Δημοφιλή προϊόντα
-
Corn Nuts (Καλαμποκονάκια) – Τραγανά & Τοσταρισμένα Σνακ
Corn Nuts (Καλαμποκονάκια) – Τραγανά & Τοσταρισμένα Σνακ Ανακαλύψτε την απόλυτη τραγανή απόλαυση με τα Corn Nuts (καλαμποκονάκια) – τα μεγάλα, τοσταρισμένα κόκκοι καλαμποκιού που σπάνε με ικανοποιητικό κριτς και γεμίζουν το στόμα με πλούσια, ψημένη γεύση! Πιο σκληρά και τραγανά από το κλασικό ποπ-κορν, αυτά τα καλαμποκονάκια προσφέρουν μια υπέροχη υφή που κρατάει μέχρι την τελευταία μπουκιά. Το έντονο άρωμα ψητού καλαμποκιού συνδυάζεται τέλεια με την αλμυρή νότα, δημιουργώντας ένα σνακ που είναι αδύνατο να αντισταθείς. Γιατί θα τα λατρέψετε; Ισχυρό, ικανοποιητικό crunch σε κάθε δάγκωμα Πλούσια, τοσταρισμένη γεύση καλαμποκιού – αυθεντική και εθιστική Ιδανικά για μπύρα, ταινίες, παρέες ή γρήγορο σνακ στο χέρι Πολύ ευέλικτα: σκέτα, σε σαλάτες, mix με ξηρούς καρπούς ή topping Η τέλεια επιλογή για όσους θέλουν τραγανό και νόστιμο χωρίς συμβιβασμούς Απολαύστε τα με τον δικό σας τρόπο Ρίξτε τα σε μπολ δίπλα στην αγαπημένη σας μπύρα, ανακατέψτε τα με ξηρούς καρπούς για custom mix, προσθέστε τα σε σαλάτες για έξτρα υφή ή φάτε τα σκέτα όποτε λαχταράτε κάτι τραγανό και γευστικό. Είναι το σνακ που κάνει κάθε στιγμή πιο διασκεδαστική! Στο Epilekton επιλέγουμε προϊόντα που φέρνουν χαρά και τραγανή απόλαυση στο καθημερινό σας – αυτά τα καλαμποκονάκια είναι φτιαγμένα για αληθινούς λάτρεις του crunch. Παραγγείλτε τώρα τα Corn Nuts (καλαμποκονάκια) και νιώστε το απόλυτο τραγανό σε κάθε χούφτα. Γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα – ετοιμαστείτε να εθιστείτε!
€2,50 - €5,00€5,00/kg
-
Φουντούκια Ωμά – Φρέσκα & Αρωματικά Ξηροί Καρποί
Φουντούκια Ωμά – Φρέσκα & Αρωματικά Ξηροί Καρποί Ανακαλύψτε την καθαρή, αυθεντική απόλαυση των φουντούκια ωμά – φρέσκων, τραγανών πυρήνων με πλούσια, βουτυρώδη γεύση φουντουκιού και ελαφριά, φυσική τραγανότητα που λιώνει στο στόμα! Με την απαλή υφή και το έντονο, γήινο άρωμα τους, αυτά τα φουντούκια είναι η τέλεια πρώτη ύλη για όσους αγαπούν τις απλές, ποιοτικές γεύσεις. Κάθε μπουκιά αποκαλύπτει μια βαθιά νοστιμιά που καλεί για την επόμενη – ιδανικά για στιγμές χαλάρωσης ή δημιουργικότητας στην κουζίνα. Γιατί θα τα ερωτευτείτε; Φρέσκια, βουτυρώδης γεύση φουντουκιού χωρίς καμία επεξεργασία Ελαφριά τραγανή υφή που συνδυάζεται τέλεια με κρεμώδη υφή Έντονο, φυσικό άρωμα που γεμίζει τον χώρο Ιδανικά για σνακ, πρωινά bowls, ψήσιμο ή γλυκές δημιουργίες Πολυδιάστατα – από σκέτα μέχρι topping σε γιαούρτι, μπάρες ή σοκολάτες Απολαύστε τα με τον τρόπο σας Τρώτε τα σκέτα για καθαρή απόλαυση, προσθέστε τα σε κρεμώδες γιαούρτι με μέλι, ρίξτε τα σε πρωινά bowls με φρούτα, ψήστε τα ελαφρά για έξτρα άρωμα ή χρησιμοποιήστε τα σε μπισκότα, κέικ και σπιτικό φουντουκοβούτυρο. Είναι η βάση για αμέτρητες νόστιμες στιγμές! Στο Epilekton επιλέγουμε με φροντίδα τα καλύτερα υλικά που φέρνουν πραγματική χαρά στο τραπέζι σας – αυτά τα φουντούκια είναι φτιαγμένα για γνήσιους λάτρεις της γεύσης. Παραγγείλτε τώρα τα φουντούκια ωμά και αναβαθμίστε το σνακ ή τις συνταγές σας με φρέσκια νοστιμιά. Γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα – η απόλαυση ξεκινά εδώ!
€6,30 - €22,50€25,20/kg
-
Ρίγανη Ελληνική - Παραδοσιακό Αρωματικό Βότανο
Ανακαλύψτε την Ρίγανη Ελληνική, ένα αυθεντικό ελληνικό βότανο με έντονο άρωμα και γεύση που απογειώνει κάθε πιάτο! Αποξηραμένη με φυσικό τρόπο για να διατηρήσει τα αιθέρια έλαιά της, είναι πλούσια σε αντιοξειδωτικά, βιταμίνες A, C, K, και ιχνοστοιχεία όπως σίδηρος και ασβέστιο, χωρίς πρόσθετα ή συντηρητικά. Ιδανική για μαρινάδες, ψητά κρέατα, ψάρια, λαχανικά, σάλτσες και σαλάτες, προσφέρει τη χαρακτηριστική μεσογειακή γεύση. Τέλεια για vegans και υγιεινή διατροφή, ενισχύει τη γεύση και την υγεία σας. Αγοράστε τώρα και φέρτε την ελληνική παράδοση στην κουζίνα σας! Γιατί να Επιλέξετε την Ρίγανη Ελληνική;Η Ρίγανη Ελληνική ξεχωρίζει για το έντονο άρωμα και τις θρεπτικές της ιδιότητες, προσφέροντας μια αυθεντική γεύση που αντικατοπτρίζει την ελληνική κουζίνα. Χρήσεις στη ΜαγειρικήΧρησιμοποιήστε την σε μαρινάδες για κρέατα και ψάρια, προσθέστε την σε ψητά λαχανικά, σάλτσες, σαλάτες ή ζυμώστε την σε ψωμί για ξεχωριστή νότα. Οφέλη για την ΥγείαΠλούσια σε αντιοξειδωτικά, βιταμίνες A, C, K και ιχνοστοιχεία, η ρίγανη ενισχύει την πέψη, την κυκλοφορία του αίματος και την αντιοξειδωτική προστασία. Πώς να την ΑπολαύσετεΠροσθέστε 1-2 κουταλάκια του γλυκού κατά το μαγείρεμα ή διακόσμηση. Διατηρήστε σε δροσερό, ξηρό μέρος για έως 12 μήνες.
€2,00 - €15,00€20,00/kg
-
Γαϊδουράγκαθο – Παραδοσιακό Βότανο για Αφέψημα
Το γαϊδουράγκαθο (Silybum marianum) είναι ένα από τα πιο γνωστά βότανα της μεσογειακής παράδοσης, με βαθιές ρίζες στην ελληνική λαϊκή γνώση και τη φυτοθεραπεία. Αποξηραμένο προσεκτικά ώστε να διατηρηθεί η φυσική του σύνθεση, προσφέρεται για παρασκευή αφεψήματος ή ως συστατικό σε μείγματα βοτάνων. Χαρακτηριστικά & Χρήση Το γαϊδουράγκαθο αναγνωρίζεται από τα χαρακτηριστικά μωβ-βιολετί άνθη και τα αγκαθωτά φύλλα. Αποξηραμένο, αποκτά γήινο, ελαφρώς πικρό άρωμα που θυμίζει φύση και παράδοση. Χρησιμοποιείται παραδοσιακά ως αφέψημα — μόνο του ή σε μείγμα με άλλα βότανα όπως φασκόμηλο και χαμομήλι. Παρασκευή Αφεψήματος Χρησιμοποιήστε 1 κουταλάκι αποξηραμένου γαϊδουράγκαθου ανά φλιτζάνι νερού Βράστε το νερό και αφήστε το βότανο να εμποτιστεί για 8–10 λεπτά Στραγγίστε και καταναλώστε ζεστό ή κρύο Μπορεί να συνδυαστεί με μέλι θυμαριάς ή λεμόνι για πιο ευχάριστη γεύση Ιδέα Μείγματος Βοτάνων: Συνδυάστε γαϊδουράγκαθο με αποξηραμένο τζίντζερ, κανέλα και μια φλούδα πορτοκαλιού για ένα ζεστό, αρωματικό χειμωνιάτικο αφέψημα — ιδανικό για βράδια δίπλα στη φωτιά. Αποθήκευση Διατηρείτε σε αεροστεγές δοχείο, σε δροσερό και σκιερό μέρος, μακριά από υγρασία. Βέλτιστη κατανάλωση εντός 12 μηνών από την ημερομηνία συσκευασίας. Σημείωση: Το προϊόν αυτό προορίζεται για παραδοσιακή χρήση ως αφέψημα. Δεν αποτελεί φαρμακευτικό προϊόν. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας πριν τη χρήση εάν λαμβάνετε φαρμακευτική αγωγή ή εάν είστε έγκυος. Αλλεργιογόνα: Ανήκει στην οικογένεια Asteraceae — άτομα με ευαισθησία σε σχετικά φυτά να είναι προσεκτικά. Ελέγξτε τη συσκευασία για πλήρη λίστα συστατικών. Ανακαλύψτε και άλλα παραδοσιακά βότανα στη συλλογή μας — Βότανα & Καρυκεύματα.
€1,50 - €12,00€15,00/kg
-
Αποξηραμένο Τζίντζερ Χωρίς Ζάχαρη
Το αποξηραμένο τζίντζερ σε κομμάτια είναι ένα φυσικό προϊόν υψηλής ποιότητας, ιδανικό για όσους αναζητούν υγιεινές εναλλακτικές στα σνακ και τα μπαχαρικά. Παρασκευάζεται από φρέσκο τζίντζερ που αφυδατώνεται προσεκτικά για να διατηρήσει τη φυσική του γεύση και τα θρεπτικά συστατικά, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Το προϊόν μας αποτελείται από 90% αφυδατωμένο τζίντζερ και φρουκτόζη, ενώ μπορεί να περιέχει ίχνη διοξειδίου του θείου. Είναι ιδανική επιλογή για οικογένειες ή λάτρεις της μαγειρικής που θέλουν να απολαύσουν τα οφέλη του τζίντζερ όλο τον χρόνο. Ανακαλύψτε τη φυσική δύναμη του τζίντζερ και ενισχύστε τη διατροφή σας με αυτό το πολυλειτουργικό προϊόν, που συνδυάζει γεύση και υγεία σε κάθε μπουκιά. Οφέλη Φυσική ενέργεια χωρίς ζάχαρη: Παρέχει φυσική ώθηση ενέργειας χάρη στα υψηλά επίπεδα υδατανθράκων, ιδανική για αθλητές και ενεργούς ανθρώπους. Υποστήριξη πέψης: Το τζίντζερ είναι γνωστό για τις ιδιότητές του να καταπραΰνει το στομάχι και να βελτιώνει την πέψη, βοηθώντας σε καθημερινές δυσφορίες. Αντιοξειδωτική δράση: Πλούσιο σε φυσικά αντιοξειδωτικά, συμβάλλει στην καταπολέμηση των ελεύθερων ριζών και στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού. Χαμηλή σε θερμίδες και λιπαρά: Με μηδενικά λιπαρά και αλάτι, ταιριάζει σε δίαιτες χαμηλών θερμίδων ή υγιεινής διατροφής. Πολυλειτουργικότητα: Χρησιμοποιείται ως σνακ, σε τσάι ή μαγειρική, προσθέτοντας πικάντικη γεύση χωρίς επιπλέον θερμίδες. Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 100g) Ενέργεια: 1465 kJ / 350 kcal Λιπαρά: 0g (εκ των οποίων κορεσμένα: 0g) Υδατάνθρακες: 85g (εκ των οποίων σάκχαρα: 62g) Διαιτητικές Ίνες: 4.0g Πρωτεΐνες: 0g Αλάτι: 0g Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Το αποξηραμένο τζίντζερ είναι ευέλικτο και μπορεί να ενσωματωθεί εύκολα στην καθημερινή σας ρουτίνα. Δοκιμάστε το ως υγιεινό σνακ απευθείας από τη συσκευασία για μια γρήγορη δόση ενέργειας. Σε τσάι: Βυθίστε 5-10g σε ζεστό νερό για 5 λεπτά, προσθέτοντας μέλι για φυσική γλυκύτητα – ιδανικό για κρύες μέρες ή πέψη. Στη μαγειρική: Προσθέστε σε stir-fry λαχανικών, σούπες ή μαρινάδες για κρέας, δίνοντας ασιατική πινελιά. Απλή συνταγή: Smoothie με τζίντζερ – Αναμίξτε 20g αποξηραμένο τζίντζερ με μπανάνα, γιαούρτι και πορτοκάλι για ένα θρεπτικό πρωινό. Σνακ: Τρώγεται σκέτη ή με ξηρούς καρπούς για τραγανή υφή. Τσάι: Ιδανική για ζεστό ρόφημα με λεμόνι για αποτοξίνωση. Γλυκά: Προσθέστε σε μπισκότα ή κέικ για πικάντικη γεύση. Σαλάτες: Ψιλοκόψτε και ρίξτε σε φρέσκες σαλάτες για έξτρα άρωμα. Pairing: Συνδυάστε με αποξηραμένα φρούτα όπως σύκα για υγιεινό μίγμα. Μην χάσετε την ευκαιρία να πειραματιστείτε – το τζίντζερ θα γίνει ο σύμμαχός σας στην κουζίνα! Συμβουλές Αποθήκευσης Αποθηκεύστε σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από άμεσο ηλιακό φως, με μέγιστη θερμοκρασία 21°C και υγρασία έως 65%. Κρατήστε τη συσκευασία σφραγισμένη μετά το άνοιγμα για να διατηρήσετε τη φρεσκάδα και την τραγανή υφή. Ιδανική διάρκεια ζωής έως την ημερομηνία λήξης, εάν φυλάσσεται σωστά.
€2,50 - €15,00€25,00/kg
-
Παπάγια Αποξηραμένη Φυσική
Η Παπάγια Αποξηραμένη Φυσική είναι ένα τροπικό και υγιεινό σνακ, που φέρνει τη γλυκιά και χυμώδη γεύση της παπάγιας σε κάθε μπουκιά, με μια φυσική, ζωντανή γεύση που ξυπνά τις αισθήσεις. Αποξηραμένη με φυσικό τρόπο, διατηρεί το έντονο πορτοκαλί χρώμα και την απαλή υφή της, προσφέροντας μια εξωτική απόλαυση που σας ταξιδεύει σε τροπικούς παραδείσους. Πλούσια σε φυτικές ίνες, αντιοξειδωτικά και βιταμίνη C, η παπάγια αποξηραμένη φυσική ενισχύει το ανοσοποιητικό, υποστηρίζει την καλή πέψη και παρέχει φυσική ενέργεια, καθιστώντας την ιδανική για όσους αναζητούν ένα υγιεινό και γευστικό σνακ. Περιέχει επίσης παπαΐνη, ένα ένζυμο που βοηθά στην πέψη πρωτεϊνών και στην αποτοξίνωση του οργανισμού. Απολαύστε την με διάφορους τρόπους: Σαν σνακ: Ένα τροπικό σνακ για κάθε στιγμή της ημέρας Με πρωινό: Προσθέστε την σε γιαούρτι, smoothies ή δημητριακά για έξτρα γεύση Σε συνταγές: Χρησιμοποιήστε την σε σαλάτες, γλυκά ή energy bars για φυσική γλυκύτητα Εντάξτε την Παπάγια Αποξηραμένη Φυσική στη διατροφή σας και απολαύστε έναν νόστιμο και υγιεινό τρόπο να γεμίσετε τις στιγμές σας με τροπική φρεσκάδα!
€2,50 - €22,00€22,00/kg
-
Φιστίκι Αράπικο Αλμυρό Ελληνικό – Τραγανό & Αλατισμένο Σνακ
Φιστίκι Αράπικο Αλμυρό Ελληνικό – Τραγανό & Αλατισμένο Σνακ Αφεθείτε στην κλασική, ακαταμάχητη απόλαυση του Φιστίκι Αράπικο Αλμυρό Ελληνικό – των τραγανών φιστικιών που συνδυάζουν την πλούσια γεύση αραχίδας με την τέλεια ισορροπημένη αλμύρα! Ελαφρώς καβουρδισμένα για έξτρα τραγανότητα και αρωματική νοστιμιά, αυτά τα φιστίκια σπάνε με ικανοποιητικό κριτς, απελευθερώνοντας ένα έντονο άρωμα ψητού φιστικιού που ξυπνάει αμέσως την όρεξη. Η αλμυρή νότα τα κάνει αδύνατο να σταματήσεις – ιδανικά για κάθε στιγμή χαλάρωσης! Γιατί να τα λατρέψετε; Υπέροχη τραγανή υφή που διαρκεί σε κάθε μπουκιά Ισορροπημένη αλμυρή γεύση – όχι υπερβολικά αλμυρά, αλλά ακριβώς όπως πρέπει Πλούσιο άρωμα ψητού φιστικιού – κλασική, οικεία και εθιστική Ιδανικά για σνακ, μπύρα, ποτά, παρέες ή γρήγορη λιχουδιά Πολυδιάστατα: σκέτα, σε mix, σαλάτες ή συνταγές για έξτρα νοστιμιά Απολαύστε τα όπως σας αρέσει Ρίξτε μια χούφτα σκέτα για άμεση απόλαυση, συνδυάστε με κρύα μπύρα ή κρασί για τέλειο pairing, προσθέστε τα σε σαλάτες για τραγανή πινελιά ή χρησιμοποιήστε τα σε σπιτικές μπάρες και γλυκά για αλμυρή αντίθεση. Είναι το σνακ που φέρνει χαμόγελα σε κάθε περίσταση! Στο Epilekton επιλέγουμε τα καλύτερα για να φέρουμε στο τραπέζι σας την απόλυτη ποιότητα και γεύση – αυτά τα φιστίκια είναι φτιαγμένα για στιγμές χαράς. Παραγγείλτε τώρα το Φιστίκι Αράπικο Αλμυρό Ελληνικό και νιώστε το τραγανό σε κάθε χούφτα. Γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα – η απόλαυση ξεκινά εδώ!
€2,50 - €8,00€10,00/kg
-
Σταφίδα Ξανθή Κορινθιακή – Πλούσια σε Αντιοξειδωτικά για Υγιεινά Σνακ
Σταφίδα Ξανθή Κορινθιακή – Πλούσια σε Αντιοξειδωτικά για Υγιεινά Σνακ Ανακαλύψτε τη Σταφίδα Ξανθή Κορινθιακή, τις χρυσαφένιες, γλυκές σταφίδες που φέρνουν την αυθεντική γεύση των ηλιόλουστων αμπελώνων της Κορινθίας στο ελληνικό σας τραπέζι! Αυτές οι premium σταφίδες, από εκλεκτά σταφύλια της ποικιλίας Κορινθιακή, αφυδατώνονται φυσικά χωρίς προσθήκη ζάχαρης ή συντηρητικών, διατηρώντας τη μαλακή, ζουμερή υφή τους και τα πολύτιμα θρεπτικά συστατικά τους. Ιδανικές για υγιεινή διατροφή, vegan συνταγές και όσους προσέχουν τη σιλουέτα τους, προσθέτουν φυσική γλύκα σε γλυκά, σνακ ή σαλάτες. Είτε τις απολαμβάνετε σκέτες για γρήγορη ενέργεια είτε τις εντάσσετε σε χριστουγεννιάτικα μελομακάρονα του 2025, αυτές οι σταφίδες ξυπνούν την περηφάνια για την ελληνική παράδοση, προσφέροντας μια γλυκιά, αρωματική εμπειρία που ενώνει τις οικογενειακές στιγμές. Εμπιστευμένες από 500+ ελληνικά νοικοκυριά, είναι η τέλεια επιλογή για γιορτινές απολαύσεις γεμάτες υγεία και νοστιμιά! Γιατί να Επιλέξετε τη Σταφίδα Ξανθή Κορινθιακή; Η Σταφίδα Ξανθή Κορινθιακή ξεχωρίζει για την έντονη, φυσική γλυκύτητά της και την απαλή, χρυσαφιά υφή που λιώνει στο στόμα, προσφέροντας ενέργεια χωρίς ενοχές. Πλούσια σε αντιοξειδωτικά, όπως πολυφαινόλες, υποστηρίζει την καρδιακή υγεία και ενισχύει το ανοσοποιητικό, ενώ οι φυτικές ίνες προάγουν την υγιή πέψη και την αίσθηση κορεσμού. Με υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο και βιταμίνες του συμπλέγματος Β, είναι ιδανική για την ισορροπημένη Μεσογειακή διατροφή που αγαπούν οι Έλληνες, προσθέτοντας μια παραδοσιακή νότα σε κάθε συνταγή. Η φυσική τους επεξεργασία εξασφαλίζει μέγιστη διατήρηση θρεπτικών στοιχείων, καθιστώντας τις απαραίτητες για τις γιορτές του Q4 και την καθημερινή σας απόλαυση. Πλούσια σε αντιοξειδωτικά: Ενισχύει την καρδιά και το ανοσοποιητικό σύστημα. Υψηλή σε φυτικές ίνες: Βοηθά στην πέψη και προάγει τον κορεσμό. Φυσική πηγή ενέργειας: Με σίδηρο και βιταμίνες για καθημερινή τόνωση. Ιδανική για Κάθε Στιγμή Μεταμορφώστε τις γιορτινές σας συνταγές του 2025 με τη Σταφίδα Ξανθή Κορινθιακή: προσθέστε τη σε ελληνικό γιαούρτι με Κανέλα Κεϋλάνης Τριμμένη για θρεπτικό πρωινό, φτιάξτε trail mix με Αμύγδαλα Ψημένα για χριστουγεννιάτικα δώρα ή ενσωματώστε τη σε παραδοσιακά γλυκά με Βασιλικούς Χουρμάδες Large για γλυκιά ισορροπία. Σερβίρετέ τη σκέτη ως on-the-go σνακ ή χρησιμοποιήστε τη σε σαλάτες για φυσική γλύκα – η ευελιξία της την καθιστά απαραίτητη για οικογενειακές συγκεντρώσεις. Μοιραστείτε τη δημιουργία σας με #EpilektonSnacks και κερδίστε ένα καλάθι αξίας €50! Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 30g μερίδα) Θερμίδες: 90 kcal Πρωτεΐνη: 0.9g Φυτικές Ίνες: 1.9g Σάκχαρα (φυσικά): 21g Λιπαρά: 0.1g Παραγγείλτε Τώρα για τις Γιορτές! Ετοιμαστείτε για τις χριστουγεννιάτικες απολαύσεις του 2025 με τη Σταφίδα Ξανθή Κορινθιακή! Παραγγείλτε έως 15 Δεκεμβρίου για έγκαιρη παράδοση και απολαύστε δωρεάν μεταφορικά για αγορές άνω των €30 σε όλη την Ελλάδα. Αγαπημένη από χιλιάδες Έλληνες foodies, φέρνει υγεία, γεύση και ελληνική παράδοση στο σπίτι σας.
€3,50 - €14,00€14,00/kg
-
Παραδοσιακές Καραμέλες Ούζο 100γρ - Μούσιου
Παραδοσιακές Καραμέλες Ούζο: Η Γεύση της Ελληνικής Παράδοσης Ζήστε την αυθεντική γεύση του ούζου με τις παραδοσιακές καραμέλες ούζο από τα Παραδοσιακά Χειροποίητα Προϊόντα Μούσιου. Φτιαγμένες με ζάχαρη, γλυκόζη, κρεμόριο και φυσικό άρωμα ούζου, προσφέρουν μια γυαλιστερή υφή που λιώνει στο στόμα. Η χειροποίητη διαδικασία εξασφαλίζει την ποιότητα. Διαθέσιμες σε γυάλινα βάζα 200γρ και 100γρ, είναι ιδανικές για κεράσματα ή δώρο. Οφέλη Αυθεντική Παράδοση: Χειροποίητες με συνταγή από το 1895. Φυσικό Άρωμα Ούζου: Χαρακτηριστική, ελληνική γεύση χωρίς συντηρητικά. Πολυχρηστικό Γλυκό: Ιδανικό για κεράσματα ή δώρο. Κομψή Συσκευασία: Γυάλινα βάζα που διατηρούν τη φρεσκάδα. Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 100γρ) Ενέργεια: 1674kJ / 400kcal Λιπαρά: 0g (εκ των οποίων κορεσμένα: 0g) Υδατάνθρακες: 98g (εκ των οποίων σάκχαρα: 75g) Πρωτεΐνες: 0g Φυτικές Ίνες: 0g Αλάτι: <0.01g Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Οι καραμέλες ούζο φέρνουν την Ελλάδα στο στόμα σας. Καθημερινή Απόλαυση: Απολαύστε τις ως γλυκό σνακ. Κέρασμα για Επισκέψεις: Προσφέρετε τις με καφέ ή ούζο. Δώρο Φιλοξενίας: Ιδανικές για καλάθια δώρων. Συμβουλές Αποθήκευσης Διατηρήστε τις καραμέλες σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο ηλιακό φως. Το γυάλινο βάζο εξασφαλίζει φρεσκάδα. Απολαύστε τη γεύση του ούζου! Προσθέστε τις στο καλάθι σας τώρα!
€3,70
-
Λουκούμια Περγαμόντο Κυργίων
Γευτείτε τα λουκούμια περγαμόντο από τον Χαλβά Κυργιών. Αυτά τα παραδοσιακά γλυκά προσφέρουν μια μοναδική και αρωματική γεύση περγαμόντου, ιδανική για να συνοδεύσετε τον καφέ ή το τσάι σας. Φτιαγμένα με αγνά υλικά και την παραδοσιακή συνταγή, προσφέρουν μια αυθεντική γευστική εμπειρία. Συστατικά Ζάχαρη Νερό Άμυλο Άρωμα περγαμόντου Τρόποι Χρήσης Απολαύστε τα λουκούμια περγαμόντο ως γλυκό συνοδευτικό με τον καφέ ή το τσάι σας, ή προσφέρετέ τα ως γλυκό κέρασμα σε καλεσμένους.
€2,00 - €7,00€8,00/kg
-
Τσάι Ωραία Ελένη – Πράσινο με Μπαχαρικά & Φρούτα
Μόλις η ζεστή στάλα πέφτει πάνω στο μείγμα, ο χώρος γεμίζει αμέσως με ένα πολυεπίπεδο άρωμα: κανέλα, κάρδαμο και ρόδι ανακατεμένα με τη φρέσκια, χλοερή βάση του πράσινου τσαγιού. Το «Ώραια Ελένη» δεν είναι απλό τσάι — είναι ένα επιμελημένο μείγμα που αλλάζει χαρακτήρα σε κάθε γουλιά. Πληροφορίες Προϊόντος Βάση πράσινου τσαγιού (Camellia sinensis), εμπλουτισμένη με φυσικά συστατικά: κανέλα, κάρδαμο, αποξηραμένο πορτοκάλι, μήλο, ροζ πιπέρι, γαρύφαλλο, φλούδα ροδιού και κόλιανδρο. Δεν περιέχει τεχνητά αρώματα, χρωστικές ή γλυκαντικά. Το πράσινο τσάι περιέχει φυσικές αντιοξειδωτικές ενώσεις (κατεχίνες) και μέτρια ποσότητα καφεΐνης — κατάλληλο για όλη μέρα χωρίς την ένταση του καφέ. Αλλεργιογόνα: Δεν περιέχει τα κύρια αλλεργιογόνα. Παράγεται σε εγκαταστάσεις που χειρίζονται μπαχαρικά — ελέγξτε αν έχετε ευαισθησία σε συγκεκριμένα συστατικά. Γεύση & Υφή Στο φλιτζάνι αποκαλύπτεται ένα ρόφημα με σκούρα, ζεστή απόχρωση. Η γεύση ξεκινά φρέσκια και φρουτώδης (πορτοκάλι, μήλο, ρόδι) και καταλήγει σε ζεστές, γλυκοπικάντικες νότες κανέλας και κάρδαμου. Το ροζ πιπέρι δίνει ένα ελαφρύ, ευχάριστο τελείωμα. Εξαιρετικό ζεστό το χειμώνα — και ιδανικό iced το καλοκαίρι. Προτεινόμενες Χρήσεις Ζεστό ρόφημα: 1 κ.γ. μείγμα σε 200ml νερό 80°C, βράσιμο 3–4 λεπτά — σερβίρετε με λίγο μέλι Iced tea: Διπλή δόση, κρύο νερό, 8 ώρες στο ψυγείο — φυσικό iced tea χωρίς ζάχαρη Βραδινό τελετουργικό: Πριν τον ύπνο — η μέτρια καφεΐνη του πράσινου τσαγιού δεν ενοχλεί Δώρο: Σε όμορφο κουτί ή ταμπέλα με τη συνταγή — ιδανικό εκλεκτό δωράκι για κάθε περίσταση Αποθήκευση Αποθηκεύστε σε αεροστεγές δοχείο μακριά από φως, υγρασία και ισχυρά αρώματα Αποφύγετε μεταλλικά δοχεία — προτιμήστε γυάλινα ή κεραμικά Διατηρείται έως 24 μήνες σε κατάλληλες συνθήκες Το «Ώραια Ελένη» είναι από τα αγαπημένα μας μείγματα — ένα τσάι που κερδίζει στην πρώτη γουλιά. Διαθέσιμο σε 5 μεγέθη, από 50g για δοκιμή έως 1kg. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω του ορίου.
€2,50 - €31,00€50,00/kg
-
Granola 5 Δημητριακών Χωρίς Ζάχαρη – Τραγανή & Αρωματική
Πέντε δημητριακά, τέσσερα είδη σπόρων, μέλι ανθέων, βανίλια και κανέλα — η Granola 5 Δημητριακών του Επίλεκτον συνθέτει όλα όσα ψάχνετε σε ένα πρωινό: τραγανότητα, γεύση και φυσική γλύκα, χωρίς καμία προσθήκη ζάχαρης. Τι Περιέχει Η βάση είναι γενναιόδωρη σε νιφάδες βρώμης, εμπλουτισμένη με σίκαλη, σιτάρι, κριθάρι και ρύζι για ποικιλία υφής. Ο συνδυασμός σπόρων chia, ηλιόσπορου, λιναρόσπορου και κολοκυθόσπορου προσθέτει τραγανότητα και φυτική πυκνότητα. Το μέλι ανθέων αναλαμβάνει τη γλύκα — φυσικά, χωρίς τεχνητά γλυκαντικά. Γεύση & Άρωμα Μόλις ανοίξετε τη συσκευασία, η μυρωδιά θυμίζει σπιτικά κουλουράκια: ζεστή κανέλα, απαλή βανίλια, ελαφρά ψημένη βρώμη. Η υφή είναι τραγανή αλλά όχι σκληρή — έχει εκείνη την ιδανική σταθερότητα που κρατά και μέσα στο γιαούρτι. Ιδέες Χρήσης Με φρέσκο γιαούρτι, μέλι και φρούτα για πλήρες πρωινό Με γάλα ή φυτικό γάλα ως κλασικό μπολ δημητριακών Σκέτη ως σνακ τσέπης για ενέργεια στη δουλειά Ως τόπινγκ σε smoothie bowl ή παγωτό βανίλια Συνταγή — Granola Parfait: Σε ψηλό ποτήρι εναλλάξτε στρώσεις: στραγγιστό γιαούρτι, granola, φράουλες ή ακτινίδιο κομμένο, πάλι γιαούρτι, πάλι granola. Τελειώστε με μια ριπή μελιού. Έτοιμο σε 3 λεπτά — και φωτογενές. Αποθήκευση Διατηρείτε σε αεροστεγές δοχείο σε δροσερό, ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία. Καταναλώστε εντός 4–6 εβδομάδων από το άνοιγμα. Αλλεργιογόνα: Περιέχει γλουτένη (βρώμη, σίκαλη, σιτάρι, κριθάρι). Μπορεί να περιέχει ίχνη ξηρών καρπών, γάλακτος και σησαμιού. Ελέγξτε τη συσκευασία. Ξεκινήστε κάθε μέρα με κάτι που αξίζει — παραγγείλτε σε 250g, 500g ή 1000g.
€3,75 - €14,00€15,00/kg
-
Καραμέλες Toffelini – Κλασική Καραμέλα Βουτύρου
Οι καραμέλες Toffelini είναι μια κλασική γλυκιά αναφορά — αυτές που θυμίζουν απογεύματα με τσάι, ανοιχτά βαζάκια στην κουζίνα και το χαμόγελο που φέρνει μια απλή αλλά τέλεια καραμέλα βουτύρου. Μαλακές, με βαθιά γεύση βουτύρου και κρέμας γάλακτος, λιώνουν αργά αφήνοντας ισορροπημένη, ελαφρά αλμυρή επίγευση. Γεύση & Υφή Η υφή τους είναι μαλακή και εύκαμπτη — δεν σκληραίνει, δεν κολλάει στα δόντια υπερβολικά. Η γεύση ξεκινά με έντονο βούτυρο, ακολουθούν νότες καραμελωμένης ζάχαρης και γάλακτος, και τελειώνει με ελαφρά αλμυρή, απολαυστική επίγευση που σε κάνει να ψάξεις για άλλη μία. Πότε να τις Σερβίρετε Ως κέρασμα δίπλα στον καφέ ή το τσάι σας Σε βαζάκι στο γραφείο ή την υποδοχή Σε πιατέλα με ποικιλία γλυκών για γιορτινό τραπέζι Ως μικρό δώρο — ένα πουγκί 250g για κέρασμα Ιδέα: Λιώστε 4–5 Toffelini σε ζεστή κρέμα γάλακτος (2–3 λεπτά σε χαμηλή φωτιά) για σπιτική σάλτσα καραμέλας βουτύρου. Ρίξτε πάνω σε παγωτό βανίλια ή βάφλες. Αποθήκευση Διατηρείτε σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από πηγές θερμότητας και άμεσο ηλιακό φως. Υψηλές θερμοκρασίες μαλακώνουν υπερβολικά τις καραμέλες. Αλλεργιογόνα: Περιέχουν γάλα (γάλα σε σκόνη, βούτυρο). Ελέγξτε τη συσκευασία για πλήρη λίστα συστατικών και πιθανά ίχνη αλλεργιογόνων. Για ένα ολοκληρωμένο gourmet κέρασμα, δείτε και το Παξιμάδι με Χαρούπι και Μέλι.
€2,75 - €9,00€11,00/kg
-
Ηλιόσπορος Ψίχα - Υγιεινό & Θρεπτικό Σνακ
Ανακαλύψτε την Ηλιόσπορο Ψίχα, ένα νόστιμο και θρεπτικό σνακ που συνδυάζει φυσική γεύση με πλούσια διατροφική αξία! Αποφλοιωμένη και προσεκτικά επεξεργασμένη χωρίς πρόσθετα ή συντηρητικά, η ψίχα του ηλίανθου είναι πλούσια σε πρωτεΐνες, υγιή λιπαρά, βιταμίνες E και B6, μαγνήσιο, σίδηρο και αντιοξειδωτικά. Ιδανική ως σνακ στο χέρι, προσθήκη σε σαλάτες, γιαούρτι, smoothies, ψωμί ή σπιτικές μπάρες, προσφέρει ενέργεια και υποστηρίζει την υγεία της καρδιάς και του δέρματος. Τέλεια για vegans και υγιεινή διατροφή, αγοράστε τώρα και εντάξτε αυτή τη φυσική λιχουδιά στη ρουτίνα σας! Γιατί να Επιλέξετε την Ηλιόσπορο Ψίχα;Η Ηλιόσπορος Ψίχα ξεχωρίζει για την υψηλή διατροφική της αξία και τη φυσική της γεύση, προσφέροντας μια πρακτική και υγιεινή επιλογή για καθημερινή χρήση. Χρήσεις στο Σνάκινγκ & τη ΔιατροφήΑπολαύστε την σκέτη, προσθέστε την σε σαλάτες, γιαούρτι, smoothies ή ζυμώστε την σε ψωμί και μπάρες για επιπλέον θρεπτικά οφέλη. Οφέλη για την ΥγείαΠλούσια σε πρωτεΐνες, υγιή λιπαρά, βιταμίνη E, μαγνήσιο και σίδηρο, η ψίχα του ηλίανθου ενισχύει την καρδιακή υγεία, το δέρμα και την ενέργεια. Πώς να την ΑπολαύσετεΚαταναλώστε την κατευθείαν ή ενσωματώστε την σε συνταγές. Διατηρήστε σε δροσερό, ξηρό μέρος για έως 12 μήνες.
€2,50 - €5,00€5,00/kg
-
Σκόρδο Αφυδατωμένο
Το αφυδατωμένο σκόρδο είναι μια πρακτική και διατηρημένη μορφή του φυτού Allium sativum γνωστού ως σκόρδο. Μετά την αποξήρανση το σκόρδο διατηρεί την έντονη γεύση και άρωμά του προσφέροντας την ιδανική προσθήκη σε μια ποικιλία πιάτων.Το αφυδατωμένο σκόρδο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε σοτέ ψητά σάλτσες συνταγές με κρέας και λαχανικά καθώς και σε σούπες. Η διαδικασία αφύδατωσης ενισχύει τη γεύση του σκόρδου και προσθέτει μια ευχάριστη πικάντικη νότα στις μαγειρικές σας δημιουργίες.Απολαύστε το αφυδατωμένο σκόρδο στις συνταγές σας για να προσθέσετε πλούσια γεύση και άρωμα. Χρησιμοποιήστε το με μέτρο καθώς η γεύση του σκόρδου είναι έντονη και μπορεί να ενισχύσει τα υπόλοιπα συστατικά της συνταγής σας. Εξερευνήστε τις δυνατότητες του αφυδατωμένου σκόρδου και δώστε στα πιάτα σας μια νότα γεύσης που θα εντυπωσιάσει τους ουρανίσκους σας.
€1,60 - €15,00€16,00/kg
-
Καραμελωμένα Κασιους Σοκολάτα Μπανάνα
Αυτό το νόστιμο σνακ περιλαμβάνει καραμελωμένα κομμάτια κάσιους επικαλυμμένα με γευστική σοκολάτα και φυσική γλύκανση από μπανάνα. Τα κάσιους είναι μια ποιοτική πηγή πρωτεΐνης ιδανική για σνακ ή μεταξύ των γευμάτων.
€2,90 - €28,00€29,00/kg
-
Δαμάσκηνα Αποξηραμένα με Κουκούτσι
Δαμάσκηνα Συμπύρηνα – Η Φυσική Γλυκύτητα και Υγεία Απολαύστε τα Δαμάσκηνα Συμπύρηνα μας, μια υγιεινή και γευστική επιλογή για κάθε μέρα! Τα δαμάσκηνα μας είναι 100% φυσικά, χωρίς πρόσθετα ή συντηρητικά, και προσφέρουν μια καθαρή γεύση και πλούσια θρεπτικά συστατικά. Είναι ιδανικά για σνακ, γλυκά και μαγειρική, προσφέροντας φυσική ενέργεια και υγεία σε κάθε δάγκωμα. Με την φυσική γλυκύτητα και την μαλακή υφή τους, τα δαμάσκηνα συμπύρηνα είναι η τέλεια επιλογή για μια υγιεινή διατροφή. Γιατί να επιλέξετε τα Δαμάσκηνα Συμπύρηνα; Φυσική Πηγή Ενέργειας: Ιδανικά για ένα γρήγορο και θρεπτικό σνακ ανάμεσα στα γεύματα. Πλούσια σε Θρεπτικά Συστατικά: Περιέχουν φυτικές ίνες, αντιοξειδωτικά και βιταμίνες. Χωρίς Πρόσθετα: Φυσικά και χωρίς καμία επεξεργασία ή πρόσθετα. Ιδανικά για Όλη την Οικογένεια: Τέλεια για παιδιά, ενήλικες και αθλητές. Πώς να τα απολαύσετε: Σνακ: Απολαύστε τα ως ένα υγιεινό και γευστικό σνακ ανάμεσα στα γεύματα. Γλυκίσματα: Χρησιμοποιήστε τα σε μπισκότα, κέικ, μπάρες ενέργειας και άλλα σπιτικά γλυκά. Σαλάτες: Προσθέστε τα σε σαλάτες για μια γλυκιά νότα και έξτρα θρεπτικά συστατικά. Μαγειρική: Χρησιμοποιήστε τα σε σάλτσες, πιάτα με κρέας ή γλυκίσματα για μια πλούσια γεύση. Διατροφική Αξία: Τα Δαμάσκηνα Συμπύρηνα είναι μια εξαιρετική πηγή ενέργειας και θρεπτικών συστατικών. Περιέχουν: Φυτικές Ίνες: Βοηθούν στην υγιεινή πέψη και την αίσθηση κορεσμού. Αντιοξειδωτικά: Υποστηρίζουν το ανοσοποιητικό σύστημα και την υγεία του δέρματος. Φυσικά Σάκχαρα: Παρέχουν άμεση ενέργεια χωρίς πρόσθετες θερμίδες. Βιταμίνες και Μέταλλα: Πλούσια σε βιταμίνη Κ, κάλιο και σίδηρο. Αγοράστε Δαμάσκηνα Συμπύρηνα Online Απολαύστε την φυσική γλυκύτητα και τις πολλές χρήσεις των Δαμάσκηνων Συμπύρηνων στην κουζίνα σας. Αγοράστε τώρα με γρήγορη και ασφαλή παράδοση σε όλη την Ελλάδα. Είναι η τέλεια επιλογή για μια υγιεινή διατροφή και μια γευστική εμπειρία!
€2,50 - €10,00€10,00/kg
-
Ψύλλιο Φλοιός – Φυσικές Φυτικές Ίνες για Κάθε Χρήση
Το ψύλλιο (Psyllium husk) είναι ο φλοιός των σπόρων του φυτού Plantago ovata — ένα φυσικό, γευστικά ουδέτερο υλικό που χρησιμοποιείται ευρέως στην κουζίνα και ιδιαίτερα στην αρτοποιία χωρίς γλουτένη. Πλούσιο σε διαλυτές φυτικές ίνες, δεσμεύει υγρασία και δίνει υφή σε ζύμες, smoothies και παρασκευές που χρειάζονται δομή χωρίς γλουτένη ή αυγό. Γιατί το Χρησιμοποιούν στην Αρτοποιία Το ψύλλιο αντικαθιστά τη δομή που δίνει η γλουτένη στο συμβατικό ψωμί — δεσμεύει νερό και δημιουργεί ελαστική, συνεκτική υφή. Αρκεί 1–2 κουτάλια σούπας ανά ζύμη για να αλλάξει εντελώς η συνοχή σε αλεύρι αμυγδάλου ή βρώμης. Χωρίς γεύση, χωρίς χρώμα — μόνο τεχνική. Χρήσεις Σε ψωμί ή κρέπες χωρίς γλουτένη (1–2 κ.σ. ανά ζύμη) Σε smoothies για πιο χορταστική, πυκνή υφή (1 κ.γ.) Σε πρωινό με γιαούρτι ή βρώμη για extra φυτικές ίνες Ως φυσικό πηκτικό σε πουτίγκες ή ζελέ φρούτων Συνταγή — Ψωμί Αμυγδάλου χωρίς Γλουτένη: Ανακατέψτε 2 φλ. αλεύρι αμυγδάλου, 2 κ.σ. ψύλλιο, 3 αυγά, 1 κ.γ. baking powder, 1/4 κ.γ. αλάτι και 3 κ.σ. ελαιόλαδο. Ρίξτε σε φόρμα για κέικ και ψήστε στους 175°C για 35–40 λεπτά. Αφήστε να κρυώσει πλήρως πριν κόψετε — η υφή μοιάζει εκπληκτικά με κανονικό ψωμί. Αποθήκευση Διατηρείτε σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία και απευθείας ηλιακό φως. Δεν απαιτείται ψυγείο. Ελέγξτε την ημερομηνία λήξης στη συσκευασία. Αλλεργιογόνα: Φυσικά χωρίς γλουτένη. Παράγεται σε εγκατάσταση που ενδέχεται να επεξεργάζεται ίχνη ξηρών καρπών και σιτηρών. Ελέγξτε τη συσκευασία. Φέρτε το ψύλλιο στην κουζίνα σας — διαθέσιμο σε 100g, 250g, 500g και 1000g.
€2,25 - €20,00€22,50/kg
-
Λουκούμια Μίξ Κυργίων
Ανακαλύψτε το μίξ λουκουμιών από τον Χαλβά Κυργιών. Αυτή η συλλογή περιλαμβάνει διάφορες γεύσεις παραδοσιακών λουκουμιών, ιδανική για να δοκιμάσετε και να μοιραστείτε με τους αγαπημένους σας. Φτιαγμένα με αγνά υλικά και την παραδοσιακή συνταγή, προσφέρουν μια αυθεντική γευστική εμπειρία. Συστατικά Ζάχαρη Νερό Άμυλο Διάφορα αρώματα και γεύσεις Ζάχαρη άχνη Τρόποι Χρήσης Απολαύστε το μίξ λουκουμιών ως γλυκό συνοδευτικό με τον καφέ ή το τσάι σας, ή προσφέρετέ το ως γλυκό κέρασμα σε καλεσμένους.
€2,00 - €7,00€8,00/kg
-
€2,00 - €6,00€8,00/kg
-
Τσίπς Λαχανικών Mix – Πολύχρωμα & Τραγανά
Ανακαλύψτε την απόλαυση των Τσίπς Λαχανικών Mix – ένα πολύχρωμο, τραγανό και γευστικό σνακ από πραγματικά λαχανικά. Με φέτες καρότου, μωβ γλυκοπατάτας, κολοκυθιού, μπρόκολου, πράσινου ραπανιού και άλλων λαχανικών, κάθε μπουκιά προσφέρει φυσική γλυκύτητα, ελαφριά αλμύρα και πλούσια υφή. Ιδανικό για όσους θέλουν μια πιο υγιεινή εναλλακτική στα κλασικά τσιπς, χωρίς να θυσιάσουν τη νοστιμιά. Τα Τσίπς Λαχανικών της Epilekton είναι φτιαγμένα από φρέσκα λαχανικά που κόβονται σε λεπτές φέτες, τηγανίζονται ελαφρά σε φοινικέλαιο και καρυκεύονται με αλάτι και φυσικά αρώματα. Το αποτέλεσμα είναι ένα εθιστικό μείγμα με έντονα χρώματα και τραγανή υφή που ξεχωρίζει για την ποικιλία του. Με υψηλή περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες και φυσικά συστατικά, αποτελεί εξαιρετική επιλογή για καθημερινό σνακ, παιδικά σνακ, συνοδευτικό σε μπύρα ή ακόμα και ως topping σε σαλάτες και πιάτα. Πληροφορίες για το προϊόν: Ποικιλία λαχανικών: καρότο, μωβ γλυκοπατάτα, κολοκύθα, μπρόκολο, κολοκυθάκι, ραπανάκι κ.ά. Χαμηλή περιεκτικότητα σε λιπαρά σε σχέση με κλασικά τσιπς Ιδανικό για χονδρική, εστιατόρια, καφετέριες και οικογενειακή χρήση Γεύση & Υφή Τραγανή και ελαφριά υφή με φυσική γλυκύτητα από τα λαχανικά, ελαφρύ αλάτι και αρωματικά καρυκεύματα. Τα χρώματα παραμένουν ζωντανά και η γεύση είναι ισορροπημένη – ούτε πολύ γλυκιά ούτε υπερβολικά αλμυρή. Προτεινόμενες Χρήσεις Απολαύστε τα σαν υγιεινό σνακ δίπλα στον καφέ, το τσάι ή τη μπύρα σας. Σερβίρετέ τα σε μπολ σε πάρτι, παιδικά πάρτι και οικογενειακές συγκεντρώσεις. Χρησιμοποιήστε τα ως συνοδευτικό σε σούπες, σαλάτες ή δίπλα σε dips (χούμους, τζατζίκι, γουακαμόλε). Προσθέστε τα σπασμένα σε σάντουιτς ή wraps για extra τραγανότητα. Ιδανικά για lunchbox παιδιών και υγιεινά σνακ στο γραφείο. Απλή συνταγή: Ανακατέψτε με ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα για gourmet trail mix. Αποθήκευση Διατηρήστε σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο ηλιακό φως. Μετά το άνοιγμα, κλείστε καλά τη συσκευασία ή μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο για να διατηρήσουν την τραγανότητά τους. Καταναλώστε κατά προτίμηση πριν από την ημερομηνία λήξης της παρτίδας. Εμπλουτίστε το ντουλάπι σας με αυτό το πολύχρωμο και υγιεινό σνακ. Προσθέστε τα Τσίπς Λαχανικών στο καλάθι σας σήμερα και απολαύστε δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 30€ σε όλη την Ελλάδα.
€5,80 - €61,50€29,00/kg
-
Granola με Φυστικοβούτυρο Χωρίς Προσθήκη Ζάχαρης – Τραγανή & Αρωματική
Granola με Φυστικοβούτυρο Χωρίς Προσθήκη Ζάχαρης – Τραγανή & Αρωματική Αφεθείτε στην έντονη, απολαυστική γεύση της granola με φυστικοβούτυρο χωρίς προσθήκη ζάχαρης – μια premium επιλογή που ξυπνάει τις αισθήσεις με βαθύ άρωμα φυστικιού και τέλειο τραγανό! Με πλούσια, χειροποίητα clusters, τραγανά κομμάτια και την κρεμώδη νότα φυστικοβούτυρου, αυτή η γκρανόλα προσφέρει υπέροχη υφή και ισορροπημένη γλυκύτητα από φυσικές πηγές – ιδανική για όσους αναζητούν αυθεντική απόλαυση χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Γιατί να την ερωτευτείτε; Έντονο άρωμα φυστικοβούτυρου – βαθύ, γνήσιο και εθιστικό σε κάθε μπουκιά Τραγανά clusters που κρατούν την υφή τους ακόμα και με γάλα ή γιαούρτι Ιδανική για χορταστικά πρωινά, σνακ ή topping σε επιδόρπια Πολυδιάστατη χρήση: σκέτη, με γιαούρτι, γάλα, φρέσκα φρούτα ή smoothies Η τέλεια ισορροπία γεύσης και τραγανότητας για καθημερινή απόλαυση Απολαύστε την όπως σας αρέσει Ρίξτε μια γενναιόδωρη μερίδα σε κρεμώδες γιαούρτι με φρούτα για πλούσιο μπολ, προσθέστε γάλα για κλασικό πρωινό, ή φάτε σκέτη σαν premium σνακ οποιαδήποτε ώρα. Είναι η ιδανική βάση για δημιουργικά, νόστιμα και ικανοποιητικά γεύματα! Στο Epilekton επιλέγουμε προϊόντα που φέρνουν πραγματική χαρά στο τραπέζι σας – προσεκτικά, με έμφαση στην ποιότητα και τη γεύση. Παραγγείλτε τώρα την granola με φυστικοβούτυρο χωρίς προσθήκη ζάχαρης και ξεκινήστε κάθε μέρα με τραγανή, αρωματική απόλαυση. Γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα!
€3,00 - €12,00€12,00/kg
-
Αμύγδαλα Αμερικής Ψημένα με Αλάτι
Μερικές φορές η απλότητα είναι η τελειότητα. Αμύγδαλα από τις ηλιόλουστες φυτείες της Αμερικής, προσεκτικά ψημένα και ελαφρά αλατισμένα. Τίποτα περιττό — μόνο καρπός, θερμότητα και μία πρέζα αλάτι που αναδεικνύει όσα κρύβονται μέσα. Γεύση και Υφή Με το πρώτο δάγκωμα, ένα ικανοποιητικό τραγάνισμα. Ακολουθεί η χαρακτηριστική βουτυράτη γεύση του αμυγδάλου — ζεστή, με ελαφρώς καραμελωτές νότες από το ψήσιμο. Το αλάτι στέκεται διακριτικά, χωρίς να κυριαρχεί, αφήνοντας τον καρπό να μιλά μόνος του. Είναι ο τύπος του σνακ που τρώς μία χούφτα και σκέφτεσαι αμέσως τη δεύτερη. Πώς να τα Απολαύσετε Ως σνακ: Κατευθείαν από τη συσκευασία — τέλεια για το γραφείο, το δρόμο ή τον καναπέ. Σε σαλάτες: Προσθέστε μια χούφτα σε σαλάτες με ρόκα, τυρί και εσπεριδοειδή για υφή και χαρακτήρα. Στη μαγειρική: Τριμμένα ή ολόκληρα σε κρεατικά, ζυμαρικά και σάλτσες — δίνουν βάθος και πλούτο. Σε γλυκά: Από σπιτικές σοκολάτες και μπισκότα ως στρώση πάνω από παγωτό ή κέικ. Συνταγή: Σαλάτα Ρόκας με Αμύγδαλα και Εσπεριδοειδή Σε μια μεγάλη σαλατιέρα ανακατέψτε ρόκα, φιλέτα πορτοκαλιού (ή γκρέιπφρουτ), τριμμένη παρμεζάνα και μια γενναία χούφτα ψημένα αμύγδαλα. Για το dressing: ελαιόλαδο, λίγο μέλι, χυμό λεμονιού και φρέσκο πιπέρι. Απλό, εντυπωσιακό, ιδανικό για τραπέζι φίλων. Φύλαξη Φυλάξτε σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο φως. Αφού ανοίξετε τη συσκευασία, κλείστε αεροστεγώς. Διατηρούνται σε άριστη κατάσταση για 2–3 μήνες σε θερμοκρασία δωματίου, έως 6 μήνες στο ψυγείο. ⚠️ Περιέχει αμύγδαλα. Ενδέχεται να ανιχνευτούν ίχνη άλλων ξηρών καρπών. Διαθέσιμα σε 250g, 500g και 1kg — ανάλογα με τη χρήση σας. Προσθέστε τα σήμερα στο καλάθι σας.
€3,50 - €14,00€14,00/kg
-
Λιναρόσπορος Άκοπος
Λιναρόσπορος Άκοπος Ο λιναρόσπορος άκοπος της Epilekton είναι μικροί, στιβαροί σπόροι με υπέροχη καρυδένια νότα και ελαφρύ, γήινο άρωμα – ιδανικοί για όσους αγαπούν να προσθέτουν βάθος και τραγανή υφή στα αγαπημένα τους πιάτα. Με προσεκτική επιλογή για σταθερή ποιότητα, αυτοί οι σπόροι φέρνουν μια διακριτική, πλούσια γεύση που αναβαθμίζει κάθε γεύμα χωρίς να κλέβει την παράσταση. Γιατί θα τους λατρέψετε Υπέροχη υφή & γεύση: Τραγανή εξωτερικά, με απαλή καρυδένια γεύση που ταιριάζει τέλεια σε γλυκά και αλμυρά. Ευελιξία στην κουζίνα: Πασπαλίστε σε smoothies, γιαούρτι, σαλάτες, ψωμί, muffins ή χρησιμοποιήστε ως "αυγό" σε vegan συνταγές (1 κ.σ. + 3 κ.σ. νερό). Εύκολη χρήση: Ολόκληροι σπόροι που δίνουν ενδιαφέρουσα τραγανότητα και άρωμα όταν μαγειρεύονται ή ψήνονται. Premium ποιότητα: Προσεκτικά επιλεγμένοι για καθαρότητα, φρεσκάδα και έντονο χαρακτήρα – η διαφορά νιώθεται από την πρώτη χούφτα. Είτε εμπλουτίζετε το πρωινό σας smoothie, είτε φτιάχνετε σπιτικό ψωμί με extra crunch, είτε προσθέτετε μια νότα σε σαλάτες, ο λιναρόσπορος άκοπος γίνεται ο μικρός ήρωας που χαρίζει απόλαυση και ποικιλία. Δοκιμάστε τον και αφήστε τη γεύση να σας κερδίσει! Προσθέστε τον στο καλάθι σας τώρα και απολαύστε δημιουργικές, νόστιμες στιγμές – γρήγορη & ασφαλής παράδοση σε όλη την Ελλάδα!
€2,50 - €5,00€5,00/kg