Προϊόντα
-
Μέλι Πευκόμελο Βιολογικό 920γρ
Το πευκόμελο της Physis Aroma σε μεγαλύτερη συσκευασία παράγεται από μελίτωμα πεύκου και φαρμακευτικών φυτών σε πιστοποιημένες βιολογικές καλλιέργειες. Πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά, προσφέρει φυσική ενέργεια και ευεξία. Ιδανικό για καθημερινή χρήση και μαγειρική.
€13,90
-
Μελισσόχορτο
Το μελισσόχορτο επιστημονικά γνωστό ως Origanum dictamnus είναι ένα αρωματικό βότανο που αποτελεί μέρος της βοτανικής οικογένειας των Lamiaceae. Από την αρχαιότητα χρησιμοποιείται για τις φυσικές του ιδιότητες και ευεργετικές επιδράσεις στην υγεία.Το μελισσόχορτο έχει ευχάριστο άρωμα και γεύση και χρησιμοποιείται συχνά ως μυρωδικό στη μαγειρική προσθέτοντας μια νότα απόλαυσης σε διάφορα πιάτα. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την παρασκευή αρωματικών τσαγιών και αποτελεί κύριο συστατικό σε ορισμένες παραδοσιακές θεραπευτικές αποστολές και βότανα.Πέρα από τη μαγειρική και τις θεραπευτικές χρήσεις το μελισσόχορτο θεωρείται ως φυτό με ευεργετικές ιδιότητες για τον οργανισμό πιθανώς να διαθέτει αντιοξειδωτικές και αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες. Ωστόσο πριν χρησιμοποιήσετε το μελισσόχορτο για οποιοδήποτε ιατρικό σκοπό συνιστάται να συμβουλευτείτε τον γιατρό ή τον ειδικό σας.Συνοψίζοντας το μελισσόχορτο είναι ένα πολύτιμο βότανο με ποικίλες χρήσεις παρέχοντας αρωματική γεύση στα φαγητά καθώς και πιθανά ευεργετικά οφέλη για την υγεία.
€2,60 - €25,00€26,00/kg
-
Μελιτζανοπιπεριά, 260g
Μελιτζανοπιπεριά Ναουμίδης & Εκρηκτική Γεύση Πιπεριάς Φλωρίνης Η Μελιτζανοπιπεριά Ναουμίδη είναι ένας ύμνος στην ελληνική γη. Πλούσια, καπνιστή μελιτζάνα ψημένη στα ξύλα οξιάς συναντά τη γλυκύτητα της αυθεντικής πιπεριάς Φλωρίνης σε ένα χειροποίητο άλειμμα που ξεχωρίζει για τη βελούδινη υφή και το βαθύ άρωμά του. Κάθε βάζο κλείνει μέσα του την παράδοση του Αγίου Παντελεήμονα, προσφέροντας μια αυθεντική γαστρονομική εμπειρία που αναβαθμίζει κάθε σας γεύμα. Θρεπτική Αξία (ανά 100g) Ενέργεια 485 kJ / 116 kcal Λιπαρά 10.2g εκ των οποίων κορεσμένα 1.4g Υδατάνθρακες 5.1g εκ των οποίων σάκχαρα 3.3g Πρωτεΐνες 0.9g Αλάτι 1.9g Οφέλη & Χρήσεις Αντιοξειδωτική Δύναμη: Η μελιτζάνα (Solanum melongena) σε συνδυασμό με την πιπεριά Φλωρίνης προσφέρει μια πλούσια πηγή βιταμινών και φυτικών ινών. Σερβίρισμα: Δοκιμάστε το ως βάση σε μπρουσκέτες με κατσικίσιο τυρί, ως συνοδευτικό σε ψητά ψάρια ή κρέατα, ή απλά βουτήξτε ζεστό προζυμένιο ψωμί απευθείας στο βάζο. Γιατί το Επιλεκτόν; Στο Επιλεκτόν, λειτουργούμε με την προσωπική φροντίδα ενός παραδοσιακού παντοπωλείου. Επιλέγουμε ένα προς ένα τα προϊόντα μας για τη φρεσκάδα και την ανώτερη ποιότητά τους, εξασφαλίζοντας ότι φτάνουν στο τραπέζι σας με επαγγελματισμό και τη μέγιστη ταχύτητα. Συχνές Ερωτήσεις (FAQ) 1. Περιέχει συντηρητικά;Όχι, το προϊόν είναι 100% φυσικό, παστεριωμένο και δεν περιέχει τεχνητά συντηρητικά ή πρόσθετα. 2. Πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω στη μαγειρική;Είναι εξαιρετικό για να εμπλουτίσετε κόκκινες σάλτσες ζυμαρικών ή ως ντιπ σε ένα πλατό τυριών και αλλαντικών. 3. Είναι κατάλληλο για Vegan διατροφή;Ναι, περιέχει μόνο φυτικά συστατικά και εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο. Αποθήκευση Διατηρείται σε σκιερό και δροσερό μέρος. Μετά το άνοιγμα, φυλάσσεται στο ψυγείο για να διατηρήσει όλη τη φρεσκάδα των υλικών του. Άμεση αποστολή σε Αττική και σε όλη την Ελλάδα.
€5,50
-
Μέντα
Η μέντα είναι ένα αρωματικό φυτό που ξεχωρίζει για τη δροσιστική της γεύση και το έντονο άρωμά της. Προέρχεται από την οικογένεια των λαμιακών (Lamiaceae) και χρησιμοποιείται ευρέως για μαγειρικούς και ιατρικούς σκοπούς.Τα φύλλα της μέντας είναι πλούσια σε αιθέρια έλαια που προσδίδουν μια δροσερή ευχάριστη γεύση και αρωματική νότα στα φαγητά και τα ροφήματα. Χρησιμοποιείται σε πολλές κουζίνες παγκοσμίως για να προσθέσει μια μοναδική νότα γεύσης σε πιάτα όπως σαλάτες σάλτσες αλλαντικά αλλά και σε εκλεκτά ροφήματα όπως τσάι λεμονάδα και παγωτά.Εκτός από τη γαστρονομία η μέντα έχει και ιατρικές ιδιότητες. Το αιθέριο έλαιο της μέντας μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση του πονόλαιμου και της διάχυτης αίσθησης δυσφορίας. Επίσης έχει καταπραϋντικές ιδιότητες και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να χαλαρώσει τα νεύρα και να βελτιώσει την πέψη.Με την δροσερή και αναζωογονητική της γεύση η μέντα προσφέρει μια ευχάριστη εμπειρία στους λάτρεις της αρωματικής κουζίνας και των φυσικών ευεργετικών ιδιοτήτων. Προσθέστε τη στα πιάτα σας ή απολαύστε την ως απολαυστικό ρόφημα και ανακαλύψτε τον κόσμο της μέντας με όλες τις αισθήσεις σας.
€1,90 - €18,00€19,00/kg
-
Μήλο Αποξηραμένο σε Κυβάκια
Ανακαλύψτε τη συμπυκνωμένη γλυκύτητα και το πλούσιο άρωμα του φρούτου σε κάθε μικρή μπουκιά. Αυτά τα αποξηραμένα κυβάκια μήλου ξεχωρίζουν για το λαμπερό, χρυσαφένιο τους χρώμα, την ευχάριστα μαλακή και μαστιχωτή τους υφή, καθώς και για την ισορροπημένη τους γεύση που συνδυάζει ιδανικά τη φυσική φρουτώδη οξύτητα με τη ζαχαρώδη γλυκύτητα.Τα αποξηραμένα κυβάκια μήλου της OSKAR εισάγονται από την Ταϊλάνδη, μια περιοχή με εξαιρετική παράδοση στην παραγωγή και επεξεργασία premium αποξηραμένων φρούτων. Η διαδικασία κοπής σε ομοιόμορφα κυβάκια καθιστά το προϊόν έτοιμο για άμεση χρήση, προσφέροντας απόλυτη ευκολία.Γεύση & ΥφήΗ γεύση του προϊόντος είναι έντονα φρουτώδης, γλυκιά και καθαρή, με μια διακριτική, αναζωογονητική οξύτητα από το κιτρικό οξύ. Η υφή είναι μαλακή, εύκολη στη μάσηση και δεν κολλάει, διατηρώντας την απαραίτητη υγρασία για να παραμείνει το μήλο γευστικό και ζουμερό.Προτεινόμενες Χρήσεις Αρτοποιία & Ζαχαροπλαστική: Ιδανικό υλικό για να εμπλουτίσετε σπιτικά κέικ, μάφιν, τσουρέκια, μηλόπιτες ή μπάρες δημητριακών. Πρωινά Γεύματα: Προσθέστε μια κουταλιά κυβάκια μήλου στο καθημερινό σας oatmeal ή στα corn flakes μαζί με κανέλα Κεϋλάνης. Ελληνικό Γιαούρτι: Συνδυάζεται μοναδικά με παραδοσιακό στραγγιστό γιαούρτι, καρύδια και μέλι για ένα ελαφρύ και τονωτικό σνακ. Σαλάτες: Δώστε μια γλυκιά, φρουτώδη νότα σε πράσινες σαλάτες με ρόκα, σπανάκι και βινεγκρέτ εσπεριδοειδών. Trail Mix: Ανακατέψτε τα με κάσιους, σταφίδες και φουντούκια για το δικό σας custom μείγμα. Δώστε μια premium φρουτώδη πινελιά στις δημιουργίες σας. Αποκτήστε τα αποξηραμένα κυβάκια μήλου OSKAR τώρα και απολαύστε δωρεάν αποστολή για παραγγελίες άνω των 50€ σε όλη την Ελλάδα!
€4,20 - €34,50€16,80/kg
-
Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι
Μήλο Κανέλας – Μείγμα Πρωινού με Κράνμπερι Ανοίγετε το σακουλάκι και μυρίζει μηλόπιτα. Όχι ζύμη — μήλο και κανέλα, όπως όταν μπαίνει το ταψί στον φούρνο. Μετά φαίνεται το μπολ: λευκό αμύγδαλο, ανοιχτό μήλο που τρίζει, σκούρο κράνμπερι. Ρίχνετε μια χούφτα πάνω στο γιαούρτι και το πρωινό έχει ήδη άρωμα, πριν βάλετε το κουτάλι. Το Μήλο Κανέλας μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν τον λόγο. Δεν είναι άλλο ένα μείγμα ξηρών καρπών με φρούτο. Είναι topping πρωινού — φτιαγμένο για να κάθεται πάνω σε γιαούρτι και βρώμη, όχι μόνο στη χούφτα. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: φιλέ αμυγδάλου, φέτες μήλου λυοφιλιωμένου, κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου και μια πρέζα κανέλας. Το αμύγδαλο κρατά τον όγκο. Το μήλο και το κράνμπερι μοιράζονται τη φρουτώδη πλευρά. Η κανέλα δεν είναι υλικό που μετράτε στο κουτάλι — είναι το άρωμα που δένει τα υπόλοιπα. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Το μήλο είναι λυοφιλιωμένο: ελαφρύ, τραγανό, με γεύση φρέσκου καρπού — όχι τη μαλακή, ζαχαρωτή φέτα του κλασικού αποξηραμένου. Αλλεργιογόνα: Περιέχει αμύγδαλα (ξηρούς καρπούς). Παράγεται σε χώρο που επεξεργάζεται και άλλους ξηρούς καρπούς. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Το λυοφιλιωμένο μήλο σπάει στο στόμα. Είναι αέρινο, ελαφρώς ξινό, σχεδόν σαν τσιπ μήλου. Αμέσως μετά έρχεται το κράνμπερι: πιο μαλακό, πιο σκούρο, με την ξινόγλυκη μπουκιά που κόβει την κανέλα πριν αυτή πικρίσει. Το φιλέ αμυγδάλου είναι το τραγανό που κρατά το μείγμα. Λεπτό, σταθερό, χωρίς τη βαριά αίσθηση του ολόκληρου καρπού — γι’ αυτό κάθεται τόσο καλά πάνω σε γιαούρτι· δεν κυλάει, δεν βαραίνει. Η κανέλα φαίνεται περισσότερο στη μύτη παρά στο δάγκωμα. Αφήνει επίγευση ζεστού μήλου, όχι σκόνης. Αν την ψάχνετε ως πρώτη γεύση, δεν είναι αυτό το μείγμα. Αν τη θέλετε ως ατμόσφαιρα στο μπολ, είναι. Προτεινόμενες Χρήσεις Πάνω σε στραγγιστό γιαούρτι — η πιο σωστή του θέση. Χωρίς μέλι, αν σας αρκεί η γλύκα του κράνμπερι. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 4 κουταλιές γιαούρτι και μια γενναιόδωρη χούφτα Μήλο Κανέλας. Αν έχετε φρέσκο μήλο, προσθέστε δύο λεπτές φέτες — το λυοφιλιωμένο και το φρέσκο δουλεύουν μαζί. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα και ξεχωριστή κανέλα. Ρίξτε το στο τέλος, να μείνει το μήλο τραγανό. Σκέτο, δίπλα στον πρωινό καφέ, όταν δεν προλαβαίνετε μπολ. Σε σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και λάδι — λίγο, ως γλυκό-ξινό topping. Σε χυλό ή ρυζόγαλο, από πάνω, αφού κατεβεί από τη φωτιά. Αποθήκευση Σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία — το λυοφιλιωμένο μήλο μαλακώνει εύκολα. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες. Μία γρήγορη ερώτηση Έχει έντονη κανέλα; Όχι. Είναι κουταλιά για άρωμα, όχι σκόνη που πικρίζει. Αν θέλετε πιο δυνατό άρωμα, προσθέτετε εσείς λίγη κανέλα στο γιαούρτι. Κρατήστε το δίπλα στο γιαούρτι, όχι στο συρτάρι με τα σνακ. Το πρωί που δεν θέλετε να μαγειρέψετε τίποτα, το μπολ μυρίζει μηλόπιτα σε ένα λεπτό. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν αδειάζει μέσα στην εβδομάδα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€4,80 - €46,50€24,00/kg
-
Μοσχοκάρυδο Άκοπο
Το ακόπο μοσχοκάρυδο είναι ένα πολύτιμο μπαχαρικό που προσφέρει μια μοναδική γεύση και άρωμα στις δημιουργίες σας. Προέρχεται από τον καρπό του μοσχοκαρυδιού ένα δημοφιλές ξηρό καρπό που χρησιμοποιείται ευρέως στην κουζίνα για να αρωματίσει γλυκά και αλμυρά πιάτα.Το ακόπο μοσχοκάρυδο έχει έντονη και γλυκιά γεύση με ζεστές νότες και ελαφριές πικάντικες αποχρώσεις. Χρησιμοποιείται συχνά σε γλυκά όπως κέικ μπισκότα γλυκές σάλτσες και παγωτά για να προσθέσει μια απολαυστική γεύση. Επίσης προσδίδει έντονη γεύση σε αλμυρά φαγητά όπως κοτόπουλο ψάρι σάλτσες μαρινάδες και πολλά ακόμη.Ανακαλύψτε την πλούσια γεύση και το μοναδικό άρωμα του ακόπου μοσχοκαρυδιού και προσθέστε το στις δημιουργίες σας για να προσδώσετε έναν ξεχωριστό χαρακτήρα σε κάθε πιάτο. Με το ακόπο μοσχοκάρυδο η κουζίνα σας θα εμπλουτιστεί με νέες γεύσεις και αρώματα που θα εντυπωσιάσουν τους γευστικούς σας κάλυκες.
€1,75 - €35,00€35,00/kg
-
Μοσχοκάρυδο Τριμμένο
Το τριμμένο μοσχοκάρυδο είναι μια πλούσια πηγή απολαυστικής γεύσης και αρωματικού πλούτου. Προέρχεται από τον καρπό του μοσχοκάρυδου ένα δημοφιλές αρωματικό και νόστιμο ξηρό καρπό που χρησιμοποιείται ευρέως στην κουζίνα για να προσδώσει γεύση και αρώματα σε ποικίλα πιάτα.Το τριμμένο μοσχοκάρυδο έχει έντονη γεύση που συνδυάζει γλυκές και ζεστές νότες με ελαφριές πικάντικες αποχρώσεις. Χρησιμοποιείται σε γλυκά όπως κέικ μπισκότα γλυκές σάλτσες και για να αρωματίσει παγωτά. Επίσης προσθέτει έντονη γεύση σε αλμυρά φαγητά όπως κοτόπουλο ψάρι σάλτσες μαρινάδες και ακόμη και σε κάποια πιάτα της ανατολικής κουζίνας.Ανακαλύψτε το μοναδικό άρωμα και την εκλεπτυσμένη γεύση του τριμμένου μοσχοκαρυδιού και προσθέστε το στις δημιουργίες σας για να προσδώσετε έναν ξεχωριστό χαρακτήρα σε κάθε πιάτο. Με το τριμμένο μοσχοκάρυδο η κουζίνα σας θα εμπλουτιστεί με νέες γεύσεις και αρώματα που θα εντυπωσιάσουν τους γευστικούς σας κάλυκες.
€1,75 - €35,00€35,00/kg
-
Μούρα Goji Αποξηραμένα – Superfood Φυσικό
Τα μούρα goji είναι ένα από τα πιο δημοφιλή superfoods παγκοσμίως. Με βαθύ κόκκινο χρώμα, γλυκόξινη γεύση και έντονο αρωματικό προφίλ, αυτά τα μικρά αποξηραμένα μούρα ταιριάζουν παντού: από το πρωινό σας μέχρι τις γαστρονομικές δημιουργίες σας. Γεύση & Εμφάνιση Κάθε μούρο goji είναι ένα μικρό κόκκινο-πορτοκαλί πετράδι με ελαφρώς τσαλακωμένη υφή. Η γεύση συνδυάζει φυσική γλύκα με μια χαρακτηριστική, ελαφρώς ξινή οξύτητα και αρωματικό φινάλε που θυμίζει αποξηραμένα κεράσια. Εξαιρετικά ευέλικτα στη χρήση. Ιδέες Χρήσης Σε smoothie bowls και χυμούς ως topping Μέσα σε granola, πλιγούρι ή μπάρες δημητριακών Σε trail mix με ξηρούς καρπούς και σοκολάτα Σε σαλάτες με σπανάκι, πλιγούρι και feta Μουλιασμένα σε ζεστό τσάι για να φουσκώσουν Συνταγή — Smoothie Bowl με Goji & Μπανάνα: Χτυπήστε στο μπλέντερ 2 κατεψυγμένες μπανάνες με λίγο γάλα αμυγδάλου μέχρι να γίνει παχύρρευστο. Ρίξτε σε βαθύ μπολ και γκαρνίρετε με μούρα goji, φέτες φράουλας, τριμμένη καρύδα και σπόρους chia. Πολύχρωμο, θρεπτικό και έτοιμο σε 5 λεπτά. Αποθήκευση Διατηρείτε σε αεροστεγές δοχείο, σε δροσερό και σκιερό μέρος. Μετά το άνοιγμα, καταναλώστε εντός 2–3 μηνών για βέλτιστη γεύση και νωπότητα. Αλλεργιογόνα: Ελέγξτε τη συσκευασία για πλήρη λίστα συστατικών. Ενδέχεται να περιέχει ίχνη ξηρών καρπών από κοινές παραγωγικές εγκαταστάσεις. Συνδυάστε τα goji με το Berrylicious για ένα πλούσιο μείγμα αποξηραμένων φρούτων, ή δοκιμάστε τα στο Berry Nut Fusion.
€2,50 - €13,00€14,29/kg
-
Μουστάρδα Dijon
Μουστάρδα Dijon Ανακαλύψτε την κλασική ένταση και την αξεπέραστη γοητεία της Μουστάρδας Dijon – ένα premium καρύκευμα που μεταμορφώνει κάθε πιάτο σε γαστρονομική εμπειρία! Σε γυάλινο βάζο, αυτή η μουστάρδα προσφέρει βελούδινη υφή, πικάντικη γεύση με ισορροπημένη οξύτητα και έντονο άρωμα που ξυπνά τις αισθήσεις. Ιδανική για να δώσετε βάθος στα ψητά σας, να αναβαθμίσετε τις σαλάτες ή να δημιουργήσετε υπέροχες σάλτσες και μαρινάδες – λίγη αρκεί για να κάνει τη διαφορά! Γιατί θα γίνει απαραίτητη στην κουζίνα σας Βελούδινη, κρεμώδης υφή που απλώνεται τέλεια Πικάντικη, χαρακτηριστική γεύση με τέλεια ισορροπία Έντονο άρωμα που αναδεικνύει κάθε υλικό Πολυδιάστατη: ψητά κρέατα, σάντουιτς, βινεγκρέτ, σάλτσες Η απόλυτη επιλογή για όσους αγαπούν την αυθεντική, δυνατή γεύση! Προσθέστε στο καλάθι τώρα και φέρτε στο τραπέζι σας αυτή την premium κλασική απόλαυση!
€6,90 €5,50 €27,50/kg
-
Μουστάρδα με μαύρη τρούφα
Η μουστάρδα με μαύρη τρούφα είναι μια εξαιρετική γαστρονομική απόλαυση που συνδυάζει την πλούσια γεύση της μαύρης τρούφας με την κρεμώδη υφή της μουστάρδας. Ιδανική για να προσθέσετε μια πολυτελή πινελιά σε σάντουιτς, ψητά κρέατα, ή σαλάτες, αυτή η μουστάρδα προσφέρει μια έντονη και αρωματική εμπειρία. Συστατικά Νερό Σιναπόσπορος Ξύδι Μαύρη τρούφα Αλάτι Μπαχαρικά Χρήση Χρησιμοποιήστε τη μουστάρδα με μαύρη τρούφα για να εμπλουτίσετε τη γεύση των σάντουιτς, ψητών κρεάτων, σαλάτων, ή ως ντιπ για σνακ. Προσθέστε μια κουταλιά σε σάλτσες ή μαρινάδες για ένα πολυτελές γευστικό άγγιγμα.
€4,85
-
Μουστάρδα με Μους Πιπεριάς
Μουστάρδα με Μους Πιπεριάς Ζήστε μια έκρηξη γεύσης με την Μουστάρδα με Μους Πιπεριάς – μια premium επιλογή που συνδυάζει την κλασική ένταση της μουστάρδας με την πλούσια, γλυκιά νότα πιπεριάς! Σε βάζο 212g, αυτή η απολαυστική μουστάρδα προσφέρει βελούδινη υφή, έντονο άρωμα και ισορροπημένη γεύση που ξυπνά τις αισθήσεις. Ιδανική για να αναβαθμίσετε τα ψητά σας, τις σαλάτες ή τα αγαπημένα σας σνακ – μια μικρή ποσότητα αρκεί για να μεταμορφώσει κάθε πιάτο. Γιατί θα την ερωτευτείτε Πλούσια, βελούδινη υφή που απλώνεται τέλεια Έντονο άρωμα και γλυκιά-πικάντικη γεύση πιπεριάς Ισορροπημένη αρμονία μουστάρδας και φυσικών υλικών Πολυδιάστατη χρήση: ψητά κρέατα, σάντουιτς, dressings Η τέλεια συνοδεία για καθημερινά και γιορτινά τραπέζια! Παραγγείλτε τώρα και προσθέστε αυτή την premium απόλαυση στην κουζίνα σας!
€7,20 €5,90 €27,83/kg
-
Μουστάρδα Σκόνη
Η σκόνη μουστάρδας είναι ένα μπαχαρικό με έντονη γεύση και πικάντικη αίσθηση. Με την απαλή της υφή και την αρωματική ποιότητα η σκόνη μουστάρδας προσφέρει μια έντονη γεύση και πικάντικη νότα σε σάλτσες μαρινάδες και μαγειρευτά. Ανακαλύψτε την πολυπλοκότητα και την πικάντικη αίσθηση που προσφέρει η σκόνη μουστάρδας και προσθέστε έναν ξεχωριστό χαρακτήρα στις γευστικές σας δημιουργίες.
€1,50 - €12,00€15,00/kg
-
Μουστοπιπεριά Γλυκόξινη Stick, 300g
Ανακαλύψτε τη μοναδική γευστική εμπειρία της μουστοπιπεριάς γλυκόξινης σε stick από τη "Naoumidis". Συνδυάζει τη γλυκύτητα της πιπεριάς με την ξινή επίγευση, δημιουργώντας ένα απολαυστικό σνακ. Ιδανικό για συνοδευτικό σε τυριά, αλλαντικά ή σαλάτες, αυτή η μουστοπιπεριά προσφέρει μια ξεχωριστή πινελιά σε κάθε γεύμα. Συστατικά Πιπεριές Φλωρίνης Ξύδι Ζάχαρη Νερό Αλάτι Τρόποι Χρήσης Χρησιμοποιήστε τη μουστοπιπεριά γλυκόξινη stick ως συνοδευτικό σε πλατό τυριών και αλλαντικών, προσθέστε τη σε σαλάτες ή απολαύστε τη ως ένα γευστικό σνακ. Ιδανική για να προσθέσετε γεύση και χρώμα στα γεύματά σας.
€4,40
-
€6,00
-
Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας
Μπανάνα Πρωινού – Μείγμα Φουντουκιού & Σοκολάτας Βάζετε το μπολ στο τραπέζι πριν τον καφέ. Μια κουταλιά στραγγιστό γιαούρτι, και από πάνω πέφτει μπανάνα που σπάει ελαφρά, ένα ψημένο φουντούκι χωρίς φλούδα, μια σταγόνα σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και το ξινό κράνμπερι. Το πρωινό παύει να είναι η βιασύνη ανάμεσα στο ξυπνητήρι και την πόρτα. Γίνεται η πρώτη σωστή μπουκιά της ημέρας. Το Μπανάνα Πρωινού μπήκε στο ράφι του Επίλεκτον γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Δεν είναι άλλο ένα μείγμα «για ενέργεια». Είναι το μείγμα που στήνουμε όταν θέλουμε γεύση πρωινού — μπανάνα, φουντούκι, σοκολάτα — χωρίς να ανάψουμε φούρνο και χωρίς την κολλώδη μπανάνα του σακουλιού που μοιάζει με ζαχαρωτό. Πληροφορίες Προϊόντος Το μείγμα έχει τέσσερα υλικά, σε σταθερή αναλογία: ψημένα φουντούκια χωρίς φλούδα, φέτες μπανάνας λυοφιλιωμένης, σταγόνες σοκολάτας υγείας ΙΟΝ και κράνμπερις αποξηραμένα σε χυμό μήλου. Πρωταγωνιστούν η μπανάνα και το φουντούκι. Η σοκολάτα και το κράνμπερι μπαίνουν για βάθος και αντίστιξη, όχι για να καλύψουν τα υπόλοιπα. Η μπανάνα είναι λυοφιλιωμένη: κρατά άρωμα και σχήμα του καρπού, χωρίς τη βαριά υφή της κλασικής αποξηραμένης. Τα φουντούκια ψήνονται και καθαρίζονται από τη φλούδα, ώστε κάθε μπουκιά να είναι ομοιόμορφη, τραγανή και βουτυρένια. Η σοκολάτα είναι υγείας ΙΟΝ — η γεύση που οι περισσότεροι αναγνωρίζουν αμέσως. Τα κράνμπερις γλυκαίνουν με χυμό μήλου, χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Αλλεργιογόνα: Περιέχει φουντούκια (ξηρούς καρπούς). Η σοκολάτα υγείας ΙΟΝ περιέχει λεκιθίνη σόγιας. Μπορεί να περιέχει ίχνη άλλων ξηρών καρπών, γάλακτος και πρωτεΐνης σίτου. Διαθέσιμες συσκευασίες: 200g, 500g, 1kg και 2,5kg. Γεύση & Υφή Ανοίγετε τη συσκευασία και μυρίζει μπανάνα — καθαρή, ώριμη, σαν να μόλις ανοίξατε τον καρπό. Η φέτα είναι ελαφριά, σχεδόν αέρινη, και σπάει στο στόμα αντί να τραβιέται. Αμέσως μετά έρχεται το ψημένο φουντούκι: γεμάτο, καβουρδισμένο, χωρίς την πικρίλα της φλούδας. Η ΙΟΝ λιώνει αργά ανάμεσα στα δύο. Δεν κυριαρχεί· δένει τη γλύκα της μπανάνας με το φουντούκι, όπως στο κλασικό δίδυμο των γλυκών, μόνο που εδώ κάθεται σε μείγμα πρωινού. Το κράνμπερι με τον χυμό μήλου κόβει τη ροή με μια σύντομη, ξινή νότα. Γι’ αυτό η δεύτερη χούφτα δεν είναι ίδια με την πρώτη — και γι’ αυτό το χέρι επιστρέφει στο μπολ. Προτεινόμενες Χρήσεις Σε στραγγιστό γιαούρτι, σκέτο ή με μια κουταλιά μέλι αν το θέλετε πιο γλυκό. Πρωινό σε ένα λεπτό: σε μπολ βάλτε 3–4 κουταλιές ελληνικό γιαούρτι και μια γενναιόδωρη χούφτα Μπανάνα Πρωινού. Αν έχετε φρέσκια μπανάνα στο σπίτι, προσθέστε και δύο φέτες — το λυοφιλιωμένο και το φρέσκο δουλεύουν μαζί. Στη βρώμη ή στα overnight oats, αντί για σταφίδα· η μπανάνα και το κράνμπερι αλλάζουν όλο το μπολ. Σκέτο, στο συρτάρι του γραφείου ή στην τσάντα. Κρατήστε το μακριά από ζέστη, γιατί η σοκολάτα λιώνει. Ως topping σε smoothie bowl, πάνω από κακάο ή ταχίνι. Σε σπιτικές μπάρες: δέστε μια ποσότητα με ταχίνι ή λίγη λιωμένη σοκολάτα υγείας, πλάστε και αφήστε στο ψυγείο μέχρι να δέσει. Αποθήκευση Κρατήστε το σε αεροστεγές δοχείο, μακριά από υγρασία — η λυοφιλιωμένη μπανάνα μαλακώνει εύκολα αν πιει αέρα. Δροσερό, σκοτεινό μέρος. Η σοκολάτα και τα έλαια του ψημένου φουντουκιού δεν αντέχουν τη ζέστη δίπλα στο καλοριφέρ ή στο αυτοκίνητο. Κλειστή συσκευασία, σε δροσερό και ξηρό μέρος: έως 4 μήνες. Μετά το άνοιγμα, αεροστεγώς: καλύτερα μέσα σε 4–6 εβδομάδες, όσο η μπανάνα κρατάει το τραγανό της. Το καλοκαίρι προτιμήστε δροσερό ντουλάπι ή ψυγείο. Μία γρήγορη ερώτηση Είναι μόνο για πρωινό; Όχι. Στέκεται το ίδιο καλά ως σνακ μέσα στην ημέρα. Το όνομα λέει πού κάθεται καλύτερα στο τραπέζι — δεν σας περιορίζει στην πρώτη ώρα. Κρατήστε ένα βάζο στον πάγκο. Το πρωί που δεν έχετε όρεξη να μαγειρέψετε τίποτα, το μπολ γεμίζει σε δευτερόλεπτα και μυρίζει μπανάνα πριν καν βράσει ο καφές. Ξεκινήστε από τα 200g ή πάρτε 1kg και 2,5kg αν το σπίτι το τελειώνει γρήγορα. Δωρεάν αποστολή για παραγγελίες από 30€.
€3,80 - €36,00€19,00/kg
-
Μπανάνα Τσιπς – Τραγανά & Αρωματικά Αποξηραμένα Φρούτα
Μπανάνα Τσιπς – Τραγανά & Αρωματικά Αποξηραμένα Φρούτα Αφεθείτε στην απόλυτη τραγανή απόλαυση των μπανάνα τσιπς – χρυσά, λεπτά και τραγανά τσιπς από ώριμες μπανάνες που διατηρούν όλη τη φυσική γλυκύτητα και το έντονο άρωμα τροπικού φρούτου! Κάθε τσιπ σπάει με καθαρό, ικανοποιητικό κριτς, απελευθερώνοντας μια ζεστή, γλυκιά γεύση μπανάνας που σε ταξιδεύει. Η ελαφριά υφή και το χρυσαφένιο χρώμα τα κάνουν ακαταμάχητα – το ιδανικό σνακ που δεν βαριέσαι ποτέ! Γιατί θα τα ερωτευτείτε; Υπέροχο τραγανό με καθαρό κριτς σε κάθε μπουκιά Φυσική γλυκιά γεύση μπανάνας χωρίς υπερβολές Χρυσή, ελκυστική εμφάνιση που ξυπνάει την όρεξη Ιδανικά για γρήγορο σνακ, ενδιάμεση ενέργεια ή γλυκές στιγμές Πολυδιάστατα: σκέτα, με γιαούρτι, μούσλι, smoothies ή σπιτικά γλυκά Απολαύστε τα με τον τρόπο σας Φάτε τα σκέτα για άμεση απόλαυση, πασπαλίστε τα σε κρεμώδες γιαούρτι με μέλι, ανακατέψτε τα σε μούσλι ή δημητριακά για έξτρα crunch, ή χρησιμοποιήστε τα σε σπιτικά μπάρες και επιδόρπια για τροπική πινελιά. Είναι το σνακ που φέρνει χαμόγελο σε κάθε στιγμή! Στο Epilekton επιλέγουμε προσεκτικά τα καλύτερα για να φέρουμε στο τραπέζι σας την απόλυτη ποιότητα και γεύση. Παραγγείλτε τώρα τα μπανάνα τσιπς και νιώστε την τραγανή τροπική μαγεία. Γρήγορη παράδοση σε όλη την Ελλάδα – η απόλαυση ξεκινά από την πρώτη μπουκιά!
€2,50 - €9,00€10,00/kg
-
Μπαχάρι Άκοπο
Το μπαχάρι γνωστό και ως "μούρο Allspice" είναι ένα μοναδικό μπαχαρικό που κρύβει αρωματικά μυστικά από τον πολύχρωμο κόσμο της μαγειρικής. Με την έντονη αρωματική του γεύση και την πλούσια ποικιλία αρωμάτων που προέρχονται από το γαρίφαλλο το πιπέρι την κανέλα και το μοσχοκάρυδο το μπαχάρι προσφέρει μια μοναδική εμπειρία γεύσης. Από την αρωματική ταρταρία μέχρι την αρωματική ενίνγκμα η χρήση του μπαχαριού προσδίδει έναν μοναδικό χαρακτήρα σε κάθε πιάτο. Ανακαλύψτε τον πολυποίκιλο κόσμο του μπαχαριού και απογειώστε τις αισθήσεις σας με τον μοναδικό συνδυασμό γεύσεων που προσφέρει.
€1,60 - €15,00€16,00/kg
-
Μπαχάρι Τριμμένο
Το τριμμένο μπαχαρικό είναι μια εκλεκτή μείξη αρωματικών μπαχαρικών που αποτελεί την καρδιά της μεξικάνικης κουζίνας. Πλούσιο σε γεύση και αρώματα το μεξικάνικο μπαχαρικό συνδυάζει ποικίλες μυρωδιές και πικάντικες νότες που ενισχύουν τις γεύσεις των φαγητών.Αυτό το μοναδικό μείγμα μπαχαρικών περιέχει συνήθως κάποια ή όλα τα ακόλουθα: κανέλα κόλιανδρο κόκκινο και/ή πράσινο πιπέρι κύμινο γλυκό πάπρικα αλάτι και καρύκευμα. Χρησιμοποιείται ευρέως για να αρωματίσει κρέας κοτόπουλο ψάρι λαχανικά και φασόλια ενώ μπορεί να ενισχύσει τις σάλτσες τα μαρινάρισματα και τις συνταγές με ρύζι.Απολαύστε το μπαχαρικό για να ταξιδέψετε με τις αισθήσεις σας στην πολυποίκιλη και γευστική μεξικάνικη κουζίνα. Προσθέστε το στις δημιουργίες σας για να δώσετε μια αυθεντική μεξικάνικη πινελιά και να απολαύσετε τις πλούσιες γεύσεις και αρώματα που μόνο το μεξικάνικο μπαχαρικό μπορεί να προσφέρει.
€2,40 - €23,00€24,00/kg
-
Μπισκότα Καραμέλα Καφέ 100g
Απολαύστε τη μοναδική γεύση του καφέ με καραμέλα σε κάθε μπουκιά! Αυτά τα μπισκότα συνδυάζουν την κλασική γεύση του καφέ με την πλούσια γλυκύτητα της καραμέλας. Ιδανικά για ένα απολαυστικό σνακ ή ένα γλυκό τέλος της ημέρας.
€5,00
-
Μπισκότα με Καβουρδισμένο Καρύδα 100g
Απολαύστε τη τροπική γεύση του καβουρδισμένου κοκονάτ σε κάθε μπουκιά! Αυτά τα τραγανά μπισκότα είναι ιδανικά για ένα δροσιστικό σνακ.
€5,00
-
Μπισκότα Σοκολατένια Brownie 100g
Απολαύστε τη γεύση ενός κλασικού brownie σε μορφή μπισκότου! Αυτά τα σοκολατένια μπισκότα είναι πλούσια, γευστικά και ιδανικά για κάθε στιγμή της ημέρας.
€5,00
-
Μπισκοτολούκουμο Petit Beurre Χειροποίητο
Ένα παραδοσιακό ελληνικό σνακ που συνδυάζει δύο αγαπημένες γεύσεις σε μία μπουκιά. Το χειροποίητο Μπισκοτολούκουμο της οικογένειας Μούσιου αποτελείται από δύο τραγανά μπισκότα Petit Beurre και ένα μαλακό, αρωματικό κομμάτι λουκουμιού ανάμεσα. Ιδανικό για τον καφέ σας, ως ελαφρύ γλυκό ή ως κομψή επιλογή για δώρα σε βάφτιση, γάμο και άλλες εκδηλώσεις. Ατομικά συσκευασμένο, πρακτικό και πάντα φρέσκο. Γιατί Αξίζει Αυθεντική χειροποίητη παρασκευή από παραδοσιακό εργαστήριο στην Καστοριά Ισορροπημένος συνδυασμός τραγανής υφής (μπισκότο) και μαλακής γεύσης (λουκούμι) Πρακτική ατομική συσκευασία – ιδανικό για δώρα και εκδηλώσεις Χωρίς συντηρητικά και τεχνητά πρόσθετα Τέλειο συνοδευτικό για καφέ, τσάι ή ως ελαφρύ γλυκό Υψηλή ποιότητα πρώτων υλών από έμπειρους τεχνίτες Το Προϊόν Από Κοντά Το Μπισκοτολούκουμο είναι μια οικογενειακή συνταγή που πέρασε από γενιά σε γενιά. Ο παππούς της οικογένειας Μούσιου συνήθιζε να φτιάχνει αυτόν τον απλό αλλά εξαιρετικά γευστικό συνδυασμό: δύο κλασικά μπισκότα Petit Beurre με ένα κομμάτι φρεσκοφτιαγμένου λουκουμιού στη μέση. Η αντίθεση υφών — το τραγανό μπισκότο με το απαλό, αρωματικό λουκούμι — δημιουργεί μια μοναδική εμπειρία γεύσης. Στο Epilekton επιλέξαμε αυτό το προϊόν γιατί αντιπροσωπεύει την ουσία της ελληνικής παραδοσιακής ζαχαροπλαστικής: απλότητα, ποιότητα και αυθεντική γεύση. Κάθε κομμάτι είναι φτιαγμένο με προσοχή, χρησιμοποιώντας παραδοσιακές τεχνικές. Είναι ιδανικό για όσους αναζητούν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα γλυκά, αλλά ταυτόχρονα οικείο και αγαπημένο. Είτε το προσφέρετε στους καλεσμένους σας σε μια γιορτή είτε το απολαμβάνετε μόνοι σας με τον καφέ σας, το Μπισκοτολούκουμο Petit Beurre θα σας κερδίσει από την πρώτη κιόλας μπουκιά. Πώς να το Χρησιμοποιήσετε Συνοδευτικό στον πρωινό ή απογευματινό καφέ Ωραία επιλογή για παιδικά σνακ (με μέτρο) Ιδανικό για εορταστικά δώρα και μπομπονιέρες Σερβίρετε σε πιάτο μαζί με άλλα παραδοσιακά γλυκά Συνοδέψτε το με ελληνικό καφέ ή τσάι βοτάνων Χρησιμοποιήστε το σε display για γάμους και βαπτίσεις Έτοιμοι να δοκιμάσετε τον πιο νόστιμο συνδυασμό λουκουμιού και μπισκότου; Προσθέστε το Μπισκοτολούκουμο στο καλάθι σας τώρα και απολαύστε μια αυθεντική ελληνική γεύση!
€1,20
-
Μπούκοβο Pul Biber
Το μπουκοβό γνωστό και ως "Pul Biber" στην τουρκική κουζίνα είναι ένα αρωματικό και καυτερό μπαχαρικό που προέρχεται από αποξηραμένες κόκκινες πιπεριές. Έχει έντονη και πικάντικη γεύση που μπορεί να προσθέσει μια ξεχωριστή νότα σε διάφορα πιάτα.Το μπουκοβό χρησιμοποιείται ευρέως στη μεσογειακή και ανατολίτικη κουζίνα και συγκεκριμένα στα τουρκικά πιάτα. Μπορεί να προστεθεί σε σάλτσες κρέας λαχανικά ρύζι πιλάφι και πολλά άλλα φαγητά για να προσδώσει ένταση και πικάντικη γεύση. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στρώση στα πιάτα για να προσθέσει χρώμα και αισθητική.Ανακαλύψτε τον κόσμο του μπουκοβού και προσθέστε μια πικάντικη νότα στις μαγειρικές σας δημιουργίες. Χρησιμοποιήστε τον σε μέτριες ή έντονες ποσότητες ανάλογα με τις προτιμήσεις σας για να προσθέσετε μια μοναδική και πικάντικη γεύση που θα εντυπωσιάσει τους ουρανίσκους σας.
€1,70 - €15,00€17,00/kg