Προϊόντα

582 προϊόντα

  • Κρόκερ Φυστικόψιχα (Salty & Sweet)

    Κρόκερ Φυστικόψιχα (Salty & Sweet)

    Απολαύστε τα τραγανά Επικαλυμμένα Φιστίκια (κρόκερ) Salty & Sweet που συνδυάζουν τέλεια την αλμυρή και γλυκιά γεύση σε κάθε δάγκωμα. Με premium αραχίδες Αργεντινής 42% καλυμμένες με λεπτή, τραγανή κρούστα από αλεύρι, άμυλο και ζάχαρη, προσφέρουν απόλυτη ισορροπία γεύσεων. Ιδανικά για καθημερινό σνακ, πάρτι, μπύρα ή ως προσθήκη σε μείγματα ξηρών καρπών. Πληροφορίες Προϊόντος Παρασκευάζονται στην Ελλάδα από την Eurosnack S.A. Skaltsas με αραχίδες υψηλής ποιότητας από την Αργεντινή. Η επικάλυψη δίνει εξαιρετική τραγανότητα ενώ διατηρεί την πλούσια γεύση του φυστικιού. Πλούσια σε πρωτεΐνη (18,7g/100g) και φυτικές ίνες (7,3g/100g). Συστατικά Αραχίδες Αργεντινής 42%, αλεύρι σίτου, άμυλο καλαμποκιού, ζάχαρη, αλάτι. Αλλεργιογόνα Περιέχει: αραχίδες, σιτάρι (γλουτένη). Μπορεί να περιέχει ίχνη από ξηρούς καρπούς, γάλα, σόγια, σουσάμι. Προσοχή: πιθανότητα πνιγμού για παιδιά κάτω των 3 ετών. Γεύση & Υφή Γλυκό-αλατισμένη γεύση που ξυπνάει τις αισθήσεις — ούτε πολύ γλυκό ούτε πολύ αλμυρό. Η υφή είναι εξαιρετικά τραγανή χάρη στη λεπτή κρούστα, ενώ το εσωτερικό φιστίκι παραμένει γευστικό και ικανοποιητικό. Προτεινόμενες Χρήσεις Ως καθημερινό σνακ απευθείας από τη συσκευασία Συνοδευτικό σε μπύρα, κρασί ή aperitivo Προσθήκη σε trail mix με αποξηραμένα φρούτα και άλλους ξηρούς καρπούς Γαρνίρισμα σε σαλάτες ή ασιατικά πιάτα για επιπλέον crunch Ιδανικά για πάρτι, κινηματογράφο και οικογενειακές συγκεντρώσεις Αποθήκευση Διατηρείτε σε ξηρό και δροσερό μέρος, μακριά από άμεσο ηλιακό φως. Μετά το άνοιγμα κλείστε καλά τη συσκευασία ή μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο. Προσθέστε τα Κρόκερ Φυστικόψιχα Salty & Sweet στο καλάθι σας και εμπλουτίστε το pantry σας με ένα από τα πιο εθιστικά σνακ. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 30€!

    €2,80 - €28,00€7,00/kg

  • Προσφορά -22% Αποξηραμένο κυδώνι με χυμό μήλου – φυσικό σνακ χωρίς ζάχαρη

    Κυδώνι Αποξηραμένο με Χυμό Μήλου – Χωρίς Ζάχαρη

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Το κυδώνι στη φρέσκια του μορφή δεν τρώγεται ωμό — αποξηραμένο με χυμό μήλου, όμως, αποκαλύπτει έναν εντελώς διαφορετικό εαυτό: μαλακό, αρωματικό, με βαθύ, ζεστό άρωμα που θυμίζει κυδωνόπαστο και σπιτική μαρμελάδα. Χωρίς καμία προσθήκη ζάχαρης — μόνο φρούτο και χυμός μήλου. Γεύση & Υφή Η υφή είναι απαλή και εύκαμπτη, σχεδόν λιωτή στο στόμα. Η γεύση ξεκινά με τη φυσική γλύκα του χυμού μήλου, ακολουθεί το βαθύ, ανθώδες άρωμα του κυδωνιού — με ελαφρά ξινή, σχεδόν μελισσένια νότα στην επίγευση. Είναι διαφορετικό από οτιδήποτε άλλο στη σειρά αποξηραμένων φρούτων. Ιδέες Χρήσης Σκέτο ως σνακ — 2–3 κομμάτια για ικανοποιητική γλυκιά νότα Σε γιαούρτι με μέλι θυμαρίσιο και καρύδια Ζεσταμένο ελαφρά με κανέλα ως γρήγορο σπιτικό επιδόρπιο Σε τάρτα φρούτων χωρίς ψήσιμο με βάση από ξηρούς καρπούς Σε σαλάτα με ανθότυρο, ρόκα και μέλι Συνταγή — Ταρτάκια Κυδωνιού χωρίς Ψήσιμο: Αλέστε 1 φλ. καρύδια με 8 χουρμάδες χωρίς κουκούτσι και μια πρέζα αλάτι μέχρι να γίνουν μαλακή μάζα. Πατήστε σε μικρά καλούπια (ή muffin tin με φόδρα). Σε κάθε ταρτάκι, βάλτε 1 κ.σ. στραγγιστό γιαούρτι και 1–2 κομμάτια αποξηραμένο κυδώνι. Ψύξτε 1 ώρα και σερβίρετε. Αποθήκευση Διατηρείτε σε αεροστεγές δοχείο σε δροσερό, ξηρό μέρος, μακριά από υγρασία. Αλλεργιογόνα: Μπορεί να περιέχει ίχνη ξηρών καρπών. Ελέγξτε τη συσκευασία. Ανακαλύψτε ένα αποξηραμένο φρούτο που αξίζει τον χώρο στο ντουλάπι σας — διαθέσιμο σε 125g, 250g, 500g και 1000g.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,50 - €18,00€20,00/kg

  • Κυδωνόπαστο, 500g - Epilekton

    Κυδωνόπαστο, 500g

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Γευτείτε το αυθεντικό κυδωνόπαστο από την "Οι Γουμένισσες". Αυτό το παραδοσιακό γλυκό παρασκευάζεται από φρέσκα κυδώνια, ζάχαρη και αρωματικά μπαχαρικά, προσφέροντας μια πλούσια και αρωματική γεύση. Ιδανικό για να συνοδεύσετε τυριά, ως επιδόρπιο ή ως γλυκιά προσθήκη σε διάφορες συνταγές. Συστατικά Κυδώνια Ζάχαρη Μπαχαρικά Τρόποι Χρήσης Απολαύστε το κυδωνόπαστο ως συνοδευτικό σε πλατό τυριών, ως επιδόρπιο ή ως συστατικό σε γλυκές συνταγές. Μπορεί επίσης να σερβιριστεί με ψωμί ή κριτσίνια.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €8,30

  • Κύμινο Τριμμένο - Epilekton

    Κύμινο Τριμμένο

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Το τριμμένο κύμινο είναι ένα αρωματικό μπαχαρικό με έντονη γεύση και αρωματικότητα. Με το χαρακτηριστικό του άρωμα και γήινη γεύση το τριμμένο κύμινο προσδίδει μια πλούσια και αυθεντική νότα σε πολλά πιάτα. Ανακαλύψτε την ποικιλία των γεύσεων που προσφέρει το τριμμένο κύμινο και προσθέστε μια ανεπανάληπτη αρωματική διάσταση στις μαγειρικές σας δημιουργίες.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €1,50 - €14,00€15,00/kg

  • Κυνόροδο Φυσικό - Ρόφημα Άγριας Τριανταφυλλιάς Καστοριά - Epilekton

    Κυνόροδο Φυσικό - Ρόφημα Άγριας Τριανταφυλλιάς Καστοριά

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Το Κυνόροδο, γνωστό και ως καρπός της άγριας τριανταφυλλιάς, είναι ένα φυσικό προϊόν με σκληρή υφή, λεία επιφάνεια, ωοειδές σχήμα και σκούρο μπορντώ-κόκκινο χρώμα. Αυτό το κουκούτσι προσφέρει ένα ρόφημα με ευχάριστο γλυκό άρωμα και γεύση, ιδανικό για απολαυστικές στιγμές. Υλικά: Κυνόροδο (καρπός άγριας τριανταφυλλιάς) Πώς να το Ετοιμάσετε: Βράστε τα κουκούτσια σε χαμηλή φωτιά για 5 λεπτά για να αναδυθεί το άρωμά τους. Σουρώστε και σερβίρετε σε κούπα για να απολαύσετε τη γεύση τους. Χρήσιμες Συμβουλές: Χρησιμοποιείτε πάντα φρέσκο νερό, όχι νερό που έχει παραμείνει στον βραστήρα. Αφαιρέστε το σακουλάκι τσαγιού πριν πιείτε, για να διατηρήσετε τη γεύση αναλλοίωτη. Προσθέστε προαιρετικά το γλυκαντικό της επιλογής σας (π.χ. μέλι). Αποθηκεύστε το στο ψυγείο για να το απολαύσετε κρύο, αν προτιμάτε. Σημείωση: Δεν είμαστε ιατροί, αλλά έμποροι. Οι πληροφορίες έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αντικαθιστούν την ιατρική συμβουλή. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας για θέματα υγείας. Παραγγείλετε τώρα από το Epilekton στην Καστοριά και απολαύστε τη φυσική γεύση της άγριας τριανταφυλλιάς!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,00 - €30,00€30,00/kg

  • Λάδι Καρύδας, 500g - Epilekton

    Λάδι Καρύδας, 500g

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Ανακαλύψτε το βιολογικό λάδι καρύδας της "Biofresco". Το παρθένο λάδι καρύδας είναι ιδανικό για μαγειρική και καλλυντική χρήση, χάρη στην πλούσια και θρεπτική του σύνθεση. Είναι ψυχρής έκθλιψης, χωρίς επεξεργασία, διατηρώντας όλα τα φυσικά του οφέλη. Προσφέρει υγιεινά λιπαρά, είναι χωρίς γλουτένη και κατάλληλο για vegan. Συστατικά 100% Βιολογικό Παρθένο Λάδι Καρύδας Τρόποι Χρήσης Χρησιμοποιήστε το λάδι καρύδας στη μαγειρική, για τηγάνισμα ή ψήσιμο. Ιδανικό για καλλυντική χρήση στο δέρμα και τα μαλλιά. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συνταγές ωμοφαγίας για την πλήρη αξιοποίηση των θρεπτικών συστατικών του.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €8,70

  • Προσφορά -23% Λάδι λευκής τρούφας Plantin premium 100ml γυάλινο μπουκάλι

    Λάδι Λευκής Τρούφας Plantin 100ml – Πολυτελές Άρωμα & Γεύση

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λάδι Λευκής Τρούφας Plantin 100ml – Πολυτελές Άρωμα & Γεύση Βυθιστείτε στην απόλυτη γαστρονομική πολυτέλεια με το λάδι λευκής τρούφας Plantin 100ml! Μια μόνο σταγόνα απελευθερώνει ένα εκθαμβωτικό, διακριτικό & βαθύ άρωμα που γεμίζει τον χώρο και μεταμορφώνει κάθε πιάτο σε αληθινό αριστούργημα. Ιδανικό για να ολοκληρώσετε ριζότο, ζεστά ζυμαρικά, πουρέ πατάτας, ομελέτες, carpaccio, φρέσκιες σαλάτες ή απλά να ραντίσετε πάνω σε τυριά και κρέατα. Η απαλή, μεταξένια υφή και η εκλεπτυσμένη γεύση του προσθέτουν μια αίσθηση απόλυτης εκλέπτυνσης σε κάθε μπουκιά. Γιατί θα το ερωτευτείτε: Διακριτικό, έντονο & ακαταμάχητο άρωμα λευκής τρούφας Μεταξένια υφή που αγκαλιάζει απαλά κάθε πιάτο Πρακτική συσκευασία 100ml για καθημερινή πολυτέλεια Premium επιλογή για γκουρμέ στιγμές ή ξεχωριστά δώρα Προσθέστε το στο καλάθι σας τώρα και ζήστε την απόλυτη απόλαυση! Παραγγείλετε σήμερα το λάδι λευκής τρούφας Plantin από το Επίλεκτον και αναβαθμίστε τα πιάτα σας!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €12,90 €9,90

  • Προσφορά -21% Λάδι μαύρης τρούφας Plantin premium 100ml γυάλινο μπουκάλι

    Λάδι Μαύρης Τρούφας Plantin 100ml – Έντονο Άρωμα & Γεύση

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λάδι Μαύρης Τρούφας Plantin 100ml – Έντονο Άρωμα & Γεύση Αφεθείτε στην πολυτελή, γήινη & ακαταμάχητη εμπειρία του λαδιού μαύρης τρούφας Plantin 100ml! Μια σταγόνα αρκεί για να γεμίσει τον χώρο με το βαθύ, μουσκέ & ξεχωριστό άρωμα τρούφας που ξυπνά τις αισθήσεις και μεταμορφώνει κάθε πιάτο σε γαστρονομικό αριστούργημα. Ιδανικό για να ραντίσετε ζεστές πουρέδες, al dente ζυμαρικά, κρεμώδη ριζότο, φρέσκες σαλάτες, ομελέτες, carpaccio ή ακόμα και ώριμα τυριά. Η μεταξένια υφή & η έντονη αρωματική παρουσία του προσθέτουν βάθος & εκλέπτυνση σε κάθε γεύση. Γιατί θα το λατρέψετε: Έντονο, γήινο & μουσκέ άρωμα μαύρης τρούφας Μεταξένια υφή που αγκαλιάζει κάθε πιάτο Πρακτική συσκευασία 100ml για εύκολη καθημερινή χρήση Premium επιλογή για γκουρμέ στιγμές ή ξεχωριστά δώρα Προσθέστε το τώρα στο καλάθι σας και απολαύστε την αληθινή πολυτέλεια στην κουζίνα σας! Παραγγείλετε σήμερα λάδι μαύρης τρούφας Plantin από το Επίλεκτον και αναβαθμίστε τα πιάτα σας!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €12,50 €9,90

  • Λεβάντα - Epilekton

    Λεβάντα

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Η Λεβάντα Αποξηραμένη είναι ένα αρωματικό βότανο που φέρνει το μεθυστικό άρωμα και την καταπραϋντική δύναμη της λεβάντας στην κουζίνα και τη ζωή σας. Με το έντονο μοβ χρώμα και τη λουλουδάτη γεύση της, η λεβάντα προσφέρει μια ξεχωριστή πινελιά που αναδεικνύει κάθε συνταγή ή στιγμή χαλάρωσης. Πλούσια σε αντιοξειδωτικά και φυτικές ενώσεις, η λεβάντα είναι γνωστή για τις ηρεμιστικές ιδιότητες της, βοηθώντας στη χαλάρωση, την καταπολέμηση του στρες και την υποστήριξη του ύπνου. Επιπλέον, προσφέρει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες και μπορεί να βοηθήσει στην καλή πέψη, καθιστώντας την ιδανική για έναν υγιεινό τρόπο ζωής. Απολαύστε τη με διάφορους τρόπους: Σαν ρόφημα: Φτιάξτε αρωματικό τσάι για να χαλαρώσετε πριν τον ύπνο Σε συνταγές: Προσθέστε τη σε γλυκά, μπισκότα ή σαλάτες για λουλουδάτη γεύση Σε αρωματοθεραπεία: Χρησιμοποιήστε τη σε σακουλάκια αρωμάτων για να αρωματίσετε τον χώρο σας Εντάξτε τη Λεβάντα Αποξηραμένη στη καθημερινότητά σας και απολαύστε τη φυσική της γοητεία, που συνδυάζει αρώματα, γεύση και ευεξία!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,75 - €15,00€15,00/kg

  • Λεμόνι Αποξηραμένο σε Ροδέλες

    Λεμόνι Αποξηραμένο σε Ροδέλες

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λεμόνι Αποξηραμένο σε Ροδέλες Ανοίγετε το σακουλάκι και ο χώρος μυρίζει αμέσως λεμόνι — σαν να μόλις ξύσατε φρέσκια φλούδα πάνω από ζεστό νερό. Οι ροδέλες είναι συμπυκνωμένες: η ξινίλα μένει ζωντανή, η φλούδα δίνει βάθος, και μια μικρή πικράδα κρατάει τη γεύση από το να γίνει επίπεδη. Στο Επίλεκτον το βάλαμε στο ράφι γιατί είναι το είδος λεμονιού που αλλάζει ένα ρόφημα ή ένα γλυκό χωρίς να το πνίγει. Πληροφορίες Προϊόντος Αποξηραμένες ροδέλες λεμονιού, με φλούδα και σάρκα. Ιδανικές για ροφήματα, ζαχαροπλαστική και διακόσμηση. Αλλεργιογόνα: Μπορεί να περιέχει ίχνη ξηρών καρπών, σουσαμιού ή θειωδών. Γεύση & Υφή Η πρώτη εντύπωση είναι το άρωμα της φλούδας — καθαρό, εσπεριδοειδές, χωρίς να μυρίζει «ξερό». Στο στόμα η ροδέλα είναι ελαφρά δερματώδης στα άκρα και πιο μαλακή στο κέντρο. Η γεύση ξεκινά ξινή, μετά έρχεται το πικρό της φλούδας και κλείνει με μια ήπια, σχεδόν μελισσένια νότα από τη σάρκα που έχει συμπυκνωθεί στο στέγνωμα. Δεν είναι καραμέλα. Είναι λεμόνι που κράτησε χαρακτήρα. Προτεινόμενες Χρήσεις Ζεστό ρόφημα: ρίξτε 1–2 ροδέλες σε ζεστό νερό με ένα κουταλάκι μέλι. Αφήστε 3–4 λεπτά και πιείτε το όπως είναι, χωρίς να το σουρώσετε αν σας αρέσει το βάθος της φλούδας. Παγωμένο τσάι και κανάτα νερού: δύο ροδέλες σε κρύο νερό με δυόσμο ή βασιλικό — για το τραπέζι του μεσημεριού. Κοκτέιλ και απεριτίφ: μία ροδέλα στο ποτήρι αντί για φρέσκια φέτα· δεν λιώνει και αφήνει άρωμα ως το τέλος. Γλυκά: ψιλοκόψτε τη φλούδα πάνω σε γιαούρτι με μέλι, σε κέικ πορτοκαλιού ή σε μπισκότα βουτύρου. Αλμυρό: μία ροδέλα στο ταψί με κοτόπουλο λεμονάτο ή σε μαρινάδα για ψάρι, μαζί με ελαιόλαδο και ρίγανη. Διακόσμηση: σε πιατέλα τυριών ή σε γιορτινό κέικ — το χρώμα της φλούδας μένει ζωντανό. Αποθήκευση Κλείστε αεροστεγώς, μακριά από υγρασία και άμεσο φως. Σε δροσερό ντουλάπι διατηρεί άρωμα για μεγάλο διάστημα· αν μαλακώσει από υγρασία, αφήστε τη λίγο στον αέρα πριν τη χρησιμοποιήσετε σε ρόφημα. Μία γρήγορη ερώτηση Παίρνει ζάχαρη το αποξηραμένο λεμόνι σε ροδέλες; Οι ροδέλες αυτές είναι αποξηραμένο φρούτο, όχι ζαχαρωμένο γλυκό. Η γεύση τους είναι ξινή και αρωματική — γι’ αυτό δουλεύουν τόσο καλά σε τσάι και αλμυρές συνταγές. Κρατήστε ένα σακουλάκι στο ντουλάπι και το λεμόνι είναι πάντα έτοιμο: για το απογευματινό τσάι, για το ποτήρι του καλεσμένου, για το ταψί της Κυριακής. Διαθέσιμο σε 100g, 500g και 1kg, με δωρεάν αποστολή σε παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,80 - €24,00€28,00/kg

  • Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι

    Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι – Μείγμα με Φιστίκι Ανοίγετε το σακουλάκι και το πρώτο που βλέπετε είναι το αμύγδαλο — λευκό, καθαρό, χωρίς φλούδα. Μετά το σκούρο κράνμπερι, το πράσινο φιστίκι, ο ηλιόσπορος. Είναι μείγμα που δείχνει φωτεινό στο μπολ. Και στο στόμα αρχίζει ήπια, σχεδόν γλυκά, πριν έρθει η ξινίλα του κράνμπερι. Το βάλαμε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Το αμύγδαλο με κράνμπερι το ζητάνε συνέχεια. Εδώ δεν είναι δύο υλικά πεταμένα μαζί. Το λευκό αμύγδαλο κρατά τον πρώτο λόγο — πιο μαλακό από το αμύγδαλο με τη φλούδα, χωρίς την πικρίλα της πέτσας — και τα υπόλοιπα δουλεύουν γύρω του. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: λευκά αμύγδαλα (αποφλοιωμένα), κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου, φιστίκια αποφλοιωμένα και ηλιόσπορος. Το αμύγδαλο και το κράνμπερι είναι το ζευγάρι. Το φιστίκι και ο ηλιόσπορος μπαίνουν για τραγανότητα και χρώμα, όχι για να κλέψουν τη γεύση. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Αλλεργιογόνα: Περιέχει αμύγδαλα και φιστίκια (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το λευκό αμύγδαλο είναι τραγανό απ’ έξω και μαλακό από μέσα, με γεύση καθαρή — σχεδόν γλυκιά, χωρίς το πικρό τελείωμα της φλούδας. Γι’ αυτό το μείγμα κάθεται εύκολα το πρωί· δεν έχει τον «βαρύ» χαρακτήρα του ψημένου καρπού. Το κράνμπερι μπαίνει αμέσως μετά και κόβει. Ξινό, φρουτώδες, λίγο μαστιχωτό δίπλα στο στεγνό αμύγδαλο. Το φιστίκι σπάει μικρότερο, με την πράσινη γεύση που ξυπνά το στόμα. Ο ηλιόσπορος είναι το πιο λεπτό τραγανό — ένα μικρό κριτς ανάμεσα στις μεγάλες μπουκιές. Δεν είναι μείγμα που μοιάζει σε κάθε χούφτα. Άλλη φορά πιάνετε δύο αμύγδαλα, άλλη ένα κράνμπερι με φιστίκι. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, στο συρτάρι του γραφείου ή δίπλα στον καφέ — η πιο καθαρή χούφτα της σειράς. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Το λευκό αμύγδαλο και το κράνμπερι φτάνουν· το μέλι το χρειάζεστε μόνο αν το θέλετε πιο γλυκό. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 3–4 κουταλιές γιαούρτι και μια χούφτα Λευκά Αμύγδαλα με Κράνμπερι. Αν έχετε φρέσκο μήλο, προσθέστε δύο λεπτές φέτες — δένει με τον χυμό μήλου του κράνμπερι. Σε σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και λάδι. Πασπαλίστε στο τέλος, μην το ανακατέψετε πολύ — ο ηλιόσπορος χάνεται. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα. Σε σπιτικές μπάρες ή granola: δέστε μια ποσότητα με ταχίνι και λίγο μέλι, πλάστε και αφήστε στο ψυγείο. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία και ζέστη. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Τι είναι τα λευκά αμύγδαλα; Αμύγδαλα χωρίς τη φλούδα. Η γεύση είναι πιο ήπια και πιο καθαρή από το αμύγδαλο με την πέτσα — γι’ αυτό το μείγμα κάθεται τόσο εύκολα στο γιαούρτι. Αν θέλετε τη χούφτα αμύγδαλο–κράνμπερι χωρίς βαριά επίγευση και χωρίς δεύτερη σκέψη το πρωί, αυτό είναι το μείγμα. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν αδειάζει το βάζο μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €5,25 - €52,50€26,25/kg

  • Λιαστές Τομάτες Τσόπρα με Ρίγανη & Βασιλικό 190γρ - Epilekton

    Λιαστές Τομάτες Τσόπρα με Ρίγανη & Βασιλικό 190γρ

    Παράδοση εντός 2 εβδομάδων

    Οι Λιαστές Τομάτες Τσόπρα με Ρίγανη και Βασιλικό είναι ένα γευστικό και αρωματικό προϊόν που συνδυάζει την πλούσια γεύση των λιαστών τοματών με τα αρώματα της ρίγανης και του βασιλικού. Καλλιεργημένες και αποξηραμένες στον ελληνικό ήλιο, αυτές οι τομάτες είναι ιδανικές για σαλάτες, μαγειρευτά πιάτα και ορεκτικά, προσφέροντας μια μοναδική γευστική εμπειρία. Συστατικά: Λιαστές τομάτες Ελαιόλαδο Ρίγανη Βασιλικός Αλάτι Προτεινόμενη Χρήση: Απολαύστε τις Λιαστές Τομάτες Τσόπρα ως συστατικό σε σαλάτες, σάντουιτς ή μαγειρευτά πιάτα. Ιδανικές για πίτσες, ζυμαρικά, και ως συνοδευτικό σε πλατό τυριών.

    Παράδοση εντός 2 εβδομάδων

    €3,60

  • Λιγκουίνι χωρίς γλουτένη 500γρ – λεπτά ιταλικά ζυμαρικά για θαλασσινές σάλτσες

    Λιγκουίνι Χωρίς Γλουτένη 400γρ – Ιδανικά για Θαλασσινά & Σάλτσες

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λιγκουίνι Χωρίς Γλουτένη – Ιδανικά για Θαλασσινά & Σάλτσες Απολαύστε την ιταλική φινέτσα με τα Λιγκουίνι Χωρίς Γλουτένη, λεπτά και μακριά ζυμαρικά από premium ρύζι και καλαμπόκι που μαγειρεύονται σε μόλις 11 λεπτά. Με μήκος 250mm, πλάτος 2,95mm και διάμετρο 1,4mm, αγκαλιάζουν απαλά κάθε σάλτσα, προσφέροντας βελούδινη υφή και αυθεντική γεύση χωρίς γλουτένη. Ιδανικά για ρομαντικά δείπνα με θαλασσινά, γιορτινά πιάτα Χριστουγέννων 2025 ή καθημερινά μεσογειακά γεύματα – φανταστείτε τα με γαρίδες, σκόρδο και λεμόνι, για άρωμα που μεταφέρει στις ακτές της Αμάλφι. Στο Epilekton.gr, επιλέγουμε μόνο κορυφαία gluten-free προϊόντα για να ζήσετε την Ιταλία στο ελληνικό σας σπίτι. Γιατί να Επιλέξετε τα Λιγκουίνι Χωρίς Γλουτένη; Η λεπτή, επίπεδη μορφή τους επιτρέπει γρήγορο μαγείρεμα και τέλεια ενσωμάτωση σάλτσας, ενώ τα φυσικά υλικά εξασφαλίζουν υφή al dente χωρίς να διαλύονται. Χωρίς γλουτένη, ιδανικά για κοιλιοκάκη, υγιεινή διατροφή ή όσους αγαπούν ελαφριά πιάτα – τέλεια για παιδιά, ενήλικες και εορταστικά τραπέζια. Χρησιμοποιήστε τα σε θαλασσινά, λαχανικά ή ως δώρο σε φίλους λάτρεις της pasta. Συνδυάστε με τα αποξηραμένα μανιτάρια porcini μας για umami βάθος, με τα μπαχαρικά θυμαριού για αρωματική ένταση, ή με τα αμύγδαλα φιλέ για τραγανή γαρνιτούρα σε ελαφριές σάλτσες. Οφέλη: Λεπτή υφή που απορροφά σάλτσες, εξασφαλίζοντας ισορροπημένη γεύση. Φυσικά συστατικά χωρίς πρόσθετα, υποστηρίζοντας ελαφριά πέψη και ενέργεια. Έτοιμα σε 11 λεπτά – ιδανικά για γρήγορα, εκλεπτυσμένα γεύματα. Διατροφικά Στοιχεία (ανά μερίδα 100g, περίπου): Θερμίδες: 352 kcal Πρωτεΐνη: 6g Υδατάνθρακες: 78g Φυτικές Ίνες: 2g Λίπη: 1.5g Προτεινόμενες Χρήσεις και Συνταγές Λιγκουίνι με Γαρίδες & Λεμόνι: Βράστε 11 λεπτά, σοτάρετε γαρίδες με σκόρδο, λεμόνι και ελαιόλαδο – έτοιμο σε 15 λεπτά για 2 άτομα. Με Πέστο και Ντοματίνια: Ανακατέψτε με πέστο, ντοματίνια και παρμεζάνα – ελαφρύ και γιορτινό. Θαλασσινά Aglio e Olio: Με μύδια, σκόρδο και πιπεριές – μεσογειακό comfort food για χειμωνιάτικες βραδιές. Συμβουλές Αποθήκευσης Φυλάξτε σε δροσερό, ξηρό και σκοτεινό μέρος. Μετά το άνοιγμα, μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο και καταναλώστε εντός 30 ημερών. Βρασμένα λιγκουίνι διατηρούνται στο ψυγείο έως 2 ημέρες ή στην κατάψυξη έως 3 μήνες. Παραγγείλτε σήμερα τα Λιγκουίνι Χωρίς Γλουτένη και αναβαθμίστε το μενού σας! Δωρεάν μεταφορικά άνω των €30.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,48

  • Λιναρόσπορος Άκοπος premium ποιότητας – Ολόκληρος & Αρωματικός

    Λιναρόσπορος Άκοπος

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λιναρόσπορος Άκοπος Ο λιναρόσπορος άκοπος της Epilekton είναι μικροί, στιβαροί σπόροι με υπέροχη καρυδένια νότα και ελαφρύ, γήινο άρωμα – ιδανικοί για όσους αγαπούν να προσθέτουν βάθος και τραγανή υφή στα αγαπημένα τους πιάτα. Με προσεκτική επιλογή για σταθερή ποιότητα, αυτοί οι σπόροι φέρνουν μια διακριτική, πλούσια γεύση που αναβαθμίζει κάθε γεύμα χωρίς να κλέβει την παράσταση. Γιατί θα τους λατρέψετε Υπέροχη υφή & γεύση: Τραγανή εξωτερικά, με απαλή καρυδένια γεύση που ταιριάζει τέλεια σε γλυκά και αλμυρά. Ευελιξία στην κουζίνα: Πασπαλίστε σε smoothies, γιαούρτι, σαλάτες, ψωμί, muffins ή χρησιμοποιήστε ως "αυγό" σε vegan συνταγές (1 κ.σ. + 3 κ.σ. νερό). Εύκολη χρήση: Ολόκληροι σπόροι που δίνουν ενδιαφέρουσα τραγανότητα και άρωμα όταν μαγειρεύονται ή ψήνονται. Premium ποιότητα: Προσεκτικά επιλεγμένοι για καθαρότητα, φρεσκάδα και έντονο χαρακτήρα – η διαφορά νιώθεται από την πρώτη χούφτα. Είτε εμπλουτίζετε το πρωινό σας smoothie, είτε φτιάχνετε σπιτικό ψωμί με extra crunch, είτε προσθέτετε μια νότα σε σαλάτες, ο λιναρόσπορος άκοπος γίνεται ο μικρός ήρωας που χαρίζει απόλαυση και ποικιλία. Δοκιμάστε τον και αφήστε τη γεύση να σας κερδίσει! Προσθέστε τον στο καλάθι σας τώρα και απολαύστε δημιουργικές, νόστιμες στιγμές – γρήγορη & ασφαλής παράδοση σε όλη την Ελλάδα!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,50 - €5,00€5,00/kg

  • Λιναρόσπορος Τριμμένος premium ποιότητας – Epilekton

    Λιναρόσπορος Τριμμένος

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λιναρόσπορος Τριμμένος Ο τριμμένος λιναρόσπορος της Epilekton είναι η ιδανική επιλογή για όσους αναζητούν μια εύκολη, νόστιμη και premium προσθήκη στη καθημερινή διατροφή τους. Με απαλή υφή και φυσική, ελαφρώς ξηροκαρπώδη γεύση, ενσωματώνεται άψογα σε κάθε γεύμα και χαρίζει extra βάθος υφής και αρώματος. Γιατί να τον λατρέψετε; Εξαιρετική υφή: Ψιλοτριμμένος για μέγιστη ευκολία – χωρίς κόπο, αμέσως έτοιμος προς χρήση! Πλούσια γεύση: Ήπια αλλά χαρακτηριστική, δίνει μια ευχάριστη νότα σε γλυκά και αλμυρά. Πολυμορφικός: Ιδανικός σε smoothies, γιαούρτι, δημητριακά, σαλάτες, ψωμί, μπάρες ή ακόμα και σπιτικά μπισκότα. Premium ποιότητα: Προσεκτικά επιλεγμένος και τριμμένος για να διατηρεί όλη την απαλή γεύση και το άρωμά του. Είτε θέλετε να εμπλουτίσετε το πρωινό σας, είτε να δημιουργήσετε πιο ενδιαφέρουσες συνταγές, ο τριμμένος λιναρόσπορος γίνεται ο αγαπημένος σας σύμμαχος στην κουζίνα. Δοκιμάστε τον σήμερα και νιώστε τη διαφορά στην καθημερινή σας απόλαυση! Προσθέστε τον στο καλάθι σας τώρα και απολαύστε γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €1,50 - €5,00€6,00/kg

  • Λουϊζα Φυλλο - Epilekton

    Λουΐζα Φύλλα

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Η λουίζα, γνωστή και ως lemon verbena, είναι ένα αρωματικό βότανο με αναζωογονητικό άρωμα λεμονιού. Προερχόμενη από τη Νότια Αμερική και καλλιεργημένη ευρέως στην Ελλάδα, η λουίζα χρησιμοποιείται για την παρασκευή χαλαρωτικών αφεψημάτων που βοηθούν στην πέψη και προάγουν την ηρεμία. Τα αποξηραμένα φύλλα της λουίζας είναι ιδανικά για ροφήματα που ανακουφίζουν από το φούσκωμα και την αϋπνία. Απολαύστε τη λουίζα ως ζεστό ή κρύο τσάι ή προσθέστε τη σε διάφορα πιάτα για μια διακριτική λεμονάτη γεύση. Χρήσεις: Παρασκευή χαλαρωτικού αφεψήματος Προσθήκη σε επιδόρπια και ποτά για λεμονάτη γεύση Χρήση σε μαρινάδες και σάλτσες σαλάτας Ενσωμάτωση σε ποτ-πουρί για το άρωμά της

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,50 - €24,00€25,00/kg

  • Λουκούμια Αμυγδάλου 430γρ - Epilekton

    Λουκούμι Αμυγδάλου 430γρ – Παραδοσιακή Γεύση

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Λουκούμι Αμυγδάλου 430γρ – Παραδοσιακή ΓεύσηΑνακαλύψτε το παραδοσιακό λουκούμι αμυγδάλου από τη Μούσιου, ιδανικό για το 2025. Με ψιλοκομμένα αμύγδαλα, ζάχαρη, άμυλο και φυσικό άρωμα βανίλιας, προσφέρει βελούδινη υφή και τραγανή αίσθηση. Τέλειο για κεράσματα ή δώρα.Γιατί να Επιλέξετε το Λουκούμι Αμυγδάλου Παραδοσιακή Ποιότητα: Χειροποίητο από το 1895. Αγνά Υλικά: Φυσικό άρωμα βανίλιας και αμύγδαλα. Πολυχρηστικότητα: Ιδανικό για καφέ ή δώρα. Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 100γρ) Ενέργεια: 1480kJ / 350kcal Λιπαρά: 4g (κορεσμένα: 0.3g) Υδατάνθρακες: 75g (σάκχαρα: 60g) Πρωτεΐνες: 2g Φυτικές Ίνες: 1g Αλάτι: <0.01g Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Κλασικό Κέρασμα: Σερβίρετε με ελληνικό καφέ. Επιδόρπιο: Συνδυάστε με φρούτα. Δώρο: Συνδυάστε με Καραμέλες Κανέλα ή Ζαχαροστράγαλα Βανίλια από το epilekton.gr. Συμβουλές ΑποθήκευσηςΦυλάξτε σε δροσερό, ξηρό μέρος, σε αεροστεγές δοχείο.Απολαύστε τη γλυκιά παράδοση! Παραγγείλετε τώρα με δωρεάν αποστολή άνω των 30€ και μοιραστείτε με #EpilektonSnacks!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €6,90

  • Λουκούμια Ινδοκάρυδο Κυργίων - Epilekton

    Λουκούμια Ινδοκάρυδο Κυργίων

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Γευτείτε τα λουκούμια ινδοκάρυδο από τον Χαλβά Κυργιών. Αυτά τα παραδοσιακά γλυκά συνδυάζουν τη γλυκιά γεύση του ινδοκάρυδου με την πλούσια υφή των λουκουμιών, προσφέροντας μια μοναδική γευστική εμπειρία. Ιδανικά για να συνοδεύσουν τον καφέ ή το τσάι σας. Συστατικά Ζάχαρη Νερό Άμυλο Ινδοκάρυδο Άρωμα βανίλιας Τρόποι Χρήσης Απολαύστε τα λουκούμια ινδοκάρυδο ως γλυκό συνοδευτικό με τον καφέ ή το τσάι σας, ή προσφέρετέ τα ως γλυκό κέρασμα σε καλεσμένους.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,00 - €7,00€8,00/kg

  • Λουκούμια Μίξ Κυργίων - Epilekton

    Λουκούμια Μίξ Κυργίων

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Ανακαλύψτε το μίξ λουκουμιών από τον Χαλβά Κυργιών. Αυτή η συλλογή περιλαμβάνει διάφορες γεύσεις παραδοσιακών λουκουμιών, ιδανική για να δοκιμάσετε και να μοιραστείτε με τους αγαπημένους σας. Φτιαγμένα με αγνά υλικά και την παραδοσιακή συνταγή, προσφέρουν μια αυθεντική γευστική εμπειρία. Συστατικά Ζάχαρη Νερό Άμυλο Διάφορα αρώματα και γεύσεις Ζάχαρη άχνη Τρόποι Χρήσης Απολαύστε το μίξ λουκουμιών ως γλυκό συνοδευτικό με τον καφέ ή το τσάι σας, ή προσφέρετέ το ως γλυκό κέρασμα σε καλεσμένους.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,00 - €7,00€8,00/kg

  • Λουκούμια Περγαμόντο Κυργίων - Epilekton

    Λουκούμια Περγαμόντο Κυργίων

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Γευτείτε τα λουκούμια περγαμόντο από τον Χαλβά Κυργιών. Αυτά τα παραδοσιακά γλυκά προσφέρουν μια μοναδική και αρωματική γεύση περγαμόντου, ιδανική για να συνοδεύσετε τον καφέ ή το τσάι σας. Φτιαγμένα με αγνά υλικά και την παραδοσιακή συνταγή, προσφέρουν μια αυθεντική γευστική εμπειρία. Συστατικά Ζάχαρη Νερό Άμυλο Άρωμα περγαμόντου Τρόποι Χρήσης Απολαύστε τα λουκούμια περγαμόντο ως γλυκό συνοδευτικό με τον καφέ ή το τσάι σας, ή προσφέρετέ τα ως γλυκό κέρασμα σε καλεσμένους.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,00 - €7,00€8,00/kg

  • Λουκούμια Τριαντάφυλλο Κυργίων - Epilekton

    Λουκούμια Τριαντάφυλλο Κυργίων

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Απολαύστε την Αυθεντική Γεύση των Λουκουμιών Τριαντάφυλλο Κυργίων Ανακαλύψτε την απαράμιλλη γοητεία των παραδοσιακών λουκουμιών τριαντάφυλλο από τον Χαλβά Κυργίων, ένα γλυκό που συνδυάζει την πλούσια κληρονομιά της ελληνικής ζαχαροπλαστικής με την αρωματική μαγεία του τριαντάφυλλου. Φτιαγμένα με αγνά υλικά και μεράκι, αυτά τα λουκούμια προσφέρουν μια μοναδική γευστική εμπειρία που ξυπνά τις αισθήσεις και σας ταξιδεύει στις παραδόσεις της Ελλάδας. Ιδανικά για να συνοδεύσετε τον καφέ ή το τσάι σας, να κεράσετε τους καλεσμένους σας ή να χαρίσετε ως δώρο σε αγαπημένα πρόσωπα. Πληροφορίες για το Προϊόν Τα λουκούμια τριαντάφυλλο Κυργίων παρασκευάζονται με την παραδοσιακή συνταγή του Χαλβά Κυργίων, μιας οικογενειακής επιχείρησης με βαθιά ρίζα στην ελληνική γαστρονομία. Η προσεκτική επιλογή πρώτων υλών, όπως το φυσικό ροδόνερο και το άρωμα τριαντάφυλλου, εξασφαλίζει μια απαλή υφή και μια εκλεπτυσμένη γεύση που λιώνει στο στόμα. Κάθε λουκούμι είναι χειροποίητο, ακολουθώντας αυστηρά πρότυπα ποιότητας, χωρίς τεχνητά συντηρητικά, προσφέροντας μια αυθεντική απόλαυση που σέβεται την παράδοση. Οφέλη Αυθεντική γεύση: Η χαρακτηριστική γεύση τριαντάφυλλου προσφέρει μια δροσερή και αρωματική απόλαυση. Παραδοσιακή συνταγή: Φτιαγμένα με φυσικά συστατικά, χωρίς τεχνητά πρόσθετα. Ιδανικό κέρασμα: Τέλεια επιλογή για καλεσμένους ή δώρο σε κάθε περίσταση. Ευελιξία χρήσης: Συνοδεύουν υπέροχα καφέ, τσάι ή ακόμα και επιδόρπια. Ελληνική ποιότητα: Παραγωγή από τον Χαλβά Κυργίων, με εγγύηση παράδοσης και ποιότητας. Διατροφικές Πληροφορίες (ανά 100g) Ενέργεια: 350 kcal Υδατάνθρακες: 85g (εκ των οποίων σάκχαρα 70g) Λιπαρά: 0g Πρωτεΐνες: 0g Αλάτι: 0g Σημείωση: Οι τιμές είναι κατά προσέγγιση και ενδέχεται να διαφέρουν ελαφρώς. Προτεινόμενες Χρήσεις ή Συνταγές Τα λουκούμια τριαντάφυλλο Κυργίων είναι ο τέλειος σύντροφος για κάθε στιγμή της ημέρας. Δοκιμάστε τα με τους εξής τρόπους: Με καφέ ή τσάι: Συνδυάστε τα με έναν ελληνικό καφέ ή ένα αρωματικό τσάι για μια παραδοσιακή απόλαυση. Κέρασμα σε επισκέψεις: Σερβίρετε σε μια όμορφη πιατέλα για να εντυπωσιάσετε τους καλεσμένους σας. Συνταγή – Λουκούμι με γιαούρτι: Κόψτε τα λουκούμια σε μικρά κομμάτια και προσθέστε τα σε ελληνικό γιαούρτι μαζί με λίγο μέλι και ψιλοκομμένους ξηρούς καρπούς για ένα ελαφρύ και γευστικό επιδόρπιο. Δώρο φιλοξενίας: Συσκευάστε τα σε ένα όμορφο κουτί και προσφέρετέ τα ως δώρο σε φίλους ή συγγενείς. Συμβουλές Αποθήκευσης Αποθηκεύστε τα λουκούμια σε δροσερό και ξηρό μέρος, μακριά από άμεσο ηλιακό φως. Διατηρήστε τα σε αεροστεγές δοχείο για να διατηρήσουν τη φρεσκάδα και την υφή τους. Καταναλώστε εντός 6 μηνών από την αγορά για τη μέγιστη απόλαυση. Απολαύστε την παράδοση και την ποιότητα με κάθε μπουκιά! Παραγγείλτε τώρα και επωφεληθείτε από τη δωρεάν αποστολή για αγορές άνω των 30€!

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €2,00 - €7,00€8,00/kg

  • Μαγιονέζα με Μαύρη Τρούφα, 180g - Epilekton

    Μαγιονέζα με Μαύρη Τρούφα, 180g

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Ανακαλύψτε την εκλεπτυσμένη μαγιονέζα με μαύρη τρούφα της "Dryas". Αυτή η γκουρμέ μαγιονέζα συνδυάζει την κρεμώδη υφή της κλασικής μαγιονέζας με το πλούσιο άρωμα και τη γεύση της μαύρης τρούφας. Ιδανική για σάντουιτς, μπέργκερ, σαλάτες και γκουρμέ πιάτα, προσθέτοντας έναν αέρα πολυτέλειας στα γεύματά σας. Συστατικά Αυγά Ελαιόλαδο Μαύρη τρούφα Ξύδι Μουστάρδα Αλάτι Μπαχαρικά Τρόποι Χρήσης Χρησιμοποιήστε τη μαγιονέζα με μαύρη τρούφα για να αναβαθμίσετε τα σάντουιτς, μπέργκερ, σαλάτες και γκουρμέ πιάτα. Προσθέστε την ως ντιπ για λαχανικά ή πατάτες για μια πολυτελή γευστική εμπειρία.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €6,80

  • Μαγιονέζα Χειροποίητη, 320g - Epilekton

    Μαγιονέζα Χειροποίητη, 320g

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,30

  • Μάγκο Αποξηραμένο με Ζάχαρη

    Μάγκο Αποξηραμένο με Ζάχαρη

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    Μάγκο Αποξηραμένο με Ζάχαρη Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει μάγκο — γλυκό, ώριμο, σχεδόν σαν κομπόστα. Η φέτα είναι μαλακή, λίγο διαφανής στο φως, με μια λεπτή κρούστα ζάχαρης στην άκρη. Δεν τρίζει. Λυγίζει. Και στο στόμα έρχεται πρώτα η γλύκα, μετά ο καρπός. Αυτό είναι το μάγκο που οι περισσότεροι περιμένουν από το αποξηραμένο σακουλάκι. Όχι το στεγνό και ξινό. Το ζαχαρωμένο, το μαλακό, αυτό που κάθεται δίπλα στον καφέ σαν μικρό γλυκό. Γι’ αυτό μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον: γιατί όταν ζητάτε μάγκο, συχνά ζητάτε ακριβώς αυτή τη μπουκιά. Πληροφορίες Προϊόντος Προέλευση: Ταιλάνδη. Φέτες αποξηραμένου, ζαχαρωμένου μάγκο. Συστατικά: αποξηραμένο μάγκο 71,79%, ζάχαρη 27%, ρυθμιστής οξύτητας: κιτρικό οξύ, συντηρητικό: μεταδιθειώδες νάτριο. Διατροφικά στοιχεία ανά 100g: 340 kcal, λιπαρά 0 g, υδατάνθρακες 85 g (εκ των οποίων σάκχαρα 68 g), φυτικές ίνες 2 g, πρωτεΐνες 0 g, αλάτι 0,34 g. Αλλεργιογόνα: Περιέχει σουλφίτες (μεταδιθειώδες νάτριο). Συσκευάζεται σε χώρο που επεξεργάζεται ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g και 1kg. Γεύση & Υφή Η φέτα είναι μαλακή και ελαστική, με τις ίνες του καρπού να φαίνονται ακόμα. Δεν είναι μαρμελάδα και δεν είναι τσιπ. Είναι η μέση: μαστιχωτή, ζουμερή για αποξηραμένο φρούτο, γλυκιά από την πρώτη στιγμή. Η ζάχαρη δεν κάθεται σαν ξεχωριστή σκόνη πάνω στο μάγκο. Έχει μπει μέσα του. Γι’ αυτό η γεύση είναι τροπική και στρογγυλή, χωρίς την ξινή κόψη του ανάλατου αποξηραμένου. Στο τέλος μένει μια μικρή οξύτητα από το κιτρικό — αρκετή για να μην είναι καραμέλα. Το χρώμα είναι κίτρινο προς το χρυσαφί. Όσο πιο διαφανής η φέτα, τόσο πιο μαλακή στη μπουκιά. Προτεινόμενες Χρήσεις Σκέτο, δύο-τρεις φέτες δίπλα στον καφέ ή στο γραφείο. Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι. Αν θέλετε αντίθεση, ρίξτε και λίγη καρύδα ή καβουρδισμένο φυστίκι. Σε σαλάτα με κοτόπουλο, ρόκα και lime — κόψτε τη φέτα σε λωρίδες την τελευταία στιγμή. Σε κέικ, muffins ή ρυζόγαλο: ψιλοκόψτε και ανακατέψτε στο τέλος, όσο το γλυκό είναι χλιαρό. Σε smoothie με μπανάνα και γάλα καρύδας — δύο φέτες φτάνουν για άρωμα. Σε σπιτικές μπάρες με ταχίνι και νιφάδες βρώμης: το μάγκο δίνει υγρασία και γλύκα, οπότε το μέλι το μετράτε λιγότερο. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, δροσερό και ξηρό, μακριά από τον ήλιο. Μέγιστη θερμοκρασία συντήρησης 21°C. Μετά το άνοιγμα κλείνετε καλά — οι φέτες μαζεύουν υγρασία και κολλάνε μεταξύ τους. Καταναλώστε πριν την ημερομηνία της συσκευασίας. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι το ίδιο με το μάγκο χωρίς ζάχαρη; Όχι. Αυτό έχει ζάχαρη στη συνταγή και είναι πιο μαλακό, πιο γλυκό, πιο «γλυκό του σακουλιού». Το χωρίς ζάχαρη είναι άλλη μπουκιά — πιο στεγνή, πιο κοντά στον καρπό. Αν θέλετε μάγκο που να κάθεται στο χέρι σαν μικρό γλυκό και όχι σαν ξηρό φρούτο διαίτης, αυτή είναι η φέτα. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 500g και 1kg αν μπαίνει σε γιαούρτι και κέικ μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.

    Αποστολή εντός 24 ωρών

    €3,00 - €13,00€15,00/kg

© 2026 Epilekton, Με την υποστήριξη της Shopify

    • American Express
    • Apple Pay
    • Google Pay
    • Maestro
    • Mastercard
    • Union Pay
    • Visa