Προϊόντα
-
Φιστίκι Κελυφωτό Ψίχα
Φιστίκι Κελυφωτό Ψίχα Το φιστίκι κελυφωτό ψίχα της Epilekton είναι η απόλυτη απόλαυση σε κάθε μπουκιά – τραγανά, αρωματικά φιστίκια με πλούσια, χαρακτηριστική γεύση που ξεδιπλώνεται αμέσως και αφήνει μια μακρά, ευχάριστη επίγευση. Η τέλεια υφή τους, τραγανή εξωτερικά και τρυφερή μέσα, τα κάνει ακαταμάχητα για σνακ ή για να αναβαθμίσετε τις αγαπημένες σας συνταγές. Γιατί θα τα λατρέψετε Τραγανή & αρωματική υφή: Κάθε φιστίκι σπάει με ικανοποιητικό ήχο και απελευθερώνει έντονο άρωμα φιστικιού. Πλούσια, αυθεντική γεύση: Ισορροπημένη γλυκύτητα και νότες ξηρού καρπού – ιδανική για σκέτη απόλαυση ή συνδυασμούς. Πολυμορφικά: Σνακ on-the-go, πασπάλισμα σε σαλάτες, ενσωμάτωση σε γλυκά, μπάρες, παγωτά ή αλμυρά πιάτα για extra crunch & βάθος. Premium ποιότητα Epilekton: Προσεκτικά επιλεγμένα για ομοιόμορφο μέγεθος, καθαρότητα και φρεσκάδα – η διαφορά νιώθεται από την πρώτη χούφτα. Είτε ψάχνετε ένα γρήγορο, νόστιμο διάλειμμα, είτε θέλετε να δώσετε τραγανή πινελιά στις δημιουργίες σας, αυτά τα φιστίκια ψίχα γίνονται ο αγαπημένος σας σύμμαχος. Η γεύση τους φέρνει χαμόγελο σε κάθε στιγμή! Προσθέστε τα στο καλάθι σας τώρα και απολαύστε την τραγανή μαγεία – γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα!
€3,80 - €38,00€38,00/kg
-
Φιστίκια Κελυφωτά Ελληνικά Ψημένα με Αλάτι
Content for Φιστίκια Κελυφωτά Ελληνικά Ψημένα με Αλάτι Product Title:"Φιστίκια Κελυφωτά Ελληνικά Ψημένα με Αλάτι - Υγιεινό Σνακ" Body:Τα Φιστίκια Κελυφωτά Ελληνικά Ψημένα με Αλάτι είναι ένα κλασικό και απολαυστικό σνακ που φέρνει την παράδοση της ελληνικής γεύσης στο τραπέζι σας. Ψημένα με προσοχή και ελαφρώς αλατισμένα, αυτά τα κελυφωτά φιστίκια προσφέρουν τραγανή υφή και ισορροπημένη αλμυρή γεύση, ενώ το κέλυφος προσθέτει τη χαρά της αποφλοίωσης. Ιδανικά για υγιεινό σνακ, για να συνοδεύσουν το ποτό σας ή για να τα χρησιμοποιήσετε σε συνταγές, αποτελούν μια θρεπτική επιλογή για κάθε στιγμή της ημέρας. Διατροφικά Οφέλη: Υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες (περίπου 25γρ ανά 100γρ), για ενέργεια και χορταστικότητα. Πλούσια σε υγιή λιπαρά, όπως μονοακόρεστα και πολυακόρεστα, που υποστηρίζουν την καρδιαγγειακή υγεία. Περιέχουν βιταμίνη Ε και μαγνήσιο, ενισχύοντας το ανοσοποιητικό και το νευρικό σύστημα. Χωρίς πρόσθετα συντηρητικά, για ένα φυσικό και υγιεινό σνακ. Τρόποι Χρήσης: Σνακ: Αποφλοιώστε και απολαύστε τα ως τραγανά φιστίκια για ένα διασκεδαστικό και υγιεινό διάλειμμα. Συνοδευτικό: Συνδυάστε τα με μπίρα, κρασί ή ούζο για τις στιγμές χαλάρωσής σας. Μαγειρική: Αφαιρέστε το κέλυφος και προσθέστε τα σε σαλάτες ή φτιάξτε φιστικοβούτυρο για υγιεινά γεύματα. Ζαχαροπλαστική: Χρησιμοποιήστε τα σε μπισκότα, μπάρες ενέργειας ή κέικ για αλμυρή νοστιμιά. Εναλλακτική Χρήση: Ψιλοκόψτε τα (χωρίς κέλυφος) και πασπαλίστε τα σε πιάτα stir-fry ή σούπες για πλούσια γεύση. Προέλευση:Καλλιεργούνται και παράγονται στην Ελλάδα, από περιοχές γνωστές για την ποιότητα των φιστικιών τους. Διατήρηση:Φυλάξτε τα σε σκοτεινό και δροσερό μέρος (5°C – 15°C) για να διατηρήσουν την τραγανότητα και τη φρεσκάδα τους. Προσοχή: Μπορεί να περιέχουν ίχνη αλλεργιογόνων—ελέγξτε αν έχετε αλλεργία σε φιστίκια ή ξηρούς καρπούς. Παραγγείλετε τώρα από το Epilekton και απολαύστε τη γεύση της Ελλάδας σε κάθε μπουκιά!
€3,00 - €28,00€30,00/kg
-
Φιστίκια Κελυφωτά Ψημένα με Αλάτι – Τραγανά
Φιστίκια Κελυφωτά Ψημένα με Αλάτι – Τραγανά Υπάρχει κάτι ιδιαίτερα ικανοποιητικό στο σπάσιμο ενός κελύφους φιστικιού — και μετά η αποκάλυψη: ο ζωηρά πράσινος, τραγανός πυρήνας με το άρωμα ψητού και τη λεπτή αλμυρή επίστρωση που κάνει το σνακ ακαταμάχητο. Τα φιστίκια κελυφωτά ψημένα με αλάτι είναι ένα κλασικό για καλό λόγο. Πληροφορίες Προϊόντος Φιστίκια ψημένα με φυσική μέθοδο και ελαφρά αλατισμένα — το ψήσιμο αναδεικνύει το φυσικό έλαιό τους και δίνει βαθύτερο άρωμα. Το κέλυφος διατηρεί τον πυρήνα φρέσκο και τραγανό μέχρι τη στιγμή κατανάλωσης. Πλούσια σε φυτική πρωτεΐνη, υγιή μονοακόρεστα λιπαρά, βιταμίνη Β6, βιταμίνη Ε και μαγνήσιο. Ένα από τα πιο θρεπτικά σνακ ανά θερμίδα. Αλλεργιογόνα: Περιέχουν φιστίκια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε εγκαταστάσεις που επεξεργάζονται ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα, κάσιους, καρύδια, φιστίκια). Γεύση & Υφή Τραγανοί με χαρακτηριστικό «κριτς» κατά το σπάσιμο — ο πυρήνας εκπλήσσει με την κρεμώδη εσωτερική υφή. Η γεύση είναι ήπια, βουτυρώδης-ξηροκαρπώδης με ένα ελαφρύ γλυκό υπόβαθρο και το ιδανικό επίπεδο αλατιού που δεν κουράζει. Το πράσινο-κίτρινο χρώμα του πυρήνα δείχνει φρεσκάδα. Προτεινόμενες Χρήσεις Κλασικό σνακ: Αποφλοιώστε και απολαύστε σε παρέα με κρύα μπύρα ή λευκό κρασί Ζαχαροπλαστική: Αποφλοιωμένα, σε baklava, ζαχαρωτά, παγωτό ή tart — η ελληνική παράδοση Σαλάτες: Ψιλοκομμένα πάνω σε σαλάτα με ρόκα, ρόδια και φέτα Pesto φιστικιού: Αλέστε αποφλοιωμένα με ελαιόλαδο, βότανα και παρμεζάνα Ταξίδια & γραφείο: Το ιδανικό portable σνακ — το κέλυφος τα διατηρεί φρέσκα Αποθήκευση Αποθηκεύστε σε δροσερό, σκοτεινό μέρος — με κέλυφος διατηρούνται φρέσκα πολύ περισσότερο Μόλις αποφλοιωθούν, αποθηκεύστε σε αεροστεγές δοχείο στο ψυγείο Με κέλυφος: έως 3 μήνες σε θερμοκρασία δωματίου | Στο ψυγείο: έως 12 μήνες Από τα πιο αγαπημένα σνακ της Epilekton — ιδανικά για παρέα ή μόνοι, ανά πάσα ώρα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω του ορίου.
€2,50 - €20,00€25,00/kg
-
Φιστικοβούτυρο από Ελληνικά Φιστίκια 650γρ
Ανακαλύψτε το πλούσιο και κρεμώδες φυστικοβούτυρο από 100% ελληνικά φιστίκια, προσεκτικά επιλεγμένα και αλεσμένα για να διατηρήσουν την αυθεντική γεύση και τα θρεπτικά τους συστατικά. Χωρίς πρόσθετα σάκχαρα, αλάτι ή συντηρητικά, αυτό το φυστικοβούτυρο είναι ιδανικό για υγιεινές επιλογές σε πρωινά, σνακ ή ακόμα και για χρήση στη ζαχαροπλαστική. Απολαύστε την αυθεντική γεύση του φυστικοβούτυρου σε ένα πρακτικό γυάλινο βάζο των 650γρ. Χρήσεις: Απλώστε το σε ψωμί, φρυγανιές ή κρέπες για ένα θρεπτικό πρωινό Προσθέστε το σε smoothies για επιπλέον πρωτεΐνη και γεύση Χρησιμοποιήστε το στη ζαχαροπλαστική, σε κέικ, μπισκότα ή σάλτσες Απολαύστε το με φρέσκα φρούτα όπως μπανάνες ή μήλα για ένα υγιεινό σνακ
€5,90
-
Φιστικοψίχα Λευκή Ωμή – Αφράτα & Πεντανόστιμα Φιστίκια
Φιστικοψίχα Λευκά Ωμά – Αφράτα & Πεντανόστιμα Φιστίκια Ανακαλύψτε την καθαρή, αφράτη απόλαυση των φιστικοψίχα λευκά ωμά – των πιο λευκών και καθαρών φιστικιών που ξεχωρίζουν για την ελαφριά τραγανή υφή και την πλούσια, φυσική γεύση φιστικιού! Με την απαλή, κρεμώδη εμφάνιση και την ατόφια νοστιμιά τους, αυτά τα ωμά φιστικοψίχα είναι η ιδανική βάση για κάθε στιγμή απόλαυσης. Η ελαφριά τραγανότητά τους και η γλυκιά-ξηρή γεύση τα κάνουν ακαταμάχητα – είτε τα τρώτε σκέτα, είτε τα χρησιμοποιείτε σε συνταγές. Γιατί να τα ερωτευτείτε; Καθαρή, λευκή εμφάνιση που δείχνει την ποιότητα από την πρώτη ματιά Αφράτη & ελαφριά υφή με ιδανική τραγανότητα Ατόφια γεύση φιστικιού χωρίς επεξεργασία – γνήσια και πλούσια Πολυδιάστατα: σνακ, σαλάτες, μπισκότα, σοκολατάκια, κέικ ή σπιτικό φυστικοβούτυρο Η τέλεια επιλογή για όσους αγαπούν τα απλά, ποιοτικά και νόστιμα υλικά Πώς να τα απολαύσετε Φάτε τα σκέτα σαν premium σνακ, ρίξτε τα σε σαλάτες για έξτρα υφή και γεύση, ψήστε τα ελαφρά για έντονο άρωμα, ή χρησιμοποιήστε τα σε γλυκά για τραγανή πινελιά. Είναι η ιδανική πρώτη ύλη για δημιουργικούς και νόστιμους συνδυασμούς! Στο Epilekton επιλέγουμε προσεκτικά τα καλύτερα υλικά που φέρνουν χαρά και γεύση στο τραπέζι σας – αυτά τα φιστικοψίχα είναι φτιαγμένα για αληθινούς γνώστες. Παραγγείλτε τώρα τα φιστικοψίχα λευκά ωμά και αναβαθμίστε το σνακ ή τις συνταγές σας. Γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα – η απόλαυση ξεκινά εδώ!
€2,50 - €5,00€5,00/kg
-
Φλαμούρι
Αρωματικό Τσάι με Ευεργετικές Ιδιότητες Το φλαμούρι είναι γνωστό για το αρωματικό και καταπραϋντικό του τσάι που παρασκευάζεται από τα άνθη του δέντρου. Έχει μακρά ιστορία χρήσης στην παραδοσιακή ιατρική για τις ευεργετικές του ιδιότητες. Χαρακτηριστικά και Οφέλη του Φλαμουριού: 1. Καταπραϋντικό: Το τσάι από φλαμούρι είναι γνωστό για τις ηρεμιστικές του ιδιότητες, βοηθώντας στη χαλάρωση και τη μείωση του άγχους.2. Αντιφλεγμονώδες: Περιέχει φυσικά αντιφλεγμονώδη στοιχεία που μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση των φλεγμονών.3. Αντιοξειδωτικό: Το φλαμούρι είναι πλούσιο σε αντιοξειδωτικά, που συμβάλλουν στην προστασία των κυττάρων από τις ελεύθερες ρίζες.4. Υποστηρίζει το ανοσοποιητικό σύστημα: Βοηθά στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος, συμβάλλοντας στην πρόληψη ασθενειών.5. Ενίσχυση του πεπτικού συστήματος: Το τσάι από φλαμούρι μπορεί να βοηθήσει στη βελτίωση της πέψης και την ανακούφιση από τα στομαχικά προβλήματα. Τρόπος Χρήσης: Για να απολαύσετε τα οφέλη του φλαμουριού, προσθέστε ένα κουταλάκι του γλυκού αποξηραμένα άνθη φλαμουριού σε βραστό νερό και αφήστε το να εγχυθεί για περίπου 10 λεπτά. Σουρώστε και απολαύστε το ζεστό ή κρύο, προσθέτοντας μέλι ή λεμόνι αν επιθυμείτε. Ιδανικό για: - Ηρεμία και χαλάρωση- Υποστήριξη του ανοσοποιητικού συστήματος- Αντιμετώπιση της φλεγμονής- Υγεία του πεπτικού συστήματος Το φλαμούρι είναι μια εξαιρετική επιλογή για όσους αναζητούν ένα φυσικό και ευεργετικό ρόφημα, ιδανικό για όλες τις ώρες της ημέρας.
€2,50 - €45,00€50,00/kg
-
Φουντούκι με Σοκολάτα Υγείας
Φουντούκι με Σοκολάτα Υγείας Αφεθείτε στον απόλυτο συνδυασμό: ολόκληρα τραγανά φουντούκια ντυμένα με πλούσια σοκολάτα υγείας! Η βουτυράτη, γεμάτη γεύση του φουντουκιού συναντά τη βαθιά, ελαφρώς πικρή νότα της σοκολάτας υγείας, δημιουργώντας μια εμπειρία απόλαυσης που κερδίζει από το πρώτο δάγκωμα. Κάθε φουντούκι είναι τραγανό εσωτερικά και βελούδινο εξωτερικά, χάρη στην πλούσια στρώση σοκολάτας που το καλύπτει. Ιδανικά ως premium σνακ, συνοδευτικό καφέ, κέρασμα ή δώρο που εντυπωσιάζει πάντα. Γιατί θα τα ερωτευτείτε: Ολόκληρα φουντούκια με πλούσια σοκολάτα υγείας Τέλεια ισορροπία βουτυράτης γεύσης και σοκολάτας Ακαταμάχητο crunch σε κάθε μπουκιά Διαθέσιμα σε 200g και 500g Προσθέστε τα στο καλάθι σας τώρα και απολαύστε αυτή τη μοναδική γευστική εμπειρία! Παραγγείλτε άμεσα από το www.epilekton.gr!
€6,40 - €16,00€32,00/kg
-
Φουντούκια Ψημένα – Τραγανά & Βαθιά Αρωματικά
Φουντούκια Ψημένα – Τραγανά & Βαθιά Αρωματικά Μόλις ανοίξετε τη συσκευασία, το βαθύ, βουτυρώδες άρωμα ψητού φουντουκιού γεμίζει τον χώρο αμέσως. Αυτή είναι η υπόσχεση: φουντούκια που έχουν ψηθεί σωστά — με τον απαραίτητο χρόνο ώστε η φυσική τους ελαιώδης ουσία να αναδειχθεί πλήρως, χωρίς να γίνουν πικρά ή καμένα. Πληροφορίες Προϊόντος Τα φουντούκια ψήνονται με φυσική μέθοδο χωρίς λάδι ή αλάτι — το ψήσιμο αναδεικνύει τη φυσική ελαιώδη φύση τους και δημιουργεί ένα βαθύ, αρωματικό προφίλ. Χωρίς πρόσθετα, τεχνητά αρώματα ή συντηρητικά. Πλούσια σε υγιή μονοακόρεστα λιπαρά, βιταμίνη Ε, μαγγάνιο και φυτικές ίνες. Κατάλληλα για vegan διατροφή. Αλλεργιογόνα: Περιέχουν φουντούκια (δέντρου καρπούς). Παράγεται σε εγκαταστάσεις που επεξεργάζονται ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα, κάσιους, καρύδια, φιστίκια). Γεύση & Υφή Τραγανά με ικανοποιητικό «κριτς» και κρεμώδη καρδιά. Η γεύση είναι βαθιά βουτυρώδης, ελαφρώς γλυκιά με νότες καβουρδισμένου — ένα από τα πιο αρωματικά προφίλ στους ξηρούς καρπούς. Το χρυσαφένιο-καφέ χρώμα δείχνει το σωστό βαθμό ψησίματος. Προτεινόμενες Χρήσεις Σνακ: Μια χούφτα μόνα τους ή σε συνδυασμό με αποξηραμένα φρούτα Praline σπιτικό: Καραμελώστε με ζάχαρη και αλέστε — η βάση για σπιτική νουτέλα Ζαχαροπλαστική: Σε τάρτες, μπισκότα, brownies και κέικ σοκολάτας — ο κλασικός συνδυασμός φουντουκιού-σοκολάτας Γιαούρτι & φρέσκα φρούτα: Ψιλοκομμένα πάνω σε γιαούρτι με μέλι για τραγανή νότα Αρωματισμένα: Ανακατέψτε με λίγη κανέλα και κακάο για χειμωνιάτικο σνακ Αποθήκευση Αποθηκεύστε σε αεροστεγές δοχείο σε δροσερό, σκοτεινό μέρος Αποφύγετε τον ήλιο και τη θερμότητα — τα λιπαρά των φουντουκιών οξειδώνονται εύκολα Σε θερμοκρασία δωματίου: έως 3 μήνες | Στο ψυγείο: έως 6 μήνες Τα φουντούκια ψημένα είναι το ιδανικό βασικό υλικό για ζαχαροπλαστική — και ένα αδυσώπητο σνακ για όσους αγαπούν βαθιές, αρωματικές γεύσεις. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω του ορίου.
€6,40 - €23,00€25,60/kg
-
Φουντούκια Ωμά – Φρέσκα & Αρωματικά Ξηροί Καρποί
Φουντούκια Ωμά – Φρέσκα & Αρωματικά Ξηροί Καρποί Ανακαλύψτε την καθαρή, αυθεντική απόλαυση των φουντούκια ωμά – φρέσκων, τραγανών πυρήνων με πλούσια, βουτυρώδη γεύση φουντουκιού και ελαφριά, φυσική τραγανότητα που λιώνει στο στόμα! Με την απαλή υφή και το έντονο, γήινο άρωμα τους, αυτά τα φουντούκια είναι η τέλεια πρώτη ύλη για όσους αγαπούν τις απλές, ποιοτικές γεύσεις. Κάθε μπουκιά αποκαλύπτει μια βαθιά νοστιμιά που καλεί για την επόμενη – ιδανικά για στιγμές χαλάρωσης ή δημιουργικότητας στην κουζίνα. Γιατί θα τα ερωτευτείτε; Φρέσκια, βουτυρώδης γεύση φουντουκιού χωρίς καμία επεξεργασία Ελαφριά τραγανή υφή που συνδυάζεται τέλεια με κρεμώδη υφή Έντονο, φυσικό άρωμα που γεμίζει τον χώρο Ιδανικά για σνακ, πρωινά bowls, ψήσιμο ή γλυκές δημιουργίες Πολυδιάστατα – από σκέτα μέχρι topping σε γιαούρτι, μπάρες ή σοκολάτες Απολαύστε τα με τον τρόπο σας Τρώτε τα σκέτα για καθαρή απόλαυση, προσθέστε τα σε κρεμώδες γιαούρτι με μέλι, ρίξτε τα σε πρωινά bowls με φρούτα, ψήστε τα ελαφρά για έξτρα άρωμα ή χρησιμοποιήστε τα σε μπισκότα, κέικ και σπιτικό φουντουκοβούτυρο. Είναι η βάση για αμέτρητες νόστιμες στιγμές! Στο Epilekton επιλέγουμε με φροντίδα τα καλύτερα υλικά που φέρνουν πραγματική χαρά στο τραπέζι σας – αυτά τα φουντούκια είναι φτιαγμένα για γνήσιους λάτρεις της γεύσης. Παραγγείλτε τώρα τα φουντούκια ωμά και αναβαθμίστε το σνακ ή τις συνταγές σας με φρέσκια νοστιμιά. Γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα – η απόλαυση ξεκινά εδώ!
€6,30 - €22,50€25,20/kg
-
Φουντουκοβούτυρο με Κακάο Susami 200γρ
Απολαύστε το Φουντουκοβούτυρο με Κακάο της Susami, 100% φυσικό μείγμα 95% φουντούκια και 5% κακάο, χωρίς πρόσθετα! Αυτό το κρεμώδες βούτυρο είναι χωρίς συντηρητικά, γλουτένη, ζάχαρη και φοινικέλαιο, ιδανικό για υγιεινές και νόστιμες επιλογές. Με πλούσια γεύση σοκολάτας και βελούδινη υφή, ταιριάζει τέλεια σε ψωμί, τηγανίτες ή smoothies. Ως vegan προϊόν, συνδυάζει την ποιότητα της φύσης με την απόλαυση. Παραγγείλετε τώρα από το Epilekton στην Καστοριά και δοκιμάστε τη μοναδική γεύση αυτού του φυσικού θησαυρού!
€5,90
-
Φουντουκοβούτυρο Φυσικό Susami 200γρ
Απολαύστε το Φουντουκοβούτυρο της Susami, 100% φυσικό και χωρίς πρόσθετα! Φτιαγμένο αποκλειστικά από εκλεκτά φουντούκια, αυτό το κρεμώδες βούτυρο είναι χωρίς συντηρητικά, γλουτένη, ζάχαρη και φοινικέλαιο, ιδανικό για υγιεινές διατροφικές επιλογές. Με πλούσια γεύση και απαλή υφή, ταιριάζει τέλεια σε ψωμί, τηγανίτες ή smoothies. Είναι επίσης vegan, προσφέροντας μια θρεπτική επιλογή για κάθε γεύμα. Παραγγείλετε τώρα από το Epilekton στην Καστοριά και ανακαλύψτε την απόλυτη φυσική νοστιμιά!
€5,60
-
Φουσίλι Χωρίς Γλουτένη 400γρ – Σπειροειδή για Απόλυτη Απόλαυση Σάλτσας
Φουσίλι Χωρίς Γλουτένη – Σπειροειδή για Απόλυτη Απόλαυση Σάλτσας Ζήστε την ιταλική μαγεία με τα Φουσίλι Χωρίς Γλουτένη, σπειροειδή ζυμαρικά από εκλεκτό ρύζι και καλαμπόκι που αγκαλιάζουν κάθε σταγόνα σάλτσας σαν μικρές αγκαλιές γεύσης. Με μήκος 43mm, πάχος 1,6mm και διάμετρο 10mm, μαγειρεύονται σε μόλις 13 λεπτά, προσφέροντας ελαστική υφή και πλούσιο άρωμα χωρίς ίχνος γλουτένης. Ιδανικά για καθημερινά οικογενειακά τραπέζια, γιορτινά μενού Χριστουγέννων 2025 ή ελαφριές σαλάτες – φανταστείτε τα με πέστο, ντοματίνια και μοτσαρέλα, για ένα πιάτο που μυρίζει καλοκαίρι στη μέση του χειμώνα. Στο Epilekton.gr, φέρνουμε premium gluten-free επιλογές απευθείας από την Ιταλία, για να απολαμβάνετε ελευθερία και απόλαυση σε κάθε μπουκιά. Γιατί να Επιλέξετε τα Φουσίλι Χωρίς Γλουτένη; Το σπειροειδές σχήμα κρατάει τη σάλτσα σε κάθε στροφή, ενώ τα φυσικά υλικά εξασφαλίζουν υφή al dente που δεν διαλύεται. Χωρίς γλουτένη, ιδανικά για κοιλιοκάκη, vegan διατροφή ή όσους αναζητούν υγιεινές εναλλακτικές – τέλεια για παιδιά, ενήλικες και εορταστικά τραπέζια. Χρησιμοποιήστε τα σε καυτά πιάτα, κρύες σαλάτες ή ως δώρο σε λάτρεις της ιταλικής κουζίνας. Συνδυάστε με τα αποξηραμένα cranberries μας για γλυκόξινη σαλάτα, με τα μπαχαρικά ρίγανης για μεσογειακή ένταση, ή με τα κάσιους ψημένα για τραγανή πρωτεΐνη σε ζεστά πιάτα. Οφέλη: Σπειροειδής σχεδιασμός που δεσμεύει σάλτσες, εξασφαλίζοντας μέγιστη γεύση. Φυσικά συστατικά χωρίς συντηρητικά, υποστηρίζοντας πέψη και ενέργεια. Έτοιμα σε 13 λεπτά – ιδανικά για γρήγορα, θρεπτικά γεύματα. Διατροφικά Στοιχεία (ανά μερίδα 100g, περίπου): Θερμίδες: 355 kcal Πρωτεΐνη: 6.5g Υδατάνθρακες: 77g Φυτικές Ίνες: 2.5g Λίπη: 1.8g Προτεινόμενες Χρήσεις και Συνταγές Φουσίλι με Πέστο και Τοματίνια: Βράστε 13 λεπτά, ανακατέψτε με πέστο, ντοματίνια και παρμεζάνα – έτοιμο σε 15 λεπτά για 4 άτομα. Κρύα Σαλάτα Μεσογείου: Με ελιές, φέτα, αγγούρι και cranberries – ελαφρύ, δροσερό και γιορτινό. Με Κόκκινη Σάλτσα και Λαχανικά: Σοτάρετε πιπεριές, μελιτζάνες και προσθέστε σάλτσα – comfort food για χειμωνιάτικες νύχτες. Συμβουλές Αποθήκευσης Διατηρήστε σε δροσερό, σκοτεινό και ξηρό μέρος. Μετά το άνοιγμα, φυλάξτε σε αεροστεγές δοχείο και καταναλώστε εντός 30 ημερών. Βρασμένα φουσίλι διατηρούνται στο ψυγείο έως 2 ημέρες ή στην κατάψυξη έως 3 μήνες. Μην περιμένετε! Παραγγείλτε τώρα τα Φουσίλι Χωρίς Γλουτένη και μεταμορφώστε το τραπέζι σας. Δωρεάν μεταφορικά άνω των €30.
€3,48
-
Φράουλα Αποξηραμένη με Χυμό Μήλου
Φράουλα Αποξηραμένη με Χυμό Μήλου Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει φράουλα — όχι η τεχνητή του γιαουρτιού του σουπερμάρκετ. Μυρίζει καρπό που έχει στεγνώσει αργά και έχει τραβήξει γλύκα από μήλο. Το κομμάτι είναι μαλακό, ελαφρά κολλώδες στα δάχτυλα, με μια λεπτή ζάχαρη στην επιφάνεια που δεν είναι ζάχαρη· είναι ο χυμός που έμεινε πάνω στο φρούτο. Τη βάλαμε στο ράφι του Επίλεκτον γιατί η φράουλα λείπει δέκα μήνες τον χρόνο από το τραπέζι. Όχι ως τσιπ λυοφιλιωμένο που τρίζει και εξαφανίζεται. Ως μπουκιά που μασιέται, που θυμίζει γλυκό του κουταλιού χωρίς να είναι. Πληροφορίες Προϊόντος Προέλευση: Σερβία. Συστατικά: αποξηραμένη φράουλα 85%, συμπυκνωμένος χυμός μήλου 15%, συντηρητικό: διοξείδιο του θείου. Η φράουλα γλυκαίνει με χυμό μήλου, όχι με κρυσταλλική ζάχαρη. Ο χυμός της δίνει μαλακή υφή και τη χαρακτηριστική, ελαφρά «γυαλιστερή» επιφάνεια που βλέπετε στο μπολ. Διατροφικά στοιχεία ανά 100g: 341 kcal, λιπαρά 0,28 g, υδατάνθρακες 74 g (εκ των οποίων σάκχαρα 56 g), φυτικές ίνες 2,1 g, πρωτεΐνες 1,8 g, αλάτι 0,02 g. Αλλεργιογόνα: Περιέχει διοξείδιο του θείου (σουλφίτες). Συσκευάζεται σε χώρο που επεξεργάζεται ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g και 1kg. Γεύση & Υφή Δεν είναι η φράουλα του καλοκαιριού στο χέρι. Είναι πιο συμπυκνωμένη, πιο σκούρα, με γλύκα που έρχεται γρήγορα και μια μικρή οξύτητα στο τέλος — αρκετή για να μην είναι μαρμελάδα. Η υφή είναι μαλακή και μαστιχωτή. Σπάει λίγο στην αρχή και μετά λιώνει. Αν περιμένετε τραγανό τσιπ, αυτή δεν είναι εκείνη η φράουλα. Αν θέλετε μια μπουκιά που να κάθεται στο γιαούρτι σαν μικρό γλυκό, είναι αυτή. Το μήλο δεν φαίνεται ως γεύση μήλου. Φαίνεται ως βάθος και ως μαλακότητα. Χωρίς αυτόν τον χυμό, η φράουλα θα ήταν πιο στυφή και πιο στεγνή. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτη, δύο-τρία κομμάτια δίπλα στον καφέ — σαν μικρό γλυκό χωρίς πιάτο. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Αν θέλετε αντίθεση, ρίξτε και λίγους ξηρούς καρπούς. Σε κέικ βανίλιας, muffins ή τάρτα: κόψτε τη σε μικρότερα κομμάτια και ανακατέψτε στη ζύμη στο τέλος, όσο είναι ακόμα χλιαρή. Σε σαλάτα με ρόκα, ανθότυρο και ξίδι βαλσάμικο — η γλύκα της φράουλας κάνει τη δουλειά που συνήθως ζητάτε από το σύκο. Ζεσταμένη για ένα λεπτό σε κατσαρολάκι με μια κουταλιά νερό και μια πρέζα κανέλα: σε μπολ βάλτε γιαούρτι, από πάνω τη ζεστή φράουλα. Επιδόρπιο σε τρία λεπτά. Σε σπιτικές μπάρες με ταχίνι, βρώμη και λίγο μέλι — η φράουλα δίνει υγρασία και άρωμα. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από τον ήλιο. Μέγιστη θερμοκρασία συντήρησης 18°C. Μετά το άνοιγμα κλείνετε καλά τη συσκευασία — η φράουλα μαζεύει υγρασία και κολλάει. Καταναλώστε πριν την ημερομηνία της συσκευασίας. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι σαν τη λυοφιλιωμένη φράουλα; Όχι. Η λυοφιλιωμένη είναι αέρινη και τρίζει. Αυτή είναι μαλακή, γλυκιά και μαστιχωτή — εμποτισμένη με χυμό μήλου. Κρατήστε ένα σακουλάκι στο ντουλάπι για τις μέρες που θέλετε φράουλα χωρίς να περιμένετε τον Μάιο. Δοκιμάστε στα 200g ή πάρτε 500g και 1kg αν μπαίνει σε γιαούρτι και γλυκά κάθε εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€4,60 - €20,00€23,00/kg
-
Φράουλα Γιαούρτι
Οι αποξηραμένες φράουλες με επικάλυψη γιαούρτι είναι μια γλυκιά και νόστιμη λιχουδιά που συνδυάζει τη φρεσκάδα των φράουλων με την κρεμώδη γεύση του γιαουρτιού. Οι φράουλες πλούσιες σε βιταμίνες και αντιοξειδωτικά αποξηραίνονται με φυσικό τρόπο για να διατηρηθούν οι φυσικές τους γεύσεις και θρεπτικές ιδιότητες. Η επικάλυψη γιαούρτι προσθέτει μια γλυκιά νότα που δημιουργεί μια απολαυστική αντίθεση μεταξύ του τραγανού κεραμιδένιου φλούδας και του κρεμώδους γιαουρτιού. Αυτή η νόστιμη συνδυαστική γεύση κάνει τις αποξηραμένες φράουλες με επικάλυψη γιαούρτι μια δημοφιλή επιλογή για σνακ γλυκά ή για να τις απολαμβάνετε απλά ως ευχάριστη γευστική απόλαυση.
€7,00 - €28,00€28,00/kg
-
Φύλλα Αλεξανδρείας – Φυσικό Υπακτικό για Άμεση Ανακούφιση & Καθαριότητα Εντέρου
Φύλλα Αλεξανδρείας – Φυσικό Υπακτικό για Άμεση Ανακούφιση & Καθαριότητα Εντέρου Στα Φύλλα Αλεξανδρείας της Epilekton θα βρεις την κλασική δύναμη της φύσης σε premium, προσεκτικά επιλεγμένη ποιότητα. Αυτά τα αποξηραμένα φύλλα Senna είναι γνωστά εδώ και αιώνες για την ικανότητά τους να προσφέρουν απαλή διέγερση της πέψης και αίσθηση ελαφρότητας. Η Αίσθηση της Φυσικής Ανακούφισης Πολλοί επιλέγουν τα φύλλα Αλεξανδρείας όταν θέλουν μια πιο ελαφριά μέρα μετά από βαριά γεύματα ή γιορτές. Το ρόφημα αποκτά μια χαρακτηριστική βοτανική γεύση και άρωμα – ιδανικό για όσους αγαπούν τα παραδοσιακά βότανα. Άμεση δράση συνήθως σε 6–12 ώρες – ξυπνάς με αίσθηση καθαριότητας Προσεκτικά επιλεγμένα φύλλα για ομοιόμορφη ποιότητα Ιδανικό για περιστασιακή χρήση σε detox ρουτίνα ή πριν από δίαιτα Απλή παρασκευή: 1–2 φύλλα σε ζεστό νερό για 8–10 λεπτά Πώς να το Απολαύσεις Βράσε νερό, πρόσθεσε 1–2 φύλλα, άφησε να εμποτιστεί και στράγγιξε. Η γεύση είναι ήπια πικρή – μπορείς να προσθέσεις λίγο μέλι για πιο ευχάριστη εμπειρία. Απόλαυσε το ζεστό και νιώσε το σώμα σου πιο ανάλαφρο! Προσοχή: Χρησιμοποίησε με μέτρο και όχι για παρατεταμένη χρήση χωρίς συμβουλή ειδικού. Παράγγειλε τώρα τα Φύλλα Αλεξανδρείας 100g και απόλαυσε ΔΩΡΕΑΝ μεταφορικά για αγορές άνω των 30€. Η premium ποιότητα Epilekton σε περιμένει!
€1,50 - €8,80€15,00/kg
-
Φύλλα Κάπαρης σε Άλμη – Εκλεκτή Γεύση & Άρωμα
Φύλλα Κάπαρης σε Άλμη – Εκλεκτή Γεύση & Άρωμα Απολαύστε την αυθεντική, έντονα πικάντικη και αρωματική εμπειρία των φύλλων κάπαρης σε άλμη 100g! Προσεκτικά συντηρημένα για να διατηρούν την τραγανή τους υφή και το βαθύ μεσογειακό τους χαρακτήρα που ξετρελαίνει τον ουρανίσκο. Ιδανικά για χωριάτικη σαλάτα, ταραμοσαλάτα, ψητά ψάρια, ζυμαρικά ή ως ξεχωριστή γαρνιτούρα. Η όξινη-αλμυρή τους νότα προσθέτει βάθος και πολυτέλεια σε κάθε πιάτο. Γιατί θα τα λατρέψετε: Έντονο άρωμα & πλούσια πικάντικη γεύση Τραγανά, ζουμερά φύλλα με τέλεια υφή Πρακτική συσκευασία 100g – ιδανική για δοκιμή ή καθημερινή χρήση Premium επιλογή για δώρα γεύσης ή προσωπική απόλαυση Προσθέστε τα τώρα στο καλάθι σας και ανακαλύψτε τη διαφορά της πραγματικής ποιότητας! Παραγγείλτε σήμερα φύλλα κάπαρης σε άλμη 100g από το Επίλεκτον και μεταμορφώστε τα πιάτα σας!
€4,50 €3,50 €35,00/kg
-
Φυσικός Χυμός Μήλου & Ροδιού
Ανακαλύψτε τον 100% φυσικό χυμό μήλου και ροδιού από το Epilekton, συσκευασμένο σε γυάλινο μπουκάλι 250ml ή ασκό 1.5L και 3L, που περιέχει τον χυμό από 1,5 ώριμο μήλο και ένα ρόδι, καλλιεργημένα στην Ελλάδα (Σέρρες). Χωρίς προσθήκη ζάχαρης, συντηρητικών ή τεχνητών πρόσθετων, αυτός ο χυμός συνδυάζει τη δροσερή γεύση του μήλου με την πλούσια, αντιοξειδωτική δύναμη του ροδιού, προσφέροντας χαμηλή θερμιδική αξία και θρεπτικά συστατικά όπως βιταμίνες C και K. Ιδανικός για καθημερινή κατανάλωση, ενισχύει φυσικά τον οργανισμό σας και αποτελεί μια γευστική, υγιεινή επιλογή από την ελληνική φύση. Διατίθεται online στο Epilekton.gr ή στο φυσικό μας κατάστημα (για τοπικούς πελάτες). Συμβουλές Αποθήκευσης: Διατηρήστε τη σφραγισμένη συσκευασία σε δροσερό και σκιερό μέρος (κάτω από 20°C) για έως 12 μήνες. Αποφύγετε το άμεσο φως και την υγρασία. Διαθέσιμο σε: 250ml, 1.5L ασκό, 3L ασκό.
€2,70 - €17,00
-
Φυσικός Χυμός Ροδιού
Ανακαλύψτε τον 100% φυσικό χυμό ροδιού από το Epilekton, συσκευασμένο σε γυάλινο μπουκάλι 250ml, που περιέχει τον χυμό από δύο ώριμα ρόδια, καλλιεργημένα στην Ελλάδα (Σέρρες). Χωρίς προσθήκη ζάχαρης, συντηρητικών ή τεχνητών πρόσθετων, αυτός ο χυμός προσφέρει μια πλούσια, αντιοξειδωτική γεύση και χαμηλή θερμιδική αξία, ενώ αποτελεί πηγή θρεπτικών συστατικών όπως βιταμίνες C και K. Ιδανικός για καθημερινή κατανάλωση, ενισχύει φυσικά τον οργανισμό σας, υποστηρίζει την υγεία και φέρνει την ευεργετική δύναμη της ελληνικής φύσης στο ποτήρι σας. Διατίθεται online στο Epilekton.gr ή στο φυσικό μας κατάστημα (για τοπικούς πελάτες). Συμβουλές Αποθήκευσης: Διατηρήστε τη σφραγισμένη συσκευασία σε δροσερό και σκιερό μέρος (κάτω από 20°C) για έως 12 μήνες. Αποφύγετε το άμεσο φως και την υγρασία.
€2,70 - €20,00
-
Φυστίκια Καραμελωμένα με Wasabi
Φανταστείτε ένα τραγανό φυστίκι καλυμμένο με γλυκιά καραμέλα που κρύβει μέσα της την καυτερή, αρωματική δύναμη της wasabi. Κάθε μπουκιά ξεκινά γλυκά και τελειώνει με μια έντονη, δροσερή πικάντικη επίγευση που σας ξυπνάει όλες τις αισθήσεις. Τα Φυστίκια Καραμελωμένα με Wasabi της Epilekton είναι το τέλειο spicy σνακ για όσους βαρέθηκαν τα συνηθισμένα και θέλουν κάτι διαφορετικό, εθιστικό και γεμάτο χαρακτήρα. Με υψηλή περιεκτικότητα 64% φυστίκια, αυτά τα καραμελωμένα φυστίκια προσφέρουν εξαιρετική ποιότητα και ισορροπημένη γεύση. Η λεπτή καραμελωμένη κρούστα από μέλι και ζάχαρη αγκαλιάζει κάθε φυστίκι, ενώ η προσθήκη wasabi 0,4% δημιουργεί μια μοναδική αντίθεση γλυκού-πικάντικου που κάνει το σνακ αυτό ξεχωριστό. Παρασκευασμένα στην Ελλάδα, είναι ιδανικά για όσους αναζητούν premium ξηρούς καρπούς με έντονες, gourmet γεύσεις. Πληροφορίες για το προϊόν: Περιεκτικότητα σε φυστίκια: 64% Εμπλουτισμένα με αυθεντική wasabi Ιδανικά για μεγάλες οικογένειες, πάρτι, εταιρικές εκδηλώσεις ή χονδρική αγορά Γεύση & Υφή Γλυκιά καραμελωμένη αρχή με τραγανή υφή που εξελίσσεται σε δυνατή, δροσερή καυτερότητα wasabi. Ιδανική ισορροπία γλυκού και πικάντικου που δημιουργεί εθιστική επίγευση. Προτεινόμενες Χρήσεις Απολαύστε τα σαν spicy σνακ δίπλα σε μπύρα, κρασί ή κοκτέιλ. Συνδυάστε τα με ασιατικά πιάτα, σούσι ή stir-fry για extra πικάντικη νότα. Χρησιμοποιήστε τα σε σαλάτες, bowls ή ως topping σε noodles. Ιδανικά για πάρτι, movie nights και εταιρικές συναντήσεις. Προσθέστε τα σε homemade trail mix με άλλους ξηρούς καρπούς για contrast γεύσεων. Απλή συνταγή: Ανακατέψτε με ποπ κορν και λίγο extra wasabi powder για ultimate spicy snack mix. Αποθήκευση Διατηρήστε σε ξηρό και δροσερό μέρος, μακριά από υγρασία και άμεσο ηλιακό φως. Μετά το άνοιγμα, κλείστε καλά τη συσκευασία ή μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο για να διατηρήσουν την τραγανότητά τους. Κάντε το ντουλάπι σας πιο ενδιαφέρον με αυτό το μοναδικό spicy σνακ. Προσθέστε τα Φυστίκια Καραμελωμένα με Wasabi στο καλάθι σας σήμερα και απολαύστε δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 30€ σε όλη την Ελλάδα.
€4,70 - €45,00€11,75/kg
-
Φυστικοβούτυρο Crunchy 100% Karpus 300g
Το Φυστικοβούτυρο Crunchy 100% της Karpus είναι η απόλυτη επιλογή για όσους αγαπούν την αυθεντική γεύση και την τραγανή υφή. Παρασκευασμένο αποκλειστικά από premium αράπικα φυστίκια Αργεντινής χωρίς κανένα πρόσθετο. Με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη και φυσικά λιπαρά, προσφέρει καθαρή ενέργεια και εξαιρετική γεύση σε κάθε κουταλιά. Πληροφορίες Προϊόντος Ελληνικό προϊόν με πρώτη ύλη από Αργεντινή. 100% φυσικό, χωρίς ζάχαρη, χωρίς αλάτι και χωρίς σταθεροποιητές. Πλούσιο σε πρωτεΐνη (25,4g/100g) και υγιή λιπαρά, ιδανικό για ισορροπημένη διατροφή, αθλητές και οικογένειες. Η crunchy υφή προέρχεται από τα φυσικά κομμάτια φυστικιού που διατηρούνται κατά την επεξεργασία. Συστατικά 100% αράπικα φυστίκια Αργεντινής. Αλλεργιογόνα Περιέχει φυστίκια. Μπορεί να περιέχει ίχνη άλλων ξηρών καρπών. Γεύση & Υφή Έντονη, ψημένη γεύση φυστικιού με τραγανά κομμάτια που δίνουν ευχάριστο crunch. Η υφή είναι κρεμώδης με χαρακτηριστική τραγανότητα, ενώ το φυσικό λάδι στην επιφάνεια είναι σημάδι ποιότητας — απλά ανακατέψτε πριν τη χρήση. Προτεινόμενες Χρήσεις Άλειμμα σε φρυγανιές, τοστ ή pancakes για πλούσιο πρωινό Προσθήκη σε smoothies και protein shakes Βάση για σπιτικές energy bars και μπισκότα Σάλτσα για κοτόπουλο ή ασιατικές συνταγές Συνδυασμός με μέλι, μπανάνα ή φρούτα σε γιαούρτι Ιδανικό post-workout σνακ ή γέμιση σε σάντουιτς Αποθήκευση Διατηρείστε σε δροσερό και ξηρό μέρος. Μετά το άνοιγμα καταναλώστε εντός 3 μηνών. Ανακατέψτε καλά πριν από κάθε χρήση. Προσθέστε το Φυστικοβούτυρο Crunchy 100% Karpus στο καλάθι σας και απολαύστε καθαρή, φυσική γεύση υψηλής ποιότητας. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€!
€5,30
-
Φυστικοβούτυρο Crunchy 100% Φυσικό Karpus 300g
Απολαύστε το απόλυτο φυστικοβούτυρο με τραγανά κομμάτια φυστικιού που χαρίζουν μοναδική υφή και αυθεντική γεύση. Το Φυστικοβούτυρο Crunchy της Karpus είναι 100% φυσικό, παρασκευασμένο με υψηλής ποιότητας αράπικα φυστίκια από την Αργεντινή. Ιδανικό για όσους αναζητούν καθαρή ενέργεια και πλούσια γεύση χωρίς συμβιβασμούς. Πληροφορίες Προϊόντος Παράγεται στην Ελλάδα από την Karpus με 90% αράπικα φυστίκια και σταθεροποιητή. Ελληνικό προϊόν με πρώτη ύλη από Αργεντινή. Πλούσιο σε πρωτεΐνη (25g ανά 100g) και υγιή λιπαρά, χωρίς αλάτι και χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Συστατικά 90% αράπικα φυστίκια Αργεντινής, σταθεροποιητής. Αλλεργιογόνα Περιέχει φυστίκια. Μπορεί να περιέχει ίχνη άλλων ξηρών καρπών. Γεύση & Υφή Έντονη, αυθεντική γεύση ψημένου φυστικιού με τραγανά κομμάτια που προσφέρουν ευχάριστο crunch σε κάθε κουταλιά. Η υφή είναι κρεμώδης αλλά με χαρακτηριστική τραγανότητα, τέλεια για άλειμμα ή μαγείρεμα. Προτεινόμενες Χρήσεις Άλειμμα σε φρυγανιές, τοστ ή pancakes για πλούσιο πρωινό Βάση για smoothies και πρωτεϊνικές σακούλες Συστατικό σε σπιτικές μπάρες ενέργειας και μπισκότα Σάλτσα για κοτόπουλο ή λαχανικά σε ασιατικές συνταγές Προσθήκη σε γιαούρτι με μέλι και μπανάνα Ιδανικό για fitness bowls και post-workout σνακ Αποθήκευση Διατηρείστε σε δροσερό και ξηρό μέρος. Μετά το άνοιγμα καταναλώστε εντός 3 μηνών. Μπορεί να εμφανιστεί φυσικό λάδι στην επιφάνεια — ανακατέψτε καλά πριν τη χρήση. Προσθέστε το Φυστικοβούτυρο Crunchy Karpus στο καλάθι σας και αναβαθμίστε την καθημερινή σας διατροφή με καθαρή γεύση και ποιότητα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€!
€4,95
-
Φυστικοβούτυρο Τραγανό Susami 200γρ
Απολαύστε το Φυστικοβούτυρο Τραγανό της Susami, 100% φυσικό και φτιαγμένο αποκλειστικά από εκλεκτά φιστίκια! Χωρίς συντηρητικά, γλουτένη, ζάχαρη και φοινικέλαιο, αυτό το τραγανό βούτυρο προσφέρει πλούσια γεύση και θρεπτικά οφέλη, ιδανικό για vegan διατροφή. Με την τέλεια ισορροπία κρεμώδους και τραγανής υφής, ταιριάζει υπέροχα σε ψωμί, smoothies, energy bowls ή σπιτικές συνταγές όπως μπισκότα και σάλτσες. Η φυσική του σύνθεση το καθιστά μια υγιεινή επιλογή για κάθε γεύμα. Παραγγείλετε τώρα από το Epilekton στην Καστοριά και δοκιμάστε τη μοναδική του νοστιμιά!
€3,00
-
Φυστικοβούτυρο Φυσικό Susami 200γρ
Απολαύστε το Φυστικοβούτυρο της Susami, 100% φυσικό και φτιαγμένο αποκλειστικά από εκλεκτά φιστίκια! Χωρίς συντηρητικά, γλουτένη, ζάχαρη και φοινικέλαιο, αυτό το κρεμώδες βούτυρο προσφέρει πλούσια γεύση και θρεπτικά οφέλη, ιδανικό για vegan διατροφή. Με απαλή υφή, ταιριάζει τέλεια σε ψωμί, smoothies, energy bowls ή σπιτικές συνταγές όπως μπισκότα και σάλτσες. Η φυσική του σύνθεση το καθιστά μια υγιεινή επιλογή για κάθε γεύμα. Παραγγείλετε τώρα από το Epilekton στην Καστοριά και δοκιμάστε τη νοστιμιά του αγνού φυστικοβούτυρου!
€3,00
-
Χαβιάρι Πιπεριάς Φλωρίνης 260g – Ναουμίδης
Το Χαβιάρι Πιπεριάς Φλωρίνης από τον Ναουμίδη είναι ένα από τα πιο περιζήτητα αλείμματα της ελληνικής γαστρονομίας. Φτιαγμένο από 100% αυθεντικές πιπεριές Φλωρίνης που ψήνονται παραδοσιακά στα κάρβουνα, ξεφλουδίζονται στο χέρι και πολτοποιούνται αργά, αυτό το βελούδινο άλειμμα φέρνει στο πιάτο σας τη βαθιά, καπνιστή γλύκα της περιοχής του Αγίου Παντελεήμονα — χωρίς συντηρητικά ή χρωστικές. Γεύση & Άρωμα Το χρώμα του είναι βαθύ κόκκινο, σχεδόν ρουμπινί. Η υφή του βελούδινη και πυκνή — δένει τέλεια στο ψωμί χωρίς να στάζει. Η γεύση αρχίζει απαλά με τη φυσική γλύκα της Φλωρίνης, εξελίσσεται σε καπνιστές, ζεστές νότες από το ψήσιμο στα κάρβουνα και αφήνει δροσερή, φρουτώδη επίγευση που κάνει να φτάνετε ξανά για άλλη μπουκιά. Σερβίρισμα & Ιδέες Απλωμένο πάνω σε ζεστό ψωμί ή παξιμάδι με φέτα Ως βάση σε σάντουιτς ή wrap με ψητά λαχανικά Σε πλατό τυριών και αλλαντικών ως gourmet τόνωση Ως μαρινάδα σε ψητό κοτόπουλο ή χοιρινό Συνταγή — Φέτα Ψητή με Χαβιάρι Πιπεριάς: Τοποθετήστε μια φέτα σε αντικολλητικό τηγάνι με λίγο ελαιόλαδο και ψήστε 2–3 λεπτά από κάθε πλευρά μέχρι να χρυσίσει. Σερβίρετε με ένα γενναιόδωρο κουταλάκι χαβιάρι πιπεριάς, λίγα φρέσκα φύλλα βασιλικού και ψωμί ολικής — απλό, αλλά άψογο. Συχνές Ερωτήσεις Γιατί ονομάζεται «Χαβιάρι» πιπεριάς; Η ονομασία παραπέμπει στην εξαιρετική ποιότητα, την πλούσια υφή και τη γαστρονομική αξία του προϊόντος, το οποίο θεωρείται το κορυφαίο έδεσμα της περιοχής. Πόσο διατηρείται μετά το άνοιγμα; Συστήνεται η κατανάλωσή του εντός 10–15 ημερών από το άνοιγμα, με αποθήκευση στο ψυγείο. Είναι καυτερό; Όχι — εστιάζει στη γλυκιά και καπνιστή γεύση της πιπεριάς Φλωρίνης χωρίς την προσθήκη καυτερών στοιχείων. Αποθήκευση Διατηρείται σε δροσερό και σκιερό μέρος. Μετά το άνοιγμα, φυλάξτε στο ψυγείο και καταναλώστε εντός 10–15 ημερών. Αλλεργιογόνα: Δεν περιέχει γλουτένη. Ελέγξτε τη συσκευασία για πλήρη λίστα συστατικών και πιθανά ίχνη αλλεργιογόνων. Φέρτε τη γεύση της Μακεδονίας στο τραπέζι σας — δοκιμάστε και το Χαβιάρι Πιπεριάς 350g για ακόμα μεγαλύτερη απόλαυση.
€5,50