Σε χυλό ή ρυζόγαλο, από πάνω, αφού κατεβεί από τη φωτιά. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία — το λυοφιλιωμένο μήλο μαλακώνει εύκολα. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Έχει έντονη κανέλα; Όχι. Είναι κουταλιά για άρωμα, όχι σκόνη που πικρίζει. Αν θέλετε πιο δυνατό άρωμα, προσθέτετε εσείς λίγη κανέλα στο γιαούρτι. Κρατήστε το δίπλα στο γιαούρτι, όχι στο συρτάρι με τα σνακ. Το πρωί που δεν θέλετε να μαγειρέψετε τίποτα, το μπολ μυρίζει μηλόπιτα σε ένα λεπτό. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν αδειάζει μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,80 - €46,50€24,00/kg

  • Κίτρο Πορτοκάλι Αποξηραμένο - Epilekton

    Κίτρο Πορτοκάλι Αποξηραμένο - Εξωτικό Σνακ

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Κίτρο Πορτοκάλι Αποξηραμένο: Μια Πινελιά Εσπεριδοειδούς Απόλαυσης Ανακαλύψτε το αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι από το Epilekton.gr, ένα μοναδικό σνακ που συνδυάζει τη φρέσκια, γλυκόξινη γεύση του κίτρου με την έντονη αρωματική νότα των εσπεριδοειδών. Με τη ζωντανή πορτοκαλί απόχρωσή του και την απαλή, ζουμερή υφή, αυτό το εξωτικό φρούτο είναι ιδανικό για όσους αναζητούν μια γευστική εμπειρία που ξεχωρίζει. Είτε το απολαμβάνετε σκέτο ως σνακ, είτε το προσθέτετε σε γλυκά, σαλάτες ή ποτά, το κίτρο πορτοκάλι μας θα σας ενθουσιάσει! Πληροφορίες για το Προϊόν Το αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι προέρχεται από επιλεγμένες τροπικές καλλιέργειες, όπου το φρούτο συλλέγεται στο αποκορύφωμα της ωρίμανσής του για να διατηρεί το πλούσιο άρωμα και τη γεύση του. Η προσεκτική διαδικασία αποξήρανσης διατηρεί τη φυσική του υφή και το έντονο χρώμα, χωρίς υπερβολικά πρόσθετα. Συσκευασμένο σε πρακτική συσκευασία 200g, είναι έτοιμο να γίνει ο νέος σας αγαπημένος σύντροφος για κάθε στιγμή της ημέρας. Οφέλη Αναζωογονητική Γεύση: Η γλυκόξινη γεύση του κίτρου πορτοκάλι προσφέρει μια δροσερή, εσπεριδοειδή απόλαυση. Υγιεινό Σνακ: Χαμηλό σε λιπαρά και πλούσιο σε φυτικές ίνες, ιδανικό για ελαφριά σνακ. Πολύπλευρη Χρήση: Ιδανικό για γλυκά, κοκτέιλ, σαλάτες ή ως διακοσμητικό σε επιδόρπια. Φυσική Πηγή Βιταμινών: Περιέχει βιταμίνη C και αντιοξειδωτικά για ενίσχυση της ευεξίας. Μεγάλη Διάρκεια: Η αποξηραμένη μορφή εξασφαλίζει φρεσκάδα για μήνες. Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 100g) Ενέργεια: 290 kcal Λιπαρά: 0.3g εκ των οποίων κορεσμένα: 0g Υδατάνθρακες: 72g εκ των οποίων σάκχαρα: 58g Εδώδιμες Ίνες: 4g Πρωτεΐνες: 1g Αλάτι: <0.1gΟι τιμές είναι κατά προσέγγιση και ενδέχεται να διαφέρουν ανάλογα με τη συγκομιδή. Σημείωση: Το προϊόν μπορεί να περιέχει ίχνη από αραχίδες, ξηρούς καρπούς, σόγια, σησάμι ή δημητριακά με γλουτένη. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας σε περίπτωση αλλεργιών. Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Το αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι είναι ιδανικό για ποικίλες χρήσεις: Σνακ: Απολαύστε το σκέτο για μια γρήγορη, γευστική ενίσχυση ενέργειας. Κοκτέιλ: Προσθέστε φέτες κίτρου σε ποτά ή τσάι για εσπεριδοειδή αρώματα. Γλυκά: Χρησιμοποιήστε το σε κέικ, μπισκότα ή ως γαρνιτούρα σε cheesecakes και παγωτά. Σαλάτες: Ενισχύστε τις φρουτοσαλάτες ή πράσινες σαλάτες με τη γλυκόξινη γεύση του. Συνταγή: Εσπεριδοειδές Κέικ με Κίτρο Υλικά: 50g αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι (ψιλοκομμένο), 200g αλεύρι, 150g ζάχαρη, 100g βούτυρο, 2 αυγά, 1 κ.γ. μπέικιν πάουντερ, χυμός 1 πορτοκαλιού. Οδηγίες: Ανακατέψτε τα υλικά, προσθέστε το κίτρο, ψήστε στους 180°C για 35 λεπτά και απολαύστε! Συμβουλές Αποθήκευσης Διατηρήστε το κίτρο σε αεροστεγές δοχείο, σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο ηλιακό φως. Μετά το άνοιγμα, καταναλώστε εντός 2 μηνών για μέγιστη φρεσκάδα ή αποθηκεύστε στο ψυγείο για μεγαλύτερη διάρκεια. Προσθέστε τώρα το αποξηραμένο κίτρο πορτοκάλι στο καλάθι σας και απολαύστε τη δροσερή, εσπεριδοειδή γεύση του! Περιορισμένο απόθεμα – αγοράστε σήμερα!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,75 - €11,00€11,00/kg

  • Πορτοκάλι Οσμοτικό

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Πορτοκάλι Οσμοτικό: Το οσμοτικό πορτοκάλι είναι μια νόστιμη και δροσερή επιλογή για όσους αναζητούν απολαυστικό και ενυδατικό ρόφημα. Η φρουτώδης γεύση του πορτοκαλιού έχει ενισχυθεί από τη διαδικασία της οσμωσης προσφέροντας έναν πλούσιο και ευχάριστο χυμό. Απολαύστε τον κρύο συνοδεύοντας το πρωινό σας ή αναζωογονηθείτε με ένα δροσιστικό ποτήρι κατά τη διάρκεια της ημέρας.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,10 - €20,00€21,00/kg

  • Βούτυρο Κάσιους Φυσικό Susami 200γρ - Epilekton

    Βούτυρο Κάσιους Φυσικό Susami 200γρ

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Απολαύστε το Βούτυρο Κάσιους της Susami, 100% φυσικό και χωρίς πρόσθετα! Φτιαγμένο αποκλειστικά από εκλεκτά κάσιους, αυτό το κρεμώδες βούτυρο είναι χωρίς συντηρητικά, γλουτένη, ζάχαρη και φοινικέλαιο, ιδανικό για υγιεινές διατροφικές επιλογές. Με πλούσια, βελούδινη υφή και ήπια γεύση, ταιριάζει τέλεια σε ψωμί, τηγανίτες ή smoothies. Είναι επίσης vegan, προσφέροντας μια θρεπτική επιλογή για κάθε γεύμα. Παραγγείλετε τώρα από το Epilekton στην Καστοριά και ανακαλύψτε την απόλυτη φυσική νοστιμιά!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,70

  • Φυστίκια Καραμελωμένα με Wasabi

    Φυστίκια Καραμελωμένα με Wasabi

    Φανταστείτε ένα τραγανό φυστίκι καλυμμένο με γλυκιά καραμέλα που κρύβει μέσα της την καυτερή, αρωματική δύναμη της wasabi. Κάθε μπουκιά ξεκινά γλυκά και τελειώνει με μια έντονη, δροσερή πικάντικη επίγευση που σας ξυπνάει όλες τις αισθήσεις. Τα Φυστίκια Καραμελωμένα με Wasabi της Epilekton είναι το τέλειο spicy σνακ για όσους βαρέθηκαν τα συνηθισμένα και θέλουν κάτι διαφορετικό, εθιστικό και γεμάτο χαρακτήρα. Με υψηλή περιεκτικότητα 64% φυστίκια, αυτά τα καραμελωμένα φυστίκια προσφέρουν εξαιρετική ποιότητα και ισορροπημένη γεύση. Η λεπτή καραμελωμένη κρούστα από μέλι και ζάχαρη αγκαλιάζει κάθε φυστίκι, ενώ η προσθήκη wasabi 0,4% δημιουργεί μια μοναδική αντίθεση γλυκού-πικάντικου που κάνει το σνακ αυτό ξεχωριστό. Παρασκευασμένα στην Ελλάδα, είναι ιδανικά για όσους αναζητούν premium ξηρούς καρπούς με έντονες, gourmet γεύσεις. Πληροφορίες για το προϊόν: Περιεκτικότητα σε φυστίκια: 64% Εμπλουτισμένα με αυθεντική wasabi Ιδανικά για μεγάλες οικογένειες, πάρτι, εταιρικές εκδηλώσεις ή χονδρική αγορά Γεύση & Υφή Γλυκιά καραμελωμένη αρχή με τραγανή υφή που εξελίσσεται σε δυνατή, δροσερή καυτερότητα wasabi. Ιδανική ισορροπία γλυκού και πικάντικου που δημιουργεί εθιστική επίγευση. Προτεινόμενες Χρήσεις Απολαύστε τα σαν spicy σνακ δίπλα σε μπύρα, κρασί ή κοκτέιλ. Συνδυάστε τα με ασιατικά πιάτα, σούσι ή stir-fry για extra πικάντικη νότα. Χρησιμοποιήστε τα σε σαλάτες, bowls ή ως topping σε noodles. Ιδανικά για πάρτι, movie nights και εταιρικές συναντήσεις. Προσθέστε τα σε homemade trail mix με άλλους ξηρούς καρπούς για contrast γεύσεων. Απλή συνταγή: Ανακατέψτε με ποπ κορν και λίγο extra wasabi powder για ultimate spicy snack mix. Αποθήκευση Διατηρήστε σε ξηρό και δροσερό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο ηλιακό φως. Μετά το άνοιγμα, κλείστε καλά τη συσκευασία ή μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο για να διατηρήσουν την τραγανότητά τους. Κάντε το ντουλάπι σας πιο ενδιαφέρον με αυτό το μοναδικό spicy σνακ. Προσθέστε τα Φυστίκια Καραμελωμένα με Wasabi στο καλάθι σας σήμερα και απολαύστε δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 30€ σε όλη την Ελλάδα.

    €4,70 - €45,00€11,75/kg

  • Φυστικοβούτυρο Crunchy 100% Karpus 300g

    Φυστικοβούτυρο Crunchy 100% Karpus 300g

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Το Φυστικοβούτυρο Crunchy 100% της Karpus είναι η απόλυτη επιλογή για όσους αγαπούν την αυθεντική γεύση και την τραγανή υφή. Παρασκευασμένο αποκλειστικά από premium αράπικα φυστίκια Αργεντινής χωρίς κανένα πρόσθετο. Με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη και φυσικά λιπαρά, προσφέρει καθαρή ενέργεια και εξαιρετική γεύση σε κάθε κουταλιά. Πληροφορίες Προϊόντος Ελληνικό προϊόν με πρώτη ύλη από Αργεντινή. 100% φυσικό, χωρίς ζάχαρη, χωρίς αλάτι και χωρίς σταθεροποιητές. Πλούσιο σε πρωτεΐνη (25,4g/100g) και υγιή λιπαρά, ιδανικό για ισορροπημένη διατροφή, αθλητές και οικογένειες. Η crunchy υφή προέρχεται από τα φυσικά κομμάτια φυστικιού που διατηρούνται κατά την επεξεργασία. Συστατικά 100% αράπικα φυστίκια Αργεντινής. Αλλεργιογόνα Περιέχει φυστίκια. Μπορεί να περιέχει ίχνη άλλων ξηρών καρπών. Γεύση & Υφή Έντονη, ψημένη γεύση φυστικιού με τραγανά κομμάτια που δίνουν ευχάριστο crunch. Η υφή είναι κρεμώδης με χαρακτηριστική τραγανότητα, ενώ το φυσικό λάδι στην επιφάνεια είναι σημάδι ποιότητας — απλά ανακατέψτε πριν τη χρήση. Προτεινόμενες Χρήσεις Άλειμμα σε φρυγανιές, τοστ ή pancakes για πλούσιο πρωινό Προσθήκη σε smoothies και protein shakes Βάση για σπιτικές energy bars και μπισκότα Σάλτσα για κοτόπουλο ή ασιατικές συνταγές Συνδυασμός με μέλι, μπανάνα ή φρούτα σε γιαούρτι Ιδανικό post-workout σνακ ή γέμιση σε σάντουιτς Αποθήκευση Διατηρείστε σε δροσερό και ξηρό μέρος. Μετά το άνοιγμα καταναλώστε εντός 3 μηνών. Ανακατέψτε καλά πριν από κάθε χρήση. Προσθέστε το Φυστικοβούτυρο Crunchy 100% Karpus στο καλάθι σας και απολαύστε καθαρή, φυσική γεύση υψηλής ποιότητας. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,30

  • Καραμελωμένα κάσιους αλμυρά – premium ξηροί καρποί Epilekton

    Καραμελωμένο Κάσιους Αλμυρό

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Καραμελωμένο Κάσιους Αλμυρό Ο πιο εθιστικός γευστικός συνδυασμός: βελούδινα κάσιους με τραγανή καραμέλα και μια αλμυρή νότα που εκπλήσσει ευχάριστα! Η κλασική γλυκιά καραμέλα συναντά τη λεπτή αλμύρα, δημιουργώντας μια αντίθεση γεύσεων που σε κάνει να μην μπορείς να σταματήσεις. Η απαλή, βουτυράτη υφή του κάσιους ντύνεται με τραγανή γλυκο-αλμυρή καραμέλα, χαρίζοντας ένα σνακ που ικανοποιεί κάθε λιγούρα – γλυκιά και αλμυρή ταυτόχρονα. Τέλεια για παρέα, ως συνοδευτικό ποτού ή ως premium σνακ. Γιατί θα τα λατρέψετε: Βελούδινα κάσιους με γλυκο-αλμυρή καραμέλα Μοναδική αντίθεση γλυκού και αλμυρού Εθιστικό crunch σε κάθε μπουκιά Διαθέσιμα σε 200g και 500g Προσθέστε τα στο καλάθι σας τώρα! Παραγγείλτε από το www.epilekton.gr!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,80 - €12,00€24,00/kg

  • Nuts 4 Nuts | Μείγμα Ξηρών Καρπών - Epilekton

    Nuts 4 Nuts | Μείγμα Ξηρών Καρπών

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Το Nuts 4 Nuts είναι το απόλυτο μείγμα φυσικών νόστιμων ξηρών καρπών! Αυτό το εκλεκτό μείγμα περιλαμβάνει την πλούσια γεύση του κασιούς τις γλυκές και τραγανές σταφίδες τα τραγανά peanuts τα υγιεινά καρύδια και τα απολαυστικά αμύγδαλα.Απολαύστε το Nuts 4 Nuts ως υγιεινό και θρεπτικό σνακ όλες τις ώρες της ημέρας! Το πλούσιο μείγμα αυτών των φυσικών καρπών σας παρέχει ενέργεια και θρεπτικές ουσίες που χρειάζεστε για να διατηρήσετε την ενεργητικότητά σας καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,50 - €13,00€16,67/kg

  • Στραγάλια Αλμυρά - Epilekton

    Στραγάλια Αλμυρά

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,00 - €6,00€8,00/kg

  • Καρυδόψιχα 1/2 Πεταλούδα Χιλής

    Καρυδόψιχα 1/2 Πεταλούδα Χιλής

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Καρυδόψιχα 1/2 Πεταλούδα Χιλής Ανοίγετε το σακουλάκι και βλέπετε ολόκληρες μισές ψίχες — η «πεταλούδα», όπως τη λένε, γιατί έτσι μοιάζει το καρύδι όταν βγαίνει άθικτο από το κέλυφος. Μυρίζει ζεστό, ελαφρώς γλυκό καρύδι, σαν να μόλις το σπάσατε. Είναι η ψίχα που βάζετε εκεί όπου το καρύδι πρέπει να φαίνεται: πάνω στο κέικ, στο πιάτο με τα τυριά, δίπλα στον καφέ. Στο Επίλεκτον την κρατάμε δίπλα στο 1/4, για όσους θέλουν το καρύδι ολόκληρο. Πληροφορίες Προϊόντος Πρόκειται για καρυδόψιχα σε μισές (1/2, «πεταλούδα»), εισαγωγής από τη Χιλή. Δεν έχει αλάτι και δεν έχει ψηθεί: ανοιχτόχρωμη, καθαρή ψίχα, έτοιμη για χρήση. Διατίθεται σε 250 γρ., 400 γρ. και 1 κιλό. Αλλεργιογόνα: περιέχει καρύδια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο όπου επεξεργάζονται και άλλοι ξηροί καρποί. Γεύση & Υφή Επειδή η ψίχα είναι ολόκληρη, κρατάει περισσότερο το άρωμά της και τα λάδια της — το δάγκωμα είναι τραγανό απ' έξω και βουτυράτο από μέσα. Η γεύση είναι καθαρή καρυδιού: λίγη γλύκα στη μέση, ελαφριά πικράδα στο τέλος, χωρίς το ταγκό άρωμα της ψίχας που έχει μείνει ανοιχτή. Οι μισές φαίνονται ωραία και στο πιάτο και στο μπολ — δεν είναι τρίμμα. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτη χούφτα το απόγευμα, δίπλα στον καφέ ή με ένα κομμάτι σύκο. Σε πιατέλα τυριών: δίπλα σε γραβιέρα, κατσικίσιο ή μπλε τυρί, με λίγο μέλι. Για διακόσμηση: μία πεταλούδα πάνω σε κάθε μελομακάρονο, στην καρυδόπιτα ή στο κέικ πριν μπει στον φούρνο. Στο γιαούρτι του πρωινού, με μέλι και κανέλα. Σε σαλάτα: με ρόκα, αχλάδι και παρμεζάνα· σπάστε τες με το χέρι αν τις θέλετε μικρότερες. Καραμελωμένες σε τηγάνι με λίγο μέλι ή ζάχαρη, για γαρνιτούρα σε γλυκά και σαλάτες. Αποθήκευση Κλείστε καλά τη συσκευασία ή μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από φως και υγρασία. Σε δροσερό ντουλάπι διατηρεί το άρωμά της· για μεγαλύτερη διάρκεια βάλτε την στο ψυγείο. Μην την αφήνετε ανοιχτή δίπλα στον φούρνο — το καρύδι παίρνει εύκολα ξένες μυρωδιές. Μία γρήγορη ερώτηση Ποια η διαφορά από το 1/4; Το μέγεθος. Η πεταλούδα είναι ολόκληρες μισές ψίχες — ιδανική για σνακ και διακόσμηση. Το 1/4 είναι ήδη κομμένο σε τέταρτα, έτοιμο να μπει σε ζύμες και γεμίσεις. Κρατήστε μια συσκευασία στο ντουλάπι για τη χούφτα του απογεύματος ή για το γλυκό που θέλει κάτι από πάνω. 250 γρ., 400 γρ. ή 1 κιλό, με δωρεάν αποστολή από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,00 - €14,50

  • Σκοτεινό Πεκάν – Μείγμα με Κράνμπερις & Φιστίκι

    Σκοτεινό Πεκάν – Μείγμα με Κράνμπερις & Φιστίκι

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Σκοτεινό Πεκάν – Μείγμα με Κράνμπερις & Φιστίκι Ανοίγετε το σακουλάκι και το μπολ γεμίζει σκούρο — κράνμπερις, σταφίδα Κορίνθου, σχεδόν μαύρο φρούτο. Και μέσα του, αμέσως, το πεκάν: μεγάλο, ανοιχτό, βουτυρένιο. Σπάει στο χέρι πριν φτάσει στο στόμα. Αυτό είναι το μείγμα. Όχι μια χούφτα που «έχει και πεκάν». Μια χούφτα που ξεκινά από το πεκάν. Το Σκοτεινό Πεκάν μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γιατί το πεκάν σπανίζει ως πρωταγωνιστής. Στα περισσότερα μείγματα χάνεται ανάμεσα σε οκτώ υλικά. Εδώ έχει χώρο: ωμό, μισό, από Αμερική, με αρκετή παρουσία ώστε κάθε μπουκιά να το βρίσκει πρώτο. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: ωμά πεκάν Αμερικής, κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου, φιστίκια ωμά αποφλοιωμένα και μαύρες σταφίδες Κορίνθου. Το πεκάν κρατά την πρώτη θέση. Το κράνμπερι και η σταφίδα φέρνουν γλύκα και ξινίλα· το φιστίκι μπαίνει για χρώμα και τραγανό σπάσιμο. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Τα πεκάν και τα φιστίκια μένουν ωμά — δεν ψήνονται, ώστε η γεύση να μείνει καθαρή. Αλλεργιογόνα: Περιέχει πεκάν και φιστίκια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το πεκάν είναι μαλακό στο δάγκωμα, με την κρεμώδη καρδιά που το ξεχωρίζει από το αμύγδαλο και το καρύδι. Δεν τρίζει όπως ο ψημένος καρπός· λιώνει λίγο και αφήνει επίγευση βουτύρου. Το κράνμπερι κόβει αμέσως αυτή τη γλύκα με μια σύντομη, φρουτώδη ξινίλα. Η σταφίδα Κορίνθου έρχεται πιο μικρή, πιο συμπυκνωμένη, σχεδόν μελάτη — άλλη γλύκα από τη σταφίδα σουλτανίνα, πιο βαθιά, πιο «σκοτεινή». Το ωμό φιστίκι σπάει ανάμεσά τους. Μικρότερο, πιο στεγνό, με την πράσινη γεύση που καθαρίζει το στόμα πριν την επόμενη χούφτα. Γι’ αυτό δεν βαριέστε το μείγμα στην τρίτη χούφτα. Άλλη μπουκιά πεκάν, άλλη κράνμπερι, άλλη σταφίδα. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, δίπλα στον απογευματινό καφέ ή στο γραφείο — δεν θέλει πιάτο. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι, με λίγο μέλι αν το θέλετε πιο γλυκό. Σε σαλάτα: σε μπολ βάλτε σπανάκι ή ρόκα, λίγη φέτα, μια χούφτα Σκοτεινό Πεκάν και λάδι με ξίδι βαλσάμικο. Το πεκάν και το κράνμπερι κάνουν τη δουλειά που συνήθως ψάχνετε με τρία υλικά χωριστά. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα σκέτη. Δίπλα σε τυρί — ειδικά δίπλα σε ημίσκληρο ή σε μπλε τυρί, το πεκάν στέκεται σαν να φτιάχτηκε γι’ αυτό το πιάτο. Σε κέικ, muffins ή μπισκότα: ψιλοκόψτε μια ποσότητα και ρίξτε τη στη ζύμη αντί για το συνηθισμένο μείγμα ξηρών καρπών. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από φως και ζέστη — το πεκάν έχει έλαια που οξειδώνονται εύκολα. Δροσερό, ξηρό μέρος. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι ή ψυγείο. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Τα πεκάν είναι ψημένα; Όχι. Είναι ωμά, όπως και τα φιστίκια. Το ψήσιμο θα έδινε άλλο άρωμα· εδώ θέλουμε τη βουτυρένια, καθαρή γεύση του καρπού όπως είναι. Αν σας λείπει ένα μείγμα που να μυρίζει πεκάν από την πρώτη χούφτα — και όχι απλώς να το αναφέρει στα υλικά — αυτό είναι. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν το βάζο αδειάζει γρήγορα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,25 - €52,50€26,25/kg

  • Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι

    Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι Ανοίγετε το σακουλάκι και το πρώτο που βλέπετε είναι το αμύγδαλο — λευκό, καθαρό, χωρίς φλούδα. Μετά το σκούρο κράνμπερι, το πράσινο φιστίκι, ο ηλιόσπορος. Είναι μείγμα που δείχνει φωτεινό στο μπολ. Και στο στόμα αρχίζει ήπια, σχεδόν γλυκά, πριν έρθει η ξινίλα του κράνμπερι. Το βάλαμε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Το αμύγδαλο με κράνμπερι το ζητάνε συνέχεια. Εδώ δεν είναι δύο υλικά πεταμένα μαζί. Το λευκό αμύγδαλο κρατά τον πρώτο λόγο — πιο μαλακό από το αμύγδαλο με τη φλούδα, χωρίς την πικρίλα της πέτσας — και τα υπόλοιπα δουλεύουν γύρω του. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: λευκά αμύγδαλα (αποφλοιωμένα), κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου, φιστίκια αποφλοιωμένα και ηλιόσπορος. Το αμύγδαλο και το κράνμπερι είναι το ζευγάρι. Το φιστίκι και ο ηλιόσπορος μπαίνουν για τραγανότητα και χρώμα, όχι για να κλέψουν τη γεύση. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Αλλεργιογόνα: Περιέχει αμύγδαλα και φιστίκια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το λευκό αμύγδαλο είναι τραγανό απ’ έξω και μαλακό από μέσα, με γεύση καθαρή — σχεδόν γλυκιά, χωρίς το πικρό τελείωμα της φλούδας. Γι’ αυτό το μείγμα κάθεται εύκολα το πρωί· δεν έχει τον «βαρύ» χαρακτήρα του ψημένου καρπού. Το κράνμπερι μπαίνει αμέσως μετά και κόβει. Ξινό, φρουτώδες, λίγο μαστιχωτό δίπλα στο στεγνό αμύγδαλο. Το φιστίκι σπάει μικρότερο, με την πράσινη γεύση που ξυπνά το στόμα. Ο ηλιόσπορος είναι το πιο λεπτό τραγανό — ένα μικρό κριτς ανάμεσα στις μεγάλες μπουκιές. Δεν είναι μείγμα που μοιάζει σε κάθε χούφτα. Άλλη φορά πιάνετε δύο αμύγδαλα, άλλη ένα κράνμπερι με φιστίκι. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, στο συρτάρι του γραφείου ή δίπλα στον καφέ — η πιο καθαρή χούφτα της σειράς. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Το λευκό αμύγδαλο και το κράνμπερι φτάνουν· το μέλι το χρειάζεστε μόνο αν το θέλετε πιο γλυκό. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 3–4 κουταλιές γιαούρτι και μια χούφτα Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι. Αν έχετε φρέσκο μήλο, προσθέστε δύο λεπτές φέτες — δένει με τον χυμό μήλου του κράνμπερι. Σε σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και λάδι. Πασπαλίστε στο τέλος, μην το ανακατέψετε πολύ — ο ηλιόσπορος χάνεται. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα. Σε σπιτικές μπάρες ή granola: δέστε μια ποσότητα με ταχίνι και λίγο μέλι, πλάστε και αφήστε στο ψυγείο. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία και ζέστη. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Τι είναι τα λευκά αμύγδαλα; Αμύγδαλα χωρίς τη φλούδα. Η γεύση είναι πιο ήπια και πιο καθαρή από το αμύγδαλο με την πέτσα — γι’ αυτό το μείγμα κάθεται τόσο εύκολα στο γιαούρτι. Αν θέλετε τη χούφτα αμύγδαλο–κράνμπερι χωρίς βαριά επίγευση και χωρίς δεύτερη σκέψη το πρωί, αυτό είναι το μείγμα. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν αδειάζει το βάζο μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,25 - €52,50€26,25/kg

  • Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας

    Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας Βάζετε το μπολ στο τραπέζι πριν τον καφέ. Μια κουταλιά στραγγιστό γιαούρτι, και από πάνω πέφτει μπανάνα που σπάει ελαφρά, ένα ψημένο φουντούκι χωρίς φλούδα, μια σταγόνα σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και το ξινό κράνμπερι. Το πρωινό παύει να είναι η βιασύνη ανάμεσα στο ξυπνητήρι και την πόρτα. Γίνεται η πρώτη σωστή μπουκιά της ημέρας. Το Μπανάνα Πρωινού μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Δεν είναι άλλο ένα μείγμα «για ενέργεια». Είναι το μείγμα που στήνουμε όταν θέλουμε γεύση πρωινού — μπανάνα, φουντούκι, σοκολάτα — χωρίς να ανάψουμε φούρνο και χωρίς την κολλώδη μπανάνα του σακουλιού που μοιάζει με ζαχαρωτό. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: ψημένα φουντούκια χωρίς φλούδα, φέτες μπανάνας λυοφιλιωμένης, σταγόνες σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου. Πρωταγωνιστούν η μπανάνα και το φουντούκι. Η σοκολάτα και το κράνμπερι μπαίνουν για βάθος και αντίστιξη, όχι για να καλύψουν τα υπόλοιπα. Η μπανάνα είναι λυοφιλιωμένη: κρατά άρωμα και σχήμα του καρπού, χωρίς τη βαριά υφή της κλασικής αποξηραμένης. Τα φουντούκια ψήνονται και καθαρίζονται από τη φλούδα, ώστε κάθε μπουκιά να είναι ομοιόμορφη, τραγανή και βουτυρένια. Η σοκολάτα είναι υγείας ΙΟΝ — η γεύση που οι περισσότεροι αναγνωρίζουν αμέσως. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Αλλεργιογόνα: Περιέχει φουντούκια (ξηρούς καρπούς). Η σοκολάτα υγείας ΙΟΝ περιέχει λεκιθίνη σόγιας. Μπορεί να περιέχει ίχνη άλλων ξηρών καρπών, γάλακτος και πρωτεΐνης σίτου. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Ανοίγετε τη συσκευασία και μυρίζει μπανάνα — καθαρή, ώριμη, σαν να μόλις ανοίξατε τον καρπό. Η φέτα είναι ελαφριά, σχεδόν αέρινη, και σπάει στο στόμα αντί να τραβιέται. Αμέσως μετά έρχεται το ψημένο φουντούκι: γεμάτο, καβουρδισμένο, χωρίς την πικρίλα της φλούδας. Η ΙΟΝ λιώνει αργά ανάμεσα στα δύο. Δεν κυριαρχεί· δένει τη γλύκα της μπανάνας με το φουντούκι, όπως στο κλασικό δίδυμο των γλυκών, μόνο που εδώ κάθεται σε μείγμα πρωινού. Το κράνμπερι με τον χυμό μήλου κόβει τη ροή με μια σύντομη, ξινή νότα. Γι’ αυτό η δεύτερη χούφτα δεν είναι ίδια με την πρώτη — και γι’ αυτό το χέρι επιστρέφει στο μπολ. Προτεινόμενες Χρήσεις Σε στραγγιστό γιαούρτι, σκέτο ή με μια κουταλιά μέλι αν το θέλετε πιο γλυκό. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 3–4 κουταλιές ελληνικό γιαούρτι και μια γενναιόδωρη χούφτα Μπανάνα Πρωινού. Αν έχετε φρέσκια μπανάνα στο σπίτι, προσθέστε και δύο φέτες — το λυοφιλιωμένο και το φρέσκο δουλεύουν μαζί. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα· η μπανάνα και το κράνμπερι αλλάζουν όλο το μπολ. Σκέτο, στο συρτάρι του γραφείου ή στην τσάντα. Κρατήστε το μακριά από ζέστη, γιατί η σοκολάτα λιώνει. Ως topping σε smoothie bowl, πάνω από κακάο ή ταχίνι. Σε σπιτικές μπάρες: δέστε μια ποσότητα με ταχίνι ή λίγη λιωμένη σοκολάτα υγείας, πλάστε και αφήστε στο ψυγείο μέχρι να δέσει. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία — η λυοφιλιωμένη μπανάνα μαλακώνει εύκολα αν πιει αέρα. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Η σοκολάτα και τα έλαια του ψημένου φουντουκιού δεν αντέχουν τη ζέστη δίπλα στο καλοριφέρ ή στο αυτοκίνητο. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες, όσο η μπανάνα κρατάει το τραγανό της. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι ή ψυγείο. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι μόνο για πρωινό; Όχι. Στέκεται το ίδιο καλά ως σνακ μέσα στην ημέρα. Το όνομα λέει πού κάθεται καλύτερα στο τραπέζι — δεν σας περιορίζει στην πρώτη ώρα. Κρατήστε ένα βάζο στον πάγκο. Το πρωί που δεν έχετε όρεξη να μαγειρέψετε τίποτα, το μπολ γεμίζει σε δευτερόλεπτα και μυρίζει μπανάνα πριν καν βράσει ο καφές. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν το σπίτι το τελειώνει γρήγορα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,80 - €36,00€19,00/kg

  • Καραμελωμένα κάσιους με βανίλια – premium ξηροί καρποί Epilekton

    Καραμελωμένο Κάσιους με Βανίλια

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Καραμελωμένο Κάσιους με Βανίλια Αφεθείτε σε μια βελούδινη απόλαυση: τραγανά κάσιους με λαμπερή καραμέλα και ζεστό, γλυκό άρωμα βανίλιας! Η κλασική καραμέλα αποκτά νέα διάσταση με τη βαθιά, ζεστή νότα της βανίλιας, δημιουργώντας ένα σνακ εξαιρετικά αρωματικό και ακαταμάχητο. Κάθε κάσιους είναι βουτυράτο εσωτερικά και τραγανό εξωτερικά, με τη βανίλια να χαρίζει μια ζεστή, γλυκιά αύρα σε κάθε δάγκωμα. Τέλεια ως premium σνακ, κέρασμα ή δώρο. Γιατί θα τα λατρέψετε: Βελούδινα κάσιους με καραμέλα και βανίλια Ζεστό, αρωματικό άρωμα βανίλιας Εξαιρετική τραγανότητα Διαθέσιμα σε 200g και 500g Προσθέστε τα στο καλάθι σας τώρα! Παραγγείλτε από το www.epilekton.gr!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €4,80 - €12,00€24,00/kg

  • Σινάπι Καφέ - Epilekton

    Σινάπι Καφέ

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Ο Σιναπόσπορος Καφές είναι ένα premium βότανο με έντονο, πικάντικο άρωμα, γνωστό για τις θεραπευτικές του ιδιότητες και τη χρήση του στη μαγειρική. Προερχόμενος από τον Καναδά, αυτός ο καφέ σιναπόσπορος (Brassica nigra) προσφέρει πλούσια γεύση και οφέλη για την υγεία. Υλικά: Καφέ σιναπόσποροι (Brassica nigra ή Sinapis nigra) Διατροφικά Οφέλη: Έχει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες, βοηθώντας στην ανακούφιση από αρθρίτιδα και μυϊκούς πόνους. Βελτιώνει την πέψη, ανακουφίζοντας από φούσκωμα και δυσπεψία. Πλούσιο σε αντιοξειδωτικά, ενισχύει το ανοσοποιητικό και προστατεύει από το οξειδωτικό στρες. Ανακουφίζει από βήχα και αναπνευστικά προβλήματα, όπως κρυολόγημα ή βρογχίτιδα. Προσφέρει αντιμικροβιακή και αντιπυρετική δράση για φυσική υποστήριξη υγείας. Πώς να το Χρησιμοποιήσετε: Χρησιμοποιήστε το για να φτιάξετε πικάντικη μουστάρδα στο σπίτι. Προσθέστε το σε μαρινάδες για κρέατα, ψάρια ή λαχανικά για έντονη γεύση. Αναμείξτε το σε σάλτσες, σούπες ή μαγειρευτά για πικάντικη νότα. Φτιάξτε αφέψημα για ανακούφιση από αναπνευστικά προβλήματα ή πυρετό. Προσοχή: Υπερβολική κατανάλωση μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στο πεπτικό σύστημα ή το δέρμα. Αποφύγετε αν έχετε ευαισθησία σε πικάντικες ουσίες ή αλλεργία στη μουστάρδα. Παραγγείλετε τώρα από το Epilekton και προσθέστε αυτό το πολυτελές καρύκευμα στη συλλογή σας!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,50 - €9,00€10,00/kg

  • BBQ Spice Blend - Epilekton

    BBQ Spice Blend

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Το BBQ Spice Blend είναι ένας μοναδικός συνδυασμός αρωμάτων, φτιαγμένο με φυσικά υλικά, χωρίς τεχνητά πρόσθετα, αυτό το καθάρισμα φέρνει έντονο άρωμα στα πιάτα σας. Υλικά: Πάπρικα Αλάτι Κρεμμύδι σε σκόνη Πιπέρι Σκόρδο σε σκόνη Κύμινο Ζάχαρη Διατροφικές Σκέψεις: Προσφέρει 328 kcal ανά 100g, με 6g λιπαρά, 59g υδατάνθρακες (39g ζάχαρη από φυσικές πηγές και πρόσθετη ζάχαρη) και 7.9g πρωτεΐνη—καταναλώνεται με μέτρο λόγω ζάχαρης. Κατάλληλο για vegan διατροφή, αν και περιέχει ξηρούς καρπούς (ελέγξτε αλλεργίες). Χωρίς γλουτένη (επιβεβαιώστε με προμηθευτή λόγω ξηρών καρπών). Πώς να το Χρησιμοποιήσετε: Απλώστε το σε κρέατα, λαχανικά ή ψάρια πριν το ψήσιμο για έντονο BBQ άρωμα. Χρησιμοποιήστε το ως marinade για να εμπλουτίσετε τη γεύση των πιάτων σας. Προσθέστε το σε σάλτσες ή μαρινάδες για να δώσετε μια πικάντικη νότα.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,00 - €18,00€20,00/kg

Ξηροί καρποί - Epilekton

© 2026 Epilekton, Με την υποστήριξη της Shopify

    • American Express
    • Apple Pay
    • Google Pay
    • Maestro
    • Mastercard
    • Union Pay
    • Visa